Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Kouzelnik píše:
Skeptik píše:
Kouzelnik píše: ... jestli je UH-1W víc ...
je za "UH-1W" nějaká hlubší myšlenka?
Ne, jen překlep :razz:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17925
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Jinak ASR bylo devět AW139M nabídnuto za 300 mil.Euro (systémová cena). Což vycházelo tehdy na 929 833 333 Kč/kus, při tehdejším kurzu (leden 2015). Při dvanácti kusech se dostáváme na sumu 11 158 000 000Kč. To jakože chtěl Leonardo tak natáhnout Slováky?
ObrázekObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3829
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od seabee »

Dzin píše:
seabee píše:Jsem si jistý (ale neschopný to dohledat), že EU použití offsetů u VZ zakázala, přinejmenším jako hodnotícího kritéria.
Odkaz na diplomovou práci, které se tomu mimo jiné věnuje.
Děkuji za vyčerpávající odkaz.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Skelet
Nemusíš hledat. Tendr neproběhl = oficiální nabídkové ceny neznáme.
A už se je ani nedozvíme :( ... viz výše
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17925
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Skeptiku promiň, ale to jsou kecy. Furt se tady oháníš cenou od Leonarda, kterak byla levnější, ale to je tak vše. Nakonec to vypadá, že se srovánává cena za kus (AW139), vs systémová cena (UH). Protože mi se fakt nezdá, že by někdo měl Slováky za takové idioty, aby jim vrtulník s menší výbavou nabízel o 400 mega dráž, než nám, kteří jsme chtěli vrtulník skoro v plné palbě a i s výzbrojí, kterou Leo do teď necertifikoval.
ObrázekObrázekObrázek
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4076
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Konečně relevantni informace. Navíc americka akceptace použitých zbranovych systému celou částku ještě zvýší. Takže plichta a navíc s nejasnou kompatibilitou. O bojových referencich nemluve a tím bych to uzavrel a čekal na prvni éra.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5173
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

skelet píše:Jinak ASR bylo devět AW139M nabídnuto za 300 mil.Euro (systémová cena). Což vycházelo tehdy na 929 833 333 Kč/kus, při tehdejším kurzu (leden 2015). Při dvanácti kusech se dostáváme na sumu 11 158 000 000Kč. To jakože chtěl Leonardo tak natáhnout Slováky?
To nebolo, ze Leonardo ponukol za 300 mega.
300 mega bol limit MOSR na nakup vrtulnikov.
Ziadna ponuka z Leonarda nesla, lebo ziadna sutaz nebola. Taktiez...

Co sa vyberu tyka, dobra volba a spravne riesenie :up: vyhli ste sa volbe mackopsa.
Uz len dokupit dalsie kusy v opcii, nech je ten pocet aj relevantny.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17925
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

ok, Juraji, tak holt mám blbé poznámky. Tímto se Skeptikovi omlouvám,a klidně se označím za idiota :oops:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13714
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Jak již bylo zmíněno, co se pořídí je jasné už od roku 2014, teď se jen nákup rozšířil i na Vipery. Osobně s nákupem nemám moc problém, jak již psal Skeptik: v ideálním světě by se pořídilo něco levnějšího a za ušetřené peníze třeba tanky. No ale co je to je a vojáci budou rádi za cokoliv nového.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4076
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Já jsem rád ať to stojí co to stojí.
Čiste z hlediska letce, vojáka,strojare je to nejlepší existující efektivní vrtulnikovy system který si můžeme dovolit a dal jej rozvíjet v rámci obranyschopnosti státu.

Obdobný pocit jsem měl z výběru Gripenu a doba dala teto variantě za pravdu.
Nijak nás to nerujnuje a došli jsme i s malým počtem strojů k další generaci s plnou bojovou použitelnosti te předchozí. To není zas tak obvykle.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:Jinak ASR bylo devět AW139M nabídnuto za 300 mil.Euro (systémová cena). Což vycházelo tehdy na 929 833 333 Kč/kus, při tehdejším kurzu (leden 2015). Při dvanácti kusech se dostáváme na sumu 11 158 000 000Kč. To jakože chtěl Leonardo tak natáhnout Slováky?
Takhle to brát nemůžeš. Je to byznys.

Uvedu konkrétní příklad
Rakušáci kupovali jeden speciální stroj. 10 kusů za 9 milionů EUR (v přepočtu 21 milionů CZK kus)
Netendrovali, stroj této výkonosti byl na trhu jen jeden. Alternativou bylo koupit 16 ks méně výkonných strojů, což by vyšlo o něco levněji, ale potřebovali by o 24 řidičů víc (nepřetržitý provoz).
Já tendroval a připustil účast prototypu, který se teprve vyvíjel. V prvním kole jsem dostal nabídku 19,9 milionů CZK za kus, v druhém pak 15,5 milionů CZK za kus. Při 4 kusech a na 4 další opci.
Chtěli mě natáhnout, nebo natáhli Rakušáky?
Ne, jen správně zareagovali na existující situaci.

Jiný příklad. Právě jsem byl u holiče - v supermarketu, protože můj má dovolenou.
Mému platím 100 korun, teď jsem platil 330. Natáhli mě? Ne. Just business.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

HONZIK11 píše:Já jsem rád ať to stojí co to stojí.
Říká ten, co to nemusí platit ze svého.
Z cizího krev neteče. Kdopak to jen říkal? Jo už vím ... komunisté :(

Sorry, ale takové keci mne vytáčí.
Nepřítelem České republiky byly jsou a budou vždy jen naši sousedi. Jak pomohou tyto vrtulníky v obranyschopnosti státu v případě našeho napadení ... třeba Německem?
A teď si vezmi, kolik jiného vybavení - PLŘS, PTŘS, tanků, houfnic atd. - by se dalo za těch 14,5 miliardy pořídit, a jak by to zvedlo obranyschopnost státu proti reálným hrozbám.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1797
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Skeptik píše:
HONZIK11 píše:Já jsem rád ať to stojí co to stojí.
Říká ten, co to nemusí platit ze svého.
Z cizího krev neteče. Kdopak to jen říkal? Jo už vím ... komunisté :(

Sorry, ale takové keci mne vytáčí.
Nepřítelem České republiky byly jsou a budou vždy jen naši sousedi. Jak pomohou tyto vrtulníky v obranyschopnosti státu v případě našeho napadení ... třeba Německem?
A teď si vezmi, kolik jiného vybavení - PLŘS, PTŘS, tanků, houfnic atd. - by se dalo za těch 14,5 miliardy pořídit, a jak by to zvedlo obranyschopnost státu proti reálným hrozbám.
A mě zase vytáčí ty řeči o tom, že naši nepřátelé jsou jen a jen naši sousedé, což je pitomost. V současnosti a v dohledné budoucnosti jsou potencionální bojiště dvě a ani jedno není na našich hranicích, jedno je v Pobaltí a Východním Polsku, druhé v Jihovýchodní Evropě.
Prostě jako Skeptik jako vždy, co se mu nehodí do obrazu světa vypustí, případně své politické fantazie vydává za realitu.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4076
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Skeptik píše:
HONZIK11 píše:Já jsem rád ať to stojí co to stojí.
Říká ten, co to nemusí platit ze svého.
Z cizího krev neteče. Kdopak to jen říkal? Jo už vím ... komunisté :(

Sorry, ale takové keci mne vytáčí.
Nepřítelem České republiky byly jsou a budou vždy jen naši sousedi. Jak pomohou tyto vrtulníky v obranyschopnosti státu v případě našeho napadení ... třeba Německem?
A teď si vezmi, kolik jiného vybavení - PLŘS, PTŘS, tanků, houfnic atd. - by se dalo za těch 14,5 miliardy pořídit, a jak by to zvedlo obranyschopnost státu proti reálným hrozbám.
Nelze odpovědět rozume jen demagogicky? Mohli jsme koupit miliony min za ty prachy a připravit odstrel Temelína.
Co se tanku týká tak jej ty bitevníky sejmou s prehledem a aplikace ptrs na nich jsou efektivnejsi než bez
nich.Protitankove střely rizene i ty nerizene zničí i ty dělostřelecké baterie z odstupu.
Ano mohlo se začít budováním protileteckeho štítu a radaru ,ale to mají v NATO na starosti jiní.A Německo nás pane ekonome nikdy nenapadne protože by si zničilo své investice,to je snad jedna z největších výhod provázanosti kapitálu dnešní doby.
,,Z CIZIHO KREV NETECE....
Toto úsloví pochází ze středověku, původně znělo Z panského krev neteče. Vzniklo jako kritika nespravedlnosti a nerovnosti a útlaku. Pán měl všeho dost, takže když mu něco ubylo, nepocítil to, zatímco chudák byl na tom hůř - i z mála, které měl, musel pánovi odvádět produkty či jinak platit....











.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Ano, a kolik tanků odstřelily takové vrtulníky na Ukrajině?

NATO nebylo, pak bylo, teď je, ještě chvíli bude a pak zas nebude.
Je to spolek a ty vznikají a zanikají.
Byl bych rád, pokud by Česká republika vydržela.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17925
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Skeptik: myslíš vrtulníky vybavené na léta osmdesátá (sedmdesátá) vs nejmodernější PLŘS nalezené v lese? Míň demagogicky už to nejde?
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11753
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Skeptik
Státy také netrvají věčně. Česká republika nebyla, potom byla, teď je a pak zase nebude. Státy vznikají a zanikají úplně stejně jako spolky, takže to vůbec nic neznamená.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Nevím zda je možné Strelu 2; Strelu 10 a Igly počítat mezi nejmodernější PLŘS, ale budiž, trocha demagogie nezaškodí.

Opravdu jsi tak naivní, že se domníváš, že by si skutečně moderní PLŘS neporadily s několika vrtulníky, zvláště pak v situaci, kdy by AČR byla technologicky a početně slabší (což vůči potencionálnímu protivníkovi, s výjimkou Slovenska, vždy bude) ?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:Skeptik
Státy také netrvají věčně. Česká republika nebyla, potom byla, teď je a pak zase nebude. Státy vznikají a zanikají úplně stejně jako spolky, takže to vůbec nic neznamená.
Spolky jsou tvořeny Státy, proto je jejich životnost řádově menší než životnost států. Ostatně kolika obranných spolků byla Československá republika a Česká republika za svoji krátkou (100 letou) historii členem?
Malá dohoda, smlouva s Francií a SSSR, Třetí říše, Varšavská smlouva, NATO ...
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4076
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Jistě , že by si poradily ,kdyby jima bylo přesycené bojiště. Ale měly by to dost ztížené výbavou právě vybraných vrtulníků.

V paketu jsou i AGM 114 Hellfire dolet 9km , zmíněné STRELY mají dostřel tak 6km? samozřejmě , že dnes jsou i lepší systémy.
Optoelektronika v AN/AAQ-30 ale vidí na vzdálenost 50km se systémem lokalice pozemích cílů bude mít šanci zjistit stanovište i odpal .
Něco jiného jsou ruční protiletecké střely , odpálené z velice blízké skryté pozice ale i na ně už je políčeno obsáhlymi systémy.
http://www.vrtulnik.cz/mil/reb1.htm
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“