OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Starlight:
Diki, usetril si mi robotu. :wink:

Vies ono to lietanie na slovenskych BH v roku 2017 by som nazval skor zoznamovacie. Část pilotov je k tomu este stále na vycvyku. Technici nadavaju, ze musia hangarovat a ze (obrazne povedane) namiesto hasaku a srubovaku, potrebuju notebook. :lol: Kopirovanie terenu v noci je dneska este hudba buducnosti. Existujuce NVG sa skor pouzivaju na udrziavace nocne lety. Situacia sa ale zmeni v 2018. Uz su naplanovane prve cvicenia a aj cvicenia mino SR. Takze vykonnost letcov by mala stupat.
Mas ale pravdu, ze existujuce NVG pravdepodobne nebudu stacit pre vsetkych 9 BH. Pre tie prve BH sice su, no po roku 2019 bude potrebne dokupovat. Tazko povedat, kolko NVG po MI 17 letectvu zostalo. Jeden MI 17 LZPS je odstaveny + nejake NVG boli aj u 1. letky na Mi 17 M, tam je odstavenych 6 masin + nieco bolo navyse. Aj ked sa robili nejake opravy, kolko NVG je funkcnych je otazne.
NVG pre vsetkych 3 clenov posadky, ako pises Starlight, mozem potvrdit.
Naposledy upravil(a) niko dne 27/1/2018, 19:20, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten píše:Niko, hádali sme sa o AN/AVS-9, kde si ma vyprovokoval až k oficiálnej žiadosti na MOSR. :wink:
Arten ja som ti len pisal, ze mi chlapi z Presova potvrdili NVG. :wink:
Ale pre serioznost. Ano aj moje neskorsie info hovori, ze nove NVG z USA neprisli a pouzivaju sa stare z MI 17.
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Starlight »

arten píše:Niko, hádali sme sa o AN/AVS-9, kde si ma vyprovokoval až k oficiálnej žiadosti na MOSR. :wink:
Jenže AN/AVS-9(V) je právě systém pro NAVAIR (US NAVY a USMC) a USAF. US ARMY byla v použití NVG první a používá „svůj“ systém řady AN/AVS-6(V), který také dodává ke svým typům vrtulníkům exportovaných přes FMS/FMF.

Jde spíše o americkou vládní byrokracii danou historickými důvody, protože dnes už ty brýle vypadají téměř shodně (až na ty filtry). Často se také používá generické pojmenování ANVIS (Aviator's Night Vision Imaging Systems). Oba hlavní američtí výrobci ale používají své komerční označení F4949 nebo M949 a řada menších hráčů používá své označení (což bude případ Mi-17 OSSR). Takže je v tom poměrně zmatek, ve kterém se špatně orientuje.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Starlight píše:Takže je v tom poměrně zmatek, ve kterém se špatně orientuje.
Možno aj to je zámer výrobcov.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

arten píše: Už pôvodný počet 18 viacúčelových vrtuľníkov bol kritizovaný ako nedostatočný.
Naozaj je to malý počet. Ideál by asi bol tých 18 BH plus 9 ľahších.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader:
Podla mna by bolo idealne mat dve plnohodnotne letky+ roj SAR:

1. 9 x BH + 1 B 429 - transportne ucely, hasenie, medevac ...
2. 9 x BH + 1 B 429 na posobenie v podmienkach nepriatelskej PVO, CAS, SOF ...
3. 4 x B 429-pohotovostny roj SAR.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Trošku odbočka, otázka k 2. letke:

Momentálne lietajú len 3 zo 4 Mi-17 LPZS? Čo je s poslednou? Počítam, že je to tá, ktorá núdzovo pristála na poli, ale je naozaj natoľko vážne poškodená?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader:
Ano, lietaju len 3 stroje. Jeden je odstaveny. Nie je to ta MI 17, co sadla v kukurici (0826). Nelieta 0827, ktorej skončila zivotnost v roku 2012. Podla mna je to ta nestastna MI 17, ktorej predlzili zivotnost a zgeneralkovali za 3,2 mio. € a Rusi to neuznali. Takze stoji a rokuje sa. A stroj "hnije".

Dve lietajuce MI 17 LZPS to maju tiez celkom nahnute so zivotnostou.

A ako to uz na Slovensku byva, mame aj jeden specialny pripad. MI 17 M 8008 z 1. letky, ktorej skončila zivotnost v roku 2010. Momentalne sa po tahaniciach preraba u LOTN na MI 17 LZPS II (modernejsia verzia LZPS) a predlzuje sa jej zivotnost do roku 2025 a o 1000 hodin. Do služby ma prist v roku 2018. Suma je carovnych 6 mio.€. To vsetko po tom, co sme ju uz raz zgeneralkovali za 2,6 mio. € a nasledne pouzili jako zdroj nahradnych dielov pre 1. letku. Cize krasny "stary" zachranarsky vrtulnik za 9 mio. € na 7 rokov !!! No nekup tie hnusne drahe Bell 429 za 5,5 mio. € (bez LZPS). :lol:
Naposledy upravil(a) niko dne 27/1/2018, 21:39, celkem upraveno 1 x.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Takže nakoniec s ak tým 18 strojom dostaneme, len to bude kombinácia 9 BH + 9 Mi-17 LZPS :D :D :D
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Vestly »

Určite by to bola lepsia kombinacia ako 9BH + 9 B429 :D A ked zoberiem do uvahy, ze nove Mi-17 idu od 10 mil. Eur ... :-?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader: Tak armada ocividne pocita s prevadzkou MI 17 aspoň do roku 2025. Ak teda vychadzame z modernizacie 8008micky. S tym poctom 9 masin u 2.letky by som ale bol opatrny. Skor by som povedal 5-6. Vela masinam totiž konci zivotnost. Potom bude otazne, ci bude chciet armada dalej investovat do predlzenia zivotnosti zvysku strojov, alebo sa objedna nahrada. Ako ale vidno, aj predlzovanie zivotnosti, GO a modernizacia bude stat nie malo penazi.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Ja som to myslel ako sarkazmus. Nechápem práve to investovanie do oživovania strojov už po životnosti. Ak už sa začala raz modernizácia tak sa v nej malo pokračovať. Práve pri strojoch pre LZPS (SAR) to nemusel byť hneď veľký nákup napríklad 9 strojov. Stačilo by aj koncepčne rozhodnúť, či chceme SAR na BH alebo ľahšom a koľko strojov má byť na túto činnosť vyčlenených.. Potom už len podľa aktuálnej potreby (končiaca životnosť Mi-17 LZPS) dokupovať stroje.

Napríklad by vyšlo, že je treba 4 ľahké stroje. Tak jednoducho kúpiť napríklad dva plus opcia na ďalšie dva.
Ak by malo byť všetko na platforme BH tak tam by tiež nemal byť problém navýšiť počet nakupovaných strojov (tuším je dokonca opcia na 9 kusov v tej stávajucej zmluve, ale to si nie som istý, ale marí sa mi niečo)
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

niko píše:Flader:
A ako to uz na Slovensku byva, mame aj jeden specialny pripad. MI 17 M 8008 z 1. letky, ktorej skončila zivotnost v roku 2010. Momentalne sa po tahaniciach preraba u LOTN na MI 17 LZPS II (modernejsia verzia LZPS) a predlzuje sa jej zivotnost do roku 2025 a o 1000 hodin. Do služby ma prist v roku 2018. Suma je carovnych 6 mio.€. To vsetko po tom, co sme ju uz raz zgeneralkovali za 2,6 mio. € a nasledne pouzili jako zdroj nahradnych dielov pre 1. letku. Cize krasny "stary" zachranarsky vrtulnik za 9 mio. € na 7 rokov !!! No nekup tie hnusne drahe Bell 429 za 5,5 mio. € (bez LZPS). :lol:
Takže by mal byť hotový do 30.6. http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2883421&l=sk
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader:
8008 je uz v procese. Mna by skor zaujimal osud tej druhej MI 17 (pravepodobne 0827). Zatial sa s nou nic nedeje. Hadam ju fakt nenechaju zhnit.

Nakup 4 Bell 429,alebo niecoho podobného specialne pre SAR by samozrejme daval vacsi vyznam, ako pchat peniaze do rozlietania 11tonovych starych masin pre SAR na 7 rokov za niekolko milionov. Proces predlzovania TZ bude podla mna ale pokracovat. LOTN potrebuje zakazky. Hlavne, ked uz Americania stratili nadsenie ohladom kvality práce v LOTN a caka sa, kedy odstupia od zmluvy.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Keďže v Afganistane budú nakoniec MiL-y nahradzovať UH-60A, tak tej práce pre LOTN už moc nebude.

Inak osobne by sa mi viac ako Bell-y viac páčili európske stroje. Predsa len je dobré trošku diverzifikovať dodávateľov techniky. Ak by napríklad ako stíhacie lietadlo bola vybraná F-16 tak by sme v podstate celé letectvo mali US produkcie (Bell je síce USA/Kanada, ale aj tak). Keď už ľahký stroj tak radšej AW alebo Eurocopter.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Starlight píše:1)

Slovenské vrtulníky UH-60M jsou ve standardní konfiguraci US ARMY. Nebyla k nim sice zakoupena výzbroj a drahý systém vlastní ochrany, ale vrtulníky jsou dodány s namontovanými všemi potřebnými konzolami a kabeláží. Stačí „jen“ zakoupit vlastní bloky systémů, logistiku a školení letových posádek a pozemního personálu.
Tie "krídla" na zavesenie prídavných nádrží, prípadne výzbroje, sa dajú upevniť na akýkoľvek BH, alebo ich musí mať integrované už z výroby?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Este upresnim k tym GO. Tie dve Mi 17 urcene na modernizaciu na standard LZPS 2 su nakoniec stroje 8008 a 0824 ( nie 0827). Obydve momentalne nie su v sluzbe.
- 8008 - Mi 17 M modernizovana v sucasnosti na LZPS 2
- 0824 - Mi 17 M osud otazny.
Su to tie dva stroje, ktore boli medializovane a v pripadoch ktorych uz kona prokuratura, kedze po ich GO dalej sluzili ako zdroj ND. Ich modernizacia stala a bude stat podstatne viac ako napriklad modernizacia 2 rakuskych BH. Za tu cenu by sme mohli vybavit 4 slovenske Black Hawky komplet ochrannymi systemami, radarom aj zbranami. Alebo kupit dva nove B 429. A vraj nie su peniaze.
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Starlight »

Flader píše:
Starlight píše:1)

Slovenské vrtulníky UH-60M jsou ve standardní konfiguraci US ARMY. Nebyla k nim sice zakoupena výzbroj a drahý systém vlastní ochrany, ale vrtulníky jsou dodány s namontovanými všemi potřebnými konzolami a kabeláží. Stačí „jen“ zakoupit vlastní bloky systémů, logistiku a školení letových posádek a pozemního personálu.
Tie "krídla" na zavesenie prídavných nádrží, prípadne výzbroje, sa dajú upevniť na akýkoľvek BH, alebo ich musí mať integrované už z výroby?
Všechny vrtulníky UH-60 vyrobené po roce 1983 od 431. kusu UH-60A by měly být s možností instalace „křídel“ External Stores Support System (ESSS). Původně byly vyvinuty pro podvěšení až 4 odhoditelných podvěsných palivových nádrží (EFT) za účelem zvýšení přepravního doletu vrtulníku.

Celý dodatečně instalovaný palivový systém se nazývá Extended Range Fuel System (ERFS) a zahrnuje kromě EFT nadrží i kabeláž, potrubí a ventily. Nejmodernější varianta je samotěsnící při průstřelu nebo havárii a nazývá se Crashworthy External Fuel System (CEFS).

Pokud vím, tak podvěšení nádrží je jediné použití ESSS u standardních vrtulníků US ARMY. Nejčastěji jsou k vidění na neozbrojených HH-60 MEDEVAC. Mají je i Rakušané na svých S-70A-42.


https://www.youtube.com/watch?v=xuyNN83mlqU

Nádrže na ESSS ale omezují výstřelná pole obraných kulometů. Proto byly vyvinuty krátká zdvižená křídla pro dvojici nádrží tzv. External Tank System (ETS). U US ARMY byly poprvé k vidění na MH-60K SOCOM, ale mají i některé exportní konfigurace (japonské UH-60J/JA).


https://www.youtube.com/watch?v=lvv7hX1CGq4

Výzbroj na UH-60M s ESSS je záležitostí až nejnovějších exportních modelů. Je k tomu potřeba elektornický systému ovládáni výzbroje napojený do avioniky. Zatím je to ve vývoji/zkouškách. První uživatel by mělo být Tunisko, které by mělo v roce 2019 dostat 4 vyzbrojené Battle Hawky (8 nevyzbrojených UH-60M přebírá od roku 2017 plus od roku 2016 přebírá celkem 24 ex-US ARMY průzkumných/bitevních OH-58D).

Poznámka: Kolumbie používá již delší dobu vyzbrojené AH-60L Apría (různých variant), které avionikou vybavil izraelský Elbit.


https://www.youtube.com/watch?v=PAOtlO1XaJ4
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Ďakujem za odpoveď :)
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Neviem ako je to relevantné - skôr asi ako opozičný (preferenčne zrejme tč. najsilnejší) papier vnesie všetko (resp. pfd.), ale keďže sa to týka aj ozbrojených síl v 2. časti tak dávam do placu na diskusiu:

2. | Moderné ozbrojené sily 22
2.1 | Modernizácia 24
2.1.1 BOJOVÉ VOZIDLÁ
2.1.2 RÁDIOLOKÁTORY
2.1.3 STÍHACIE LIETADLÁ
2.1.4 ĽAHKÉ VRTUĽNÍKY
2.1.5 STREDNE ŤAŽKÉ VRTUĽNÍKY
2.1.6 PROTITANKOVÉ KOMPLETY
2.1.7 PROTIRAKETOVÁ OBRANA
2.1.8 PÁSOVÁ OBRNENÁ TECHNIKA
2.1.9 RUČNÉ ZBRANE A MUNÍCIA
2.1.10 MENEJ NÁKLADNÉ PROJEKTY
2.1.11 20 % NA MODERNIZÁCIU
2.1.12 VEĽKÉ OBSTARÁVANIA
2.1.13 VOJENSKÝ MATERIÁL
2.1.14 MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA
2.2 | Nasadenie 27
2.3 | Financovanie 30
2.4 | Personál 32
zdroj: http://www.sas.sk/file/5094/Bezpecnejsi ... vensko.pdf

ad. 2.1.1 BOJOVÉ VOZIDLÁ:
Kusové pomery (v kusoch 81 k 404 nechcú nič zmeniť len spôsob obstarania), ktoré MO SR plánuje vyvinúť a vyrobiť za 1,2 mld. EUR, z toho 81 ks bojových obrnených vozidiel 8x8 (ďalej len "BOV 8x8") za 417 mil. EUR a 404 ks bojových obrnených vozidiel/viacúčelových taktických vozidiel 4x4 (ďalej len "BOV/VTV 4x4") za 773 mil. EUR boli a sú od počiatku predmetom kritiky.
• Vo vzťahu k 81ks BOV 8x8 za 417 mil. EUR čo by dobrý hospodár (nápad Klingy) by bolo namieste preveriť možnosti licencie podvozku a korby BTR-4 (resp. najnovší BTR-4MV1 s vežou TURRA-30) tj. zapojením možnosti vyvinúť a vyrobiť takéto BOV 8x8 v čo najväčšej % zastúpení Slovenského bezpečnostného a obranného priemyslu s tým, že licencia by mohla byť započítaná údajným nesplateným dlhom Ukrajiny vo SR.
• Finančné prostriedky predstavujúcu 773 mil. EUR za BOV/VTV 4x4 efektívnejšie rozdelil v pomere, že prioritne by z tejto sumy bolo modernizovaných všetkých 159 ks BVP-čok v OS SR na spôsob modernizácie 10ks BVP v štandarde tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO a zvyšok za BOV/VTV 4x4, kde predpokladám, že by to mohlo byť 150+ kusov BOV/VTV 4x4. Proste by sme poriešili aj pásové BVP-čka tj. 2v1 spolu s BOV/VTV 4x4.

ad. 2.1.8 PÁSOVÁ OBRNENÁ TECHNIKA
Zrušenie tankového vojska (22ks T-72 M1) a nahradíme ho pásovou obrnenou technikou (30 kusov pásových vozidiel), so zachovaním ambície naplno splniť záväzky
v rámci Cieľov spôsobilostí NATO - stredná priorita tj. zrušenie tankového vojska nepovažujem za efektívne, skôr ísť cestou modernizáciu súčasných 22ks T-72 prípadne doplniť o 8+ks BMPT - bojové vozidlá podpory tankov.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“