Stránka 706 z 711

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 7/5/2026, 07:57
od niko
Kritika Financial Times vystavby slovenskych civilnych nemocnic z armadneho rozpoctu.
https://x.com/i/status/2051631633187430415

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 7/5/2026, 11:23
od NagyAttila
pjaro77 píše: 7/5/2026, 00:46 Hmm ? Aké efektory mal na mysli ?
Predpokladam, ze predstavi viac na IDEB.
PVO, EVA M3, SAM120, som zvedavy co vsetko tam bude.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 7/5/2026, 16:00
od pjaro77
niko píše: 7/5/2026, 06:53 Najskor to bude toto.
https://kolarms.sk/ares-shield-2/
OSSR má kúpiť BMD-Flex od Termy. To bude v barakoch jeden riadiaci systém a vo VSHORAD iný ? A spájať do jednotného systému bude kto ?

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 9/5/2026, 01:43
od Pressburger
Sneak Peek IDEB 2026



Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 11/5/2026, 09:56
od NagyAttila
Priviezli Barak MX na vystavisko Incheba

https://www.facebook.com/share/r/1B3mehgzQ6/

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 11/5/2026, 13:36
od NagyAttila
Nedelna diskusia MO s T.Valaskom na TA3
https://tv.pravda.sk/relacie/spravodajs ... simeckovej

Zachytil som tam aj slova o prikupeni 1ks uh60 a o sade armed black hawk

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 13/5/2026, 07:08
od palo satko

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 15/5/2026, 23:52
od mikojan29
Čo je nové na týchto fotkách?
FB_IMG_1778697272873.jpg
FB_IMG_1778697278407.jpg
FB_IMG_1778697297583.jpg

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 16/5/2026, 09:49
od niko
Nafasovali nove rebreathre a celotvarove masky ? Aky je to utvar ? Sered ?

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 16/5/2026, 13:15
od pjaro77
Vyhľadal som si tú masku INTERSPIRO DIVATOR MK II. V každej predajni - už sa nepredáva.
Je to nejaký starý model. https://scubaboard.com/community/thread ... em.262446/

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 16/5/2026, 16:12
od mikojan29
Samá voda...

V čom sú oblečení?

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 16/5/2026, 19:56
od mikojan29
Pridám ešte pár fotiek, 52. výsadkový ide do misie KFOR už v novom, ako majú potápači...
FB_IMG_1778953343541.jpg
FB_IMG_1778953360551.jpg
FB_IMG_1778953354515.jpg
FB_IMG_1778953373248.jpg
FB_IMG_1778953385921.jpg

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 16/5/2026, 19:57
od mikojan29
FB_IMG_1778953350563.jpg
Prestrijenie sa pomaly začína.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/5/2026, 10:50
od puuupava
Chcel by som sa spytat, mozno trosku mimo. Na stanku resp. pri stanku Zetoru bol plagat nejakeho buduceho europskeho dronu a pri nom bol vystaveny a na tom plagate aj spomenuty motor DV2. Nevie niekto ci je tu nejaky pokus o ozivenie alebo tam bol len ako rekvizita?

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/5/2026, 18:28
od mikojan29
puuupava píše: 17/5/2026, 10:50 Chcel by som sa spytat, mozno trosku mimo. Na stanku resp. pri stanku Zetoru bol plagat nejakeho buduceho europskeho dronu a pri nom bol vystaveny a na tom plagate aj spomenuty motor DV2. Nevie niekto ci je tu nejaky pokus o ozivenie alebo tam bol len ako rekvizita?
Presne ako píšeš, Zetor má komplet dokumentáciu a vlastnícke práva k motoru DV-2, dokonca do roku 2021 sa robili ešte servisy v Tunisku, mali stroje dobre hangárované a starali sa o ne.
Keďže je v Európe málo výrobcov motorov tejto kategórie, Zetor vidí medzeru na trhu a chcel by ju s týmto motorom vyplniť. Lenže motor potrebuje "westernizáciu", hľadajú na to silného partnera. A potom ho chcú ponúkať výrobcom platforiem colaborative dronov. Dávajú dokopy tím bývalých a aj nových odborníkov k tomuto motoru.
V stručnosti.
IMG_20260513_133653.jpg

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/5/2026, 18:38
od pjaro77
Koho u nás nájde Zetor, kto sa motormi prakticky zaoberá ? Nanajvýš ukrajincov alebo nemcov si viem predstaviť.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/5/2026, 19:49
od Lord
Hele dobrý, zase jsi tady něco napsal navíc, no zdá se, že to myslí opravdu vážně, zajímavý :)
Jako důchodce vytáhnou a stroje jako myslíš - motory mají zakonzervované, nebo strojní vybavení ?

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/5/2026, 22:34
od mikojan29
pjaro77 píše: 17/5/2026, 18:38 Koho u nás nájde Zetor, kto sa motormi prakticky zaoberá ? Nanajvýš ukrajincov alebo nemcov si viem predstaviť.
Nechaj to na nich, možno sa to ujme a možno nie.

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 17/5/2026, 22:50
od Lord
ZŘEJMĚ už to NIKDO neobnoví.

Západní firmy, které by na to měly know-how, tak si nebudou vytvářet konkurenci, pokud mají v tomto segmentu své motory.
Leda by jim to někdo zaplatil, pokusy byly už v minulosti, o tom dále...

Pro PBS by TO BYLO ASI VELKÉ SOUSTO. Soustředí se na menší motory.
A tohle by vyžadovalo novou slévárnu a formy, či další technologické vybavení.
STRNAD prý prováděl průmyslovou špionáž u PBS, největší rito je tedy v menších motorech pro drony.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... csg-295878

Ukrajinci by teoreticky mohli mít zájem, leda v nouzi nejvyšší, mají vlastní motory, DV-2 je klon motoru Lotarjov DV-2.

Rusko továrny jako Motor Sič a konstrukční kanceláře Ivčenko-Progress v Záporoží opakovaně bombardovalo.
Byly zasaženy klíčové montážní haly, zkušebny i slévárny.

Ukrajinci údajně dokázali část cenného vybavení a strojů včas přesunout do bezpečnějších podzemních prostor nebo západnějších regionů.

Pokud se jim podařilo něco zachránit = nemají důvod něco tvořit jinde...


Pro zájemce z nostalgie - Kniha o vývoji a výrobě leteckého motoru DV-2

Vývoj a výroba leteckého dvouproudového motoru DV-2 na Slovensku aneb Smutný konec špičkových technologií.
Netradiční zajímavostí je, že se kniha křtila pravým leteckým petrolejem, samozřejmě za dodržení zásad požární ochrany.
Vůně leteckého paliva mnohým přítomným velmi reálně připomněla doby nedávno minulé.
https://www.flying-revue.cz/kniha-o-vyv ... otoru-dv-2

Je tam například i kapitola
- hlavní faktory a aspekty mající hlavní vliv na ukončení projektu DV-2 a letecké výroby v Považských strojírnách v Považské Bystrici

Tady videa a některé fotky z knihy pro zájemce.
https://letci.sk/aktuality/krst-knihy-o ... 1-11-2025/

Rozpad východního bloku a ztráta trhů - to bylo nejvíc zásadní.
Další vývoj technologicky náročného agregátu (společný projekt s ukrajinskou konstrukční kanceláří Ivčenko-Progress) byl extrémně drahý.
Jestli vůbec byl... ale různé statní dotace podnik kdysi měl.

Neúspěšné hledání západních partnerů:
Ačkoliv firma v roce 1999 podepsala smlouvu o spolupráci se společností Rolls-Royce, tato aliance nepřinesla očekávané investice a brzy byla ukončena.

Ale nezdávat se a zkoušet dál :rotuj:

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Napsal: 18/5/2026, 08:38
od niko
Nevyuzivaju Ukrajinci DV-2 v strelach Flamingo ?