Stránka 78 z 96

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 18/10/2025, 17:14
od pjaro77
Pressburger píše: 17/10/2025, 20:38
HONZIK11 píše: 17/10/2025, 17:19 To je narez,modernizace vlastnimi silami .Srbove jsou borci. Kolik ze jich ve vyzbroji jeste maji ? Tech M 84rek?
Paklize nekomu na svete jeste zustaly T72 a budou chtit modernizovat tak je Srbsko jasnou volbou.
Na takovou uroven to nedotahl nikdo.
Modernizácia M-84AS3 je ambiciózny projekt, ktorý by mohol výrazne zvýšiť bojovú hodnotu a prežitie srbských tankov. Jedná sa o komplexnú modernizáciu tanku M-84, ktorá sa dostáva na úroveň moderným západným tankom, najmä v oblasti digitálnych systémov, aktívnej ochrany a bezpečnosti posádky.
Nabudúce kompletne vytriezvej, než začneš šíriť bludy o modernizácii na úrovni západných tankov.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 18/10/2025, 17:47
od Zemakt
Co ten karusel, pořád je tam tak vypíčenej? Asi jo, že. Tak obrátíme list.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 18/10/2025, 18:25
od Pressburger

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 31/10/2025, 22:03
od Pressburger
Hrôzostrašné tanky M-84AB, ktoré bojovali proti Saddámovi Husajnovi, by mohli čoskoro prísť po Vladimira Putina
Celkovo je balkánska verzia tanku T-72 o niečo tvrdšia, rýchlejšia a prezieravejšia ako pôvodná. Na Ukrajinskom bojisku dostanú dozaista minimálne reaktívny pancier Kontakt-1 a ďalšie vylepšenia.
zdroj: https://www.popularmechanics.com/milita ... o-ukraine/

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 1/11/2025, 18:58
od kacermiroslav
Pressburger píše: 31/10/2025, 22:03 Hrôzostrašné tanky M-84AB, ktoré bojovali proti Saddámovi Husajnovi, by mohli čoskoro prísť po Vladimira Putina
Celkovo je balkánska verzia tanku T-72 o niečo tvrdšia, rýchlejšia a prezieravejšia ako pôvodná. Na Ukrajinskom bojisku dostanú dozaista minimálne reaktívny pancier Kontakt-1 a ďalšie vylepšenia.
zdroj: https://www.popularmechanics.com/milita ... o-ukraine/
Že by Vladimíru Vladimíroviči docházel šrot? Zdá se že ano. Bohužel je vidět, jaká země za koho v Evropě kope.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 1/11/2025, 19:23
od NagyAttila
Pressburger píše: 31/10/2025, 22:03 Hrôzostrašné tanky M-84AB, ktoré bojovali proti Saddámovi Husajnovi, by mohli čoskoro prísť po Vladimira Putina
Celkovo je balkánska verzia tanku T-72 o niečo tvrdšia, rýchlejšia a prezieravejšia ako pôvodná. Na Ukrajinskom bojisku dostanú dozaista minimálne reaktívny pancier Kontakt-1 a ďalšie vylepšenia.
zdroj: https://www.popularmechanics.com/milita ... o-ukraine/
Ten clanok je 1.5r stary.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 1/11/2025, 19:27
od Rase
kacermiroslav:
Nee, řeší se že ty vyřazené kuvajtské tanky projdou v Chorvatsku modernizací (patrně všechno za německé peníze) a pak pojedou na Ukrajinu. Řeší se to ale už dlouho a nevím zda došlo k posunu.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 1/11/2025, 20:11
od kacermiroslav
Rase píše: 1/11/2025, 19:27 kacermiroslav:
Nee, řeší se že ty vyřazené kuvajtské tanky projdou v Chorvatsku modernizací (patrně všechno za německé peníze) a pak pojedou na Ukrajinu. Řeší se to ale už dlouho a nevím zda došlo k posunu.
OK, díky. Už jsem v obraze. Vybavuji si ten starý článek. Pokud projdou nějakou částečnou modernizací, tak mohou pro Ukrajince určitou bojovou hodnotu mít. Když už nic jiného, mohou je použít na méně exponovaných či týlových místech. Plusem rozhodně je docela velké množství, které by bylo dostupné. Pokud se nepletu, tak se psalo asi o 150 kusech.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 1/11/2025, 20:21
od Pressburger
kacermiroslav píše: 1/11/2025, 20:11 Pokud projdou nějakou částečnou modernizací, tak mohou pro Ukrajince určitou bojovou hodnotu mít. Když už nic jiného, mohou je použít na méně exponovaných či týlových místech. Plusem rozhodně je docela velké množství, které by bylo dostupné. Pokud se nepletu, tak se psalo asi o 150 kusech.
To je taká pozícia vagónovačov s Mníchovsko-Pražsko-jarnim DNA a nie ukrajinských bojovníkov.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 26/11/2025, 19:16
od Pressburger
ATM 12/2025
Modernizovaný tank M-84AS3

Obrázek
zdroj: https://www.magnetpress.cz/2025+575/atm ... e-vydanie/

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 27/11/2025, 13:08
od niko
Vzhladom na neustale sa objavujuce prispevky o tanku M-84 v tomto vlakne a tiez na to, ze zakladat nove vlakno len pre tank M-84 by posobilo len zmätocne, doslo k premenovaniu tohoto vlakna na Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Napsal: 27/11/2025, 23:02
od Pressburger

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 27/2/2026, 08:05
od NagyAttila
T-72M2 Moderna: Stroj, ktorý predbehol svoju dobu

https://www.futurearmy.sk/2026/02/26/t- ... voju-dobu/

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 27/2/2026, 14:53
od kacermiroslav
Určitě zajímavý projekt ve své době. Líbí se mi ten rychlopalný lehký kanón. Nicméně zásadní slabiny v podobě uskladnění munice atd. zůstaly. Pro země, které měli hluboko do kapsy to ale mohlo být zajímavé řešení na pár desítek dalších let. To ovšem nikdo asi nepředpokládal, že jednou na bojišti budou dominovat drony a nejen tyto tanky by zřejmě dokázali zničit v krátké době a levným způsobem.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 27/2/2026, 22:09
od NOTNA
Celé to bolo len nepodarený pokus o predĺženie života T72 s ním spojenych výrobných príp. opravárenských kapacít na slovensku. 2a42 bol určený hlavne na postrelovanie pozemných cieĺov a na ochranu pred vrtákmi. Pri situačnom povedomí tanku ktoré ponúkal spolu s obmedzením v rýchlosti otáčania veže sa táto kombinácia ukázala k ničomu.
Tank je stále pojazdný a jeho schopnosti može ktokoľvek posúdiť...

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 27/2/2026, 22:14
od NOTNA
NOTNA píše: 27/2/2026, 22:09 Celé to bolo len nepodarený pokus o predĺženie života T72 s ním spojenych výrobných príp. opravárenských kapacít na slovensku. 2a42 bol určený hlavne na postrelovanie pozemných cieĺov a na ochranu pred vrtákmi. Pri situačnom povedomí tanku ktoré ponúkal spolu s obmedzením v rýchlosti otáčania veže sa táto kombinácia ukázala k ničomu.
Tank je stále pojazdný a jeho schopnosti može ktokoľvek posúdiť...
A zamestnancov VTSU možte vyspovedať čo z toho trafili /prípadne čo preto urobili aby sa trafili.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 28/2/2026, 00:01
od Lord
Notna, proč to tady máš 2x skoro to samé ?

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 28/2/2026, 00:06
od Lord
kacermiroslav píše: Určitě zajímavý projekt ve své době. Líbí se mi ten rychlopalný lehký kanón. Nicméně zásadní slabiny v podobě uskladnění munice atd. zůstaly. Pro země, které měli hluboko do kapsy to ale mohlo být zajímavé řešení na pár desítek dalších let.

To ovšem nikdo asi nepředpokládal, že jednou na bojišti budou dominovat drony a nejen tyto tanky by zřejmě dokázali zničit v krátké době a levným způsobem.

To určitě si nikdo nemyslel a kanón měl být i proti vrtulníkům ? Jakou měl elevaci, nebo byl jen na podporu pěchoty a proti lehké technice.

Drony a to všechno udělalo tady na PALBĚ i jinde z diskusí jen historický kecy, i když tehdy měli lidi hlavně obdiv k těm technickým detailům, ale občas i k taktice nasazení. Nízká silueta, přídavný pancíř, po masovém nasazení dronů stejně nepomůže skoro nic.

Tenkrát řešili milimetry pancíře a úhly sklonu, dneska stačí dron za pár stovek dolarů, co ti spadne s granátem rovnou do otevřeného poklopu nebo na střechu věže, kde je pancíř nejslabší. Nízká silueta je k ničemu, když útočí shora, nebo na motorový prostor, nebo prostě všude možně.

Jo a ty navařované klece nakonec příliš nepomohly :D

Všechno, co tady borci obdivovali pro technickou rafinovanost, je dneska v ohrožení.

Optika a senzory: Drony ničí drahou optiku, periskopy a antény. Tank se stává skoro nepoužitelným, i když ho dron přímo nezničí.

Psychologický efekt: Posádky vědí, že jsou neustále sledovány a že útok může přijít kdykoliv. To spolehlivě ničí morálku.

Místo toho aby byly údernou pancéřovou pěstí, tak čekají v okopech desítky km za frontou. V mezičase tanky sloužily jako dělostřelectvo pro podporu pěchoty, a to ani v současnosti nebude moc pravda.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 28/2/2026, 01:10
od kacermiroslav
Pokud se i v dnešní době najdou země, které chtějí nebo uvažují o modernizaci T-72, tak musí uvažovat úplně v jiné rovině, než tomu bylo ještě před pár lety. Ve finále není rozhodující odolnost proti čelní či boční palbě, ale právě proti dronům. Systém nějakých klecí je spíše jen dočasné provizórium, než řešení. Smysl dává asi jedině něco na způsob Trophy a podobně. Otázkou je, jak takový systém funguje, pokud je přetížen velkým množstvím levných dronů útočících ze všech stran. Asi to bude vyžadovat kombinaci aktivních, ale i pasivních systémů včetně zadýmování atd., tj. znemožnit operátorovi dronů v reálném čase najít to slabé místo.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 28/2/2026, 07:30
od Zemakt
Smysl dává asi jedině něco na způsob Trophy a podobně
Plně autumatzovaná zbraňová stanice třeba.
Viz zde např. viewtopic.php?t=7532&start=2480