Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 23/5/2026, 12:38
Hlavne je príznačné ako sa tu do autora tohto vlákna majú diskutéri tendenciu silou mocou navážať... 
Vojenský portál
https://www.palba.cz/
Kdybych neměl z velké části pravdu tak tu tendenci mít nebudou. Kde chybí znalosti nastupuje agresivita. Ale já to beru s nadhledem.Hlavne je príznačné ako sa tu do autora tohto vlákna majú diskutéri tendenciu silou mocou navážať...
Ale kdeže. To je to poslední co by semne dotklo. Jen mne fascinuje tvá arogance, která aspoň jak se zdá, je v kontrastu s tvými znalostmi a schopnostmi.Urazil si sa keď som ti vytkol, že sa zaoberáš hovadinami typu sila čelného panciera a teoria žiarenia čierneho telesa ?
Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.Petrz píše: ↑23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.
skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Argumentov som ti dal dosť. Ty odpovedáš štýlom:Petrz píše: ↑23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.
skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Pozrel som si tvoju staršiu diskusiu z roku 2024. Takmer to isté v blede modrom.Nic ti v principu nebrání. ... Ukrajinskú vojnu moc nesledujem....tak se mi vidí....podle mých orientačních výpočtů.... Ale jistý si tím nejsem
Mimochodom aj tvoje názory o lepšom čelnom pacieri T72/T90 ti Dzin a Scotty vtedy vyvrátili.Mám na to ale jiný pohled.....Student nejsem a profesionál taky ne. Ale upřímně věřím že některé mé nápady by stálo za to realizovat.
Petrz píše:
Pořád nějak nechápu v čem je laboratorní. Nešlo by nějak upřesnit co je na něm tak neuchopitelného, nepraktického že se nedá argumentačně dále využít.(abych citoval Aarona Goldsteina)
Vytržené z reálného světa a celého koktejlu proměnných (a ne jen pár vybraných). Mě to hodně připomíná počítačovou hru, kde sice něco můžeš ovlivnit zručností, ale v řadě případů tě prostě převálcuje matematika pevně zakomponovaná do programu. A proti které nezmůžeš nic, ačkoli by to třeba v reálném světě tak neplatilo a zůstávaly by ještě možnosti a způsoby ovlivnění. Ty ale do hry naprogramované nejsou, takže máš smolíka pacholíka a je to jasně "dané".
Patří to prostě do kategorie, kam se rádi uchylují počítači bočních salv, čisté síly pancíře, velikosti nálože atd. Nemám zhola nic proti matematice, ale samotná je na nic.
NagyAttila píše: ↑23/5/2026, 22:30Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.Petrz píše: ↑23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.
skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.
Nikoli. V poměru výkon cena ruske tanky ty západní výrazně převyšují.NagyAttila píše: ↑23/5/2026, 22:30Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.Petrz píše: ↑23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.
skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.
Koho to do psej matere zaujíma po tom, čo tie ruské šroty dostali sodu ?Petrz píše: ↑24/5/2026, 14:06Nikoli. V poměru výkon cena ruske tanky ty západní výrazně převyšují.NagyAttila píše: ↑23/5/2026, 22:30Ja to zhrniem: akykolvek tank z rodiny T72/90 je slabsi ako akykolvek tank z rodin L2 a Abrams. Historia nasadenia tuto otazku zodpovedala.Petrz píše: ↑23/5/2026, 22:26 pjaro77: Za arogancí a povýšeností je vždy strach a nejistota - v tvém případě tím zakrýváš to že nemáš konkrétní argumenty. Aspoň mně se to tak jeví.
skelet: nežiji v roce 2018. Povědomí o tom co se děje na Ukrajině mám. Jen z toho nedělám unáhlené a zjednodušující závěry.
Ale treba uznat ze zapadne tanky necelili zapadnym PTRS.
Len technická otázka? V akom stave sú T-72M4CZ keďže neprešli od 2020 technickým zhodnotením t.j. zrejme sú v ešte horšom stave...NagyAttila píše: ↑24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Spor je tak maximálně v tvojí makovici.NagyAttila píše: ↑24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Není podstatné v čem by kdo raději seděl. Píšu tu o úplně něčem jiném. Pokud budu mít omezený zdroj financí, surovin a výrobních kapacit - a postavím z nich tanky východní koncepce (T-72B3M či T-90/80BVM/T-80U) tak získám větší bojovou hodnotu než když ze stejných zdrojů postavím tanky západní koncepce (Leopardy 2AX či Abrams M1AX).NagyAttila píše: ↑24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Zabudas na jeden podstatny fakt. Vychodne tanky typu T nie su schopni vyrobit ani Rusi!Petrz píše: ↑24/5/2026, 20:46Není podstatné v čem by kdo raději seděl. Píšu tu o úplně něčem jiném. Pokud budu mít omezený zdroj financí, surovin a výrobních kapacit - a postavím z nich tanky východní koncepce (T-72B3M či T-90/80BVM/T-80U) tak získám větší bojovou hodnotu než když ze stejných zdrojů postavím tanky západní koncepce (Leopardy 2AX či Abrams M1AX).NagyAttila píše: ↑24/5/2026, 14:11 Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Nemusím snad rozvádět k čemu to je. Nebo ano? Ok. V opotřebovávací dlouhodobé válce. Tam hraje zásadní roli jakou bojovou hodnotu ze zdrojů které mám k dispozici vytěžím.