Stránka 703 z 711

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 25/2/2026, 07:53
od mikojan29
A zrovna my, ako jedna z najchudobnejších krajín EÚ s malou rozlohou by sme mali mať pilotované lietadlo AEW&C, ktoré bude asi parkovať na medzinárodnom civilnom letisku a lietať v permanentnej zatáčke, aby sa zmestil nad SK...ty si mu tú propagandu zhltol aj s navijákom a rukou. :mrgreen:

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 25/2/2026, 08:43
od skelet
NOTNA píše: 24/2/2026, 18:44 Pri rozlohe Slovenska si dosť dobre neviem predstaviť kde by sa ten stroj pohyboval /bombardier/ ak by teda vôbec stihol vzlietnuť.
podstata Awacsu je, že tak nějak neustále hlídkuje ve vzdušném prostoru. A pokud by jste měli něco a lá GlobalEye, tak si nad Slovenskem vykrouží osmičku.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 11:19
od NagyAttila

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 11:43
od Suger
mikojan29 píše: 25/2/2026, 07:53 A zrovna my, ako jedna z najchudobnejších krajín EÚ s malou rozlohou by sme mali mať pilotované lietadlo AEW&C, ktoré bude asi parkovať na medzinárodnom civilnom letisku a lietať v permanentnej zatáčke, aby sa zmestil nad SK...ty si mu tú propagandu zhltol aj s navijákom a rukou. :mrgreen:
Presne, mne drahá prestavba slovenských Bombardier na AEW&C, s tým, že sa príde o univerzálnosť lietadla pre osobnú prepravu a MEDEVAC, príde ako neekonomická . Ak by sme mali spoločnú letku s ČR a SR pre AEW&C, tak by to možno dávalo zmysel (aj pre veľkosť operačného územia).
Inak mi príde oveľa zmysluplnejší príklad z Poľska, kde idú do areostatov - prieskumného vzducholoďového systému „Barbara“
https://www.polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/45790
"...Program „Barbara“ predpokladá dodanie štyroch prieskumných aerostatov zo Spojených štátov. Ide o vybavenie, aké poľská armáda doteraz nemala. Zmluva v hodnote takmer miliardy dolárov bola podpísaná v máji 2024 a výstavba infraštruktúry pre systémy stále prebieha. „Táto dohoda definuje našu bezpečnosť. Poľsko bude druhou krajinou na svete, ktorá bude používať tento typ systému,“ povedal po podpísaní dohody podpredseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz. Aerostaty sú určené na detekciu rakiet, dronov, lietadiel a hladinových plavidiel. Ich radarový dosah je viac ako 300 km. „Čím vyššie je niečo, tým viac a ďalej to dovidí. Aerostaty, zavesené vo výške približne 4 km, umožňujú detekciu cieľov neviditeľných pre tradičné pozemné radary: nízko letiace drony, strely s plochou dráhou letu a lietadlá, ktoré sa snažia vyhnúť odhaleniu,“ vysvetľuje generál Bieniek. „Aerostaty sú integrované do celého systému protivzdušnej obrany, čo nám umožňuje reagovať na hybridné hrozby a plne kontrolovať vzdušný priestor v blízkosti hraníc,“ vysvetľuje...."
Takže ak by sa našlo miesto, infraštruktúra (pevný bod ukotvenia), niekde medzi Prešovom a Košicami, tak takýto aerostat z výšky cca 4km by vedel kompletne obsiahnúť 300km okruh, s oveľa dlhšou výdržou ako lietadlo a výhodou ochrany posádky v pozemnom centre riadenia...

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 13:13
od mikojan29
Mne aj ten MEDEVAC príde ako blbosť, lebo by som chcel vidieť, aký je interiér tých strojov, počítam že pôvodný luxusný a žiadna takáto predpríprava tam nie je a ďalšia vec, cez tie úzke dvere a neprestavaný interiér sa budú dnu dávať ťažko nosítka.
Berme to, že sú to služobné bizjety na súkromné aktivity terajšieho "ministra" na MO SR.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 13:23
od Suger
mikojan29 píše: 26/2/2026, 13:13 Mne aj ten MEDEVAC príde ako blbosť, lebo by som chcel vidieť, aký je interiér tých strojov, počítam že pôvodný luxusný a žiadna takáto predpríprava tam nie je a ďalšia vec, cez tie úzke dvere a neprestavaný interiér sa budú dnu dávať ťažko nosítka.
Berme to, že sú to služobné bizjety na súkromné aktivity terajšieho "ministra" na MO SR.
Lenže ten Bombardier (aspoň jeden) už bol využitý ako "MEDEVAC"
"Lietadlo Bombardier z letky Ministerstva obrany SR (MO SR) začiatkom decembra 2025 (podľa Denník N ) úspešne transportovalo ťažko zranené dieťa z Dominikánskej republiky na Slovensko. Po prílete bolo dieťa odovzdané do starostlivosti špecialistov Detskej fakultnej nemocnice."
Nový Čas: https://www.cas.sk/spravy/vazne-zraneni ... -specialom

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 13:26
od mikojan29
Tieto foto sú z roku 2023 fotené v areáli MO SR, keď vtedajší minister obrany M. Sklenár a NGŠ predstavovali médiám, čo nám USA dodajú z ich grantu, ktorý predtým vyjednala administratíva J. Naďa za pomoc pre UA.
Nie je čudné, že sú fotky so stromami, na ktorých sú zelené listy a to vo "februári" v našich končinách? :-?
To, že ich prebrali bola len otázka času...o ich príchode na SK už vieme nejaký ten týždeň.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... vybavenie/

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 13:32
od Scotty87
Docela bych chtěl vidět jak to probíhalo. Protože to že se tam bude obtížné naložit nosítka je dobrá poznámka. Nehledě na třeba takovou jednotku pro intenzivní péči.
news_1287_casa_medevac_config2.jpg

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 13:32
od mikojan29
Suger píše: 26/2/2026, 13:23
mikojan29 píše: 26/2/2026, 13:13 Mne aj ten MEDEVAC príde ako blbosť, lebo by som chcel vidieť, aký je interiér tých strojov, počítam že pôvodný luxusný a žiadna takáto predpríprava tam nie je a ďalšia vec, cez tie úzke dvere a neprestavaný interiér sa budú dnu dávať ťažko nosítka.
Berme to, že sú to služobné bizjety na súkromné aktivity terajšieho "ministra" na MO SR.
Lenže ten Bombardier (aspoň jeden) už bol využitý ako "MEDEVAC"
"Lietadlo Bombardier z letky Ministerstva obrany SR (MO SR) začiatkom decembra 2025 (podľa Denník N ) úspešne transportovalo ťažko zranené dieťa z Dominikánskej republiky na Slovensko. Po prílete bolo dieťa odovzdané do starostlivosti špecialistov Detskej fakultnej nemocnice."
Fakt by som chcel vidieť interiér, či sa tam zmestí plnohodnotná intenzívna jednotka, ktorá sa používa pri leteckom prevoze? Doteraz nebolo nič publikované, len fotky exteriéru od novinárov a spotterov, dokonca sám mám jednu foto z BTS. Dieťa tam zrejme nejako vtesnali, ako by to bolo s dospelým človekom?
Pôvodná téma AEW&C je pasé, nemáme na to prostriedky ani podmienky a všetko okolo toho. Bola to len taká návnada pre novinárov na prekrytie rôznych káuz, aby sa nepýtali. A boli vo Švédsku, ktorý takýto systém vyrába (Global Eye).

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/2/2026, 17:23
od mikojan29
JLTV sú tu :wink:
Síce staršie fotky, ale aktuálnejšie ako v médiách. Najnovšie ešte nikde nie sú.
Messenger_creation_6D1726BE-A95E-47AC-BCEA-7261781E4CB8.jpeg
Messenger_creation_D655408D-BCC9-4B95-BBC6-F90A23337378.jpeg
Messenger_creation_8EEFE195-10BF-47A8-B3B6-CD264503E119.jpeg
Messenger_creation_D29ED415-5476-47B9-93B3-BEA00AC4AACE.jpeg

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 28/2/2026, 12:14
od Amiz
Slovenská armáda v den čtvrtého výročí invaze tvrdě odsoudila ruskou válku na Ukrajině. Na Facebooku uvedla, že tato bezprecedentní válka připomíná, jak křehké jsou hodnoty, které jsme ještě nedávno považovali za samozřejmé.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... -internetu

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 11/3/2026, 12:51
od niko
MO nakupuje pre Narodne obranne sily 725 vycvikovych sad Warfare Live Training Simulator System (WLTSS) od spolocnosti SAAB. Treningove zariadenia budu dodane este v priebehu roka 2026.

https://www.saab.com/markets/slovakia/p ... med-forces

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 16/3/2026, 13:06
od NagyAttila
10 ton a až 110 km/h. Poľský sused s novými nákladnými vozidlami

Slovensko prevzalo prvé z celkovo 160 objednaných obrnených taktických vozidiel JLTV.
https://defence24.pl/sily-zbrojne/10-to ... ymi-wozami

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/3/2026, 11:45
od NagyAttila
Dnes o 1200 gen Zmeko na radiu express

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 19/3/2026, 12:46
od NagyAttila
Logista plk. Panáček: Slovensko je kľúčovým logistickým bodom pre Severoatlantickú alianciu
Vojenská história nepozná bizarnejší pohľad než 64-kilometrový vojenský konvoj, ktorý sa namiesto bleskového úderu zmenil na statický terč. Ruské zlyhanie pri Kyjeve nebolo len chybou velenia, ale fundamentálnym kolapsom logistického reťazca, ktorý narazil na limity priepustnosti ciest, ukrajinský odpor a absolútnu neschopnosť doplňovať palivo a muníciu v dynamickom boji. Plukovník Ľubomír Panáček v rozhovore s Marošom Košíkom odkrýva, prečo bez funkčnej logistiky zostáva aj tá najmodernejšia technika len drahým šrotom pri krajnici.

https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... EhIHa-DQkA

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 19/3/2026, 13:57
od pjaro77
A to v tej dobe nemali záplavu FPV a všelijakých Bulav. Používali Baryaktary a delostrlectvo.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 24/3/2026, 17:43
od NagyAttila
Nová puška a nové uniformy – Ozbrojené sily SR výrazne pokročili v modernizácii
https://www.futurearmy.sk/2026/03/23/no ... ernizacii/

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/3/2026, 07:54
od palo satko
Aby nam nebolo smutno, aj Slovensko ma svoj pruser s ochranou vojenskej vyroby.
Šesť hodín sa nerušene pohybovali po areáli zbrojovky a podzemnými chodbami sa dostali až k húfniciam. Dvojica youtuberov, na ktorých videá sme natrafili, nie je jediná, ktorá prenikla do útrob dubnického podniku ZŤS Špeciál. Ako sa civilom podarí vniknúť na miesta, neďaleko ktorých sa vyrábajú mínomety, vyvoláva otázky. A to najmä v čase, keď v Česku zaútočili na fabriku s dronmi.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... e_vignette

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 26/3/2026, 08:19
od NagyAttila
Rezort obrany chce portugalské drony a lietadlá: Kaliňák podpísal novú obrannú dohodu - Domáce - Správy - Pravda https://share.google/tJla7HiIsoYdsjEKc

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 27/3/2026, 14:57
od Suger
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) priniesla analytický článok k investíciám do OSSR.
https://www.facebook.com/rozpoctovarada ... cale=sk_SK
INVESTÍCIE DO VYBAVENIA ARMÁDY TENTO ROK DOSIAHNU TAKMER MILIARDU, V BUDÚCOM ROKU VIAC AKO 1,5 MILIARDY
🔵 Od roku 2025 možno vnímať výrazný nárast investícií Slovenska do výbavy ozbrojených síl. Z dovtedajších úrovní medzi 0,1 až 0,3 % HDP vzrástli na odhadovaných 0,7 % HDP a v nasledujúcich rokoch môžu dosiahnuť až 1,1 % HDP. Pokračovať bude dodávka zostávajúcich stíhačiek F-16 (objednaných ešte v roku 2018), očakáva sa postupný nábeh obrnených transportérov Patria, v pláne je aj nákup protivzdušnej obrany, vojenských nákladných vozidiel či bojových pásových vozidiel. Aktuálne sa v investíciách výraznejšie prejavujú aj investície do letiska Sliač, nákup radarov či vrtuľníkov.
🔵 V aktuálnom roku tieto investície dosiahnu hodnotu až takmer jednu mld. eur, teda viac než dvojnásobok investícií roku 2024. V roku 2027 by sa mali zvýšiť až na 1,6 mld. eur. Rastúce investície do obrany sú po úrokových nákladoch druhým najdôležitejším faktorom zvyšujúcim deficit, ktorý vláda nevie zásadnejšie ovplyvniť počas jedného volebného obdobia.
🔵 V porovnaní s vývojom v predošlých rokoch ide o výrazný nárast. Pre porovnanie, priemer za obdobie rokov 2019-2023 dosahoval len 160 mil. eur ročne, iba desatinu z objemu očakávaného v roku 2027.
🔵 V predchádzajúcich rokoch pritom opakovane dochádzalo k meškaniu dodávok. Napríklad v roku 2025 rozpočet predpokladal investície v obrane v sume až 1,7 mld. eur, kvôli meškaniu tak obranné výdavky budú nižšie o približne 700 mil. eur. Tieto posuny opticky vylepšia minuloročný deficit, ale zvýšia deficit v nasledujúcich rokoch.
🔵 Potreba modernizácie vybavenia ozbrojených síl Slovenskej republiky vznikla z dôvodu investičného dlhu naakumulovaného v období pred rokom 2019, charakterizovanom nízkymi investíciami do obrany. Zároveň bola urýchlená aktuálnou geopolitickou situáciou, predovšetkým agresiou Ruska na území Ukrajiny. Dôsledkom je výrazný nárast výdavkov na armádnu techniku a strata tzv. mierovej dividendy.
🔵 Uvedené údaje sú hodnotené podľa metodiky ESA 2010. Podľa nej náklady na vojenskú techniku navyšujú deficit verejnej správy až v čase dodania, aj keď hotovostné preddavky mohli byť vyplatené podstatne skôr. Teda hoci už zvýšili verejný dlh o zaplatené preddavky, do bilancie rozpočtu (deficitu) sa premietnu až po dodaní techniky.
🔵 Plánované sú aj viaceré ďalšie obstarávania, ktoré zatiaľ nie sú uzavreté a budú predstavovať dodatočné výdavky o niekoľko rokov. Ide najmä o projekty v oblasti pozemných síl (obstarávanie tankov), diskutuje sa aj o nákupe ďalších štyroch kusoch lietadiel F-16. Súčasťou plánov sú aj nákupy logistickej techniky a moderných technológií vrátane bezpilotných a robotických systémov. Keďže mnohé z týchto projektov sú ešte vo fáze prípravy alebo špecifikácie, ich konečný rozsah a časovanie ostávajú neisté, avšak už teraz je zrejmé, že ich realizácia bude v nasledujúcich rokoch významne zvyšovať výdavky štátneho rozpočtu.
Pozn.: Údaje pochádzajú z verejne dostupných informácií o plánovaných dodávkach techniky, ktoré komunikuje prevažne ministerstvo obrany.
Obrázek Obrázek