Stránka 87 z 87
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 27/11/2025, 13:58
od Koba
Čína si na ruské válce pořádně mastí kapsy. Moskvě prodává až desetkrát dráž než dalším zemím
Čínští exportéři nadsazují ceny výrobků pro odběratele z ruského vojensko-průmyslového komplexu a využívají přitom závislosti Ruska na dovozu z Číny poté, co vešly v platnost západní protiruské sankce. Vyplývá to z údajů Institutu pro výzkum rozvíjejících se ekonomik Finské banky, které prostudoval deník Financial Times. Průměrné ceny takového zboží pro ruské odběratele vzrostly v období mezi lety 2021 a 2024 téměř desetkrát více než pro jiné země.
Podle údajů Finské banky se průměrné ceny čínského zboží, na které se vztahuje vývozní kontrola, zvýšily pro ruské odběratele v období mezi roky 2021 až 2024 o 87 procent. Zároveň ceny obdobného zboží dodávaného do jiných zemí vzrostly jen o 9 procent, píše britský deník.
Výzkumníci také zaznamenali výrazný růst cen pro ruské importéry v Turecku. Za zboží, na které byly uvaleny sankce, začaly ruské firmy platit o 25 až 55 procent více než za ostatní produkty. Průměrné ceny sankcionovaného zboží směřujícího do Ruska vzrostly ve sledovaných letech o 75 procent, zatímco ceny ostatního zboží zůstaly na stejné úrovni, ukazují výsledky analýzy dat ze 14 zemí.
No já bych to počítal jako na téměř dvojnásobek, ale autor Vojtěch Laštůvka zřejmě ve škole, když se braly procenta, chyběl. Ale i tak dobrý!
https://www.forum24.cz/cina-si-na-ruske ... .sznhp.box
https://www.agents.media/kitaj-podnyal- ... gih-stran/
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 27/11/2025, 21:38
od Koba
Ruské hospodářství je stále zamčené, tak to dávám sem:
Jak zastavit ruskou válečnou mašinérii? Experti odhalili jedno citlivé místo
Americká občanská skupina Dekleptocracy, která se zabývá výzkumem ruské válečné ekonomiky, identifikovala několik méně nápadných, avšak potenciálně klíčových sankcí. Tvrdí, že tato opatření by mohla významně narušit válečné úsilí Ruska na Ukrajině, a to i po nedávném zaměření se na největší ropné společnosti Kremlu. Dosavadní sankční balíčky se soustředily na ruské banky, energetické giganty, vojenské dodavatele a takzvanou „stínovou flotilu“ pro přepravu ropy.
Skupina ovšem upozorňuje, že slabým místem, které by měly Spojené státy, Evropská unie a Spojené království využít, jsou chemikálie potřebné k výrobě mechanických maziv a vojenských pneumatik. Prezident Dekleptocracy a bývalý expert ministerstva zahraničí USA pro Rusko, Kristofer Harrison, popsal tyto cíle jako „specifické a nenápadné“, na rozdíl od ropných společností a mikročipů, které bývají středem pozornosti. Tyto látky jsou pro Moskvu nezbytné k udržení bojeschopnosti tanků a jsou zároveň obtížně nahraditelné. Dekleptocracy ve své poslední zprávě uvádí, že nedostatek maziv by vážně poškodil ruskou válečnou mašinérii. Chemické přísady pro mechanická maziva, jako jsou motorové oleje pro automobily a tanky, vyrábí po celém světě jen hrstka společností. Většina z nich přestala prodávat tyto chemikálie do Ruska hned na počátku plnohodnotné invaze, což vyústilo v rozšířený nedostatek. Skupina zjistila, že velkou část ruské poptávky nyní pokrývá čínská firma Xinxiang Richful. Tato společnost dodává až osm milionů kilogramů ročně a nedávno si dokonce založila kancelář ve Virginii. Dekleptocracy naznačuje, že zablokování této společnosti a několika dalších menších dodavatelů by vyvolalo v Rusku akutní nedostatek mechanických maziv.
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/zahran ... cf93&ei=23
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 29/11/2025, 09:06
od Rase
Trumpův tým potichu zkoumá "mírový plán" pro Ukrajinu, který by byl postaven na kombinaci diplomacie, územních rozhovorů a velkých ekonomických pobídek. Steve Witkoff a Jared Kushner se opakovaně setkávali s Putinovým vyjednavačem Kirillem Dmitrijevem, který prosazoval myšlenku, že ukončení války by mohlo být dosaženo spoluprací mezi USA a Ruskem – znovuotevřením ruské ekonomiky s Amerikou, nikoli Evropou, jako hlavním partnerem. Rozhovory se týkaly různých témat, od využití zmrazených ruských fondů na obnovu Ukrajiny, přes přístup USA k arktické energii a sibiřským nerostům až po restart velkých projektů, jako je Sachalin, a dokonce i poškozený plynovod Nord Stream 2. Američtí investoři a ruští oligarchové se již připravovali pro případ, že by došlo k dohodě. Zazněly i politické témata: územní myšlenky, které Ukrajina odmítla, diskuse o masivní výměně vězňů a americké ekonomické pobídky pro Kyjev. Rusko dokonce v rámci "nového vztahu" navrhlo návrat ke spolupráci v oblasti vesmíru – včetně symbolické myšlenky společné mise na Mars.
https://twitter.com/clashreport/status/ ... 4301543463
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 29/11/2025, 16:03
od palo satko
AKo dostať Rusko na kolena. Vraj:
Skupina ovšem upozorňuje, že slabým místem, které by měly Spojené státy, Evropská unie a Spojené království využít, jsou chemikálie potřebné k výrobě mechanických maziv a vojenských pneumatik. Prezident Dekleptocracy a bývalý expert ministerstva zahraničí USA pro Rusko, Kristofer Harrison, popsal tyto cíle jako „specifické a nenápadné“, na rozdíl od ropných společností a mikročipů, které bývají středem pozornosti.
Moja firma zastupovala americky gigant Texaco na slovenskom trhu. Človek, ktory nas mal z europskej centraly Texaco nastarosť Allan Flowers pôsobil zaroven v Rusku. No a v polovici 90-tych rokov sa nejako dostal k slovenskej armade a ti ho požiadali či by im Texaco nemohlo dodať nahradu za ruske maziva a hydraulicke oleje. Allan mi doniesol zoznam ruskych produktov v armade a zaroven velky zoznam v ruštine a agličtine, kde mu Rusi vyhotovili ekvivalenty produktov v armade a v produkcii Texaco. Ja som mal za ulohu to ešte overit, dohodnuť objem a dodat armade. Takže som to sparoval, doviezol a armada zaplatila. Boli tam napr. aj produkty pre S300.
Čo z toho plynie. Tie ruske maziva iste nevznikli po začati spoluprace Ruska a USA, alebo NATO vo vojenskej oblasti, takže boli čisto rusky (sovietsky) produkt. Druha vec je že maziva nie su prave "atomova veda" a nepouživaju sa tam nejake supermaterialy, len je zložite zložky navzajom skombinovat aby mazali, branili korozii, boli tepene odolne a nedegradovali na vzduch, pripadne v inom prostredi priliš rychlo. (Napr. zložka pre udržanie čistoy motora znižuje mazivosť) Rusi maju dostatok prirodnych podmienok vo vlastnej krajine aby tie produkty otestovali poriadne a aby splnali ich naroky.
Ono je to ako s mojím BMV. V navode na obsluhu je napisane, že kvapalina v automatickej prevodovke sa celu životnosť nevymiena. Na foru majitelov Bavorakov Vam napišu, že vymen po 80 000 a prave ked sa chystate do Talianska, tak mi BMW vyhodi notifikaciu: Vymente kvapalinu v at. prevodovke a to mam najazdnych 40 000. Ked pristavím auto do BMW, tak mi povedia: Množili sa poruchy, tak zmenili system. O udajoch pd vyrobcu a praktickych radach kedy menit motorovy olej v modernych zapadoeuropskych autach a kolko oleja tie krpate downsizingove motory "požeru" radšej ani nepíšem
Takže ak sa Rusom aj nepodari dosiahnuť kvalitu, ktoru by chceli, ešte vždy môžu skratit servisny system.
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 1/12/2025, 11:08
od skelet
.trošku se vám to tady zvrhlo. do pročištění zamykám
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 1/12/2025, 11:21
od Zemakt
Čisto
Re: Válka na Ukrajině
Napsal: 16/6/2026, 08:58
od Tempik
Věřím, že tu jsou lidé, kteří se orientují v technice jak WWII, tak té "Ukrajinské". Já spíš té z WWII. Ukrajinu sleduji jen posunem fronty a nemám čas se probírat propagandou a nemám kapacitu rozeznat všechny ty složité konstrukty.
Co mne ale zajímá je ta "posedlost" drony. Každý je chce, každý je chce sestřelovat atd.
No nejde mi nesrovnat V-1 a slavný "ruský" Shahed. Oboje vznikli za stejným účelem. Levná výroba, jednosměrná cesta, autonomní prostředek.
Z mého zastaralého pohledu na věc je Shahed dnešní V-1 a v mnoha ohledech je výrazně horší.
Velikost podobná
Rychlost V-1 vs Shahed 550km/h - 200km/h (dominantní výhoda V-1)
Nosnost trhaviny 500kg vs 50kg (dominntní výhoda V-1)
Dolet 250km vs 1000km (dominantní výhoda Shahedu)
Cena ve váze zlata 640g vs 750g (průměrná, něco kupují, něco vyrábí, je to odhad)
Vyrobených kusů 34 000 vs 30 000
Samozřejmě se musíme bavit o přesnosti. V-1 zasahovala Londýn (10x10km), nebo přístav v Antwerpách (1x1km) a shahed je schopný zasáhnout konkrétní budovu (když chip z ukradené pračky dovolí). Na druhou stranu GPS moduly z číny nejspíš stojí méně, než tehdy gyroskopické řízení, mechanické počítání délky atd. Hodit do V-1 GPS modul, tak je asi levnější a ještě se ušetří váha a prostor. S menší náloží pro přesné zásahy by šlo více paliva atd atd. To už je what if a větší zásah do konstrukce.
No a pak tu máme obranu proti tomuhle. Proti V-1 se prostě nasadil flak a stíhací letadla.
Proti Shahedu se nasazují AA pozemní prostředky a loví je třeba i českými vrtulníky.
Teď můj dotaz - shahed mi přijde jako snazší cíl, než V-1. Skoro si říkám, že kdyby němci místo V-1 používali Shahed, tak nad anglii snad neproletí jediný.
Co je na tom shahedu tak zázračného, proti V-1? Vždyť to mohou sestřelovat hlídkující letadla vytažená z muzeí druhé (a nejspíš i první) světové války. Skoro si říkám, proč někdo neopráší projekt levné turbovrtulové P-51 z 80. let.
Zároveň by mě i zajímalo, co by dělala moderní PVO proti V-1, která byla 3x rychlejší a prakticky by stačila i ve své nepřesné úloze k teroristickým náletům na kostely a školky uprostřed měst.
S moderní výrobou si dovedu představit cenu V-1 ještě nižší a efektivitu ještě vyšší. Něco zásadního přehlížím, tak třeba někoho něco napadne. Nechápu tu paniku z něčeho tak srandovního, jako tyto moderní drony. Už si s tím proadili přece i před 70ti lety.
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 16/6/2026, 09:11
od Zemakt
Nejsi sám koho to napadlo. A vesměs máš pravdu. Šahid je primitivní verze V-1. Jako sofistikovanější obdobu hodnou 21. století vidím spíš Flamingo
viewtopic.php?p=494613&hilit=Flamingo#p494613
Teď můj dotaz - shahed mi přijde jako snazší cíl, než V-1. Skoro si říkám, že kdyby němci místo V-1 používali Shahed, tak nad anglii snad neproletí jediný.
Zázračného na něm nic není. A když se podíváš na denní reporty, které dává Rase do vlákna kam jsi umístil svůj dotaz, tak z toho se dozvíš, že proletí jen pár kusů ze stovek vypálených. V této souvislosti je třeba ještě brát v potaz, že určitá míra škod je způsobena dopadajícími troskami.
Co je na tom shahedu tak zázračného, proti V-1? Vždyť to mohou sestřelovat hlídkující letadla vytažená z muzeí druhé (a nejspíš i první) světové války. Skoro si říkám, proč někdo neopráší projekt levné turbovrtulové P-51 z 80. let.
Ale ono to tak je, oni je mimo jiné sestřelují brokovnicemi z pístových letadel a vrtulníků.
Zároveň by mě i zajímalo, co by dělala moderní PVO proti V-1, která byla 3x rychlejší a prakticky by stačila i ve své nepřesné úloze k teroristickým náletům na kostely a školky uprostřed měst.
Dnes máš ve výrobě i proudové verze Šahidů, sic jejich výroba má do masovosti klasických "mopedů" dost daleko. No a problém to samozřejmě z logiky věci je. Škrtáš si ze seznamu jednu vrstvu PVO, to jest právě ty zmíněné pístové letouny, vrtulníky, popřípadě stíhací drony. Jediné řešení jsou pak proudové stroje a drahé PVO systémy.
Co by dělala moderní PVO proti V-1? V případě nějaké déle trvalé masivnější ofenzívě by byla za chvilku vyčerpaná. Vztáhneš-li to pouze na ČR, tak ta by s odřenýma ušima byla schopna ubránit maximálně JE. A to ještě jen pár dní.
Hele
https://militarnyi.com/en/news/ukrainia ... erceptors/
Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů
Napsal: 16/6/2026, 12:57
od pjaro77
Inými slovami, každá armáda sa na pomalé drony/lietadlá po druhej svetovej vyprdla. Nízka oblohu do pár sto metrov nebola dobre sledovaná . Doteraz to bola doména vrtuľníkov. Výsledok po 70tich rokoch je, že drony má problém vôbec zamerať radarmi a nemali na ich počty pripravené obranné prostriedky.
Preto tak dopadlo arménsko - prišlo kvôli dronom o spústu diel, raketometov.
Preto tak dopadli americké základne v saudskej arábi, SAE, Jordánsku.
Pred rokom - dvomi lietali nad základňami priamo v USA drony a vojaci ich nevedeli identifikovať a zistiť pôvod. Objavili ich, až boli nad základňou. V prípade útoku roja takých dronov by mala základňa problém.
Doporučujem pozrieť dokument z cyklu 60 minutes
https://www.youtube.com/watch?v=d_aIqISaVKo&t=2s