Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 2/3/2026, 09:28
od Lord
V tom původním článku si autor myslí, že dvojice kanónů T-72M2 Moderna by byla dnes dobrá i proti dronům.
Ale to by musela mít asi jiný zaměřovací systém.
První prototyp byl vybaven dvojicí 20 mm švýcarských automatických kanónů Oerlikon KAA (jeden na každé straně věže).
Zatímco druhý prototyp byl vybaven 30 mm automatickým kanónem 2A42 na pravé straně věže.
Byly problémy s účinkem zpětného rázu vysokovýkonných automatických zbraní na systém uchycení věže.
Jinak u nás se uvažuje, že tanky budou doprovázet speciální vozidla TATRA se systémem Korkut.
Systém Korkut, vyvinutý společností Aselsan, je navržen tak, aby čelil hrozbám z vzdušných prostor v nízkých výškách, včetně bezpilotních letounů.
Využívá programovatelnou munici a integrované systémy řízení palby určené k útoku na cíle na krátkou vzdálenost.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 2/3/2026, 10:01
od Rase
Ta verze T-72M2 Moderna s 2A42 dává docela smysl, přeci jen tehdy se koumaly "tanky budoucnosti" s kanónem ráže 140 mm + spřažený automatický kanón 30-40 mm proti levnějším hrozbám. Onen Oerlikon ráže 20 mm dává smysl proti letadlům, ale je tam malé "ale". Nevím jak na tom tehdy byli s časovanou municí, ale předpokládám že byla až u ráže 35 mm. No a bez časované munice to moc smysl nemá ani proti těm dronům. No a obecně si myslím, že smysluplnější je mít rovnou čistě protiletecký tank jako je Gepard - může totiž nést radary, potřebnou elektroniku a osádce nezavazí kanón s nabíjecím automatem a vší municí. Celé mi to zkrátka přijde jako hodně drahý kočkopec - teda minimálně ta verze s Oerlikonem. Verze s 2A42 je fajn proti pozemním cílům, ale to je tak nějak všechno - takže taky akorát drahé.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 2/3/2026, 10:05
od Lord
S tou časovanou munici máš pravdu, že pro ní by byla vhodnější větší ráže.
Měli tu verzi s jedním kanónem, ale klasika v plastikovém modelu jsou dva kanóny, protože to vypadá cool. Ve hře ASI NE...
Edit:
War Thunder CZ
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 3/3/2026, 15:11
od NagyAttila
Arthur Pressburger
To by mal niekto na MO SR poslať nakoľko máme stále 30ks nemodernizovanych tankov T-72M1 v OSSR, ktoré prešli generálnymi opravami.
Tanky modernizuje MSM Land Systems, ktoré patria do CSG tak ako EA s T-72EA či T-72 Scarab.
Potom v EÚ/NATO máme Bulharsko, ktoré modernizovalo 44ks T-72 kde sa o optoelektroniku a KIS postaral izraelský Elbit Systems so svojím T-72 modernizačným kútom.
Potom v Európe máme Srbsko ktoré modernizuje ekvivalent T-72 v podobe M-84AS1/AS2 a vo vývoji AS3 s APS.
Takže v európskom priestore je dosť modernizačných kitov ktoré za zlomok ceny novych tankov v čase konsolidácia verejných financií a zároveň podpory slovenského bezpečnostného a obranného priemyslu sú schopné zmodernizovať 30ks T-72M1 práve do podoby T-72M2 Moderná vzor 2026.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 3/3/2026, 18:57
od kacermiroslav
Myslím, že toto téma "modernizace" bylo diskutované už několikrát a vždy se došlo k výsledku, že modernizace je jen do jisté míry nouzové řešení. Novým tankům se nevyrovná. Všechny tebou zmiňované země řeší, či řešili modernizaci T-72 jen z ekonomických důvodů. Válka na Ukrajině jasně ukazuje slabiny T-72. Jediné smysluplné využití je poslat je všechny na Ukrajinu a pořídit si kompatabilní stroje v rámci NATO.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 3/3/2026, 20:27
od Lord
Tohle téma je na Palbě evergreen Nelze to už brát moc vážně. Proto to ztrácí i nostalgii.
Reálně se to moc neosvědčilo, možná pro ukrajinskou obranu ze začátku ano.
Jasně pro konflikty vysoké intenzity za použití moderních technologií a masového nasazení malých dronů bude mít problém každý tank.
Kudy to půjde se ještě nějak vyvrbí, ale kvalitní APS jsou drahé.
T-72 je koncepčně starý tank, ale stále mezi některými slovenskými kolegy populární, navzdory jeho "výkonům" na UKRAJINĚ.
Modernizace tanků T-72M4CZ ztroskotala na technických problémech, které se ukázaly jako neřešitelné, oznámilo ministerstvo obrany.
Klíčové komponenty systému řízení palby nelze prý opravit ani nahradit...
ZTS Dubnica bude modernizovat T-72М1 ? Podle diskutéra, dobře. Co vyvinuli 125 mm tankový kanón 2A46 / GTS-125 pro T-72.
Máte nyní nějaké další programy pro tanky jako u nás
Kdysi na Palba.cz v tomto vláknu jeden fanda dával své návrhy na úpravu tanku, stále to někoho baví
Tady je pro fajnšmekry fantazie hluboké maďarské modernizace T-72.
Několik tanků T-72M1-120 "Vitéz" bylo nasazeno do Zakarpatské oblasti jako součást mírových sil.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 3/3/2026, 23:48
od kacermiroslav
Asi to dokážu "hodnotit" jen z vizuální stránky. Takto samozřejmě hluboce modernizovaný T-72 vypadá moc hezky a klidně bych si jej koupil do obývacího pokoje:-) Realita je ale někde jinde. Již z toho vzniká úplně jiný tank, který se základem T-72 nemá prakticky nic společného. A pokud ano, tak jen ta filozofie nízké hmotnosti a nízkého profilu, což má smysl v boji proti dalším tankům, ale nikoliv v obraně proti dronům. Zde tato filozofie selhává.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 4/3/2026, 08:55
od Lord
Jj, souhlasím.
Pomocí AI lze vytvořit cokoliv. Mám třeba úpravu s rotačním kulometem
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 21/3/2026, 23:46
od Pressburger
Nový termovízny systém riadenia paľby (TIFCS) pre 96ks indických tankov T-72, ktorý vyrobil spoločný indicko (Alpha Design Technologies) - izraelský (Elbit Systems) podnik, pre bojové činnosti vo dne i v noci a za sťažených klimatických podmienok
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 14/4/2026, 19:37
od Pressburger
Modernizované hlavné bojové tanky M-84AS1/AS2 v srbskej armáde
Ako informovalo ministerstvo obrany, srbské ozbrojené sily zintenzívnili výcvik posádok na modernizovaných tankoch M-84 AS1/AS2 s postupným zavádzaním modernizovaných tankov do výzbroje.
Tento program modernizácie obrnených mechanizovaných jednotiek s tankami M-84 sa začal výcvikom posádok tankov na cvičisku v Orešaci s vykonávaním taktických manévrov a použitím koaxiálnych guľometov Zastava M86 kalibru 7,62 mm.
Táto fáza odráža prechod od modernizácie a počiatočného nasadenia v teréne k plnej operačnej integrácii, kde sú odborné znalosti a koordinácia posádok rozhodujúce pre zlepšenie bojovej účinnosti.
9. apríla 2026 ministerstvo obrany Srbska uviedlo, že jednotky obrnených síl sú už vybavené tankami M-84 AS1/2 a posádky trénujú zo stacionárnych pozícií aj v pohybe, aby si rozvinuli operačnú pripravenosť.
Činnosti pozorované na cvičisku v Orešaci naznačujú štruktúrovaný proces vytvárania síl zameraných na získavanie cieľov, stabilizáciu riadenia paľby, vykonávanie velenia a koordináciu posádok, pred komplexnejšími nácvikami ostrej streľby.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 16/4/2026, 18:28
od kacermiroslav
Sice hezká a zajímavá modernizace, ale jako slabinu vidím nedostatečně chráněný motorový prostor proti útokům dronů a stejně tak pojezdová kola a zadní hnací kola. Jinak inspirace v podobě západních tanků, je nepopiratelná. Jako nouzové řešení prodloužit životnost stávajících tanků, to může být OK. Nicméně reálnost by se prokázala jedině použitím na Ukrajině.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 16/4/2026, 20:55
od Lord
Na ukrajinské frontě dříve nebo později bude vážně poničen každý tank.
Tam mají možnosti vyslat stovky dronů na jeden tank opakovaně.
Systém Trophy by tam časem taky neobstál. Používají taktiku „přesycení“.
Není designovaný na to, aby čelil "rojům" nebo desítkám útoků během několika minut.
Vesnice radši čistí systematicky leteckými bombami.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 16/4/2026, 21:21
od NagyAttila
Ano, taky jsem to četl. Nicméně zřejmě se jednalo o opakovaný útok v několika rojích. Samozřejmě je zajímavé, že to dokázal ustát Leopard1 se svým hodně slabým pancířem. Ukazujete to, že je potřeba klást velký důraz na aktivní i pasivní ochranu. Patrně je potřeba i tento útok brát spíše jako výjimka, než jako běžná praxe a etalon odolnosti.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 17/4/2026, 17:59
od Lord
To ano, STAČÍ ÚTOČIT drony na TERMOVIZE, pozorovací prvky, nebo jiné zranitelné části tanku.
Modernizované T-72 tedy musí být dostatečně pasivně odolné, to za prvé, a reflektovat nějak ty hrozby, a pak aktivní systém - a dále už bude spíše systém drony proti dronům.
Rafael vylepšuje systém Trophy na ochranu před drony
Izraelské obranné síly by měly obdržet modernizaci systému aktivní ochrany Trophy, který bude chránit bojová vozidla před kamikadze drony.
Trophy však s největší pravděpodobností nepoužije nevýbušné projektily k sestřelení malých bezpilotních leteckých systémů, ale spíše drony ničící drony neboli interceptory, které budou létat nad cíli a ničit je, uvedl.
Důvodem jsou náklady, řekl. Nasazení raket Trophy je drahé a toto řešení musí stát méně než levné drony používané na dnešních bojištích.
„Chceme poskytnout záchytný dron, který bude mnohem levnější než systém Trophy,“ řekl Aideman.
Nepřítel se neustále učí a přizpůsobuje, takže systémy aktivní ochrany budou muset být stejně přizpůsobivé.
Systém detekuje drony a poté pomocí umělé inteligence rozhodne o nejlepší reakci.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 17/4/2026, 19:23
od kacermiroslav
A co nějaký lokální systém EMP? Tedy za předpokladu, že by nevyřadil i vlastní tank. Asi splašená myšlenka, že?
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 17/4/2026, 19:45
od Lord
Míro, možný je všechno, snaha byla a je v používání mikrovln. Ochrana proti tomu je Faradayova klec.
Drony by pak byly těžší, ale to jsou i s navijákem optiky.
Japonská společnost NTT vyvinula speciální dron obalený v kovové Faradayově kleci.
Ten částečně odolal i úderům blesky.
Faradayova klec byla částečně roztavena, ale dron zůstal ve vzduchu po celou dobu zážitku, což bylo hodnoceno úspěšně.
Tedy vojenské drony mohou využívat uhlíková vlákna, která fungují jako ochrana (Faradayova klec) před EMP zbraněmi používanými k jejich sestřelení.
Dávat zdroj EMP přímo do tanku JE problematické z hlediska místa a spotřeby energie.
Stávající tankové motory a generátory nejsou primárně navrženy tak aby to uměly.
Jejich instalace by ubrala místo pro posádku, munici nebo palivo, což by snížilo bojeschopnost tanku.
Efektivní chlazení takového zařízení v omezeném prostoru tanku by bylo obtížné.
Tank s vlastním EMP zdrojem by musel mít špičkově odstíněnou vlastní elektroniku, aby se nevyřadil z provozu sám.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 17/4/2026, 19:50
od Lord
Tohle bylo asi už dva roky zpátky, od té doby je zahuštěnost drony ještě větší.
Ukrajinské tanky Leopard 1 dostaly významná dodatečná ochranná opatření, aby byla zajištěna jejich relevantnost na bojišti.
Nejviditelnější z těchto úprav je konstrukce nízké „ochranné klece“ nad věží. Další ochranu zajišťuje síť přehozená přes klec.
Vylepšený Leopard 1 má také sítě na jiných částech trupu a mřížkový pancíř na zranitelnější zadní části trupu v oblasti nasávání a výfuku motoru.
REAKTIVNÍ pancíř je navržen tak, aby chránil před kumulativními náložemi v mnoha protitankových granátech.
Ukrajinský Leopard 1A5 téměř celý pokrytý cihlami ERA.
Zrovna v tomto případě nejsou příliš chráněné pozorovací prvky tanku.
Nicméně i při plném pokrytí Kontakt-1 nemůže absorbovat vícenásobné nárazy nebo vertikální útoky, což je běžné u moderních dronů zaměřených na strategické body, jako je střecha tanku.
Přidaná hmotnost z Kontakt-1 snižuje obratnost Leopardu 1 a zpomaluje jeho reakci na rychlé vzdušné hrozby, jako jsou FPV drony.
Tato ztráta pohyblivosti omezuje schopnost tanku přemístit se nebo vyhnout útokům dronů.
Přesto to může mít výhodu v tom, že tank nemusí být totálně odepsaný.
Důležité je zachovat si schopnost odjet, protože nehybný tank se velmi rychle mění v cíl pro další útoky.
Nepřítel se už nesnaží techniku jen zničit čelním střetem. Často stačí poškodit motor, optiku nebo pohyb věže.
Tank se pak na bojišti stává lovnou zvěří, místo toho aby sám dominoval.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 18/4/2026, 09:47
od kacermiroslav
Lorde, je fakt, že v případě instalace EMP by se musel řešil výkon zdroje a opakovatelnost použití. Drony útočí v rojích a především v opakovaných rojích, pokud neuspějí v prvním případě. Tudy cesta tedy asi zatím opravdu nevede.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 18/4/2026, 17:20
od Zemakt
Řešení už dávno je. Plně automatizovaná malá zbraňová stanice třeba i v mikroráži ale s fragmentovou střelou. Díky velikosti by šli nainstalovat klidně i dvě. V příslušném vlákně to je.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 18/4/2026, 18:06
od Lord
Něco už tady asi bude, když se ví, co kde hledat.
Lze to ale na samostatných vozidlech. Případně jako stacionární stanice Epirus.
Z hlediska nábojů, ale jde to i pro větší ráže. Například polský rotační kulomet z Tarnova. Pak musí existovat nějaký detekční systém, který to řídí.
CSG představila protidronovou munici, která umožňuje vojákům neutralizovat drony pomocí standardních útočných pušek.
Leonidas AGV kombinuje vysokovýkonnou mikrovlnnou platformu Leonidas od Epirusu s autonomním systémem řízení Kodiak Driver na komerční platformě nákladního vozu. https://defence-blog.com/epirus-gdls-an ... ne-system/
Nebo se vyvíjí EMP KANONY, ale zatím mají své limity.