Stránka 95 z 96

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 12:38
od Pressburger
Hlavne je príznačné ako sa tu do autora tohto vlákna majú diskutéri tendenciu silou mocou navážať... :shock:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 19:38
od Polarfox
Tak jestli se autor za 8 let nehnul z místa a unikla mu i poslední 4 roky probíhající válka, tak... :-?

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 21:48
od Petrz
Hlavne je príznačné ako sa tu do autora tohto vlákna majú diskutéri tendenciu silou mocou navážať...
Kdybych neměl z velké části pravdu tak tu tendenci mít nebudou. Kde chybí znalosti nastupuje agresivita. Ale já to beru s nadhledem.
Urazil si sa keď som ti vytkol, že sa zaoberáš hovadinami typu sila čelného panciera a teoria žiarenia čierneho telesa ?
Ale kdeže. To je to poslední co by semne dotklo. Jen mne fascinuje tvá arogance, která aspoň jak se zdá, je v kontrastu s tvými znalostmi a schopnostmi.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 22:04
od pjaro77
1. Ty nemáš pravdu. Skelet, Zemakt a ďalší ti to jasne ukázali na príkladoch aj na fotografiách, že varíš z vody.
2. Vieš o mne veľké kulové, aké mám znalosti a schopnosti.
3. Narodil som sa na slovensku a žijem tam.

Ja som povolaním ITčkar, mám k veci inžiniersky prírstup, moje programy museli fungovať.
Keď to aplikujeme na túto debatu - Neriešil som ako sa teoretické porovnávanie problému vyššieho výkonu motora a infra dosahu, ale ako sa dá.
Takisto američania/ briti/... neporovnávali večne, že T72 má silnejší čelný pancier ale vyvinuli metody ako pancier preraziť zhora.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 22:07
od skelet
Petrz: spíš je to o tom, že tu pravdu ve výsledku nemáš. Od roku 2018 uplynulo hodně času.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 22:26
od Petrz
pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.

skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 22:30
od NagyAttila
Petrz píše: 23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.

skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.

Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 23/5/2026, 22:34
od pjaro77
Petrz píše: 23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.

skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Argumentov som ti dal dosť. Ty odpovedáš štýlom:
Nic ti v principu nebrání. ... Ukrajinskú vojnu moc nesledujem....tak se mi vidí....podle mých orientačních výpočtů.... Ale jistý si tím nejsem
Pozrel som si tvoju staršiu diskusiu z roku 2024. Takmer to isté v blede modrom.
Mám na to ale jiný pohled.....Student nejsem a profesionál taky ne. Ale upřímně věřím že některé mé nápady by stálo za to realizovat.
Mimochodom aj tvoje názory o lepšom čelnom pacieri T72/T90 ti Dzin a Scotty vtedy vyvrátili.

Nehnevaj sa ale si snílek odtrhnutý od praxe. V predchádzajúcich rokoch si tu nakreslil niekoľko jednoduchách diagramov (na rovnakej úrovni - som kreslil vozidlá a roboty začiatkom puberty). Nevideli sme ani jeden tvoj orientačný výpočet, len kopu slov typu - úprimne verím.
Ty si vyberáš niekoľko parametrov, tie rozvíjaš a ako malý Jarda s otvorenými ústami sa pýtaš, prečo keď 2x zväčším toto, tak sa 2x nezväčší odolnosť tanku v boji. V diskusii z roku 2017 si dostal za toto uvažovanie sodu od iných kapacít:
viewtopic.php?t=7444&start=20
Petrz píše:
Pořád nějak nechápu v čem je laboratorní. Nešlo by nějak upřesnit co je na něm tak neuchopitelného, nepraktického že se nedá argumentačně dále využít.(abych citoval Aarona Goldsteina)
Vytržené z reálného světa a celého koktejlu proměnných (a ne jen pár vybraných). Mě to hodně připomíná počítačovou hru, kde sice něco můžeš ovlivnit zručností, ale v řadě případů tě prostě převálcuje matematika pevně zakomponovaná do programu. A proti které nezmůžeš nic, ačkoli by to třeba v reálném světě tak neplatilo a zůstávaly by ještě možnosti a způsoby ovlivnění. Ty ale do hry naprogramované nejsou, takže máš smolíka pacholíka a je to jasně "dané".
Patří to prostě do kategorie, kam se rádi uchylují počítači bočních salv, čisté síly pancíře, velikosti nálože atd. Nemám zhola nic proti matematice, ale samotná je na nic.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 00:21
od Pressburger
NagyAttila píše: 23/5/2026, 22:30
Petrz píše: 23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.

skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.

Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.

Ale ak by číňania dodávali Orkom HJ‑12 (Hongjian-12 / Red Arrow-12) čínsky ekvivalent systémov ako Javelin alebo Spike, teda prenosná „vystrel a zabudni“ protitanková strela s možnosťou horného útoku, určená najmä proti moderným tankom s reaktívnym pancierom.


Inými slovami, buďme radi, že ich Orkovia nemali a nemajú... :up:

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 00:26
od pjaro77
V tom prípade by západné moderné tanky s explozívnym materiálom umiestneným len vo veži určite neodhadzovali veže a negrilovali celú posádku .
Dosť o tom napísali iní, prečo to tak je.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 14:06
od Petrz
NagyAttila píše: 23/5/2026, 22:30
Petrz píše: 23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.

skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.

Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.
Nikoli. V poměru výkon cena ruske tanky ty západní výrazně převyšují.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 14:11
od NagyAttila
Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 14:14
od pjaro77
Petrz píše: 24/5/2026, 14:06
NagyAttila píše: 23/5/2026, 22:30
Petrz píše: 23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.

skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.

Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.
Nikoli. V poměru výkon cena ruske tanky ty západní výrazně převyšují.
Koho to do psej matere zaujíma po tom, čo tie ruské šroty dostali sodu ?

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 15:29
od Pressburger
NagyAttila píše: 24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Len technická otázka? V akom stave sú T-72M4CZ keďže neprešli od 2020 technickým zhodnotením t.j. zrejme sú v ešte horšom stave...
Len podotýkam L2A4 prešli aspoň repasom.

Takže prosím inak formuluje otázku keďže odpoveď je zjavná či sadnut do sprovozneneho tanku alebo nie ..

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 15:59
od pjaro77
No žiadnym, pretože sa po vyhodnotení jasne ukázalo, že to za tie financie nestojí.
Po technických vylepšeniach T72 túžiš z diskusie len ty, nech to stojí čo to stojí a výsledok aj tak nebude zodpovedať solídnej kvalite.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 16:15
od Zemakt
NagyAttila píše: 24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Spor je tak maximálně v tvojí makovici.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 20:46
od Petrz
NagyAttila píše: 24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Není podstatné v čem by kdo raději seděl. Píšu tu o úplně něčem jiném. Pokud budu mít omezený zdroj financí, surovin a výrobních kapacit - a postavím z nich tanky východní koncepce (T-72B3M či T-90/80BVM/T-80U) tak získám větší bojovou hodnotu než když ze stejných zdrojů postavím tanky západní koncepce (Leopardy 2AX či Abrams M1AX).

Nemusím snad rozvádět k čemu to je. Nebo ano? Ok. V opotřebovávací dlouhodobé válce. Tam hraje zásadní roli jakou bojovou hodnotu ze zdrojů které mám k dispozici vytěžím.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 21:36
od NagyAttila
Petrz píše: 24/5/2026, 20:46
NagyAttila píše: 24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Není podstatné v čem by kdo raději seděl. Píšu tu o úplně něčem jiném. Pokud budu mít omezený zdroj financí, surovin a výrobních kapacit - a postavím z nich tanky východní koncepce (T-72B3M či T-90/80BVM/T-80U) tak získám větší bojovou hodnotu než když ze stejných zdrojů postavím tanky západní koncepce (Leopardy 2AX či Abrams M1AX).

Nemusím snad rozvádět k čemu to je. Nebo ano? Ok. V opotřebovávací dlouhodobé válce. Tam hraje zásadní roli jakou bojovou hodnotu ze zdrojů které mám k dispozici vytěžím.
Zabudas na jeden podstatny fakt. Vychodne tanky typu T nie su schopni vyrobit ani Rusi!

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 21:37
od bheid
Kdo plánuje dlouhodobou opotřebovávací válku ať se přihlásí. Tak teď už chybí jen hláška o tom, že to, co předvádí rusáci na UA je plánované, protože na to mají dělanou techniku.

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Napsal: 24/5/2026, 21:41
od NOTNA
Petrz

To je len Vaša fabulácia, v ossr zavedené T72m1 určite nemajú väčšiu hodnotu /akúkoĺvek/ako leo 2a4. Tank východnej koncepcie /nas mnogo/ v malých armádach nemá zmysel pretože k stovkám tankov ktoré sme mali sa už nedostaneme.
Vo vojne sa na "pokud" nehrá.