Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Vďaka skelet, týmto si krásne zhrnul ako ten človek žije vo vlastnom vybájenom tankovom svete.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2041
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Peterz and Lord
To čo by nás mohlo resp. malo zaujímať pri modernizácii 30ks T-72M1 (+ možno pár kusov čo chce minister ešte zohnať) aj vzhľadom na vyššie uvedenú simuláciu na predchádzajúcej strane vo vzťahu k 15ks paberkujúcich Leopardov 2A4 v OS SR je korelácia za koľko kokúpila AČR 14ks nemodernizovaných vyše 30-ročných Leopadov 2A4 (a áno uvedomujem si, že máme nakoľko sa jedná o najvyššiu cenu a AI aplikácii stále len o kvalifikovaný odhad)
Len pripomeňme vsetkým koľko stálo AČR feat.MO ČR odkúpenie 14ks vyše 30-ročných nemodernizovaných tankov Leopard 2A4 s príslušenstvom
Dnešným kurzom NBS to je cca 11,7 mil EUR za 1ks Leopardu 2A4 s prislušenstvom
To čo by nás mohlo resp. malo zaujímať pri modernizácii 30ks T-72M1 (+ možno pár kusov čo chce minister ešte zohnať) aj vzhľadom na vyššie uvedenú simuláciu na predchádzajúcej strane vo vzťahu k 15ks paberkujúcich Leopardov 2A4 v OS SR je korelácia za koľko kokúpila AČR 14ks nemodernizovaných vyše 30-ročných Leopadov 2A4 (a áno uvedomujem si, že máme nakoľko sa jedná o najvyššiu cenu a AI aplikácii stále len o kvalifikovaný odhad)
Len pripomeňme vsetkým koľko stálo AČR feat.MO ČR odkúpenie 14ks vyše 30-ročných nemodernizovaných tankov Leopard 2A4 s príslušenstvom
zdroj: https://ikp.army.cz/aktualita/armada-cr ... jich-nakupPředmětem předložené smlouvy je pořízení 14 tanků včetně zástavby komunikačních a informačních systémů, dílenských prostředků, souvisejícího materiálu a počáteční zásoby munice. Cena kontraktu je 3,98 miliardy korun bez DPH. Tanky budou dodány do konce roku 2026. Zároveň Ministerstvo obrany dokončuje jednání o servisní smlouvě, která v budoucnosti zajistí schopnost servisu těchto tanků na území České republiky subjekty českého obranného průmyslu.
Dnešným kurzom NBS to je cca 11,7 mil EUR za 1ks Leopardu 2A4 s prislušenstvom
Orientačne by som túto modernizáciu 30 ks T-72M1 vyčíslil na:
...
Praktický záver
Ak chceš modernizovať 30 slovenských T-72M1 na úroveň, ktorú opisuješ, tak:
minimum zmysluplného rozpočtu: okolo 115 mil. €
realistický rozpočet: okolo 140 mil. €
bezpečný strop programu: okolo 155 mil. € bez DPH = 5,17 mil. € bez DPH za kus![]()
Slovensko by získalo 30 tankov, ktoré by svojou letalitou, ochranou a situačným povedomím vysoko prevyšovali štandardné T-72 a blížili by sa k úrovni moderných verzií T-90M v najvyšších konfiguráciách. Integrácia APS a Elbit systémov by z nich urobila mimoriadne nebezpečné a odolné stroje.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
pokud se oháníš L2A4 pro AČR, tak bys měl také uvést, že u nás jde o rozšíření tankové flotily z 30 na 42 kusů L2A4. Tím se v podstatě přezbrojilo celé tankové vojsko na jeden typ. Jinými slovy díky šikovnosti ministerstva obrany ČR přišlo přezbrojení tankového praporu na 3,83 mil. Euro za tank.
Za tebou uvedenou částku na modernizaci T-72M by OSSR mohlo získat buď deset kusů L2A4 nebo stejný počet CV90120, čímž by se snížil tlak na logistiku a výcvik v rámci OSSR.
Za tebou uvedenou částku na modernizaci T-72M by OSSR mohlo získat buď deset kusů L2A4 nebo stejný počet CV90120, čímž by se snížil tlak na logistiku a výcvik v rámci OSSR.



Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Za tú cenu by som radšej videl vozidlá s PTRS spike a JAGM ala stíhače tankov. Kľudne aj tie slovenské Hrony.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2041
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
skelete pomýlil ste si s tou bulharskou konštantou toto vklákno

Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
to není bulharska konstanta, to je v podstatě realita. AČR získalo darem 30 tanků L2A4 a co jí chybělo do praporu dokoupila. Prapor jí vyšel na 3,83 mil. Euro tank.
Ty jako správný hospodář by jsi měl spíše nahlédnout jak efektivně použít tanky T-72. Například OSSR bude v brzké době nahrazovat MT-55. Použitím podvozku T-72, který na tyto účely nemusíš v podstatě hlouběji upravovat uspoříš nemalé peníze, než kdyby jsi musel nakupovat mostovku na nových podvozcích. Ať už Tatra/MAN, Leopard nebo CV90. Tím by jsi ušetřil dost peněz, získal kompletně slovenský výrobek (vše zvládnete sami), vyřešil přezbrojení ženijních jednotek, a také bys nemusel nic vyvíjet. Vše máte vyvinuto. Takže do několika měsíců se může dodávat OSSR. Chápu, že to není tak sexy jako tank, ale ta úspora by byla značná.
Ty jako správný hospodář by jsi měl spíše nahlédnout jak efektivně použít tanky T-72. Například OSSR bude v brzké době nahrazovat MT-55. Použitím podvozku T-72, který na tyto účely nemusíš v podstatě hlouběji upravovat uspoříš nemalé peníze, než kdyby jsi musel nakupovat mostovku na nových podvozcích. Ať už Tatra/MAN, Leopard nebo CV90. Tím by jsi ušetřil dost peněz, získal kompletně slovenský výrobek (vše zvládnete sami), vyřešil přezbrojení ženijních jednotek, a také bys nemusel nic vyvíjet. Vše máte vyvinuto. Takže do několika měsíců se může dodávat OSSR. Chápu, že to není tak sexy jako tank, ale ta úspora by byla značná.



Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
To by musel mať citový odstup od danej techniky.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2041
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Díky za tip presuniem do susedného vlákna, keďže máme 15ks "podvozkových" kandidátov zadarmo veď predsalen keď nam tu chcú maršovať aj NATO hujeri tak by bolo dobré mať pre ich Godzily mostovky s nosnosťou 70t 
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
no jestli na to chceš použít L2A4, které se dají prodat v kusovce asi za 9 mil.Euro, tak jsi velmi dobrý hospodář.. navíc Slovensko má 19 mostních tanků, takže bys musel ještě 4 koupit. 



Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
NATO hujeri, to tu už dávno nebolo. Uvedomuješ si, že proti NATO hujerom pôsobí slovenská armádička s výkukmi na MO ako parta ochotníkov motajúca sa po javisku ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
jinak ..
podvozek T-72 se prodává za stejné peníze jako Tatra Force 3 s pancéřovanou kabinou. Takže "zaplatím" jen přestavbu na mostovku.. Mám AM-70Ex na podvozku T-72. Vše kompletně slovenské - výroba, vývoj. Modernizuju 19 kusů, nahradím opotřebované MT-55. OSSR zůstane 11 ks T-72. Dalo by se zavolat do CSM Tisovec a tyto podvozky osadit lépe pancéřovanou verzí UDS-214 military. Tato varianta by nahradila UOS-155, dejme tomu v počtu 5 kusů. Zůstalo by 6 kusů podvozků T-72. Ty se dají přestavět na VT-72, které by doplnily deset kusů již provozovaných kusů. Díky tomu nemusím nakupovat vyprošťovací verze CV-90.
Vše vyrobeno a vyvinuto na Slovensku, s minimem zahraničních vstupů, vyřešeno přezbrojení slovenských ženistů na jednotnou pásovou platformu. Rychlé, čisté, efektivní.
podvozek T-72 se prodává za stejné peníze jako Tatra Force 3 s pancéřovanou kabinou. Takže "zaplatím" jen přestavbu na mostovku.. Mám AM-70Ex na podvozku T-72. Vše kompletně slovenské - výroba, vývoj. Modernizuju 19 kusů, nahradím opotřebované MT-55. OSSR zůstane 11 ks T-72. Dalo by se zavolat do CSM Tisovec a tyto podvozky osadit lépe pancéřovanou verzí UDS-214 military. Tato varianta by nahradila UOS-155, dejme tomu v počtu 5 kusů. Zůstalo by 6 kusů podvozků T-72. Ty se dají přestavět na VT-72, které by doplnily deset kusů již provozovaných kusů. Díky tomu nemusím nakupovat vyprošťovací verze CV-90.
Vše vyrobeno a vyvinuto na Slovensku, s minimem zahraničních vstupů, vyřešeno přezbrojení slovenských ženistů na jednotnou pásovou platformu. Rychlé, čisté, efektivní.



- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2041
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Googlil som, nasadil som chatbota cez všetky známe AI a len jeden na otázku Koľko mostných tankov majú Ozbrojené sily Slovenskej republiky? odpovedal 15-19ks, iné 9-12ks, 11ks, 10ks, 7ks, 6ks, 5ks pričom mnohé spomínajú IISS Military Balance 2022, 2023, 2024 a aj tak sa netrafia, takže bábo raď.
Ani v každoročnej Aktualizácii celkových početných stavov vojakov a zamestnancov a počtov hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky v Ozbrojených silách Slovenskej republiky v súlade s potrebami zabezpečenia obrany Slovenskej republiky a bezpečnosti štátu a v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a rozmiestnenie zväzkov, útvarov, úradov a zariadení Ozbrojených síl Slovenskej republiky k 31. decembru 2024, ktorý schvaľuje vláda sa tento údaj nenachádza.
Ani v každoročnej Aktualizácii celkových početných stavov vojakov a zamestnancov a počtov hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky v Ozbrojených silách Slovenskej republiky v súlade s potrebami zabezpečenia obrany Slovenskej republiky a bezpečnosti štátu a v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a rozmiestnenie zväzkov, útvarov, úradov a zariadení Ozbrojených síl Slovenskej republiky k 31. decembru 2024, ktorý schvaľuje vláda sa tento údaj nenachádza.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Chápu. Ale to omezení nábojů na karusel musí mít znatelný efekt - jinak by ho osádky tanků nepoužívali. Podle mých orientačních výpočtů by kleslo riziko vznícení nábojů , pokud jsou jen v (nechráněném) karuselu , v případě probití na 60%. Předpokladem je že v případě plně naloženého tanku a probití pancíře je pravděpodobnost vznícení 100%. A že poměr mezi tanky s plnou zásobou a zásobou munice redukovanou je 1:1.Pozor to dramatické snížení následovalo až po té co Arthur "namontoval" pancéřovaný karusel do PT-91.
Stále platí, že v letech 2022-2026 je úmrtnost posádek T-72 na 2,5 mrtvých na zničený tank. Omezení nábojů na karusel se používá od jara 2022.
Ale jistý si tím nejsem.
Co se týká modernizace. Možná nyní už nemá smysl. Já nyní nemám dostatek informací abych to mohl posoudit. Hlavně nevím jaké jsou dnes možnosti v oblasti senzorů a systémů řízení palby pro T-72. Podle mne by ale měla smysl úprava kterou navrhuji v úvodu tohoto tématu. Nebo něco podobného. Ale možná se mýlím.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2041
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Petrz
Člen NATO Bulharsko práve takúto modernizáciu po generálnych opravách vykonal, aby tanky v 21. neboli tzv. slepé a hluché => Modernizačný program T-72 od Elbit Systems vo forme plne automatizovaná a vysoko spoľahlivej pomocnej energetickej jednotky (APU); VHF rádiostanica CNR-9000; Laserový výstražný systém ELAWS; Digitálny interkomový systém VIC-1000; Systém riadenia paľby TISAS.
zdroj: https://www.elbitsystems.com/t-72-modernization
zdroj: https://www.elbitsystems.com/sites/defa ... ressed.pdf
Člen NATO Bulharsko práve takúto modernizáciu po generálnych opravách vykonal, aby tanky v 21. neboli tzv. slepé a hluché => Modernizačný program T-72 od Elbit Systems vo forme plne automatizovaná a vysoko spoľahlivej pomocnej energetickej jednotky (APU); VHF rádiostanica CNR-9000; Laserový výstražný systém ELAWS; Digitálny interkomový systém VIC-1000; Systém riadenia paľby TISAS.
zdroj: https://www.elbitsystems.com/t-72-modernization
zdroj: https://www.elbitsystems.com/sites/defa ... ressed.pdf
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Promiň, ale nestačil by jen ten efekt? Já sedět v té konzervě, seděl, tak beru i deset procent.Ale to omezení nábojů na karusel musí mít znatelný efekt - jinak by ho osádky tanků nepoužívali
Sorry, ale tahle akademická diskuze, tváří v tvář mrtvým a zmrzačeným, už není ani komická.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Ďakujeme za odstrašujúci príklad zastaralého myslenia.Pressburger píše: ↑14/5/2026, 18:50 Petrz
Člen NATO Bulharsko práve takúto modernizáciu po generálnych opravách vykonal, aby tanky v 21. neboli tzv. slepé a hluché => Modernizačný program T-72 od Elbit Systems vo forme plne automatizovaná a vysoko spoľahlivej pomocnej energetickej jednotky (APU); VHF rádiostanica CNR-9000; Laserový výstražný systém ELAWS; Digitálny interkomový systém VIC-1000; Systém riadenia paľby TISAS.
zdroj: https://www.elbitsystems.com/t-72-modernization
zdroj: https://www.elbitsystems.com/sites/defa ... ressed.pdf
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
To není. Zvlášť když - krom skeleta - tu nikdo z oponentů není schopen dát konkrétní argumenty. Zatím tu jen slyším mantry o tom jak je ruská technika podřadná, protože irák, protože drony - ale skutečných argumentů je tu jak šafránu.Sorry, ale tahle akademická diskuze, tváří v tvář mrtvým a zmrzačeným, už není ani komická.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Dovolíš otázku ? Prečo tu niekoľko dní vypisuješ v štýle možno, asi, tak sa mi vidí, asi sa mýlim ? Pozri sa na realitu ako tie tanky dopadajú a nerozvíjaj akademickú salonnu diskusiu o niečom, o čom máš len matné povedomie. To je najdôležitejšie, čo sa počíta.Petrz píše: ↑14/5/2026, 18:44Chápu. Ale to omezení nábojů na karusel musí mít znatelný efekt - jinak by ho osádky tanků nepoužívali. Podle mých orientačních výpočtů by kleslo riziko vznícení nábojů , pokud jsou jen v (nechráněném) karuselu , v případě probití na 60%. Předpokladem je že v případě plně naloženého tanku a probití pancíře je pravděpodobnost vznícení 100%. A že poměr mezi tanky s plnou zásobou a zásobou munice redukovanou je 1:1.Pozor to dramatické snížení následovalo až po té co Arthur "namontoval" pancéřovaný karusel do PT-91.
Stále platí, že v letech 2022-2026 je úmrtnost posádek T-72 na 2,5 mrtvých na zničený tank. Omezení nábojů na karusel se používá od jara 2022.
Ale jistý si tím nejsem.
Co se týká modernizace. Možná nyní už nemá smysl. Já nyní nemám dostatek informací abych to mohl posoudit. Hlavně nevím jaké jsou dnes možnosti v oblasti senzorů a systémů řízení palby pro T-72. Podle mne by ale měla smysl úprava kterou navrhuji v úvodu tohoto tématu. Nebo něco podobného. Ale možná se mýlím.
Konkrétnych argumentov a príkladov sme dali habadej.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Tak zrovna od tebe to sedí.Konkrétnych argumentov a príkladov sme dali habadej.

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Promiň, ale já vycházím z frontových reportů a ne ze vzdušných zámků. Holt jsem realista. A to vůbec nezmiňuji, že každý bojový systém by se měl hodnotit komplexně. Ale budiž. Materiálu na subjektivní názor je v tomto vláknu více než dost. Takže ok, díky.Petrz píše: ↑14/5/2026, 21:41To není. Zvlášť když - krom skeleta - tu nikdo z oponentů není schopen dát konkrétní argumenty. Zatím tu jen slyším mantry o tom jak je ruská technika podřadná, protože irák, protože drony - ale skutečných argumentů je tu jak šafránu.Sorry, ale tahle akademická diskuze, tváří v tvář mrtvým a zmrzačeným, už není ani komická.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"

