Stránka 73 z 78
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 27/3/2026, 16:09
od Zemakt
Nad těmi chladiči jsem také přemýšlel, z jakého důvodu tam jsou. No a když si odmyslíš ten hvězdicový motor, co ti to připomíná. I s ohledem na ty chladiče
A pro Atamana, ty kokosáky jsem onehdy už řešili ne?
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 27/3/2026, 16:34
od Ataman
Nerotační asi bude, vrtule je rozmazaná, jak se otáčí, motor je ostrej. Kapalinou chlazený hvězdičáky, to se dělalo?
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 27/3/2026, 16:54
od Zemakt
Jasný, létali i dlouho u nás. Salmsony A.2. Na svou dobu to byly výborné motory. Tohle je ale jiný motor.
KOKOSÁK
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 28/3/2026, 09:35
od Alfik
Jo, dělaly. Ale taky se dělaly hv. motory s chlazením oleje, zatímco samy válce byly furt chlazeny vzduchem.
Obv. je olej jímán do externí nádrže, ta sama o sobě slouží jako chladič a tepelná jímka, ale někdy to holt nestačilo. Tak se to prohnalo radiátorem.
Na rozdíl od oleje v karteru, u běžného motoru, co má válce "jen" víceméně nahoru, totiž invertní a hvězdicové motory musejí ten olej vyčerpávat z prostoru klikovky mimo.
Proto se mch před startem motoru u letadel vždy napřed protáčí bez zápalu - u těch starých se to dělalo růčo. První obrat či dva jsou na to, aby se "vyhnal" olej z míst kam stekl a nemá tam být, aby nedošlo k přílišné kompresi a možnému poškození motoru.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 28/3/2026, 19:28
od Ataman
Alfik píše: ↑28/3/2026, 09:35
ale někdy to holt nestačilo. Tak se to prohnalo radiátorem.
Alfik píše: ↑28/3/2026, 09:35u těch starých se to dělalo růčo.
U Anduly se to taky dělá růčo, i když by to mělo jít i z kokpitu.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 29/3/2026, 10:22
od Zemakt
Tak když jsem narážel na ty kokosáky, tak jsem měl namysli, že se jedná o Taliány. Jako návod by to mohlo stačit, no nic. Je to drobet složitější, na snímku je totiž Aviatik. Respektive ještě před válkou jeho zakoupená licence SAML-Aviatik A.1/2/3 vyráběná později ve velkých počtech a několika verzích. Ten motor by měl být Canton-Unné, vodou chlazený hvězdicový ? Válců jsem se nedopočítal. O 140 koních výkonu.
https://flyingmachines.ru/Site2/Crafts/ ... #gallery-7
Asi devíti válec to bude.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 29/3/2026, 14:18
od Ataman
Zemakt píše: ↑29/3/2026, 10:22
Tak když jsem narážel na ty kokosáky, tak jsem měl namysli, že se jedná o Taliány. Jako návod by to mohlo stačit, no nic.
No nestačilo, ani kdyby drželi kornouty se zmzlinou, stejně bych nevěděl, co je to za aparát..
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 29/3/2026, 16:42
od Zemakt
Před časem jsme se zde otřeli o fotokamery a jejich instalaci na R-U letounech. Zde Phönix D.I. z Fliku 37/P (6/1918).
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 29/3/2026, 21:16
od Koba
A takhle se fotilo o čtyřicet let později:
NASM-0F78C63BDD752_003.jpg
Kamera Fairchild Hycon HR-732B z letounu Lockheed U-2. Fotilo se jednou optikou na dva filmy o šířce 241mm, které se odvíjely ze dvou cívek proti sobě, na každé bylo 1,61 km filmu. Toto konstrukční řešení bylo zvolené proto, aby se při převíjení jednoho filmu v jednom směru neměnilo těžiště letounu. Rozlišovací schopnost optiky byla 0,75 m z výšky 19,6 km.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 06:19
od Zemakt
Aby se neměnilo těžiště. Kolik ta cívka mohla vážit?
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 11:24
od Alfik
Ataman píše: ↑28/3/2026, 19:28
U Anduly se to taky dělá růčo, i když by to mělo jít i z kokpitu.
No, ono to jde vždy, když má letadlo startér. Ten je totiž oddělený od zapalování, logicky.
U letadel se používá dvojice (pro sichr) magnet. Takže stačí magneta nezapojit, a motor startérem protočit. A pak je zapojit a znovu protočit.
U té Anduly asi chtěli mechanici šetřit baterie. Možná byly málo dobité.
To protočení je vidět na každém videu či filmu

Takové to "škyt, škyt, pomlčka, škytškytškytškyt brrrum brrrum"

Někdy se během toho "škyt škyt" ozve i "cink cink", ale to je spíš pohřební píseň motoru

To ve filmech nebývá...

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 11:32
od Zemakt
Alfik píše: ↑30/3/2026, 11:24
Ataman píše: ↑28/3/2026, 19:28
U Anduly se to taky dělá růčo, i když by to mělo jít i z kokpitu.
No, ono to jde vždy, když má letadlo startér. Ten je totiž oddělený od zapalování, logicky.
U letadel se používá dvojice (pro sichr) magnet. Takže stačí magneta nezapojit, a motor startérem protočit. A pak je zapojit a znovu protočit.
U té Anduly asi chtěli mechanici šetřit baterie. Možná byly málo dobité.
To protočení je vidět na každém videu či filmu

Takové to "škyt, škyt, pomlčka, škytškytškytškyt brrrum brrrum"

Někdy se během toho "škyt škyt" ozve i "cink cink", ale to je spíš pohřební píseň motoru

To ve filmech nebývá...
Kámoš dostal k narozkám let na plzeňským Texanu. Už když šel k éru měl si všimnout, že ten nedaleko stojící hasičák není jen pro okrasu. Škytškytškyt a nic. Škytškytškyt a zase nic. Škytškyt, z vejfuků začal chcát benzín, škyt brrumm a pod motorem hořící kaluž benzínu. A milej Ráďa na sedadle, sluchátka na uších, rohlík ve tváři a v nevědomí
Copa je toto za éro?
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 12:41
od Ataman
Zemakt píše: ↑30/3/2026, 11:32
Copa je toto za éro?
Jak to říct a neurazit ty ostatní Spady, Velbloudy, Delfíny, Ansalda, Hanrioty, Nieuporty...no, prostě jedna z nelepších jednomístných stíhaček velký války,metla na fokkry, jakož i jiný smrdutý popelníčky, u nichž slovo nejlepší nejde použít ani ve špatným vtipu.
Lítal na ní náš oblíbenec Grinell-Milne.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 12:47
od Ataman
Alfik píše: ↑30/3/2026, 11:24
U té Anduly asi chtěli mechanici šetřit baterie. Možná byly málo dobité.
Hele, to nevím, proč to takhle dělali, mám to z týhle knížky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/pamet ... 999-250787
Ale důvod tam myslím nepíše.
Jinak ta knížka je v podstatě celá tady, plus něco navíc:
https://www.planes.cz/cs/articles?category=3025&page=5
Zemakt píše: ↑30/3/2026, 11:32
z vejfuků začal chcát benzín, škyt brrumm a pod motorem hořící kaluž benzínu. A milej Ráďa na sedadle, sluchátka na uších, rohlík ve tváři a v nevědomí
Jakpak to dopadlo? S Texanem, hasičákem i Ráďou?
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 13:30
od Zemakt
Nijak, hasičák zůstal tam kde byl, hořící kaluž sfoukla vrtule a spokojenej Ráďa se o ohni pod prdelí dozvěděl až z videa, když po letu vylezl z kokpitu

.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 14:27
od skelet
připomnělo mi to historku, kterou dával k dobru děda. Když sloužil v Malackách u Siebelů, tak dostali za úkol vykouřit tamní sysly. Takže synci šli nalili do nory benzín a zapálili. Nebohý hořící sysel si to sprintem namířil do hangáru. Naštěstí pošel hned za vratama, takže tamní osazenstvo to odneslo jen s hnědou čárkou na trenkách. Neb jak říkal děda "pucvol od oleja se tam válel všude".
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 30/3/2026, 20:16
od Zemakt
Ataman píše: ↑30/3/2026, 12:41
Zemakt píše: ↑30/3/2026, 11:32
Copa je toto za éro?
Jak to říct a neurazit ty ostatní Spady, Velbloudy, Delfíny, Ansalda, Hanrioty, Nieuporty...no, prostě jedna z nelepších jednomístných stíhaček velký války,metla na fokkry, jakož i jiný smrdutý popelníčky, u nichž slovo nejlepší nejde použít ani ve špatným vtipu.
Lítal na ní náš oblíbenec Grinell-Milne.
No, zaplať Pán Bůh, že jedna a ne pouze ta nejlepší. Jo, je to S.E.5a
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 31/3/2026, 13:23
od Ataman
Zemakt píše: ↑30/3/2026, 20:16
No, zaplať Pán Bůh, že jedna a ne pouze ta nejlepší. Jo, je to S.E.5a
No protože těch nejlepších bylo víc, sou tam vypsaný. Nejvíc nejlepší ze všech všech dob, samozřejmě Brisfit, tam chybí proto, že je dvoumístnej, ale jinak je to ta pouze jedna nejlepší.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 1/4/2026, 08:02
od Zemakt
Tak dáme jeden uplně nejlepší popelník
A ještě jedna, poznáme věž radioelektronického průzkumu v pozadí Kiowy?
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Napsal: 1/4/2026, 09:53
od Ataman
Zemakt píše: ↑1/4/2026, 08:02
Tak dáme jeden uplně nejlepší popelník
Nevotáčej mi kudlou v ráně.