Stránka 704 z 711
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 31/3/2026, 11:53
od NagyAttila
Let stíhačiek F-16 nadzvukovou rýchlosťou môže dnes na východnom Slovensku spôsobiť rázovú vlnu, varuje armáda. Cvičný prelet štyroch lietadiel je naplánovaný medzi 13.00 a 16.00 h.
https://dennikn.sk/minuta/5234369/
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 3/4/2026, 13:52
od Michal0918
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 7/4/2026, 11:15
od NagyAttila
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 16/4/2026, 16:04
od NagyAttila
Slovensko dostalo prvú dodávku izraelského systému protivzdušnej obrany Barak MX. Prvá batéria je podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka už rozvinutá na bližšie neurčenom mieste.
https://dennikn.sk/minuta/5280336/
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 16/4/2026, 21:06
od NagyAttila
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 17/4/2026, 23:39
od mikojan29
Simulačné centrum AOS pokračuje v realizácii odborných doškoľovacích kurzov pre operátorov bezpilotných leteckých systémov (BLS).
Kurzy sú súčasťou prechodu zo základnej kvalifikácie BUQ I-II na kategóriu BUQ SPECIFIC a reflektujú aktuálne zmeny vyplývajúce z normy STANAG 4670 aj nových pokynov v oblasti licencovania a výcviku operátorov.
Skúsení operátori si počas výcviku zdokonaľujú riadenie letovej prevádzky na riadenom letisku, precvičujú odbornú leteckú frazeológiu a rádio korešpondenciu, pričom svoje schopnosti overujú v syntetickom prostredí real HiFi TWR simulátora.
Súčasťou programu je aj teoretická príprava zameraná na aktuálnu legislatívu. Právne aspekty regulácie BLS priblížila externá lektorka JUDr. Bc. Katarína Bruncková, PhD., ktorá zdôraznila význam dodržiavania pravidiel v spoločnom vzdušnom priestore SR.
Od začiatku roka absolvovalo tieto kurzy už viac ako 300 operátorov z rezortu obrany.
#AOS #SimulačnéCentrum #BLS #Vzdelávanie #Bezpečnosť #Letectvo
Poľné kuchyne
Napsal: 19/4/2026, 13:01
od pjaro77
V článku je stav z roku 2021, neviem ako je to s nimi dnes.
https://www.aos.sk/www/data/uploads/fil ... 21-2-8.pdf
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 19/4/2026, 17:05
od mikojan29
Zrejme tak isto.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 20/4/2026, 14:47
od niko
Slovensko chce vyrábať vlastné drony. Armáda už vyvíja prototypy a nastavuje výrobné linky
„Ozbrojené sily v rámci experimentálneho snaženia vyvíjajú vlastné prototypy bezpilotnej technológie. V rámci našich útvarov sa snažíme vytvárať priestor pre výrobu napríklad tým, že nastavujeme nové výrobné linky,“ povedal. Očakáva, že v období najbližších mesiacov alebo počas nasledujúceho roka by mohlo prísť k spusteniu produkcie.
https://hnonline.sk/slovensko/96276673- ... obne-linky
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 21/4/2026, 09:40
od pjaro77
Kde budú tie výrobné linky ba drony, v LOTN ?
Som za to, aby sa dizajn, komunikačné protokoly, frekvencie, IFF, spôsoby riadenia a ďalšie aspekty dronov zladili naprieč ministerstvami.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 22/4/2026, 12:33
od NagyAttila
Novým náčelníkom generálneho štábu armády sa stane generálporučík Miroslav Lorinc. Doteraz pôsobil ako prvý zástupca generála Daniela Zmeka, ktorého mandát sa skončí začiatkom mája.
https://dennikn.sk/minuta/5291189/
Schválili náhradu za Zmeka. Kaliňák oznámil, kto bude viesť armádu
Vláda Roberta Fica (Smer) schválila v stredu na rokovaní Návrh na vymenovanie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS) SR. Súčasnému šéfovi armády Danielovi Zmekovi sa mandát končí začiatkom mája.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... clanok_box
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 10:40
od NagyAttila
Prvé slová nového šéfa armády: Absolútna priorita bude protivzdušná obrana, Zmeko je inšpirácia nie len pre mňa
Protivzdušná obrana, drony aj stíhačky F-16. To sú hlavné výzvy, ktoré vníma pred sebou v novej funkcii nastupujúci náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Miroslav Lorinc.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... jene-sily/
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 12:40
od pjaro77
Takovejch let to nešlo a teď to najednou jde.
20 rokov sme v NATO preferovali obrnené brigády.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 13:40
od niko
Obrnene brigady maju urcite svoje opodstatnenie, no plne suhlasim s tym, ze situacia sa zmenila: letectvo, drony a prieskum, musia mat prioritu.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 14:55
od Zemakt
Ono se preferovalo ale nic nedělalo, a teď se čumí na vrata že není ani to a ani to. Jak u nás.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 15:14
od Scotty87
Bez úderné síly je PVO a drony k ničemu.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 18:16
od pjaro77
Úderná sila je letectvo, rakety a delostrlectvo, nie tanky a BVP, ktoré dnes drony zrichtujú raz dva počas jazdy.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 23/4/2026, 20:14
od NagyAttila
Este by som dodal SOF , JTAC a vrtulniky ktore ich dopravia a podporia. Najma v zalesnenom, neprehladnom terene, nie sirych stepiach maju velku sancu na uspech.
Mnoho ludi si to neuvedomuje a ukrajinci na to uz asi tiez zabudli, na tu obrovsku spravodajsku pomoc, ktoru im zapad dal / dava, bez ktorej by uz UA mozno ani nebola.
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 27/4/2026, 13:06
od NagyAttila
Ministerstvo obrany obnoví činnosť vojenského umeleckého súboru Jánošík, oznámil Robert Kaliňák. Profesionálne folklórne zoskupenie bude sídliť v dome kultúry ŽSR vo Zvolene, ktoré ministerstvo od železníc kúpi za milión eur.
https://dennikn.sk/minuta/5299738/
Re: OSSR, kampak kráčíte?
Napsal: 27/4/2026, 18:24
od Flader
Paláca. Folklórny súbor s vlastným kultúrnym domom. Inak to je nový level, po nemocniciach bude ešte MO skupovať staré kulturáky po Slovensku. O chvíľu bude takto "zachraňovať" aj dedinské krčmy...