Stránka 89 z 96

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 14:40
od pjaro77
Vďaka skelet, týmto si krásne zhrnul ako ten človek žije vo vlastnom vybájenom tankovom svete.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 14:42
od Pressburger
Peterz and Lord

To čo by nás mohlo resp. malo zaujímať pri modernizácii 30ks T-72M1 (+ možno pár kusov čo chce minister ešte zohnať) aj vzhľadom na vyššie uvedenú simuláciu na predchádzajúcej strane vo vzťahu k 15ks paberkujúcich Leopardov 2A4 v OS SR je korelácia za koľko kokúpila AČR 14ks nemodernizovaných vyše 30-ročných Leopadov 2A4 (a áno uvedomujem si, že máme nakoľko sa jedná o najvyššiu cenu a AI aplikácii stále len o kvalifikovaný odhad)

Len pripomeňme vsetkým koľko stálo AČR feat.MO ČR odkúpenie 14ks vyše 30-ročných nemodernizovaných tankov Leopard 2A4 s príslušenstvom :rotuj:
Předmětem předložené smlouvy je pořízení 14 tanků včetně zástavby komunikačních a informačních systémů, dílenských prostředků, souvisejícího materiálu a počáteční zásoby munice. Cena kontraktu je 3,98 miliardy korun bez DPH. Tanky budou dodány do konce roku 2026. Zároveň Ministerstvo obrany dokončuje jednání o servisní smlouvě, která v budoucnosti zajistí schopnost servisu těchto tanků na území České republiky subjekty českého obranného průmyslu.
zdroj: https://ikp.army.cz/aktualita/armada-cr ... jich-nakup

Dnešným kurzom NBS to je cca 11,7 mil EUR za 1ks Leopardu 2A4 s prislušenstvom :!:
Orientačne by som túto modernizáciu 30 ks T-72M1 vyčíslil na:

...

Praktický záver

Ak chceš modernizovať 30 slovenských T-72M1 na úroveň, ktorú opisuješ, tak:


minimum zmysluplného rozpočtu: okolo 115 mil. €

realistický rozpočet: okolo 140 mil. €

bezpečný strop programu: okolo 155 mil. € bez DPH = 5,17 mil. € bez DPH za kus :!:


Slovensko by získalo 30 tankov, ktoré by svojou letalitou, ochranou a situačným povedomím vysoko prevyšovali štandardné T-72 a blížili by sa k úrovni moderných verzií T-90M v najvyšších konfiguráciách. Integrácia APS a Elbit systémov by z nich urobila mimoriadne nebezpečné a odolné stroje.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 15:01
od skelet
pokud se oháníš L2A4 pro AČR, tak bys měl také uvést, že u nás jde o rozšíření tankové flotily z 30 na 42 kusů L2A4. Tím se v podstatě přezbrojilo celé tankové vojsko na jeden typ. Jinými slovy díky šikovnosti ministerstva obrany ČR přišlo přezbrojení tankového praporu na 3,83 mil. Euro za tank.
Za tebou uvedenou částku na modernizaci T-72M by OSSR mohlo získat buď deset kusů L2A4 nebo stejný počet CV90120, čímž by se snížil tlak na logistiku a výcvik v rámci OSSR.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 15:27
od pjaro77
Za tú cenu by som radšej videl vozidlá s PTRS spike a JAGM ala stíhače tankov. Kľudne aj tie slovenské Hrony.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 16:00
od Pressburger
skelete pomýlil ste si s tou bulharskou konštantou toto vklákno :rotuj: :mrgreen:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 16:26
od skelet
to není bulharska konstanta, to je v podstatě realita. AČR získalo darem 30 tanků L2A4 a co jí chybělo do praporu dokoupila. Prapor jí vyšel na 3,83 mil. Euro tank.

Ty jako správný hospodář by jsi měl spíše nahlédnout jak efektivně použít tanky T-72. Například OSSR bude v brzké době nahrazovat MT-55. Použitím podvozku T-72, který na tyto účely nemusíš v podstatě hlouběji upravovat uspoříš nemalé peníze, než kdyby jsi musel nakupovat mostovku na nových podvozcích. Ať už Tatra/MAN, Leopard nebo CV90. Tím by jsi ušetřil dost peněz, získal kompletně slovenský výrobek (vše zvládnete sami), vyřešil přezbrojení ženijních jednotek, a také bys nemusel nic vyvíjet. Vše máte vyvinuto. Takže do několika měsíců se může dodávat OSSR. Chápu, že to není tak sexy jako tank, ale ta úspora by byla značná.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 16:34
od pjaro77
To by musel mať citový odstup od danej techniky.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 16:42
od Pressburger
Díky za tip presuniem do susedného vlákna, keďže máme 15ks "podvozkových" kandidátov zadarmo veď predsalen keď nam tu chcú maršovať aj NATO hujeri tak by bolo dobré mať pre ich Godzily mostovky s nosnosťou 70t :up:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 16:47
od skelet
no jestli na to chceš použít L2A4, které se dají prodat v kusovce asi za 9 mil.Euro, tak jsi velmi dobrý hospodář.. navíc Slovensko má 19 mostních tanků, takže bys musel ještě 4 koupit. :mrgreen:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 16:50
od pjaro77
NATO hujeri, to tu už dávno nebolo. Uvedomuješ si, že proti NATO hujerom pôsobí slovenská armádička s výkukmi na MO ako parta ochotníkov motajúca sa po javisku ?

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 17:03
od skelet
jinak ..
podvozek T-72 se prodává za stejné peníze jako Tatra Force 3 s pancéřovanou kabinou. Takže "zaplatím" jen přestavbu na mostovku.. Mám AM-70Ex na podvozku T-72. Vše kompletně slovenské - výroba, vývoj. Modernizuju 19 kusů, nahradím opotřebované MT-55. OSSR zůstane 11 ks T-72. Dalo by se zavolat do CSM Tisovec a tyto podvozky osadit lépe pancéřovanou verzí UDS-214 military. Tato varianta by nahradila UOS-155, dejme tomu v počtu 5 kusů. Zůstalo by 6 kusů podvozků T-72. Ty se dají přestavět na VT-72, které by doplnily deset kusů již provozovaných kusů. Díky tomu nemusím nakupovat vyprošťovací verze CV-90.
Vše vyrobeno a vyvinuto na Slovensku, s minimem zahraničních vstupů, vyřešeno přezbrojení slovenských ženistů na jednotnou pásovou platformu. Rychlé, čisté, efektivní.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 18:34
od Pressburger
Googlil som, nasadil som chatbota cez všetky známe AI a len jeden na otázku Koľko mostných tankov majú Ozbrojené sily Slovenskej republiky? odpovedal 15-19ks, iné 9-12ks, 11ks, 10ks, 7ks, 6ks, 5ks pričom mnohé spomínajú IISS Military Balance 2022, 2023, 2024 a aj tak sa netrafia, takže bábo raď.

Ani v každoročnej Aktualizácii celkových početných stavov vojakov a zamestnancov a počtov hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky v Ozbrojených silách Slovenskej republiky v súlade s potrebami zabezpečenia obrany Slovenskej republiky a bezpečnosti štátu a v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a rozmiestnenie zväzkov, útvarov, úradov a zariadení Ozbrojených síl Slovenskej republiky k 31. decembru 2024, ktorý schvaľuje vláda sa tento údaj nenachádza.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 18:44
od Petrz
Pozor to dramatické snížení následovalo až po té co Arthur "namontoval" pancéřovaný karusel do PT-91.
Stále platí, že v letech 2022-2026 je úmrtnost posádek T-72 na 2,5 mrtvých na zničený tank. Omezení nábojů na karusel se používá od jara 2022.
Chápu. Ale to omezení nábojů na karusel musí mít znatelný efekt - jinak by ho osádky tanků nepoužívali. Podle mých orientačních výpočtů by kleslo riziko vznícení nábojů , pokud jsou jen v (nechráněném) karuselu , v případě probití na 60%. Předpokladem je že v případě plně naloženého tanku a probití pancíře je pravděpodobnost vznícení 100%. A že poměr mezi tanky s plnou zásobou a zásobou munice redukovanou je 1:1.

Ale jistý si tím nejsem.

Co se týká modernizace. Možná nyní už nemá smysl. Já nyní nemám dostatek informací abych to mohl posoudit. Hlavně nevím jaké jsou dnes možnosti v oblasti senzorů a systémů řízení palby pro T-72. Podle mne by ale měla smysl úprava kterou navrhuji v úvodu tohoto tématu. Nebo něco podobného. Ale možná se mýlím.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 18:50
od Pressburger
Petrz

Člen NATO Bulharsko práve takúto modernizáciu po generálnych opravách vykonal, aby tanky v 21. neboli tzv. slepé a hluché => Modernizačný program T-72 od Elbit Systems vo forme plne automatizovaná a vysoko spoľahlivej pomocnej energetickej jednotky (APU); VHF rádiostanica CNR-9000; Laserový výstražný systém ELAWS; Digitálny interkomový systém VIC-1000; Systém riadenia paľby TISAS.
zdroj: https://www.elbitsystems.com/t-72-modernization
zdroj: https://www.elbitsystems.com/sites/defa ... ressed.pdf

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 19:43
od Zemakt
Ale to omezení nábojů na karusel musí mít znatelný efekt - jinak by ho osádky tanků nepoužívali
Promiň, ale nestačil by jen ten efekt? Já sedět v té konzervě, seděl, tak beru i deset procent.

Sorry, ale tahle akademická diskuze, tváří v tvář mrtvým a zmrzačeným, už není ani komická.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 21:25
od pjaro77
Pressburger píše: 14/5/2026, 18:50 Petrz

Člen NATO Bulharsko práve takúto modernizáciu po generálnych opravách vykonal, aby tanky v 21. neboli tzv. slepé a hluché => Modernizačný program T-72 od Elbit Systems vo forme plne automatizovaná a vysoko spoľahlivej pomocnej energetickej jednotky (APU); VHF rádiostanica CNR-9000; Laserový výstražný systém ELAWS; Digitálny interkomový systém VIC-1000; Systém riadenia paľby TISAS.
zdroj: https://www.elbitsystems.com/t-72-modernization
zdroj: https://www.elbitsystems.com/sites/defa ... ressed.pdf
Ďakujeme za odstrašujúci príklad zastaralého myslenia.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 21:41
od Petrz
Sorry, ale tahle akademická diskuze, tváří v tvář mrtvým a zmrzačeným, už není ani komická.
To není. Zvlášť když - krom skeleta - tu nikdo z oponentů není schopen dát konkrétní argumenty. Zatím tu jen slyším mantry o tom jak je ruská technika podřadná, protože irák, protože drony - ale skutečných argumentů je tu jak šafránu.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 21:43
od pjaro77
Petrz píše: 14/5/2026, 18:44
Pozor to dramatické snížení následovalo až po té co Arthur "namontoval" pancéřovaný karusel do PT-91.
Stále platí, že v letech 2022-2026 je úmrtnost posádek T-72 na 2,5 mrtvých na zničený tank. Omezení nábojů na karusel se používá od jara 2022.
Chápu. Ale to omezení nábojů na karusel musí mít znatelný efekt - jinak by ho osádky tanků nepoužívali. Podle mých orientačních výpočtů by kleslo riziko vznícení nábojů , pokud jsou jen v (nechráněném) karuselu , v případě probití na 60%. Předpokladem je že v případě plně naloženého tanku a probití pancíře je pravděpodobnost vznícení 100%. A že poměr mezi tanky s plnou zásobou a zásobou munice redukovanou je 1:1.

Ale jistý si tím nejsem.

Co se týká modernizace. Možná nyní už nemá smysl. Já nyní nemám dostatek informací abych to mohl posoudit. Hlavně nevím jaké jsou dnes možnosti v oblasti senzorů a systémů řízení palby pro T-72. Podle mne by ale měla smysl úprava kterou navrhuji v úvodu tohoto tématu. Nebo něco podobného. Ale možná se mýlím.
Dovolíš otázku ? Prečo tu niekoľko dní vypisuješ v štýle možno, asi, tak sa mi vidí, asi sa mýlim ? Pozri sa na realitu ako tie tanky dopadajú a nerozvíjaj akademickú salonnu diskusiu o niečom, o čom máš len matné povedomie. To je najdôležitejšie, čo sa počíta.
Konkrétnych argumentov a príkladov sme dali habadej.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 21:48
od Petrz
Konkrétnych argumentov a príkladov sme dali habadej.
Tak zrovna od tebe to sedí. :mrgreen:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 14/5/2026, 22:37
od Zemakt
Petrz píše: 14/5/2026, 21:41
Sorry, ale tahle akademická diskuze, tváří v tvář mrtvým a zmrzačeným, už není ani komická.
To není. Zvlášť když - krom skeleta - tu nikdo z oponentů není schopen dát konkrétní argumenty. Zatím tu jen slyším mantry o tom jak je ruská technika podřadná, protože irák, protože drony - ale skutečných argumentů je tu jak šafránu.
Promiň, ale já vycházím z frontových reportů a ne ze vzdušných zámků. Holt jsem realista. A to vůbec nezmiňuji, že každý bojový systém by se měl hodnotit komplexně. Ale budiž. Materiálu na subjektivní názor je v tomto vláknu více než dost. Takže ok, díky.