OSSR - výběr nového kolového BVP

Odpovědět
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Dodávky Patrií pre OSSR naďalej pokračujú, len kokaíňák by chcel opäť parazitovať a dosadiť si svojho biznis partnera s kanálom financií odtekajúcich na súkromné kontá.

https://www.futurearmy.sk/2026/04/02/pa ... pokracuju/
"Alea iacta est"
Suger
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 247
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Suger »

Danik píše: 3/4/2026, 02:51
Suger píše: 31/3/2026, 12:32 Nahradiť Patriu Pandurom by bol krok doslova do xxxxx . Tie tlaky Strnada cez Kaliňáka na pretlačenie Pandura do OSSR sú tu niekoľko ročné... Dúfam, že sa nebudú realizovať.
Doplním sem. Pandur je žiaľ nemodernizovatelný stroj, pre podvozok, malé kolesá .
- Obrnené vozidlá Pandur II 8x8 (vrátane verzií EVO) používajú zvyčajne kolesá s pneumatikami rozmeru 365/80 R20 (alebo ekvivalentné rozmery v palcovom značení, napríklad 14.5 R20). Typický vonkajší priemer sa pohybuje okolo 1080-1100mm a šírka je približne 365 mm.
- Obrnené vozidlá Patria AMV 8x8 (vrátane verzií Patria AMV XP používaných OS SR) sú štandardne vybavené pneumatikami s rozmerom 16.00R20XZL TL . Celkový priemer približne 1 310 mm (cca 1,3 metra) a šírka pneumatiky je približne 448 mm.
V prvním bodě plný, naprostý souhlas.

V tom druhém. Ten je vyvrácený už jen prostou realitou. Viz příchod EVA a jeho zavedení do rakouských sil. Limitační faktor dalšího rozvoje a modernizací samozřejmě je únosnost náprav, velikost pneumatiky je daná i snahou o snížení výšky a tím zlepšení rovnováhy v bočním náklonu, protože Pandur nemá takovou šířku vozidla. Ad co to přináší - snížení plochy dotyku s povrchem je negativum v těžším a "povoleném" terénu, výhoda na komunikacích díky efektivitě spotřeby.

V případě Panduru se modernizace soustředila pohonnou jednotku, vnitřek vozidla, pasivní pancéřování, rušící systémy, zvýšení užitné hmotnosti a integrace věže s APS pro potřeby 8x8 KBVP. Tedy ta nemodernizovatelná modernizace už proběhla. Otázka je co zbytek užitné hmotnosti umožní v dalším cyklu životnosti vozidla pro potřeby MLU - ale argument užitné hmotnosti se používal i proti CV90 nutno připomenout.

Pro OSSR už je (doufám) zcela rozhodnuto.
Daník, nespochybňujem modernizačné balíky na Pandur EVO II 8x8, ale aj tak je motorický výkon oproti Patria AMVXP 8x8 nižší. Patria má vyššie motorické výkony (motor 450 kW, oproti motoru na vašich Panduroch - 335 kW), vďaka odolnejšiemu a vyššiemu podvozku má lepšiu priechodnosť v teréne, a aj ochrana v základe je úroveň 4 podle STANAG 4569. Na fínských stránkách Patria uvádzajú že "... Je chránený proti improvizovaným výbušným zariadeniam (IED) a chemickým, biologickým, radiologickým a jadrovým výbuchom (CBRN) a má modulárnu, škálovateľnú balistickú ochranu až do úrovne STANAG K5+ a ochranu proti mínam úroveň STANAG 4a/4b." Ako nevýhoda je, že je o niečo vyššia ako Pandur.
Ešte doplním, že Rakúsko zavádza modernejší variant EVO, ale z verzie Pandur I 6x6. AČR je ponúkaný Pandur II EVO 8x8... Každé vozidlo má svoje výhody, nevýhody. OSSR mali možnosť porovnať si Poľský Rosomak 8x8 (ako BOV 8×8 Vydra s možnosťou plávania), Pandur a vybrali si modernú verziu Patria (bez možnosti plávania).
Myslím si, že Patriu veľmi dobre zhodnotili na https://www.czdefence.cz/clanek/patria- ... -republice
Ja dufam, že OSSR ostanú pri vysúťaženej Patria AMVXP 8x8.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Danik »

Suger píše: 3/4/2026, 16:07
Danik píše: 3/4/2026, 02:51
Suger píše: 31/3/2026, 12:32 Nahradiť Patriu Pandurom by bol krok doslova do xxxxx . Tie tlaky Strnada cez Kaliňáka na pretlačenie Pandura do OSSR sú tu niekoľko ročné... Dúfam, že sa nebudú realizovať.
Doplním sem. Pandur je žiaľ nemodernizovatelný stroj, pre podvozok, malé kolesá .
- Obrnené vozidlá Pandur II 8x8 (vrátane verzií EVO) používajú zvyčajne kolesá s pneumatikami rozmeru 365/80 R20 (alebo ekvivalentné rozmery v palcovom značení, napríklad 14.5 R20). Typický vonkajší priemer sa pohybuje okolo 1080-1100mm a šírka je približne 365 mm.
- Obrnené vozidlá Patria AMV 8x8 (vrátane verzií Patria AMV XP používaných OS SR) sú štandardne vybavené pneumatikami s rozmerom 16.00R20XZL TL . Celkový priemer približne 1 310 mm (cca 1,3 metra) a šírka pneumatiky je približne 448 mm.
V prvním bodě plný, naprostý souhlas.

V tom druhém. Ten je vyvrácený už jen prostou realitou. Viz příchod EVA a jeho zavedení do rakouských sil. Limitační faktor dalšího rozvoje a modernizací samozřejmě je únosnost náprav, velikost pneumatiky je daná i snahou o snížení výšky a tím zlepšení rovnováhy v bočním náklonu, protože Pandur nemá takovou šířku vozidla. Ad co to přináší - snížení plochy dotyku s povrchem je negativum v těžším a "povoleném" terénu, výhoda na komunikacích díky efektivitě spotřeby.

V případě Panduru se modernizace soustředila pohonnou jednotku, vnitřek vozidla, pasivní pancéřování, rušící systémy, zvýšení užitné hmotnosti a integrace věže s APS pro potřeby 8x8 KBVP. Tedy ta nemodernizovatelná modernizace už proběhla. Otázka je co zbytek užitné hmotnosti umožní v dalším cyklu životnosti vozidla pro potřeby MLU - ale argument užitné hmotnosti se používal i proti CV90 nutno připomenout.

Pro OSSR už je (doufám) zcela rozhodnuto.
Daník, nespochybňujem modernizačné balíky na Pandur EVO II 8x8, ale aj tak je motorický výkon oproti Patria AMVXP 8x8 nižší. Patria má vyššie motorické výkony (motor 450 kW, oproti motoru na vašich Panduroch - 335 kW), vďaka odolnejšiemu a vyššiemu podvozku má lepšiu priechodnosť v teréne, a aj ochrana v základe je úroveň 4 podle STANAG 4569. Na fínských stránkách Patria uvádzajú že "... Je chránený proti improvizovaným výbušným zariadeniam (IED) a chemickým, biologickým, radiologickým a jadrovým výbuchom (CBRN) a má modulárnu, škálovateľnú balistickú ochranu až do úrovne STANAG K5+ a ochranu proti mínam úroveň STANAG 4a/4b." Ako nevýhoda je, že je o niečo vyššia ako Pandur.
Ešte doplním, že Rakúsko zavádza modernejší variant EVO, ale z verzie Pandur I 6x6. AČR je ponúkaný Pandur II EVO 8x8... Každé vozidlo má svoje výhody, nevýhody. OSSR mali možnosť porovnať si Poľský Rosomak 8x8 (ako BOV 8×8 Vydra s možnosťou plávania), Pandur a vybrali si modernú verziu Patria (bez možnosti plávania).
Myslím si, že Patriu veľmi dobre zhodnotili na https://www.czdefence.cz/clanek/patria- ... -republice
Ja dufam, že OSSR ostanú pri vysúťaženej Patria AMVXP 8x8.
Důležitější číslo než čistě motorizace ve smyslu výkonu je i kW/t, zpřevodování, pneumatiky, plocha dotyku s povrchem, rozložení váhy atd.

Čistě k číslům. Motor Cummins ISL 540 u Panduru EVO nemá 335 kW, ale 405 kW, což i při maximální váze 25 tun dělá 16,2 KW/t, v případě Patrie AMV XP na bojové hmotnosti 32 tun (samozřejmě záleží na konfiguraci) se bavíme o 14,06 kW/t.

Ad ochrana, Pandur EVO má balistiku na level 4, protiminovou level 3a/3b. Patria může být zvednuta až na level 5 v úrovni balistické/kinetické ochrany, ale pozor, zároveň v případě vašich BOV tam hraje roli faktor požadavku na obojživelnost, který dle čísel ještě z AMV udává balistickou ochranu na level 3 (mimochodem jak Finové tak Švédi obojživelné AMV nevyužívají - kvůli zvýšené odolnosti jako prioritě). Plus EVO už v představené konfiguraci disponuje UT-30Mk.II s APS Iron Fist LD.

Když pominu další faktory, největším mínusem nového EVA zůstává nižší únosnost podvozku (a tím i rezerva pro MLU) a zvolené obutí. Rakušané samozřejmě mají 6x6.

Abychom se vrátili k tématu vlákna, v případě slovenského tendru na nové BOV, kterého se neúčastnil Pandur EVO, ale variace Corsac postavená na základě ještě původního Panduru II, tam byly (logicky) značně větší mezery a starý Pandur Patria AMV XP zcela deklasovala a zaslouženě (a imho dobře) OSSR vybraly Patrie AMV XP jako platformu. A pozor, zvolily si obojživelnost pro nové BOV.

Suma sumárum, také doufám, že OSSR při Patriích zůstanou. AČR bude volit mezi Patriemi, Pandury EVO, Strykery a Boxery (ty nabízí při maximální hmotnosti až balistickou ochranu na lvl 6)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Zemakt »

Vážně Strykery?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Danik »

Zemakt píše: 9/4/2026, 06:44 Vážně Strykery?
Ze Strykeru taky může být nakonec i Piranha V. Ad Stryker jako takový, výhodou může být rychlé dodání, cena a množství dostupných verzí, včetně těch VSHORAD.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Pekné od Vás, ale presuňme sa opäť k OSSR a Patrii.
"Alea iacta est"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od NagyAttila »

NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

Podla Nada Patrie meskaju, lebo meska dodanie kanonu statnou zbrojovkou.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Rase »

Záběry z výrobního závodu CSM Industry, který vyrábí obrněná vozidla Patria XP 8x8 pro ozbrojené síly Slovenské republiky (OSSR). V současnosti bylo dokončeno 15 vozidel Patria, která čekají na finální montáž a integraci věže, než budou odeslána do armády na testování. Počet vyrobených trupů nyní dosáhl 33. Následně se očekává i výroba velitelských verzí v CSM.

https://twitter.com/praisethesteph/stat ... 1427080401

IMG_7052.jpeg
IMG_7053.jpeg
IMG_7054.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

niko píše: 20/4/2026, 09:04 Podla Nada Patrie meskaju, lebo meska dodanie kanonu statnou zbrojovkou.
Mne to naznačoval jeden známy už pred istým časom, že to bola "nie najlepšia voľba", hlavne sa mal vybrať "odskúšaný" kanón.
Podľa tej reportáže STVR to vyzerá, že problém nie je v podvozkovej časti (fy Patria), lebo CSM vyrába a má ich už dosť na sklade, ale v nadstavbe (veža), konkrétne kanón, lebo z bojovej verzii som videl len jeden kus, aj to na foto, keď ju kokaíňák ukazoval "kráľovi slnko" na MO pred asi 2-mi rokmi. :lol:
Mimochodom, prezývka kokaíňak sa asi ujala. :lej:
"Alea iacta est"
Alterego
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 24/3/2021, 09:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Alterego »

Rase píše: 20/4/2026, 09:49 Záběry z výrobního závodu CSM Industry, který vyrábí obrněná vozidla Patria XP 8x8 pro ozbrojené síly Slovenské republiky (OSSR). V současnosti bylo dokončeno 15 vozidel Patria, která čekají na finální montáž a integraci věže, než budou odeslána do armády na testování. Počet vyrobených trupů nyní dosáhl 33. Následně se očekává i výroba velitelských verzí v CSM.

https://twitter.com/praisethesteph/stat ... 1427080401


IMG_7052.jpeg
IMG_7053.jpeg
IMG_7054.jpeg
Nezamýšľaný pozitívny dopad ministrovho vyjadrenia o nespokojnosti s dodávkou Patrií a zahájení trhových konzultácií s inými výrobcami je zvýšené informovanie verejnosti výrobcom o stave projektu - sú v podstate v polovici.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

mikojan29 píše: 20/4/2026, 10:00 Mne to naznačoval jeden známy už pred istým časom, že to bola "nie najlepšia voľba", hlavne sa mal vybrať "odskúšaný" kanón.
Podľa tej reportáže STVR to vyzerá, že problém nie je v podvozkovej časti (fy Patria), lebo CSM vyrába a má ich už dosť na sklade, ale v nadstavbe (veža), konkrétne kanón, lebo z bojovej verzii som videl len jeden kus, aj to na foto, keď ju kokaíňák ukazoval "kráľovi slnko" na MO pred asi 2-mi rokmi. :lol:
No pri neodskusanom kanone bude OSSR robit betatestera, co by som aj akceptoval, kedze ziskaju doma vyrobeny kanon. No len potom sa nema naco MO stazovat.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

niko píše: 20/4/2026, 11:25
mikojan29 píše: 20/4/2026, 10:00 Mne to naznačoval jeden známy už pred istým časom, že to bola "nie najlepšia voľba", hlavne sa mal vybrať "odskúšaný" kanón.
Podľa tej reportáže STVR to vyzerá, že problém nie je v podvozkovej časti (fy Patria), lebo CSM vyrába a má ich už dosť na sklade, ale v nadstavbe (veža), konkrétne kanón, lebo z bojovej verzii som videl len jeden kus, aj to na foto, keď ju kokaíňák ukazoval "kráľovi slnko" na MO pred asi 2-mi rokmi. :lol:
No pri neodskusanom kanone bude OSSR robit betatestera, co by som aj akceptoval, kedze ziskaju doma vyrobeny kanon. No len potom sa nema naco MO stazovat.
A presne o toto ide, nie, že Patria to brzdí. Brzdili to brzdy z MO na čele s kokaíňakom, ktorý chce silou mocou natlačiť svojho mecenáša na peňazovod ministerstva. Pritom, problém je v štátnom podniku, ktorý vedie jeho nohsled Sim.
To že bude OSSR prvý zákazník a bude musieť znášať všetky detské nemoci tejto "novej" verzie šipulina sa vedelo a obviňovanie za meškanie dodávateľa podvozku a klamanie verejnosti, to je už taká smerácka nátura...
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

Precistene
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Danik »

mikojan29 píše: 20/4/2026, 12:09
niko píše: 20/4/2026, 11:25
mikojan29 píše: 20/4/2026, 10:00 Mne to naznačoval jeden známy už pred istým časom, že to bola "nie najlepšia voľba", hlavne sa mal vybrať "odskúšaný" kanón.
Podľa tej reportáže STVR to vyzerá, že problém nie je v podvozkovej časti (fy Patria), lebo CSM vyrába a má ich už dosť na sklade, ale v nadstavbe (veža), konkrétne kanón, lebo z bojovej verzii som videl len jeden kus, aj to na foto, keď ju kokaíňák ukazoval "kráľovi slnko" na MO pred asi 2-mi rokmi. :lol:
No pri neodskusanom kanone bude OSSR robit betatestera, co by som aj akceptoval, kedze ziskaju doma vyrobeny kanon. No len potom sa nema naco MO stazovat.
A presne o toto ide, nie, že Patria to brzdí. Brzdili to brzdy z MO na čele s kokaíňakom, ktorý chce silou mocou natlačiť svojho mecenáša na peňazovod ministerstva. Pritom, problém je v štátnom podniku, ktorý vedie jeho nohsled Sim.
To že bude OSSR prvý zákazník a bude musieť znášať všetky detské nemoci tejto "novej" verzie šipulina sa vedelo a obviňovanie za meškanie dodávateľa podvozku a klamanie verejnosti, to je už taká smerácka nátura...
Tak to přeci ale není novinka ne? Viz zprávy slovenského VTÚ o nutnosti opakovat vojskové zkoušky věže Turra 30 s GTS-30/N z důvodu vícerých technických problémů. Nevím jestli to stojí za přerážovaný a upravený 2A42. Umí vůbec pálit moderní ABM municí?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

Danik ty mas problem citat nazov vlakien ? Co maju specialne sily s obrnenym vozidlom pre OSSR? Jeden prispevok ti presuniem a ty tam rovno hodis dalsi taky.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od mikojan29 »

Pre Daníka:

Novinka to nie je, očakával som, že už to majú odladené, ale zrejme ešte nie, ak to vôbec pôjde. Zarážajúce na tom je ale to, že sa kokaíňak vyhovára na podvozkovú časť (kde médiá ukázali, že to je presne naopak) a samozrejme nereflektuje na zbraňovú časť, ktorá je ten hlavný problém samozrejme aj s neschopnosťou jeho nominantov. ABM to nevie podľa dostupných informácií. Otázka je, čo to vôbec vie?
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od niko »

Ono je tam viac faktorov, preco dodavka trva uz 5 rokov. Inak mne pride ten cas tiez dlhy, ale neobjednali sme si len 76 vozidiel ma kluc, ale :
- preniesli sme vyrobu na Slovensko. Vyberove konania, zamestnanie 130 ludi, prenos technologii atd...
- vybrali sme novy neodskusany kanon v stadiu prototypu. To samozrejme zerie cas pri jeho zavedeni.
- niekolko krat sme menili konfiguraciu.

Ak sme teda chceli vozidla rychlo, mali sme ich proste nakupit vo Finsku. Takto sme si vybudovali cely dodavatelsky retazec a navymyslali kade co. Co sa teraz cudujeme, ze to tak dlho trva, nechapem.
Alterego
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 24/3/2021, 09:17

Re: OSSR - výběr nového kolového BVP

Příspěvek od Alterego »

Danik píše: 20/4/2026, 22:27
mikojan29 píše: 20/4/2026, 12:09
niko píše: 20/4/2026, 11:25

No pri neodskusanom kanone bude OSSR robit betatestera, co by som aj akceptoval, kedze ziskaju doma vyrobeny kanon. No len potom sa nema naco MO stazovat.
A presne o toto ide, nie, že Patria to brzdí. Brzdili to brzdy z MO na čele s kokaíňakom, ktorý chce silou mocou natlačiť svojho mecenáša na peňazovod ministerstva. Pritom, problém je v štátnom podniku, ktorý vedie jeho nohsled Sim.
To že bude OSSR prvý zákazník a bude musieť znášať všetky detské nemoci tejto "novej" verzie šipulina sa vedelo a obviňovanie za meškanie dodávateľa podvozku a klamanie verejnosti, to je už taká smerácka nátura...
Tak to přeci ale není novinka ne? Viz zprávy slovenského VTÚ o nutnosti opakovat vojskové zkoušky věže Turra 30 s GTS-30/N z důvodu vícerých technických problémů. Nevím jestli to stojí za přerážovaný a upravený 2A42. Umí vůbec pálit moderní ABM municí?
To bolo 2024. Toto je správa z VTÚ z roku 2025:

https://www.vtsu.sk/public/data/uploads ... 202025.pdf

Píše sa tam:
Začiatkom roka boli vo VTSÚ Záhorie vykonané Podnikové strelecké
skúšky kanóna GTS-30/N, ktorý bol upevnený na lafetu za účelom porovnania presnosti
streľby rôznymi typmi munície. Výsledky boli vyhovujúce. Následne boli vykonané
skúšky vežového kompletu TURRA 30 nainštalovaného na BOV 8x8 IFV s 30 mm
kanónom GTS-30/N. Streľba bola vykonávaná v režime statické vozidlo - statický terč,
pohybujúce sa vozidlo - statický terč a statické vozidlo - pohybujúci sa terč streľbou
jednotlivými výstrelmi. Z týchto podnikových skúšok vydala firma Konštrukta - Defence,
a s. Dubnica nad Váhom správu.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“