Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Srbsko nasadzuje tanky M-84 AS1/2: modernizácia nestačí, rozhodne výcvik
zdroj: https://vosveteit.zoznam.sk/militarytec ... ne-vycvik/
zdroj: https://vosveteit.zoznam.sk/militarytec ... ne-vycvik/
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
By ma zaujímalo, nakoľko trénujú protidronový boj a ako použitie dronov v jednotkách agresorov na cvičeniach v Srbsku dopadá na tanky a BVPčka.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
To není přece podstatné. Jde o to, že "srbské osádky na modernizovaných M-84 mají mnohem nižší ztráty než Západní tanky na Ukrajině"! 

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Potřebovali by jednotky se záchytnými drony mimo jiné.
Jak by mohl protidronový boj vypadat - fantazie.
Proti dronům by musel mít tank nějaké radarové senzory, ale T-72 má vrhače dýmovnic.
Samozřejmě může mít namontované rušičky, ale proti dronům na optickém vláknu to moc nepomůže.
Srbsko se snaží integrovat M-84 AS1/2 do širšího bojového systému, kde hrají roli také drony a průzkumné jednotky.
Tohle v článku napsali.
Pěkné, ale chybí tomu APS. Stanice s kulometem, je otázka zda by uměla SESTŘELIT roj dronů?
Cílem je zkrátit dobu od identifikace cíle po předání a zásah, čímž se vytvoří rychlejší a flexibilnější bojová síť.
Současně dálkově ovládaná zbraňová stanice umožňuje reagovat na menší hrozby bez zbytečné detekce tanku, což zvyšuje bezpečnost posádky během přestupů a krátkých zastávek.
Dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 12,7 mm a nezávislý pozorovací senzor velitele jsou výhody M-84 AS2.
Modernizovaný motor V-46-TK má výkon 1000 koní.
Podle dostupných údajů může tank M-84 AS2 dosáhnout rychlosti až 70 km/h, a jak rychle umí couvat?
Výhodou je také promyšlený reaktivní pancíř pokrývající čelo i boky tanku.
Ale nejsou tam ostny na přídavném pancíři, apod.
Jak by mohl protidronový boj vypadat - fantazie.
Proti dronům by musel mít tank nějaké radarové senzory, ale T-72 má vrhače dýmovnic.
Samozřejmě může mít namontované rušičky, ale proti dronům na optickém vláknu to moc nepomůže.
Tohle v článku napsali.
Pěkné, ale chybí tomu APS. Stanice s kulometem, je otázka zda by uměla SESTŘELIT roj dronů?
Cílem je zkrátit dobu od identifikace cíle po předání a zásah, čímž se vytvoří rychlejší a flexibilnější bojová síť.
Současně dálkově ovládaná zbraňová stanice umožňuje reagovat na menší hrozby bez zbytečné detekce tanku, což zvyšuje bezpečnost posádky během přestupů a krátkých zastávek.
Dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 12,7 mm a nezávislý pozorovací senzor velitele jsou výhody M-84 AS2.
Modernizovaný motor V-46-TK má výkon 1000 koní.
Podle dostupných údajů může tank M-84 AS2 dosáhnout rychlosti až 70 km/h, a jak rychle umí couvat?
Výhodou je také promyšlený reaktivní pancíř pokrývající čelo i boky tanku.
Ale nejsou tam ostny na přídavném pancíři, apod.





Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Ochrana s hroty, známá jako "ježek", na tanku Leopard 1.





- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Dodávka bieloruských modernizovaných tankov T-72BM2
Modernizovaný tank T-72BM2 implementuje nasledujúce technologické riešenia:
• vylepšený reaktívny pancier pričom nové moduly pokrývajú celý trup a vežu s pridavnými aj mriežkové pancierovými plátmi (cage armor), ktoré chránia proti kumulatívnym strelám.
• je nainštalovaný viackanálový zameriavač strelca, ktorý zvyšuje účinnosť paľby.
• zlepšené strelecké podmienky vďaka zavedeniu režimu, ktorý umožňuje ovládať zbrane z veliteľského sedadla.
• sú nainštalované moderné televízne a termovízne zariadenia a dynamická ochrana vlastného vývoja a protihlukové obrazovky.
• zvýšená autonómia vďaka inštalácii prídavnej energetickej jednotka (APU), ktorá slúži na napájanie elektronických systémov (senzory, optika, komunikačné zariadenia) bez potreby chodu hlavného motora, čo šetrí palivo a znižuje tepelnú stopu tanku.
• modernizovaný motor.
• nové rádiostanice.
Modernizovaný tank T-72BM2 vyvinuli inžinieri a konštruktéri jedného z podnikov Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruska. Pri vytváraní tanku sa zohľadnili skúsenosti s používaním vojenskej techniky v moderných ozbrojených konfliktoch, čo umožnilo integrovať do konštrukcie stroja najefektívnejšie riešenia na zlepšenie jeho taktických a technických charakteristík.
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=IP-nP2kk_EM
zdroj: https://www.sb.by/en/belarus-defence-mi ... igade.html
Modernizovaný tank T-72BM2 implementuje nasledujúce technologické riešenia:
• vylepšený reaktívny pancier pričom nové moduly pokrývajú celý trup a vežu s pridavnými aj mriežkové pancierovými plátmi (cage armor), ktoré chránia proti kumulatívnym strelám.
• je nainštalovaný viackanálový zameriavač strelca, ktorý zvyšuje účinnosť paľby.
• zlepšené strelecké podmienky vďaka zavedeniu režimu, ktorý umožňuje ovládať zbrane z veliteľského sedadla.
• sú nainštalované moderné televízne a termovízne zariadenia a dynamická ochrana vlastného vývoja a protihlukové obrazovky.
• zvýšená autonómia vďaka inštalácii prídavnej energetickej jednotka (APU), ktorá slúži na napájanie elektronických systémov (senzory, optika, komunikačné zariadenia) bez potreby chodu hlavného motora, čo šetrí palivo a znižuje tepelnú stopu tanku.
• modernizovaný motor.
• nové rádiostanice.
Modernizovaný tank T-72BM2 vyvinuli inžinieri a konštruktéri jedného z podnikov Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruska. Pri vytváraní tanku sa zohľadnili skúsenosti s používaním vojenskej techniky v moderných ozbrojených konfliktoch, čo umožnilo integrovať do konštrukcie stroja najefektívnejšie riešenia na zlepšenie jeho taktických a technických charakteristík.
zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=IP-nP2kk_EM
zdroj: https://www.sb.by/en/belarus-defence-mi ... igade.html
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Nové zbrane. Nová várka modernizovaných tankov T-72BM2 v Bielorusku!
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Do jednej z mechanizovaných brigád bieloruskej armády dorazila várka tankov T-72BM2. Ide o modernizovanú verziu bojového vozidla T-72B, ktorú bieloruskí vyvinuli inžinieri a konštruktéri jedného z podnikov domáceho vojensko-priemyselného komplexu.
7:36 - 11:36
7:36 - 11:36
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Z Defense Express zdôrazňujeme - z vyššie uvedeného vyplýva, že poľská armáda upustila od predtým prijatého rozhodnutia o odpísaní „Twardov“ po prijatí nových K2 a namiesto toho sa na mobilizačné nasadenie nových jednotiek v rámci existujúcich brigád začali používať existujúce PT-91.
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Sedemsediatsedmičke z tej informácie dozaista odpáli dekel a analogicky obviní polskú generalitu, že tam sedia prizdisráči, ktorí len skúšajú ako urobiť z govna bič.NagyAttila píše: ↑8/5/2026, 11:13 Z Defense Express zdôrazňujeme - z vyššie uvedeného vyplýva, že poľská armáda upustila od predtým prijatého rozhodnutia o odpísaní „Twardov“ po prijatí nových K2 a namiesto toho sa na mobilizačné nasadenie nových jednotiek v rámci existujúcich brigád začali používať existujúce PT-91.
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Spíš je třeba si vyndat hlavu ze zadku a číst s pochopením psaného textu
Tjs. budují nové mobilizační jednotky.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Je to presne tak ako píšem, za tým si stojím. Na armadnymagazin by ti pár poliakov vysvetlilo ako tieto spiatočnícke pokusy vnímajú.Pressburger píše: ↑8/5/2026, 13:19Sedemsediatsedmičke z tej informácie dozaista odpáli dekel a analogicky obviní polskú generalitu, že tam sedia prizdisráči, ktorí len skúšajú ako urobiť z govna bič.NagyAttila píše: ↑8/5/2026, 11:13 Z Defense Express zdôrazňujeme - z vyššie uvedeného vyplýva, že poľská armáda upustila od predtým prijatého rozhodnutia o odpísaní „Twardov“ po prijatí nových K2 a namiesto toho sa na mobilizačné nasadenie nových jednotiek v rámci existujúcich brigád začali používať existujúce PT-91.
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html![]()
Tiež neboli nadšení z niektorých vecí, ktoré poľské MO robilo celé roky.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Načo tá vata okolo. Tjs. budují nové mobilizační jednotky na tankoch PT-91 Twardy

Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Vata? Vata proto, aby někdo třeba pochopil, že je lepší budovat mobilizační tankovou jednotku na T72 než na trakaři. A to i přesto, že T72 je rekordmanem ve vrhu věží a osádek. Proč? Neb trakař věž nemá a co víc, on nemá ani kanón, že 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Pressburger píše: ↑8/5/2026, 18:17 Načo tá vata okolo. Tjs. budují nové mobilizační jednotky na tankoch PT-91 Twardy![]()
![]()
To sa to buduje keď nemajú kolaborantov ktorý sa sa z 980 tankov preprecovali k 30 TABULKOVÝM a zastaralým črepom bez náhradných dielov a akýchkoĺvek záloh. Kolaborant= nýmant ktorý si do T72m1 vliezol a vyhlásil že je to v pohode.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
A preto analogicky ngš Zmeko, Ministri Naď, Kaliňak rátali a rátajú s T-72 do tretej brigády národných obranných síl o čom sa bavíme v susednom vlákne....NOTNA píše: ↑8/5/2026, 21:03Pressburger píše: ↑8/5/2026, 18:17 Načo tá vata okolo. Tjs. budují nové mobilizační jednotky na tankoch PT-91 Twardy![]()
![]()
To sa to buduje keď nemajú kolaborantov ktorý sa sa z 980 tankov preprecovali k 30 TABULKOVÝM a zastaralým črepom bez náhradných dielov a akýchkoĺvek záloh. Kolaborant= nýmant ktorý si do T72m1 vliezol a vyhlásil že je to v pohode.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Což ovšem bude absolutně něco jiného. Poláci ty tanky plánují uložit a nechat si je pro případné mobilizační rozvinutí armády. V zásadě v rezervě nahradí T-72M1R předané na Ukrajinu. Nebudou u žádné aktivní jednotky.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Je to marný, marný a zase marný.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Neviem načo sa tu hráme, naši tankisti sú asi na tom ako aktívne zálohy vyspelého štátu NATO tj. zas si toľko o naších "aktívných" jednotkách nefandíte, samotní tankinsti dodnes jediného tankového práporu na Slovensku by vedeli rozprávať...
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi



