Stránka 92 z 94
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 13/4/2026, 18:56
od Danik
CSG získala zakázku na systém PVO.
"Skupina CSG hlásí jeden z největších svých mimoevropských obchodních úspěchů od počátku své existence i v novodobé historii Česka. Prostřednictvím společnosti Excalibur International totiž uzavřela rekordní kontrakty na dodávky systémů protivzdušné obrany v hodnotě téměř 2,5 miliardy dolarů pro zákazníky v jihovýchodní Asii. Jde o průlomovou zakázku, která potvrzuje rostoucí vliv českého obranného průmyslu na globálních trzích a posouvá CSG mezi klíčové hráče v oblasti špičkových technologií protivzdušné obrany."
https://czechoslovakgroup.com/cs/news/s ... balni-silu
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 20/4/2026, 15:07
od niko
Spoločnosť CSM Industry z Tisovca bude dodávať Vietnamu špeciálne záchranné stroje.
https://e.dennikn.sk/minuta/5286118
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 24/4/2026, 13:48
od NagyAttila
Čína uvalila exportné sankcie na 7 subjektov z EÚ vrátane českých firiem Excalibur či Omnipol. Znamená to, že čínske podniky im nesmú dodávať tovar s dvojakým použitím, teda na civilné aj vojenské účely.
https://e.dennikn.sk/minuta/5295707/
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 24/4/2026, 22:58
od Koba
NagyAttila píše: ↑24/4/2026, 13:48
Čína uvalila exportné sankcie na 7 subjektov z EÚ vrátane českých firiem Excalibur či Omnipol. Znamená to, že čínske podniky im nesmú dodávať tovar s dvojakým použitím, teda na civilné aj vojenské účely.
https://e.dennikn.sk/minuta/5295707/
Čína tímto zasáhla do vnitřních záležitostí České republiky, sporu mezi předsedou vlády a předsedou senátu o návštěvu Tchaj-wanu.
Nadále ale trvá značná převaha čínského dovozu do ČR nad vývozem, jak si pan premiér Babiš v roce 2019 stěžoval: V dubnu 2019 stál Andrej Babiš v Dubrovníku vedle čínského premiéra Li Kche-čchianga a veřejně si postěžoval, že vzájemný obchod s Pekingem není nic moc. „Byznys se pohnul hlavně ve prospěch Číny,“ uvedl tehdy. Čína zvýšila vývoz do Česka o šest miliard dolarů, český vývoz do Číny stoupl o sto šedesát milionů. Ohromný nepoměr.
Saldo činí okolo mínus 800 - 850 miliard Kč ročně.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 6/5/2026, 12:08
od NagyAttila
Minister národnej obrany: Poľsko a Slovensko spája viac než len partnerstvo
https://defence24.pl/polityka-obronna/s ... artnerstwo
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 13/5/2026, 19:08
od Koba
Český podnik získal unikátní certifikát. Může tak svařovat pro německé zbrojaře
Zbrojařství v Česku si může připsat jeden technologický unikát. Vojenský opravárenský podnik (VOP) je jednou z několika málo firem v Evropě, které mohou svařovat vojenskou techniku podle nejpřísnějších kritérií, jež vyžadují zbrojařské firmy v Německu.
Certifikát pro nejvyšší úroveň svařování pozemní vojenské techniky získal VOP letos v lednu. Znamená to, že tento státní podnik ze Šenova u Nového Jičína může vyrábět široké spektrum různých vojenských svařenců německé a obecně západní provenience.
Celý certifikační proces trval přibližně jeden rok a zahrnoval komplexní audit svařovacích procesů, který prováděli němečtí experti, a jejich následné balistické testování v certifikovaných zkušebnách německé armády.
https://archiv.hn.cz/c1-67874800-cesky- ... .sznhp.box
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 21/5/2026, 15:22
od Koba
Babiš u Zůny šokoval: Otevřel téma prodeje výrobce výbušnin Explosie do zahraničí
Na Ukrajině zuří válka, všechny evropské země mocně zbrojí. Stejně tak i Česká republika, a to jak ve státním, tak v soukromém sektoru. Premiér Andrej Babiš proto šokoval účastníky schůzky na ministerstvu obrany, když náhle podle důvěryhodných zdrojů Ekonomického deníku otevřel téma prodeje pardubické muničky Explosia. A to zahraničnímu kupci. Navíc by měl Babiš zítra Explosii navštívit. Co na návštěvě u ministra Jaromíra Zůny premiér říkal?
Když se dozvěděl, že Explosia je pod ministerstvem průmyslu. Ale pak najednou řekl, že ji (Explosii – pozn. red.) chce prodat, že se dohodne s (Emmanuelem) Macronem (francouzským prezidentem – pozn. red.),“ řekl pod příslibem anonymity Ekonomickému deníku jeden z účastníků setkání.
Další z účastníků pak doplnil: „Pak Babiš pokračoval s tím, že chce Explosii prodat za velké peníze, za 20 miliard, a že by si stát nechal zlatou akcii.“
https://ekonomickydenik.cz/babis-u-zuny ... .sznhp.box
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 22/5/2026, 12:24
od pjaro77
Tadeas bol upravený v ZTS Špeciál s veliteľským vybavením a voila, je z neho vozidlo CPV II. TAdeas je možné používať na mobilitu pechoty.
Prečo nie, ako náhrada za tatrapany.
https://www.futurearmy.sk/2026/05/18/ve ... -silam-sr/
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 22/5/2026, 13:03
od mikojan29
Niečo k zbraňovej stanici CANNA 50 na CPV II - alias "Tatrapan II":
https://rolus.sk/divisions/smart-solutions/
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 1/6/2026, 00:40
od Danik
Polsko objednává další stovky Patriotů II a Tadeasů 6x6 v rámci nejnovějších objednávek skrz SAFE. Jedná se například o 200 kusů Patriotů II pro potřeby velících stanovišť. Je tam toho ale více, od řídích středisek pro palebné moduly hlavňového i raketového dělostřelectva až po komplety GLADIUS.
Zároveň Tatra podepsala smlouvu o spolupráci s polským průmyslem o lokalizaci výroby motorů a nákladních vozidel pro potřeby polských ozbrojených sil.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 11:32
od NagyAttila
Ako sa vyvíja zbrojárstvo:
Z podrobnejších údajov štatistického úradu vyplýva, že v prvom štvrťroku pokračoval rast vývozu zbraní a streliva.
Export tohto tovaru vzrástol medziročne o viac ako polovicu zhruba na 727 miliónov eur.
https://e.dennikn.sk/minuta/5383357/?ref=share
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 12:02
od NagyAttila
Slovensko a Chorvátsko podpísali dohodu o obrannej spolupráci. Slovensko v rámci nej ponúkne Chorvátsku muníciu a obrnené vozidlá a zároveň od neho obstará bojové prilby.
https://e.dennikn.sk/minuta/5383215/
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 12:37
od Scotty87
Chorvatské low-cost přilby se pro AČR snažila dovést už před pár lety STV. Neprošli přes vojskové zkoušky.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 12:53
od NagyAttila
Mna skor zaujali tie obrnene vozidla, co to tak moze byt...
Prilby - ak je tak ako pises , pri takom produkte sa da naprava urobit jednoducho a lacno.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 14:09
od pjaro77
Ako rýchlo a lacno ?
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 14:15
od NagyAttila
Pridavat vrstvy aramidovej tkaniny.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 9/6/2026, 15:25
od Scotty87
To je potom úplně jiný výrobek. Pointa je že výrobky Šestan-Busch jsou opravdu ten nejlacinější základ. Slováci by, vzhledem k tomu kolik budou kdy poptávat, měli určitě na lepší.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 13/6/2026, 23:09
od Koba
Češi se nyní v Polsku podílejí na vybudování dostatečné kapacity pro údržbu a generální opravy plynových turbínových motorů Honeywell AGT 1500. Ty se využívají v tancích M1 Abrams polských ozbrojených sil. Během roku bude také zřízeno autorizované servisní centrum pro motory AGT 1500 v Dęblinu, které posílí dlouhodobou podpůrnou infrastrukturu tamních ozbrojených sil.
https://techfocus.cz/gadgets/6076-polsk ... .sznhp.box
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 14/6/2026, 19:52
od NagyAttila
Výrobná linka bola v minulom roku zakúpená od slovenskej spoločnosti Konštrukta-Industry . V dlhodobom horizonte sa plánuje tretia prebíjacia linka, ktorá umožní zvýšenie objemu na 180 000 kusov munície ročne.
Ako príklad úspešnej medzinárodnej spolupráce pri plnení urgentnej objednávky Lubiński uviedol núdzový nákup munície kalibru 122 a 152 mm, ktorý skupina Niewiadów dokončila spoločne s bulharskými a slovenskými subjektmi pre Agentúru pre vyzbrojovanie.
https://defence24.pl/przemysl/polska-fa ... ny-rozwoju
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Napsal: 16/6/2026, 18:59
od Koba
Eurosatory 2026 DEN 1: České firmy zahájily pařížský veletrh ve velkém stylu, premiéru měl Tadeas 4x4
Pařížský veletrh Eurosatory 2026 potvrdil, že český obranný průmysl už dávno nehraje roli pouhého subdodavatele zahraničních gigantů. Na největší evropské přehlídce obranných a bezpečnostních technologií se letos představuje více než padesát českých firem – od výrobců těžké techniky přes specialisty na radary a elektronické systémy až po společnosti zaměřené na bezpilotní prostředky či kybernetickou bezpečnost. České podniky do Paříže nepřijely pouze vystavovat jednotlivé výrobky, ale prezentovat vlastní technologie, integrovaná řešení i schopnost vytvářet mezinárodní partnerství. První den veletrhu patřil především světové premiéře nového obrněného vozidla Tadeas 4x4 společnosti Tatra Defence Vehicle.
https://www.czdefence.cz/clanek/eurosat ... .sznhp.box