Stránka 80 z 96

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 18/4/2026, 22:23
od Pressburger
Srbsko nasadzuje tanky M-84 AS1/2: modernizácia nestačí, rozhodne výcvik
zdroj: https://vosveteit.zoznam.sk/militarytec ... ne-vycvik/


Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 19/4/2026, 11:26
od pjaro77
By ma zaujímalo, nakoľko trénujú protidronový boj a ako použitie dronov v jednotkách agresorov na cvičeniach v Srbsku dopadá na tanky a BVPčka.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 19/4/2026, 11:42
od Rase
To není přece podstatné. Jde o to, že "srbské osádky na modernizovaných M-84 mají mnohem nižší ztráty než Západní tanky na Ukrajině"! :D

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 19/4/2026, 17:25
od Lord
Potřebovali by jednotky se záchytnými drony mimo jiné.

MBT-gun-dron.jpg

Jak by mohl protidronový boj vypadat - fantazie.

Proti dronům by musel mít tank nějaké radarové senzory, ale T-72 má vrhače dýmovnic.
Samozřejmě může mít namontované rušičky, ale proti dronům na optickém vláknu to moc nepomůže.

:arrow: Srbsko se snaží integrovat M-84 AS1/2 do širšího bojového systému, kde hrají roli také drony a průzkumné jednotky.
Tohle v článku napsali.

Pěkné, ale chybí tomu APS. Stanice s kulometem, je otázka zda by uměla SESTŘELIT roj dronů?

Cílem je zkrátit dobu od identifikace cíle po předání a zásah, čímž se vytvoří rychlejší a flexibilnější bojová síť.

Současně dálkově ovládaná zbraňová stanice umožňuje reagovat na menší hrozby bez zbytečné detekce tanku, což zvyšuje bezpečnost posádky během přestupů a krátkých zastávek.
Dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 12,7 mm a nezávislý pozorovací senzor velitele jsou výhody M-84 AS2.

Modernizovaný motor V-46-TK má výkon 1000 koní.
Podle dostupných údajů může tank M-84 AS2 dosáhnout rychlosti až 70 km/h, a jak rychle umí couvat?

Výhodou je také promyšlený reaktivní pancíř pokrývající čelo i boky tanku.
Ale nejsou tam ostny na přídavném pancíři, apod.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 19/4/2026, 17:28
od Lord
Ochrana s hroty, známá jako "ježek", na tanku Leopard 1.

Leopard-1-hroty.jpg

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 25/4/2026, 19:28
od Pressburger
Dodávka bieloruských modernizovaných tankov T-72BM2


Modernizovaný tank T-72BM2 implementuje nasledujúce technologické riešenia:

• vylepšený reaktívny pancier pričom nové moduly pokrývajú celý trup a vežu s pridavnými aj mriežkové pancierovými plátmi (cage armor), ktoré chránia proti kumulatívnym strelám.
• je nainštalovaný viackanálový zameriavač strelca, ktorý zvyšuje účinnosť paľby.
• zlepšené strelecké podmienky vďaka zavedeniu režimu, ktorý umožňuje ovládať zbrane z veliteľského sedadla.
• sú nainštalované moderné televízne a termovízne zariadenia a dynamická ochrana vlastného vývoja a protihlukové obrazovky.
• zvýšená autonómia vďaka inštalácii prídavnej energetickej jednotka (APU), ktorá slúži na napájanie elektronických systémov (senzory, optika, komunikačné zariadenia) bez potreby chodu hlavného motora, čo šetrí palivo a znižuje tepelnú stopu tanku.
• modernizovaný motor.
• nové rádiostanice.

Modernizovaný tank T-72BM2 vyvinuli inžinieri a konštruktéri jedného z podnikov Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruska. Pri vytváraní tanku sa zohľadnili skúsenosti s používaním vojenskej techniky v moderných ozbrojených konfliktoch, čo umožnilo integrovať do konštrukcie stroja najefektívnejšie riešenia na zlepšenie jeho taktických a technických charakteristík.

zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=IP-nP2kk_EM
zdroj: https://www.sb.by/en/belarus-defence-mi ... igade.html

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 1/5/2026, 14:20
od Pressburger
Nové zbrane. Nová várka modernizovaných tankov T-72BM2 v Bielorusku!


Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 3/5/2026, 13:40
od Pressburger
Do jednej z mechanizovaných brigád bieloruskej armády dorazila várka tankov T-72BM2. Ide o modernizovanú verziu bojového vozidla T-72B, ktorú bieloruskí vyvinuli inžinieri a konštruktéri jedného z podnikov domáceho vojensko-priemyselného komplexu.

7:36 - 11:36


Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 11:13
od NagyAttila
Z Defense Express zdôrazňujeme - z vyššie uvedeného vyplýva, že poľská armáda upustila od predtým prijatého rozhodnutia o odpísaní „Twardov“ po prijatí nových K2 a namiesto toho sa na mobilizačné nasadenie nových jednotiek v rámci existujúcich brigád začali používať existujúce PT-91.
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 13:19
od Pressburger
NagyAttila píše: 8/5/2026, 11:13 Z Defense Express zdôrazňujeme - z vyššie uvedeného vyplýva, že poľská armáda upustila od predtým prijatého rozhodnutia o odpísaní „Twardov“ po prijatí nových K2 a namiesto toho sa na mobilizačné nasadenie nových jednotiek v rámci existujúcich brigád začali používať existujúce PT-91.
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html
Sedemsediatsedmičke z tej informácie dozaista odpáli dekel a analogicky obviní polskú generalitu, že tam sedia prizdisráči, ktorí len skúšajú ako urobiť z govna bič. :roll:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 13:44
od Zemakt
Spíš je třeba si vyndat hlavu ze zadku a číst s pochopením psaného textu :roll: Tjs. budují nové mobilizační jednotky.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 14:47
od pjaro77
Pressburger píše: 8/5/2026, 13:19
NagyAttila píše: 8/5/2026, 11:13 Z Defense Express zdôrazňujeme - z vyššie uvedeného vyplýva, že poľská armáda upustila od predtým prijatého rozhodnutia o odpísaní „Twardov“ po prijatí nových K2 a namiesto toho sa na mobilizačné nasadenie nových jednotiek v rámci existujúcich brigád začali používať existujúce PT-91.
https://defence-ua.com/army_and_war/pol ... 22869.html
Sedemsediatsedmičke z tej informácie dozaista odpáli dekel a analogicky obviní polskú generalitu, že tam sedia prizdisráči, ktorí len skúšajú ako urobiť z govna bič. :roll:
Je to presne tak ako píšem, za tým si stojím. Na armadnymagazin by ti pár poliakov vysvetlilo ako tieto spiatočnícke pokusy vnímajú.
Tiež neboli nadšení z niektorých vecí, ktoré poľské MO robilo celé roky.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 18:17
od Pressburger
Načo tá vata okolo. Tjs. budují nové mobilizační jednotky na tankoch PT-91 Twardy :up: :roll:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 18:24
od Pressburger

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 20:15
od Zemakt
Vata? Vata proto, aby někdo třeba pochopil, že je lepší budovat mobilizační tankovou jednotku na T72 než na trakaři. A to i přesto, že T72 je rekordmanem ve vrhu věží a osádek. Proč? Neb trakař věž nemá a co víc, on nemá ani kanón, že 8-)

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 21:03
od NOTNA
Pressburger píše: 8/5/2026, 18:17 Načo tá vata okolo. Tjs. budují nové mobilizační jednotky na tankoch PT-91 Twardy :up: :roll:

To sa to buduje keď nemajú kolaborantov ktorý sa sa z 980 tankov preprecovali k 30 TABULKOVÝM a zastaralým črepom bez náhradných dielov a akýchkoĺvek záloh. Kolaborant= nýmant ktorý si do T72m1 vliezol a vyhlásil že je to v pohode.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 22:11
od Pressburger
Zemakt píše: 8/5/2026, 20:15 Vata? Vata proto, aby někdo třeba pochopil, že je lepší budovat mobilizační tankovou jednotku na T72 než na trakaři. A to i přesto, že T72 je rekordmanem ve vrhu věží a osádek. Proč? Neb trakař věž nemá a co víc, on nemá ani kanón, že 8-)
NOTNA píše: 8/5/2026, 21:03
Pressburger píše: 8/5/2026, 18:17 Načo tá vata okolo. Tjs. budují nové mobilizační jednotky na tankoch PT-91 Twardy :up: :roll:

To sa to buduje keď nemajú kolaborantov ktorý sa sa z 980 tankov preprecovali k 30 TABULKOVÝM a zastaralým črepom bez náhradných dielov a akýchkoĺvek záloh. Kolaborant= nýmant ktorý si do T72m1 vliezol a vyhlásil že je to v pohode.
A preto analogicky ngš Zmeko, Ministri Naď, Kaliňak rátali a rátajú s T-72 do tretej brigády národných obranných síl o čom sa bavíme v susednom vlákne....

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 22:47
od Scotty87
Což ovšem bude absolutně něco jiného. Poláci ty tanky plánují uložit a nechat si je pro případné mobilizační rozvinutí armády. V zásadě v rezervě nahradí T-72M1R předané na Ukrajinu. Nebudou u žádné aktivní jednotky.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 8/5/2026, 23:03
od Zemakt
Je to marný, marný a zase marný.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 9/5/2026, 01:13
od Pressburger
Scotty87 píše: 8/5/2026, 22:47 Což ovšem bude absolutně něco jiného. Poláci ty tanky plánují uložit a nechat si je pro případné mobilizační rozvinutí armády. V zásadě v rezervě nahradí T-72M1R předané na Ukrajinu. Nebudou u žádné aktivní jednotky.
Neviem načo sa tu hráme, naši tankisti sú asi na tom ako aktívne zálohy vyspelého štátu NATO tj. zas si toľko o naších "aktívných" jednotkách nefandíte, samotní tankinsti dodnes jediného tankového práporu na Slovensku by vedeli rozprávať...