Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Zelení jako strana si podřízla větev, zakázáním jaderek. Ale pak byli proti NordStream2.
Já si taky myslím, že stavět druhé plynové potrubí byla blbost. Ale taky zákaz jaderek byla blbost.
Ten článek výše to už popsal docela dobře.
Prostě to najednou energeticky a ekonomicky dobře nevychází.
Jednotlivé zelené spolky Gazprom financoval, o tom je taky článek.

No a kdybychom se měli vrátit zpátky k těm větrníkům.
Jako ono si z toho média dělají jakoby srandu, ale infrazvukové zbraně můžou být nebezpečné.
Ty turbíny jsou čím dál větší, a zvukový náraz listů rotoru při průchodu kolem stožárů ty pulsy vysílá.
Lidské ucho to sice neslyší, ale rozhodně bych nechtěl bydlet blízko takové rafiky.
Ty spolky to zveličují, o tom není sporu, ale Němci si větrníky postavili na moři, kde tolik nevadí.
Psychosomatika slabších nebo citlivějších jedinců na to asi reaguje.

Jedna turbína je v pohodě. Celý park je problém, tam se ty vlny různě sčítají a odrážejí, dělají interference.
Takže klidně někdo může říct, že mně nebo je platí Putin :)

Jenže na to existují seriózní západní studie.

Média a developeři se často ohánějí tím, že "v lese je taky infrazvuk od větru". To je sice pravda, ale je to bílý šum – náhodný, chaotický.
Lidský mozek ho umí odfiltrovat. Pulzy z turbíny jsou ale mechanicky přesné.

Jeden větrník nahradí miliony litrů benzinu
Výhody převažují a větrné elektrárny tak rostou třeba kolem dálnic do Vídně, Norimberku...

Jako at si každý píše co chce, at si lidi přečtou co chtějí.

Podle kraje projekt při dodržení stanovených podmínek nepředstavuje významné riziko pro okolí.
https://znojemsky.denik.cz/zpravy_regio ... olani.html

Kde to má smysl, a je to daleko od obydlí, at si to klidně staví.

Ptáci infrazvuk vnímají zřejmě ještě více než lidi.
Zatímco my končíme někde u 20 Hz - mladí jedinci, ptáci se v tomhle „tichém“ dunění orientují naprosto běžně.

https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzku ... lektrarny/

Výstavba může způsobit fragmentaci přirozených biotopů, což má negativní dopad na úspěšnost hnízdění i dlouhodobou stabilitu populací.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

pjaro77 píše: 17/3/2026, 14:22 Na slovensku sa posledné roky vo veľkom spustili projekty pre geotermálnu energiu. Aj proti nej vystupujú proruské skupinky ?
No to nevím, máš k tomu něco ? Tohle by snad vadit nemělo.

Jde to však bagatelizovat: Geotermál je len okrajová záležitosť, ktorá nikdy nenahradí „tradičné“ zdroje.

A využívanie NIMBY efektu (Not In My Backyard): To je asi možný všude.

Paradoxne, najväčším nepriateľom geotermu na Slovensku nie sú ani tak „trollovia“, ako skôr byrokracia.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

pjaro77 píše: 17/3/2026, 14:11 niko, alternatíva pre spaľovanie je predovšetkým recyklácia.
Čo sa dá recyklovať , to recyklovať. Čo sa nedá spáliť, nedávať tam, napríklad sutinu. Až ten zbytok spáliť.
Naše skládky od dôbe socíku až po dnešok sú plné skla, starej elektroniky, plastov, starého dreva, šiat.
V komunálnom odpade je obrovské percento zvyšky z jedla, ktoré majú ísť do kompostu a nie spaľovať.
Ja som okolo roku 2000 spolupracoval s org. Spoločnosť priateľov zeme zameranej na odpady. Vtedy a predtým na Slovensku neexistovala prakticky žiadna recyklácia (možno sklo v Bratislave a čo doniesli jednotlivci do zberní) .
Chemické jedovaté látky sa väčšinou musia spaľovať pri vysokých teplotách v špec. spaľovniach ako PCB z Chemka.
Ja som prvy, ktory podpori recyklaciu. Po skole som v tejto branzi pracoval. Ale treba si naliat cisteho vina, recyklovat sa neda vsetko, preto treba aj spalovne. Idealne samozrejme take, kde sa prebytocne teplo aj nejako energeticky zurocuje.

Co sa tyka geotermalu, ten je zatial jedno velke sklamanie, rovnako ako vodik, ktory spominal Lord. Problem je cena. Ale ano, samozrejme, ze aj energeticky geotermal je predmetom utokov "aktivistov". Myslim, ze celkovo ohladom vrtania a ucelovych aktivistov by hlavne na Nafte vedeli napisat knihu.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

Geotermal na východe je sklamanie nanajvýš kvôli tomu ako sa k vrtom staviala 20 rokov SPP.
Do Košíc a Prešova sa buduje teplovod. Lovča (pri Žiari nad Hronom) je v začiatkoch.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Mozno som to zle napisal. Niekedy tusim to bolo okolo roku 2010 sa geotermal povazoval za buducnost decentralnej energetiky na Slovensku. Potencial ma Slovensko predsa len jeden z najlepsich v EU. No nestalo sa tak. Naklady na prieskumne vrty, zla legislativa, aktivisti atd., to vsetko cely ten pociatocny drive pochovali. Ja som dnes rad aspon za ten Durkov. Ale spät k teme hybridnej vojny. Ano, aj vrtania akehokolvek charakteru (plyn, voda, uloziska) sa dnes stretavaju s rovnakym organizovanym odporom, ako vietor, voda, spalovne, atd ... . Zjednodusene povedane, vsetko, co by Slovensko a EU robili energeticky sebestacnym, vsetko je predmetom hybridnej vojny. Jedno ci fosil, alebo obnovitelne zdroje.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

Tiež baterkáreň v Šuranoch.

Osobne si myslím, že tie protesty sú viac spôsobené nespokojnosťou obyvateľstva než ruským hybridným bojom.
Slováci sú nepriateľsky naladení voči každej zmene. Zbúrali mi obľúbenú krčmičku, obľúbenú mototechnu, plot ktorý som rád očúraval....des, bes.
Kedysi bolo aj veľké brlanie proti recyklácii fliaš. Len čo sa zaviedla, fľaše zmizli z mestskej zelene, chodníkov a prírody.
Boli protesty aj proti obnove mokradí, proti obnove pasenia, proti obnove dunajských luhov, proti vyhlasovaniu parkov, prskal proti tomu napríklad Taraba. Ten dezolátmi obľúbený minister, ktorý potom uvoľnil veľké peniaze na umelé jazierka v súkromných lyžiarskych strediskách a golfových ihriskách. A plánuje zafinacovať prečerpávačku.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Jsou vždy určité trendy.
KDYSI to byla geotermálka, solární baroni, nyní větrníky, nebo zase vodík.
Hlavně když se na to uvolní dotace a love.

Jenže dokud nevyřeší, kam tu energii z větrníků a solárů schovat, když zrovna nefouká nebo nesvítí.
Tak se zase budují fabriky na baterky, je to prostě jeden podle mého názoru trošku šílený kolotoč.

Nejsem proti obnovitelným zdrojům v rozumné míře, ale stavět na tom celou energetiku ?

Na baráky si už musíte dávat 16cm polystyrenu, trojskla, pak to zase nevětrá, takže drahá rekuperace.

pjaro77 píše: Osobne si myslím, že tie protesty sú viac spôsobené nespokojnosťou obyvateľstva než ruským hybridným bojom.
Nejdřív podchytí nespokojenost, kterou potom můžou, ale nemusí využít, k hybridnímu boji, jak je v současnosti moderní mluvit a psát.
Např. Lidi na Orlicku, jsou mírně řečeno trošku rozčarování, jak se o tom v médiích píše no.


Větrníky v Reportérech ČT: na legitimní argumenty se nabalují bludy a dezinfo
Zatímco racionální argumenty odpůrců VTE poukazují hlavně na narušení krajinného rázu, což se v případě Orlickoústecka týká zdejších horských zalesněných panoramat, a v menší míře obav z hluku, dezinformátoři straší vibracemi, infrazvukem (sice skutečně existujícím, nicméně bez zdravotních rizik pro člověka) a dalšími nepodloženými nebo přímo vyvrácenými fámami.
https://orlicky.denik.cz/zpravy_region/ ... o-202.html
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

Lord, kto chce stavať na tom celou energetiku v Europe ? Jedine nemci a rakúšania a tí si nedali povedať. A teraz Von der kvíli, že to bola chyba.

Kto ale bude väčšinu energetiky staviať na OZE (vrátane vodnej) sú rozvojové subtropické a tropické krajiny. Afrika teraz pridáva 5-7 GW inštalovaného solárneho výkonu každý rok. Pákistán pridal 17GW v roku 2024. A ďalších 15-20 GW minulý rok. Oni majú slnka habadej a nemusia ukladať energiu na celé mesiace ako europania. V týchto krajinách ani nebudú siete prepojené ako v Europe.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Vlastně ani moc nevím, proč by se to u nás mělo stavět.
Možná kvůli určité zkušenosti s těmito zdroji a diverzifikaci.
Tedy kromě toho, že to má dotační programy.

Nebo pro případ války a vyřazení velkých zdrojů a rozvoden z provozu.
Když vypadne jeden uzel, zbytek možná pojede na 60 %.
Vtip je ale v tom, že některé komponenty vozíme přes půl planety od čínských dodavatelů.

Jinak Česko a Slovensko má jaderné elektrárny a nevyřadili jsme je.
Naopak je plánujeme modernizovat.


Německo je v tomhle naprostý unikát a zároveň odstrašující i fascinující příklad.
V dubnu 2023 vypnuli poslední tři reaktory (Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland) a od té doby jedou „naostro“ bez jádra.
V roce 2025 už z obnovitelných zdrojů (hlavně vítr a slunce) tahali skoro 60 % elektřiny.

Ale...

Závislost na počasí: Když nefouká a nesvítí (tzv. Dunkelflaute), musí to něčím vykrýt.

Paradoxně, aby ten systém neklekl, pořád pálí dost uhlí /elektřina z Polska/ a plynu, což jim trochu kazí zelené image.
Soustavy jsou propojené s námi, a Temelín a Dukovany jím to vykrývají, když zase mají dost větru, tak jde i něco k nám.

Když v severním Německu pořádně foukne, vyrobí tolik elektřiny, že ji jejich vlastní dráty na jih Německa nedokážou přenést.
Tak se to „vylije“ k nám, kde by se měly zapnout např. cihelny, chemičky.
Ale jejich drahá elektřina (kvůli dotacím a emisním povolenkám) táhne nahoru i tu naši.

Navíc pokud bude časem všechno na baterky a roste elektromobilita, tak poptávka po elektřině bude stoupat.
Tepelná čerpadla místo kotlů, Digitalizace a AI - další nároky na elektřinu.
Velké fabriky, ocelárny a chemičky řeší, jak přestat pálit uhlí a plyn, aby neplatily vysoké emisní povolenky.

Výroba vodíku v době přebytků elektřiny a jeho spalování v době nedostatku.
Sice zajímavé, ale málo efektivní.
V létě, kdy soláry hodně produkují, budou vyrábět vodík, a v lednu, kdy bude tma a mráz, ho spálí v plynových turbínách.
Jako strategická rezerva pro stát, aby Němci nezmrzli.

Otázka ale je, jestli na tohle všechno, budou vůbec peníze, nebo jestli to bude hospodářsky a sociálně únosné.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Nikto nestava energetiku postavenu len na obnovitelnych zdrojoch. To je utopia. Kym to bude mozne, musime mat ine technologie. Slovensky energeticky mix je jadro, voda a obnovitelne zdroje a tak je to spravne. Zdroje sa musia doplnat. Nedavno som bol na jednej konfere a tam som pocul prekvapive info, ze podla svedskych analyz su najlepsie navzajom sa doplnujuce sa zdroje jadro a vietor. Nech je to ako chce, nevyuzivat domace zdroje energie a spoliehat sa len na dovoz energonosicov z pofidernych krajin je cesta do pekla. Cim väcsi obsah domacich zdrojov bude mat nas energeticky mix, tym lepsie. Tym bude nasa ekonomika robustnejsia, menej nachylna na vykyvy na medzinarodnych trhoch, pri vojnach atd.

Pjaro: Baterkaren bola ukazkova operacia dezinfo sceny - uhrikovci, kotlebovci, ludia od vetra, vsetci.

Inak len pre info. Vietor v Europe ma dnes nominalny vykon 340 GW a tvori asi 20% energetickeho mixu.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Za "vlády veternikov" ide Európa od úspechu k úspechu. Úspešné likviduje priemysel vysokými nákladmi na všetko: energiu, prácu aj materiál. Lebo však burza v Lipsku to zázračné rieši tým, že sa skladáme všetci na zisky spekulantov. Za vlády hnusneho Gaspromu, ruskej ropy, hnojív a uránu sme mali tu hnusnu prosperitu a to Rusom nesmieme dopustiť. Láskavo si pozrite hospodárske údaje za poslednych 30 rokov a potom hľadajte ruble v budelaroch nejakých oblbovacov.
Obrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Pomiesal si veterniky s Lipskou burzou a do toho rusky plyn. Chlape ty v tom mas riadny hokej.
Kazdopadne spät k teme. Chces tym povedat co ? Ze hybridne operacie ruska v EU nam vlastne pomahaju ?
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

palo satko, tá prosperita tu nebola vďaka rusom.
Práve naopak, rusi zažili nejakú prosperitu vďaka europanom, američanom, japoncom, korejcom.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

https://e-news.cz/aktuality/kreml-nasel ... teligence/
Ruská dezinformační mašinerie se přesunula do éry umělé inteligence. Analytici odhalili sofistikovanou kampaň, která systematicky „infikuje“ jazykové modely jako ChatGPT ruskou propagandou. A funguje to lépe, než si dokážeme připustit.
Z ruských klamstiev rozšírených na tisíce webov sa budú LLM učiť. A keďže nerozoznávajú pravdu od výmyslov, tak budú nevedomky kamať.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Niko, ak ruský vplyv predstavuje číslo 5 tak naša blbosť číslo 555. Ale kto chce veriť že Rusi nám nedopraju veterníky, tak ten uverí že nám nanutili Greendeal, migráciu, NoGo zóny, útek kapitálu do USA a Číny, štátne a osobné dlhy, ... Ak je to pravda, tak tí furt opití mužici sú úžasní.
Práve včera som čítal že VW uvažuje zavrieť 5 fabrík v Nemecku. Ešte pred pár rokmi sa v Košiciach rozmontovavali Volswageny previezli do Ruska a tam zmontovali a predali. No a potom sa Merkel vykaslala na vynútenie plnenia Minskych dohôd Ukrajinou ako priznala v životopise a Nemci potrestali Rusov. :D
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od pjaro77 »

Otázka je či nie sme viac opití my v Europe, keď si necháme od rusov nakecať ich blbosti.
Vypnúť funkčné jadrovky na kontinente ležiacom na severe bolo ako sekerou zaseknúť si do vlasnej nohy.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od niko »

Co sa budeme zaoberat spravami vytvorenych v NATO, BIS, bulharskej tajnej sluzby, ceskych investigativcov atd... o hybridnom posobeni proruskych skupin proti obnovitelnym zdrojom, ked tu mame nazor pala satka, ktory s tym nesuhlasi. Palo, ci s tym suhlasis, ci nie je kazdemu fuk, kedze su tu realne dokazy, ze to tak je.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od palo satko »

Niko ja nemusím čitať utajenu spravu SIS, aby som na fakturach a bločkoch zistil kto mi škodi. Chystane dalšie povolenky mi predražia život a vysledkom bude u mna čo? ochudobnenie, nadavanie a strata aj zvyšku "europskych hodnôt". Tie hluposti v mojom živote naozaj nevyrovna predražena lavička v parku za eurofondy. Takže ak by bolo referendum o rozpusteni Europarlamentu, tak idem k urne za spevu Internacioly. :D Že potom nejaky mudrlant napíše somarinu, že to spôsobili Rusi ma vôbec nezaujma.
https://uzitocna.pravda.sk/ako-vybavit/ ... at-nebude/
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

Palo má to více rovin. Jako šlo by o této problematice psát asi z různých úhlů.
palo satko píše: Ale kto chce veriť že Rusi nám nedopraju veterníky, tak ten uverí že nám nanutili Greendeal, migráciu, NoGo zóny, útek kapitálu do USA a Číny, štátne a osobné dlhy, ... Ak je to pravda, tak tí furt opití mužici sú úžasní.
Hlavně je třeba rozumět, proč to dělají, jestli to přejí nebo nepřejí, o to ani tolik nejde.

Rusko (často prostřednictvím spřízněných lokálních webů) podporuje narativy, které mají zdiskreditovat i větrnou energetiku.

Předpokládá se, že Rusové mapují podmořské kabely, které odvádějí elektřinu na pevninu.
Cílem je identifikovat slabá místa pro případnou sabotáž, která by mohla v budoucnu vyřadit energetickou síť z provozu.

Byly zaznamenány případy poškození transformátorů nebo pokusy o nabourání do řídicích systémů větrných parků.
Možná z Ruska, možná ne.
Tyto aktivity mají za cíl demonstrovat zranitelnost moderní energetiky a šířit strach z výpadků proudu (blackoutů).
Nebo to jsou i nápady jednotlivců ?

Polské ministerstvo obrany prosadilo desítky větrných turbín, které se budují na polském pobřeží.
SYSTÉM má napájet radary a sonary, které může využívat armáda. Jedná se o reakci na sabotáže v oblasti z posledních let.

Ale je otázka, co chceš nebo nechceš vidět, a co je možná pravda, nebo co je podstatné!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti

Příspěvek od Lord »

To je furt dokola :rotuj:
palo satko píše: Niko ja nemusím čitať utajenu spravu SIS, aby som na fakturach a bločkoch zistil kto mi škodi.
Chystane dalšie povolenky mi predražia život a vysledkom bude u mna čo? ochudobnenie, nadavanie a strata aj zvyšku "europskych hodnôt".
Tie hluposti v mojom živote naozaj nevyrovna predražena lavička v parku za eurofondy.
Nebo se vrátíme k tématu....

Zatímco Rusko navenek větrnou energii v Evropě kritizuje, samo do ní v minulosti investovalo prostřednictvím firem jako Rosatom, aby si udrželo vliv v energetickém sektoru jako celku.

Arktická oblast a izolované oblasti: Větrníky se využívají také na odlehlém severu.
Např. Murmanská oblast nebo Jamalo-něnecký autonomní okruh pro zásobování izolovaných komunit, kde je dovoz paliva pro dieselové generátory drahý.

Kaliningradská oblast: Vzhledem k poloze u Baltského moře se zde rovněž rozvíjejí projekty větrné energie.

Jižní Rusko a Povolží: Hlavní projekty větrných elektráren se nacházejí v oblastech s dobrými větrnými podmínkami, jako je Rostovská oblast, Stavropolský kraj a Volgogradská oblast.
Zde vznikaly projekty s podporou státu nebo soukromých investorů.
Ruský prezident Vladimir Putin se v minulosti vyjádřil k větrné energii skepticky, když zpochybnil její ekologičnost.
Uvedl, že větrné elektrárny škodí ptákům a „červům“ (půdním organismům, ale i krtkům) v důsledku vibrací.

Putin se s oblibou ptá: „Bude pro lidi pohodlné žít na planetě s palisádou větrných turbín a několika vrstvami solárních panelů?“

I když se Putin větrníkům vysmíval, klíčová firma Rosatom se stala největším hráčem na ruském trhu s větrnými elektrárnami.
OVŠEM chlubí se tím, že jejich turbíny jsou teď z 85 % ruské.

Klíčem je, že Rusko (konkrétně Rosatom) si už před válkou koupilo technologie od nizozemské firmy Lagerwey.
Sice to nebyly ty nejmodernější kousky na trhu, ale byly robustní a relativně jednoduché na „okopírování“.

V závodě Atommash ve Volgodonsku teď Rusové sami vyrábějí gondoly, náboje rotorů i generátory.

Lopatky byly největší slabinou. V roce 2025/2026 ale Rosatom (jeho divize kompozitů) rozjel masovou výrobu vlastních lopatek, které už dodávají i do Kyrgyzstánu.

Vyrobit 80 a více metrů dlouhý kus kompozitu, který musí vydržet miliony ohybových cyklů, je nesmírně náročné.

OTÁZKOU JE I VÝŠKA TURBÍN. V ČÍNĚ má rekordní mořská větrná turbína 260 metrů. ALE v tom případě má infrazvuk větší dosah.
Infrazvuk (zvuk o frekvenci nižší než 20 Hz) je u velkých turbín často diskutovaným tématem.
Infrazvuk u větrných elektráren nevzniká "svišťěním" listů, ale tzv. interakcí s věží.
Když lopatka projde kolem tubusu věže, dojde k náhlému stlačení vzduchu, což vytvoří nízkofrekvenční pulz.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“