Kam míří Palba?

Řád fóra, FAQ, náměty a otázky ohledně fóra, spolupráce, oznámení.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Otázka je, zda je prospěšný špatný článek... Podle mého rozhodně ne. Není třeba, aby bylo dokonalé, ale autor by se měl alespoň v hlavních tezích držet co možná nejvíce základních faktů a premis, pokud jsou přístupné.

A tak úplně všechno do kompostu neházím. Navíc i kvalitní humus je třeba dobře udělat... :-) Jinak co se týká článku, je pravda že mám poslední dobou nutkání se k tvorbě vrátit (minimálně trochu doplnit už udělané), ale spíše to vypadá, že pokud něco napíši, nebude to zde na Palbě.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

S tím se nedá nic dělat. Tvoje volba. Vojenských fór je povícero a dobrých. Myslím si, že Palba se mezi nimi neztratí. Ale pochopil jsem, že jsi zde už publikoval - koneckonců jsi zde od roku 2004. Tedy více než 6 let.

Pošli mi přes PM link na některé Tvé práce zde na Palbě. Podívám se na ně. Já nyní nic psát nebudu, napsal jsem toho letos dost. Pokud na palbě nic publikováno nemáš, tak se podívám kamkoliv.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Otázka je, zda je prospěšný špatný článek... Podle mého rozhodně ne.
Na Palbu jsem se dostal před nedávnem a napadlo mě také napsat pár článů na méně obvyklá témata, ale když pak čtu tuto diskuzi, tak si nejsem tak jistý.

Co je to špatný článek? Hodně jsem poslední dobou zdejší články pročítal a moc takových jsem tu nenalezl. Má autor vyplodit bezchybný elaborát a nebo přispět novým námětem sepsaným v obstojné kvalitě, která se pak může dopilovat pomocí připojené diskuze a i autor se tím následně vzdělává a zlepšuje?

Vždy jsem měl dojem že to druhé.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já si to myslím také - dokonalé věci neexistují, pouze se mohou k dokonalosti přiblížit. Proto si myslím, že tuto diskusi je potřeba brát jako inspiraci. Rozhodně by neměla sloužit jako odrazovač od tvorby. Takže se nenech zvyklat a pokud máš nápad a zdroje, dej se do práce.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Takže se nenech zvyklat a pokud máš nápad a zdroje, dej se do práce.
Nápadů by bylo, ale zviklat jsem se trošku nechal :)..navíc plodím teď hlavně na svém písečku, když už jsem Jarla nahnal na kontrolu na svoje stránky a slíbil jsem další tvorbu :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

A tak to je jiná - kde jsou Tvoje stránky? A inak - ta diskuse tady je důležitá - vždy je dobré prověrat názory a vyměnit si svoje postoje a pohledy. Zpravidla to vede pozitivním věcem.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

No, zatím je to opravdu v počátku, nečekej žádný zázrak a vysokou kvalitu. Jsem jen nadšenec nic víc. Právě proto jsem se zatím k žádnému článku tady neodhodlal. Mrkni na tenhle odkaz, teď jsem tam nahrál dva článečky z posledních 14 dnů (pobaltské státy a ten jediný článek na druhé stránce o těch válečných lodích "v důchodu"). V tomto duchu budu pokračovat.

http://www.pomip.ic.cz/valecnelode.htm
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4106
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Polarfox - tak proto mi tvé stránky nešly včera otevřít. Hned zítra se na ty nové přírustky podívám. Od psaní pro Palbu se nenech odradit. Přírůstek do naší zatím malé námořnické rodiny tu bude vítaný. Zkus něco napsat a my to pořádně probereme, vždyť od toho tu diskuse jsou.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Přesto, že jsou to "jen" lodičky, rád se dozvím i něco nového, tak jen do toho, je to celkem zajímavé a čtivé.
Protože mám rád všechno, co se pohybuje po kolech a pásech, mám námět na malý článek (který stejně nikdo nesepíše) pro Vás, lodičkáře: Jaké se používaly na lodích, pro přepravu nákladu po palubách, samohyby?
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Pátrač píše:Ale pochopil jsem, že jsi zde už publikoval - koneckonců jsi zde od roku 2004. Tedy více než 6 let.
Nene, to si pochopil špatně, tady jsem nikdy nepublikoval žádný článek. Jinak si můžeš něco přečíst na www.fronta.cz.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

- tak proto mi tvé stránky nešly včera otevřít.
Hmm, zvláštní...nahrával jsem to sotva před 20ti minutami, tam jedině by to mohlo zlobit, ale jinak to mělo běžet ok. Záhady freehostingu :)

Tak já si za domácí úkol dám vymyslet nějaké pěkné téma a zkusím něco zplodit.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Je mi jasné, že to bylo mířeno i na mě a že tu teď trochu rozčeřím vody, ale když už se to tu tak rozjelo, nedá mi to.

Něco už mám napsáno (ať už "vedle" nebo do HPM či Military Revue), tak jsem svým příspěvkem chtěl vyjádřit svůj názor, resp. přesvědčení, že publikací to nekončí. Na knížku reaguje recenze, na článek polemika v dalším čísle, na online příspěvek následná diskuse. A autor by to měl unést (což není vždy jednoduché a záleží to na každém člověku - nemířím teď na nikoho konkrétně, myslím to obecně).

A hlavně: kdybych měl být úplně upřímný, mně nejvíc vadí, když článek nepřináší nic nového a je jen přežvýkáním přežvýkaného. To si to můžu přečíst v "originále"; baví mne to, co není (u nás) známo. A v oblastech, o které se zajímám, mi přijde, že tu je z velké části to přežvýkané, čest výjimkám.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Dzin - podívám se. Děkuji.

Karaya1- jistě, to je rozumné a vystihuje to problém. Koneckonců Dzin netvrdí celou dobu nic jiného. Já jen mám pocit že stanovit kdy je článek dobrý nebo špatný je nelehké.

Jenže když vezmeš témata jak je vojenství nabízí tak pokud se týká největších válek minulého století hledat tam něco nepřežvýkaného je tak trochu problém. Proto se já osobně věnuji jiným obdobím a do těchto válek chodím jen pokud se mi chce zabývat SSSR a nebo v první válce počátečním obdobím - to je pole poměrně málo řešené.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 30/11/2010, 10:19, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Dost záleží na úhlu pohledu. Většina lidí žvýká již přežvýkané, rozebírá ty nejznámější události a techniku do nejmenších detailů, ale i v na první pohled "vyžraném" tématu se dá najít řada zajímavostí...stačí to prostě jen pojmout jinak, trošku netradičně. A jak tu již bylo řešeno, v našich podmínkách to ještě tak úplně vybrakované není.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Polarfox píše:Jsem jen nadšenec nic víc. Právě proto jsem se zatím k žádnému článku tady neodhodlal.
Čus chlape, nic se neboj a klíďo brďo se odhodlej, však to zas tak těžký není. :wink:
Mám pro tebe tip. Když píšeš o estonským námořnictvu, co kdybys zkusil sepsat třeba cosi o ponorkách třídy Kalev? Je to docela silný příběh...
さようなら。
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Pátrač: já si třeba nemyslím, že je vše takříkajíc vybrakováno. Naopak. Bývám až příliš často překvapen věcmi, o kterých jsem předtím nikdy neslyšel. Jen se už musí jít do hloubky a do zahraničních (originálních) zdrojů - když bych teď měl něco jmenovat, je to třeba Short Mayo Composite. V češtině pár letmých zmínek v Němečkovi, v angličtině vcelku dobrá literatura. Takových věcí se dá najít spousta (nedávno jsem se hrabal v nasazení SM.55 proti Rudé armádě, teď se hrabu v jednom velice zajímavém dokumentu ze začátku války, který ale - bohužel? - téměř nikdo moc nebral vážně).

Kvalitu článku/knihy posuzuji podle toho, jak je napsaný, jestli obsahuje nějaké mýty, jestli přináší něco nového (nějakou "přidanou hodnotu") a jestli nad ním autor přemýšlel (v případě náletů na Tirpitz třeba jeden autor otrocky opsal vzdálenost mezi dvěma místy, aniž by ji na mapě změřil a zjistil tak, že to jeho číslo je tam i zpátky, čili dvojnásobek). Je to samozřejmě dost subjektivní - a na sobě poslední dobou pozoruju, že než něco vypustím ven, piluju to možná až zbytečně moc; na druhou stranu, pak člověk objeví něco netušeného - třeba v otázce rehabilitace Jodla je všude po netu uvedeno něco ve smyslu, že "francouzský soudce proti rozsudku protestoval a označil jej za justiční omyl" - jenže nikdo už se nepídí po tom, kdy a jak tak měl učinit. A pak najdeš v Irvingovi poznámku pod čarou, že to pochází ze soukromého, neoficiálního rozhovoru na začátku 50. let a to ještě jediným dokladem je prohlášení druhého účastníka rozmluvy.

Prostě abych článek označil za kvalitní, musí z něj být vidět, že si na něm autor dal záležet, přemýšlel nad ním a jen ho odněkud neopsal.

Ale to už jsem se dostal zase trochu jinam...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Destroyman se objevil. Já měl strach, že se na mě po mé odpovědi naštval a už nikdy na nás nepromluví.

Karaya1 - já když piluju tak mi to roste a je z toho monstrum. Ale na to jsem si zvykl. Když se do věci člověk hodně položí, může se skutečně ledacos nalézti.

Jenže zde jde i o něco jiného. Kvalita článků je nosná a důležitá. Ale jde i o nalezení či spíše o obnovení toho co platí nebo by platit mělo. Jde o :
- jak správně článek nejen napsat ale i zveřejnit
- jak komunikovat s moderátorem nebo je-li třeba s adminem - ne tedy zde napsat to, co mě donutilo odpovědět a dokonce dvoubarevně Destroymanovi.
- pohlídat diskusi
- správně si pohlídat vše co se s článkem děje po opravách.

A toto není problém moderátorů ale autorů - svoji práci si musí hlídat, ošetřovat a opečovávat - je to kus jejich duše a často nemálo práce.

To je to co je zde problém a potom z toho vzniká to, co vzniklo. Rozhodně si nemyslím že by admini měli vše co se zde objeví před zveřejněním - pokud by to tak bylo, já osobně už bych nenapsal nic.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Pátrač píše:Destroyman se objevil. Já měl strach, že se na mě po mé odpovědi naštval a už nikdy na nás nepromluví.
Chachacha, proboha proč? :D
Já byl jen zvědavý kdo se ozve a kdo se eventuálně chytí za nos. A ozval se jen kolega Skelet a ty. Nu a zatímco se Skeletem jsme se přes PM nakonec docela zasmáli, tys vyváděl jak žárlivej Sicilián. :rotuj:
Tudíž se zdá, že mý slova nejspíš padla kam měla a to mi stačí.
Stejně tak jsem se pokusil provokativně uhodit na nového kolegu Polarfoxe a místo prázdných tlachů mu nabídl konkrétní práci. Zatím se zdá, že tím jsem ho chudáka vyděsil tak, že odsud utekl. :(
Ale abych taky jen neplácal, já teda ty Kalevy udělám sám, když jsem ho tím tak vystrašil. Ne hned, momentálně mám rozjetý dva - tři poměrně obsáhlý projekty, ty mě ovšem zcela jistě jednou budou štvát a tím pádem článek o pouhých dvou ponorkách bude mít pro mou zbývající mozkovou buňku nepochybně osvěžující účinky.
Jo a ještě něco. Pravda, nabídku moderování jsem sice dostal - a ne jen od tebe - to ovšem bylo v dobách, kdy jsem tu měl nějaký dva-tři články a to mi nepřišlo fér, resp. připadalo mi, že jsem zatím moc málo zasloužilý. Od tý doby už žádná nabídka nepřišla, což chápu tak, že moderátorstvo/adminstvo prokouklo co jsem za baziliška a nechce si nasadit do kožichu veš mýho kalibru. :-?
さようなら。
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Stejně tak jsem se pokusil provokativně uhodit na nového kolegu Polarfoxe a místo prázdných tlachů mu nabídl konkrétní práci. Zatím se zdá, že tím jsem ho chudáka vyděsil tak, že odsud utekl.
Neutekl :)...jen za:

a) lodičky jsou to sympatické, určitě si zaslouží řádky, ale nějak by se mi netrefily do noty
...tudíž

b) hledám nějaké pěkné rozjezdové téma :)

dokonce mám dojem, že jsem ho našel, ale nemám pro to žádné podklady, tudíž to bude chtít vzít z gruntu a bude to nějakou dobu trvat, takže strpení :)...ale zas pokud strukturu nastřelím dobře, mohl by to být i takový seriálek

příspěvky spojil Skelet
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Možná jsem svým příspěvkem nastartoval tuhle debatu o kvalitě a nahrazování článků. A evidentně jsem pár lidí vystrašil. Byl jsem asi předtím zbytečně diplomatický, když jsem napsal že některé články jsou méně kvalitní, moje chyba. Uvedu to na pravou míru (aneb co tím ten Farky vlastně myslel).

Opravdu není mojím snem Palba plná naprosto dokonalých článků o rozsahu 100 stran a více. Ani netoužím po tom, aby jsme na sebe v následné diskusi byli všichni hodní a potřásali si rukama jak to tady je dokonalé. Jsou tu články celkem slušné, dobré, výtečné až excelentní. Jenže pak tu jsou taky články opravdu ŠPATNÉ. Většina z nich pochází ještě z "pravěku" Palby, autor už zpravidla na Palbě nepůsobí ( konkrétní příklad uvedu později, sice nerad, ale nechci být znovu mylně pochopen). V případě že se za ně objeví náhrada si tyhle evidentně ŠPATNÉ články zaslouží zmizet v propadlišti dějin - měli by být nahrazeny.

Co myslím tím nahrazením - vzít onen článek, zamknout ho a přesunout z konkrétního tématu do sekce "Starší neaktualizované články", nikoliv SMAZAT. Současně do starého článku napsat viditelně něco ve smyslu - toto je neaktuální článek, pro informace o daném tématu klikněte zde ( - odkaz na nový článek).
Jsem pouze bezvýznamným moderátorem sekce Letectvo USA, moc toho k moderování tedy nemám. Nicméně, pokud mám být konkrétní a upřímný - pokud někdo hodí na fórum něco lepšího o P-51 než je tohle ( http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=609 ), nebo tenhle pokus o lepší článek o tom samém ( http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2767 ), nekompromisně a bez sebemenší lítosti obě stávající práce odešlu do propadliště dějin, respektive do sekce "Starší a neaktualizované články" (opakuji, nic MAZAT nebudu, to by byl nesmysl). Proč to udělám? Protože nechci aby se museli případní návštěvníci "mojí" sekce zbytečně prohrabávat skrz tři články se stejným názvem, když ten nejaktuálnější v sobě zahrnuje víc informací než oba předchozí dohromady a navíc bude bez do očí bijících faktických chyb. Pokud s tímto postupem snad admin Palby nesouhlasí, možná je na čase mi sebrat "funkci".

A nakonec něco ke kvalitě článků - myslím že dnes už se tu jen párkrát do roka objeví věc která je na první pohled odfláknutá, "vyzkoumaná" a napsaná během jednoho večera (takže zákonitě plná zbytečných chyb), nebo snad dokonce sprostě okopírovaná. Takové (a jen takové!) články mi prostě vadí a jsou naprosto o ničem. A že je těžké posoudit kvalitu? Souhlasím, ale někdy je to naprosto evidentní a zřejmé (opět zde mám na mysli ty "staré kusy" a "rychlokvašky"). Moje soukromá definice se v podstatě shoduje s tím co napsal karaya1 - "Prostě abych článek označil za kvalitní, musí z něj být vidět, že si na něm autor dal záležet, přemýšlel nad ním a jen ho odněkud neopsal. " Nezáleží v podstatě vůbec na rozsahu práce, někdo je grafoman, někdo ne (i když třeba 10 řádků řídce posetých písmeny opravdu není asi to pravé ořechové).

Takže Stuko, Polarfoxi a další - rozjeďte to na plný pecky a klidně pište. O čem chcete a jak chcete. Zapomeňte na nějaké stresy a honbu za dokonalostí, hlavně by to psaní mělo bavit i vás. A pokud si s tím dáte práci, čtenáři to určitě ocení.

Děkuji za pozornost, konec.
Odpovědět

Zpět na „Náměty & komentáře“