Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 14/5/2026, 08:49
Scotty87:
Vycházím z tohoto výpočtu : motor leopardu 2 spotřebuje na 1 kw čistého výkonu za 1 hodinu cca. 230 gramů paliva. Pokud tedy 1 hodinu jede na 70 % maximálního výkonu (1100kw) - tedy 770kw - spotřebuje cca. 770*230g = 177 kg paliva. Spalné teplo nafty je cca. 45 000 000 joulů na kg. Takže hrubá energie kterou motor za hodinu spálí - aby získal 770 kw čistého výkonu na jednu hodinu - je 177*45 MJ = 7 965 000 000 joulů. Čistá energie 770 kilowat hodina kterou využije Leopard 2 na pohon je 770 000 * 3600 = 2 772 000 000 joulů. Takže z celkové energie kterou spálí motor (pracující na výkon 770 kw) za jednu hodinu - 7 965 000 000 joulů - využije jen 2 772 000 000 na pohon - "zbytek" tedy - 5 193 000 000 - odejde chlazením a výfukem.
T-72M1 má motor o výkonu 573 kw. Na 1kw čistého výkonu spotřebuje za hodinu cca.245 g. Pokud jeho motor pracuje na 70% výkonu spotřebuje za hodinu 0,7*573*0.245= 98 kg paliva. Hrubá energie tedy je 98*45MJ = 4 422 127 500 joulů. 4 422 127 500 joulů (hrubá energie) mínus 1 443 960 000 joulů (což je čistá energie využitá na pohon) = 2 978 167 500 joulů = energie která odejde chlazením a výfukovými plyny.
5 193 000 000 / 2 978 167 500 = 1,74368970180489. Takže Leopard 2 každou hodinu - resp. i každou sekundu - vyzáří do okolí o 74% více horkých plynů než T-72M1. Ano je to za předpokladu že oba motory jedou na 70% svého výkonu. Za těchto podmínek bude Leopard 2A4 rychlejší. Pokud bych bral případ cca. stejného měrného výkonu - rozdíl bude menší.
Polarfox: výhodou není slabší motor. Výhodou je kombinace výrazně menší hmotnosti a méně výkonného motoru = jež dává moderním verzím T-72/T-90 podobnou mobilitu při menší tepelné stopě v porovnání se západními tanky. A to při srovnatelné či lepší pancéřové ochraně.
A tato výhoda plyne z ruské koncepce - tedy použití nabíjecího automatu a minimalizace rozměrů věže. Tedy z těch konstrukčních prvků kvůli kterým bývá ruská koncepce kritizována.
skelet: proč by to vyžadovalo těžkou (nákladnou či obtížnou) modernizaci?
Vycházím z tohoto výpočtu : motor leopardu 2 spotřebuje na 1 kw čistého výkonu za 1 hodinu cca. 230 gramů paliva. Pokud tedy 1 hodinu jede na 70 % maximálního výkonu (1100kw) - tedy 770kw - spotřebuje cca. 770*230g = 177 kg paliva. Spalné teplo nafty je cca. 45 000 000 joulů na kg. Takže hrubá energie kterou motor za hodinu spálí - aby získal 770 kw čistého výkonu na jednu hodinu - je 177*45 MJ = 7 965 000 000 joulů. Čistá energie 770 kilowat hodina kterou využije Leopard 2 na pohon je 770 000 * 3600 = 2 772 000 000 joulů. Takže z celkové energie kterou spálí motor (pracující na výkon 770 kw) za jednu hodinu - 7 965 000 000 joulů - využije jen 2 772 000 000 na pohon - "zbytek" tedy - 5 193 000 000 - odejde chlazením a výfukem.
T-72M1 má motor o výkonu 573 kw. Na 1kw čistého výkonu spotřebuje za hodinu cca.245 g. Pokud jeho motor pracuje na 70% výkonu spotřebuje za hodinu 0,7*573*0.245= 98 kg paliva. Hrubá energie tedy je 98*45MJ = 4 422 127 500 joulů. 4 422 127 500 joulů (hrubá energie) mínus 1 443 960 000 joulů (což je čistá energie využitá na pohon) = 2 978 167 500 joulů = energie která odejde chlazením a výfukovými plyny.
5 193 000 000 / 2 978 167 500 = 1,74368970180489. Takže Leopard 2 každou hodinu - resp. i každou sekundu - vyzáří do okolí o 74% více horkých plynů než T-72M1. Ano je to za předpokladu že oba motory jedou na 70% svého výkonu. Za těchto podmínek bude Leopard 2A4 rychlejší. Pokud bych bral případ cca. stejného měrného výkonu - rozdíl bude menší.
Polarfox: výhodou není slabší motor. Výhodou je kombinace výrazně menší hmotnosti a méně výkonného motoru = jež dává moderním verzím T-72/T-90 podobnou mobilitu při menší tepelné stopě v porovnání se západními tanky. A to při srovnatelné či lepší pancéřové ochraně.
A tato výhoda plyne z ruské koncepce - tedy použití nabíjecího automatu a minimalizace rozměrů věže. Tedy z těch konstrukčních prvků kvůli kterým bývá ruská koncepce kritizována.
Pressburger: díky moc za argument. Bylo mi divné že by odstranění nábojů mimo karusel a další úpravy nemělo vliv na přežití osádek.Rozdiel medzi 80 % úmrtnosťou a 20-30 % úmrtnosťou znamená, že vaša úprava by zachránila životy 5 až 7 osádkam z 10, ktoré by inak v štandardnom PT-91 zahynuli. Zníženie úmrtnosti o 50 - 75 % je v konštrukcii obrnenej techniky absolútne masívny skok.
skelet: proč by to vyžadovalo těžkou (nákladnou či obtížnou) modernizaci?
