Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 24/5/2026, 21:45
od NagyAttila
bheid píše: ↑24/5/2026, 21:37
Kdo plánuje dlouhodobou opotřebovávací válku ať se přihlásí. Tak teď už chybí jen hláška o tom, že to, co předvádí rusáci na UA je plánované, protože na to mají dělanou techniku.
No, tu nepotrebuju ani Rusi ani Ukrajinci, len ju nevedia ukoncit...
bheid píše: ↑24/5/2026, 21:37
Kdo plánuje dlouhodobou opotřebovávací válku ať se přihlásí. Tak teď už chybí jen hláška o tom, že to, co předvádí rusáci na UA je plánované, protože na to mají dělanou techniku.
No, tu nepotrebuju ani Rusi ani Ukrajinci, len ju nevedia ukoncit...
To je len Vaša fabulácia, v ossr zavedené T72m1 určite nemajú väčšiu hodnotu /akúkoĺvek/ako leo 2a4. Tank východnej koncepcie /nas mnogo/ v malých armádach nemá zmysel pretože k stovkám tankov ktoré sme mali sa už nedostaneme.
Vo vojne sa na "pokud" nehrá.
A práve preto kým nemáme náhradu tak tých 30ks T-72M1 (minister chce ešte nejaké kusy zohnať) pre 3. brigády NOS a jej tankový prápor.
Takže áno na pokud sa nehrá a preto stále máme 30ks T-72M1 a na úkor Ukrajiny 15ks Leopardí 2A4 kde si Nemci mysleli, že si nás takto však viete čo aby sme následne kúpili 30 mil Eur za kus L2A8.
Na to sú tu iní borci, ktorí paralelne to zahrali na neschopnosť čiastočnej modernizácie T-72M4CZ...
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 24/5/2026, 22:33
od Zemakt
Jo, já se na to vaše panoptikum docela těším. A doufám, že hlavní hvězdou nebude 72M slovensky racionalne modernizovaný, ale Kebab 120.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
NagyAttila píše: ↑24/5/2026, 14:11
Ak by spor Sudetakov dalej eskaloval a Nemci by intervenovali, v com by si radsej sedel, v T72M4 , alebo v L2A7?
Není podstatné v čem by kdo raději seděl. Píšu tu o úplně něčem jiném. Pokud budu mít omezený zdroj financí, surovin a výrobních kapacit - a postavím z nich tanky východní koncepce (T-72B3M či T-90/80BVM/T-80U) tak získám větší bojovou hodnotu než když ze stejných zdrojů postavím tanky západní koncepce (Leopardy 2AX či Abrams M1AX).
Nemusím snad rozvádět k čemu to je. Nebo ano? Ok. V opotřebovávací dlouhodobé válce. Tam hraje zásadní roli jakou bojovou hodnotu ze zdrojů které mám k dispozici vytěžím.
Prosím ťa prestaň s tým. Nemá to hlavu ani pätu. Ak si zamrzol taktickým myslením u Prochorovky alebo si na to prišiel hraním RTG hier typu Duna 2 tak ťa musím upozorniť, že je 21 storočie. A v realite to nefunguje tak, že si navyrábaš tanky na monitori a posádka sa v nich zjaví sama.
Mimochodom - odpoveď na záplavu tankov a BVP waršavskej zmluvy počas studenej vojny sa na západe riešila úplne inak a nie nasadením tankov proti tankom.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
To je len Vaša fabulácia, v ossr zavedené T72m1 určite nemajú väčšiu hodnotu /akúkoĺvek/ako leo 2a4. Tank východnej koncepcie /nas mnogo/ v malých armádach nemá zmysel pretože k stovkám tankov ktoré sme mali sa už nedostaneme.
Vo vojne sa na "pokud" nehrá.
A práve preto kým nemáme náhradu tak tých 30ks T-72M1 (minister chce ešte nejaké kusy zohnať) pre 3. brigády NOS a jej tankový prápor.
Takže áno na pokud sa nehrá a preto stále máme 30ks T-72M1 a na úkor Ukrajiny 15ks Leopardí 2A4 kde si Nemci mysleli, že si nás takto však viete čo aby sme následne kúpili 30 mil Eur za kus L2A8.
Na to sú tu iní borci, ktorí paralelne to zahrali na neschopnosť čiastočnej modernizácie T-72M4CZ...
Ty si tiež stratég ako noha ti píšem bez servítky. Nedokážeš prekročiť vlasný tieň, Arthur. Stačilo keby MO odovzdalo všetky t72 + pár desiatok BVP1/BVP2 k tomu a mohli sme získať 30 leopardov ako AČR. A nemuseli sme riešiť hovadiny, čo s tým šrotom.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 25/5/2026, 12:22
od Petrz
To je len Vaša fabulácia, v ossr zavedené T72m1 určite nemajú väčšiu hodnotu /akúkoĺvek/ako leo 2a4.
Ale já nemluvím o slovenské republice. Mluvím obecně o konstrukci ruských tanků. I ta monolitická věž T-72 Ural má kolmo čelně bez era odolnost 460-480mm RHA. S era kontakt 5 pak cca. 600mm RHA. (proti APFSDS).
Přitom váží cca. 7,2 tuny a je to jen extrémně laciný odlitek. Pokud bys chtěl to samé u západních věží , jejich hmotnost bude 3 x vyšší. (jenom pancéřování)
Proto je u západních tanků vrstvené pancéřování nutnost - nikoli bonus. Západ tím získal vysokou odolnost proti HEAT munici , ale daní za to byl obrovský nárůst výrobní složitosti a průměrná - podprůměrná odolnost vůči APFSDS.
Ano i pozdější verze T-72 (A/B) dostali vrstvené pancéřování. Ale to jen umocnilo jejich výhodu v ochraně.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 25/5/2026, 12:38
od NagyAttila
A preto presli RU u T90M na zvaranu vezu.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 25/5/2026, 13:07
od pjaro77
Petrz , nebludár.
Leopard 2A5 a 2A6:
Odolnosť prednej časťi veže: Ochrana sa vďaka prídavným klinovým modulom zvýšila na 600 až 810 mm RHA.
Leopard 2A7V, 2A7+ a 2A8:
Využívajú kompozitný pancier s obsahom keramiky, ocele a volfrámu.Predná časť veže: Predpokladaná odolnosť voči kinetickým projektilom výrazne presahuje hodnotu 900mm RHA.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 26/5/2026, 09:11
od Petrz
pjaro77: asi jsem se nevyjádřil přesně. západní konstruktéři si nemohou dovolit udělat celou věž jen z ocelového pancíře - protože takováto věž by byla i při průměrné odolnosti velmi těžká. musí tedy použít vrstvené pancéřování a speciální materiály které mají výrazně lepší poměr mezi hmotností a odolností než ocel - ale jsou zároveň velmi drahé a pancíř je náročný na výrobu.
A první verze vrstveného pancíře použité na tancích Abrams a Leopard 2 skutečně byli vůči apfsds velmi málo efektivní.
Ano Leopard 2A5/6 atd. mají čelně velmi dobrou odolnost i vůči APFSDS - ale jak sám říkáš - jen při použití drahých a těžko dostupných materiálů.
Podle mých informací dosahují věže tanků T-72B, T-80U a T-90/T-90M srovnatelné či lepší odolnosti - a to i při použití ocelového vrstveného pancíře. Jsou tedy výrazně levnější a stále si zachovávají menší hmotnost.
A preto presli RU u T90M na zvaranu vezu.
Reagují na aktuální hrozby.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 26/5/2026, 09:27
od NagyAttila
Ak mas informacie, spravidla sa tu zdrojuju tvrdenia, aby diskusia mala istu uroven.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 26/5/2026, 12:17
od pjaro77
Petrz píše: ↑26/5/2026, 09:11
pjaro77: asi jsem se nevyjádřil přesně. západní konstruktéři si nemohou dovolit udělat celou věž jen z ocelového pancíře - protože takováto věž by byla i při průměrné odolnosti velmi těžká. musí tedy použít vrstvené pancéřování a speciální materiály které mají výrazně lepší poměr mezi hmotností a odolností než ocel - ale jsou zároveň velmi drahé a pancíř je náročný na výrobu.
A první verze vrstveného pancíře použité na tancích Abrams a Leopard 2 skutečně byli vůči apfsds velmi málo efektivní.
Ano Leopard 2A5/6 atd. mají čelně velmi dobrou odolnost i vůči APFSDS - ale jak sám říkáš - jen při použití drahých a těžko dostupných materiálů.
Podle mých informací dosahují věže tanků T-72B, T-80U a T-90/T-90M srovnatelné či lepší odolnosti - a to i při použití ocelového vrstveného pancíře. Jsou tedy výrazně levnější a stále si zachovávají menší hmotnost.
A preto presli RU u T90M na zvaranu vezu.
Reagují na aktuální hrozby.
Akých drahých a ťažko dostupných ? Odkedy je wolfram a dural ťažko dostupný?
Prepáč Petrz ale pridávaš si do reality vlastné predstavy a potom s nimi zápasíš.
... dosahují věže tanků T-72B, T-80U a T-90/T-90M srovnatelné či lepší odolnosti - a to i při použití ocelového vrstveného pancíře. ...
A je tvrdím, že je to nepravda . Ukáž tie informácie.
Neviem aká masívna veža však neodstráni základný defekt ruských tankov - muníciu v karuseli v pojazde tanku.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 26/5/2026, 12:56
od Petrz
Akých drahých a ťažko dostupných ? Odkedy je wolfram a dural ťažko dostupný?
Máš pravdu tahle diskuze už nemá cenu.
A je tvrdím, že je to nepravda . Ukáž tie informácie.
Ukázal bych je. Ale už jsem sem postup výpočtu kdysi dával. A nikdo to nebyl schopen pochopit. Časem to publikuji jinou formou. Jestli chceš tak si to najdi. Je to tu na palbě.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 26/5/2026, 13:44
od pjaro77
Nejdem nič hľadať, to je na tebe. Veta "nikdo to nebyl schopen pochopit" svedčí o tom, že si buď druhý Einstein alebo to nemáš v poriadku v hlave ako istý samozvaný "doktor reálnych vied" Jaray z východu Slovenska. Pravdepodobnejšie je to druhé.
S magormi, ktorí plačkali, že nikto nechápe ich genialitu som už prišiel do styku, teda mám isté skúsenosti.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 26/5/2026, 13:48
od Petrz
Měj se fajn.
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
P.S. moc ju už nevyťahujú nakoľko by zatienila tých pätnásť štetkolakov...
Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů
Napsal: 9/6/2026, 16:49
od Pressburger
Oceľový útok z Balkánu: Zoznámte sa s novým vzhľadom tanku (VIDEO) MODERNÉ TANKOVÉ SILY | M-84AS
Modernizácia prebieha, nové zmluvy na modernizáciu tankov