Já si taky myslím, že stavět druhé plynové potrubí byla blbost. Ale taky zákaz jaderek byla blbost.
Ten článek výše to už popsal docela dobře.
Prostě to najednou energeticky a ekonomicky dobře nevychází.
Jednotlivé zelené spolky Gazprom financoval, o tom je taky článek.
No a kdybychom se měli vrátit zpátky k těm větrníkům.
Jako ono si z toho média dělají jakoby srandu, ale infrazvukové zbraně můžou být nebezpečné.
Ty turbíny jsou čím dál větší, a zvukový náraz listů rotoru při průchodu kolem stožárů ty pulsy vysílá.
Lidské ucho to sice neslyší, ale rozhodně bych nechtěl bydlet blízko takové rafiky.
Ty spolky to zveličují, o tom není sporu, ale Němci si větrníky postavili na moři, kde tolik nevadí.
Psychosomatika slabších nebo citlivějších jedinců na to asi reaguje.
Jedna turbína je v pohodě. Celý park je problém, tam se ty vlny různě sčítají a odrážejí, dělají interference.
Takže klidně někdo může říct, že mně nebo je platí Putin
Jenže na to existují seriózní západní studie.
Média a developeři se často ohánějí tím, že "v lese je taky infrazvuk od větru". To je sice pravda, ale je to bílý šum – náhodný, chaotický.
Lidský mozek ho umí odfiltrovat. Pulzy z turbíny jsou ale mechanicky přesné.
Jeden větrník nahradí miliony litrů benzinu
Výhody převažují a větrné elektrárny tak rostou třeba kolem dálnic do Vídně, Norimberku...
Jako at si každý píše co chce, at si lidi přečtou co chtějí.
Podle kraje projekt při dodržení stanovených podmínek nepředstavuje významné riziko pro okolí.
https://znojemsky.denik.cz/zpravy_regio ... olani.html
Kde to má smysl, a je to daleko od obydlí, at si to klidně staví.
Ptáci infrazvuk vnímají zřejmě ještě více než lidi.
Zatímco my končíme někde u 20 Hz - mladí jedinci, ptáci se v tomhle „tichém“ dunění orientují naprosto běžně.
https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzku ... lektrarny/
Výstavba může způsobit fragmentaci přirozených biotopů, což má negativní dopad na úspěšnost hnízdění i dlouhodobou stabilitu populací.







