Je ještě vůbec AČR k něčemu dobrá?

Odpovědět
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No zato já si myslím, že naša armáda by brzo vypotřebovala všechny své dva tanky a....Ustoupila by do hor, kde by vedla partyzánský boj...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

to Pátrač:

Pokud budeš mít u všech msp BVP, potom určitě vyhraješ. Ale doporučuji ještě jednu letku Su-22M s jedním rojem vybaveným systémy REB a průzkumu.
VZS klidně nasaď, jejich schopnosti byly určitě po dvou letech na vyšší úrovni, než dnešního profesionála po roce. Jen ten poměr hodností je obráceně ( tehdejší "kropič" byl vojín, dnešní je již po třech měsících rotný).

to Zemakt:

Máš-li na mysli některou z gardových střeleckých divizí, které prošly Stalingradem, Kyjevem a třeba Královcem, potom jsem pro Gardisty.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Je to jen taková úvaha. Pokud se prezentujeme armádou o síle 25 tisích profesionálů, měla by být schopna také něco vybojovat. A to i sama bez spojenců. A celá hloubka mé úvahy je o jednom - dokázala by to naše moderní, priofesiální armáda?

Na reprezenatci máme hradní stráž. Zbytek armády má být schopen bránit vlast. Je toho opravdu schopen nebo se spoléháme na to, že to dneska není potřeba?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Bez koncepce není velení. A naší "koncepci" jsou zahraniční mise. No a ty mají za následek nedostatek peněz a příval dobrodružných povah do armády. A tomu celému velí většinou lidé, kterým ten bordel vyhovuje, nebo jsou přímo neschopní. A ti schopní šli radši pryč, protože vidí, že politikům to vyhovuje pro jejich kšeftíky. Takže suma sumárum, dokud nepřijde racionální vláda v jejímž čele nebude ministr - řezník, který bude podřezávat krky zbytnělým důstojníkům, tak zůstane vše při starém.

edit: a navíc je politicky nekorektní říci, že našim nepřítelem je každý stát mimo NATO.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

skelete: chybička se vloudila...
pokud by naším nepřítelem byl kterýkoli stát mimo NATO,nevidím problém ( eee snad Rusko a Čína by mohl být VELKÝ problém ), NATO se ještě dokáže ubránit. Osobně mám největší hrůzu z toho, že by nás napadl člen NATO, mám pocit, že to nijak smluvně řešené není ( viz Řecko-Turecko )...

Jinak souhlas, problém naším armády byli vždycky politici...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

To není chybička - prohlásit veřejně, či neveřejně (mimo prostory BIS) o tom, že je pro nás náš spojenec nebezpečný není nekorektní, ale hloupé.
Mi by vůbec nevadilo, kdyby někdo řekl musíme reorganizovat armádu, neb nejmenovaný stát zbrojí, vyvíjí na nás politický nátlak a celkově nám činí obstrukce. Antirusové by si řekli, ano Rusko je nebezpečné, ale my moudří bychom věděli, že tím zlem je Rakousko :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Zbytek armády má být schopen bránit vlast. Je toho opravdu schopen nebo se spoléháme na to, že to dneska není potřeba?
a v tom je právě zakopanej pes, identifikace potencionálního nepřítele. Ve výhledu dvaceti let bych řekl nula.

No i když s dostavbou dalších bloků Temelína....., nevim nevim
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Výhled dvaceti let .. no kdo by si před pěti lety řekl, že Maďaři začnou zakládat milice a vztahy se Slovenskem budou na bodu mrazu. Kdo by před deseti, patnácti lety řekl něco o dvojčatech, islamistech v Severní Africe apod. Asi by se tomu každý zasmál. Nálady ve společnosti se rychle mění. Ad absurdum- stačí někde ekonomická krize se špetkou přírodních katastrof, šikovný manipulátor a ...
Až identifikujeme tu hrozbu, tak se budou sbírat jen mrtvoly do pytlů. Ale tak se tomu děje stále v celých lidských dějinách.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Do 20 let je to sice možný horizont ale proč zrovna 20 let? Proč ne 10 či 30? Armáda je určena k tomu, co jsem napsal - k obraně vlastní země. Pokud ale naše armáda je koncipována pouze na to, že tady bude šaškovat a jinak bude bránit naši vlast v Kosovu nebo Afganistanu tak ji nepotřebujeme.

Funkcí armády je prevence bez ohledu na to, jestli máme zrovna nepřítele nebo nemáme. To že dnes není neznamená, že zde za 2 roky nebude.

Stačí nám vytvořit sbor žoldnéřů cca 3500 lidí, něco málo lehké techniky a zbytek armády zrušit. Na co platíme daně aby byly vyhozeny tam, kde z toho náš občan neměl, nemá a nikdy nebude mít užitek.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Pátrač: IMHO bychom toho zvládli docela dost, pokud bychom nepřišli o vzdušnou nadvládu. Otázka tedy zní: stíhací pluk vybavený čím? Pokud by to byly mašiny bez raket dlouhého dosahu, resp. výstražných systémů zaměření střeleckým radarem, i ty "naše" Gripeny by to dokázaly jejich řady docela prořídnout. Odpálit z dálky Aim-120, pomoci jim s navedením svým radarem a pak to otočit a zdrhat k přezbrojení. Tady bych viděl problém hlavně v tom, že máme jen 12ks AMRAAMů - když jsem onehdá viděl tehdejšího MO jak v televizi tvrdil, že tak málo jich máme proto, že Gripeny více jak 2ks neunesou a že je to celosvětový standard, málem jsem spadl ze židle. Ale dalo by se předpokládat, že by amíci dokázali bleskově dodat dalších 50ks - to je záležitost jednoho dopravního letu a zvládla by to i An-26. Aim-9 by si také dokázaly poradit s lecčím starším - Aim-9M nejsou vůbec špatné a oproti strojům s třeba R-60 by mohly vyhrát i L-159. Plus těch pár 2K12 a RB-70..
Jakmile bychom dokázali vybojovat - byť lokální - vzdušnou nadvládu, máme k dispozici okamžitě 20 L-159 s tím, že by podle mě armáda během pár dní dokázala reaktivovat i těch zbývajících 40 a najít pro ně piloty, resp. bleskově přecvičit starší (pánové, jediná změna: takhle se zaměřuje PTŘS Maverick, takhle jsou klamné cíle). A 60 kusů "Alek" by mezi tanky nepřítele mohlo nadělat docela paseku - tam zase závisí na tom, jakou pozemní PVO by měl protivník. Šilky/Gepardy/Rolandy/Strela 10 by Alcy zvládly, modernější asi ne.
Skelet: to s tím nepřítelem je absolutní pravda. Já jen doufám, že je to sice nekorektní říkat, ale že máme obranné plány proti všem spojencům a že je naše rozvědka špicluje stejně jako jejich nás..

Ad Rakousko - to nemá žádnou PVO (ani mobilní hlavňovou, ani raketovou), "jen" 12 Eurofighterů (proti kterým by ovšem Gripeny byly, ehm, bez šance). Ergo - tam by stačilo jedinou dobře provedenou sabotáží (třeba odpálit "nouzově přistátý" Boeing na jejich základně) zničit ty mašiny na stojánce a bylo by vymalováno - L-159 by z nechráněných tankových formací nadělaly kůlničku na dříví...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Gripen a pouze 2x Amraam? Aspoň jde vidět za co ti naši ministři stojí, když nemají ani anunk co je ve výzbroji :smutek:
Pokud vím, tak si L-159 poradily v souboji i s F-16 a F-18. Pop by možná mohl doplnit podrobnosti.
L-159 se mi zdá dosti nevyužitým projektem. Kdyby do její výzbroje byly zařazeny PTŘS Brimstone, nebo byť i jen hloupé HELLFIRE, tak zde máme letadlo se slušnou údernou silou. To samé platí i o protiradiolokačních střelách ALARM. Ale rozhodně měly být už vyslány v rámci nějaké zahraniční mise. Pilotům se zlepší výcvik, a byla by i větší šance L-159 prodat. A nepochybuju o tom, že by se S USA dala dohodnout finanční podpora takové mise.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 369
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Příspěvek od Padouch »

naše Gripeny jsou prakticky k ničemu, AMRAAMů máme přesně 24 a pak jen už stovku střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder. No výzbroj přibližně na jeden den války, na více dnů se s českými gripeny nejspíš už nepočítá.

Pokud jde o prodej L-159, tak teď to vypadá nadějně, příští rok dojde k výměně pěti L-159 za jednu CASU. Dále se jedná s Kanadou, Mali, SAE, Rakouskem (až 18 kusů) a Jordánskem. Kdysi chtěla koupit L-159 i Gruzie, škoda že to nevyšlo, kdyby se například povedlo sestřelit bitevníkům L-159 ruský MIG-29 během války v Gruzii, byla by to reklama k nezaplacení.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Padouch: Gripeny nejsou k ničemu - jsou to stíhačky na úrovni 4 generace drze vydávané za 4++, nicméně nejsou zcela beznadějné. A jak říkám - s třiadvacítkami by si - na dálku - poradily celkem bez problémů. Je to jen otázka manévrovacího prostoru a počtů raket středního dosahu (parafráze výroku pilota Eaglu na adresu Su-27 - "Pokud se s Gripenem dostanete do manévrového souboje, něco se strašlivě pokazilo. Nicméně i tak máte šanci")
A po pravdě - prodej L-159 je fajn, ale mě docela vyhovuje vědět, že máme ve skladech okolo 70 bitevníků dost dobré úrovně schopných promptní reaktivace a obrany státu. Raději bych viděl prodej obnovením výroby v Aeru ;)
Skelet: přesně - ale Mavericky taky nejsou špatné a Alcy umí nosit i kontejnerovou munici/CBU, nepletu-li se. Takže koncepce obrany našeho státu proti napadení se podle mě spoléhá hlavně na letectvo.. Z kteréhožto ohledu by bylo dost dobré mít konečně slušné stíhačky pro vybojování vzdušné nadvlády. Zajímavě vypadá možnost prodat amíkům L-159 do Afghánu a "na oplátku" si vzít F-15 Silent Eagle z novovýroby a s patřičnou výzbrojí (JSOW, Aim-9X, Aim-120C-7 atp.) - Alcám by stoupla reputace a my bychom po 15 letech zase měli stíhačky pro vybojování vzdušné nadvlády schopné se postavit i letectvům okolních států..
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Já říkal už dávno, že jsme měli od US Navy odkoupit F-14D :lol:
F-15 od verze C výše by byly fajn, ale mám dojem, že náklady na provoz by dosti šílené. Odhaduji 2-3x více než u Gripenů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Příspěvek od josefg »

cover72 píše:Pátrač: IMHO bychom toho zvládli docela dost, pokud bychom nepřišli o vzdušnou nadvládu. Otázka tedy zní: stíhací pluk vybavený čím? Pokud by to byly mašiny bez raket dlouhého dosahu, resp. výstražných systémů zaměření střeleckým radarem, i ty "naše" Gripeny by to dokázaly jejich řady docela prořídnout. Odpálit z dálky Aim-120, pomoci jim s navedením svým radarem a pak to otočit a zdrhat k přezbrojení. Tady bych viděl problém hlavně v tom, že máme jen 12ks AMRAAMů - když jsem onehdá viděl tehdejšího MO jak v televizi tvrdil, že tak málo jich máme proto, že Gripeny více jak 2ks neunesou a že je to celosvětový standard, málem jsem spadl ze židle. Ale dalo by se předpokládat, že by amíci dokázali bleskově dodat dalších 50ks - to je záležitost jednoho dopravního letu a zvládla by to i An-26. Aim-9 by si také dokázaly poradit s lecčím starším - Aim-9M nejsou vůbec špatné a oproti strojům s třeba R-60 by mohly vyhrát i L-159. Plus těch pár 2K12 a RB-70..
Jakmile bychom dokázali vybojovat - byť lokální - vzdušnou nadvládu, máme k dispozici okamžitě 20 L-159 s tím, že by podle mě armáda během pár dní dokázala reaktivovat i těch zbývajících 40 a najít pro ně piloty, resp. bleskově přecvičit starší (pánové, jediná změna: takhle se zaměřuje PTŘS Maverick, takhle jsou klamné cíle). A 60 kusů "Alek" by mezi tanky nepřítele mohlo nadělat docela paseku - tam zase závisí na tom, jakou pozemní PVO by měl protivník. Šilky/Gepardy/Rolandy/Strela 10 by Alcy zvládly, modernější asi ne.
Skelet: to s tím nepřítelem je absolutní pravda. Já jen doufám, že je to sice nekorektní říkat, ale že máme obranné plány proti všem spojencům a že je naše rozvědka špicluje stejně jako jejich nás..

Ad Rakousko - to nemá žádnou PVO (ani mobilní hlavňovou, ani raketovou), "jen" 12 Eurofighterů (proti kterým by ovšem Gripeny byly, ehm, bez šance). Ergo - tam by stačilo jedinou dobře provedenou sabotáží (třeba odpálit "nouzově přistátý" Boeing na jejich základně) zničit ty mašiny na stojánce a bylo by vymalováno - L-159 by z nechráněných tankových formací nadělaly kůlničku na dříví...
Pátračovu myšlenku chápu jako reálné zamyšlení jestli v AČR není slovy J. Wericha na pár indiánů příliš mnoho náčelníků. A to je legitimní.. Ke stejnému ostatně směřuje i občasné popichování prezidenta republiky když se ptá jestli máme armádu nebo ozbrojené síly.
K pátračovi, když srovnám velikost, bojovou sílu, a počty štábu a týlu tehdejší motostřelecké divize s bojovou tímtéž u AČR napadá mne jenom Werichovo „málo indiánů mnoho náčelníků“. Nebo, jak lapidárně kdysi na stejné téma řekl jeden kolega „malý „jarda“ s velkou hlavou.“ Zbytnění „hlavičky a bříška je ovšem problém národní a historický. Už Masaryk a po něm Beneš řešili problém mladých důstojníků, kteří nechtějí velet a za každou cenu hledají cestu na štáby aniž by k tomu měli potřebné zkušenosti. A o čem vypovídá tato poznámka řadového policisty ? „v Německu řídí jeden z kanceláře třicet policajtů v ulicích a u nás třicet kanceláře jednoho na ulici..
Blbé téma, teď půjdu a zanotuju si Karlem Krylem, „je mi z toho nanic a mám z toho srandu,zajódluju z hranic sláva fátrlandu ….
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

cover72 píše:12 Eurofighterů (proti kterým by ovšem Gripeny byly, ehm, bez šance)
Co je na těch letadlech tak rozdílného? Výzbroj a elektroniku mají stejnou, k souboji na kanony zpravidla nedojde.
No a když ho máš za ocasem, vyhodíš kyblík hřebíků, ty mu zlikvidují motory a už ho stačí jen dorazit. :-?
BTW, nikdy jsem nepochopil, proč stíhačky nemají alespoň jednu střelu otočenou dozadu, aby se mohli bránit útoku ze zadní polosféry.
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Rosomak:
Našel jsem diskusi k odpalu raket za letoun v článku o Su-37 Flanker (Su-35).

Datum umístění:
Zaslal: Thu 08 Sep, 2005 23:23 Předmět: Odpal raket do zadní polosfery

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=734
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Výhled dvaceti let .. no kdo by si před pěti lety řekl, že Maďaři začnou zakládat milice a vztahy se Slovenskem budou na bodu mrazu. Kdo by před deseti, patnácti lety řekl něco o dvojčatech, islamistech v Severní Africe apod. Asi by se tomu každý zasmál. Nálady ve společnosti se rychle mění. Ad absurdum- stačí někde ekonomická krize se špetkou přírodních katastrof, šikovný manipulátor a ...
ale no tak chlapi, ruku na srdce. Dvojčata spadly a co? Islamisti v S. Africe a co? Maďaři vs. Slováci, to je kolorit. Pak ještě chybí Somálští piráti na Vltavě.

Jak říkal Pátrač armáda je určena k obraně vlastního území a já dost silně pochybuju, že by někdo v střednědobém horizontu napadl územní suverenitu našeho státu. Nelze přece přehlížet naši příslušnost k EU, NATO atd.. A kdyby přece něco takového vzniklo tak to nebude pouze naše otázka.

Nicméně, mnou výše uvedené zakládá oprávněnou otázku, která je vlastně v titulu tohoto tématu. Je naše armáda k něčemu dobrá, respektive potřebujeme ji? Já osobně se považuji za militantistu a myslím si, že většina lidí na tomto fóru má podobný postoj. A určitě znáte spostu kamarádu a známých, kteří se ptají, proč platit nekřesťanské peníze za armádu a raději je neinvestovat do smysluplnějších projektů?
No, toť otázka? Já v tom mam jasno,.....
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

No řekl bych, že v minulosti jsme byli už tolikrát zrazeni spojenci, ať vybranými demokraticky, či nedemokraticky, že spoléhat na ně je sebevražda. Navíc až přijde krize bude pozdě, naši spojenci budou zbrojit především pro sebe. Však to vidíme i zde, jak se zbrojilo před druhou světovou. A my budeme bez ochrany, tedy té přímé vlastní. Nevymění nás spojenci za mír? Bude se chtít americkému prezidentovi, anglické královně a německé premiérce k nám poslat své vojáky, aby za nás prolívali krev? To už tady taky bylo :wink:

Za současného stavu, kdy není žádná koncepce, je tam víc generálů než vojínů, by bylo nejlepší tam udělat "stalinskou" čistku, a začít od začátku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

stalinskou čistku,..muhehee to jo
,jenže kdyby se to vzalo od podlahy tak jsme bez armády na to tata :)

ještě mne tak napadlo: což takhle, než si plácat játra navrhnout optimální organizační strukturu AČR + počty lidí a techniky (takový model AČR 2020).
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 24/11/2009, 16:28, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“