Samohybná houfnice DITA

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od skelet »

spíš není co přiznat, a u technologického demonstrátoru to není ani podstatné. Kdo ví na koho CSG také míří, v Evropě jsou největší kamarádi s Ukrajinou a Polskem (HSW). Takže hlaveň může být časem klidně od HSW. Takže jediné nad čím visí otazník je jak se vypořádají s nabíjecím mechanismem.
ObrázekObrázekObrázek
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2625
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Lynx »

Treba si skratka priznať, že SR a ČR sú súperi, ktorí medzi sebou súperia a nespolupracuju. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, ktoré to takto neberú, ale to nie sú ľudia, ktorí volia poslanca Voľného...
Inak je sranda, ze toto správanie tak rezonuje aj 30 rokov po rozdelení, ale najmä v ČR...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od skelet »

Třeba si konečně přiznat, že jsme dva samostatné státy, které v něčem soupeří a v něčem spolupracují. V ČR prakticky neznám nikoho, kdo by nostalgicky vzpomínal na Slovensko. Prostě jen sousední stát, ve kterém se snadno domluvíme. Jinak ano, v ČR máme tendenci SR přehlížet, a minimálně internetová slovenská populace má potřebu se vůči ČR vymezovat nebo zdůrazňovat svou velikost.
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Nesher »

Jaké zase "správanie"? CSG je soukromá společnost, vztahy s jejich partnery/konkurenty jsou jejich věc. Takže jestli nemají důvod/nechtějí troubit do světa kdo je dodavatelem jednotlivých komponent jejich technologického demonstrátoru (nic jiného to zatím není) neznamená vůbec nic, jen politiku firemního PR.
Jinak to, že jsou firmy podnikající v podobném/stejném oboru konkurenty (bez ohledu na to odkud pocházejí) je myslím přirozené.
Ten váš mindrák je už vážně směšný a ten nesmysl ohledně pitomce Volného snad ani nemá smysl komentovat, snad jedině otázkou zda u vás nesedí v parlamentu nácek Kotleba?

Jinak kdybych tušil (což jsem mohl), že zveřejnění informací z onoho článku nepovede k diskuzi o projektu jako takovém, ale o fňukání jak zlí Češi přehlížejí Slováky protože soukromá firma CSG (mimochodem strukturou česko-slovenská) nezveřejnila původ jednotlivých komponent technologického demonstrátoru, který navíc ještě ani není hotový, tak bych se na to vykašlal.
Naposledy upravil(a) Nesher dne 27/1/2021, 12:26, celkem upraveno 1 x.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4073
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od HONZIK11 »

Lynx. Rezonuje možná tak u Vás. U nás je to jaksi každému jedno, viz skeletovo pojménováni , přehlížení.
A když už se ted chceš vrátit o desítky let zpět do historie tak :,, ..Ještě před rozpadem federace zahájil slovenský průmysl (konkrétně opět Konštrukta Trenčín a ZŤS Dubnica nad Váhom) vývoj nové dělostřelecké zbraně, jež sice vyšla z koncepce DANA, avšak přecházela na západní ráži 155 mm. Nešlo však zdaleka jen o tuto změnu, protože nová zbraň jménem Zuzana znamenala fakticky kompletní rekonstrukci původního systému. Vedle instalování 155mm houfnice s max. dostřelem 39 600 m ....
Až pak jste pokračovali již sami . Tedy jak se chceš na to dívat , tak se díváš. Dalo by se říci , že to byl státní projekt ,ale tedˇje již mezinárodní. Ale z tvého úhlu pohledu to bude opět státní projekt jenže v jiném slova smyslu. :D
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2625
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Lynx »

Ano, so skeletom súhlasím a platí to, čím ďalej na západ, tým väčší vymedzovanie sa. Tiež nechápem tie pro české sentimenty u časti Slovákov, ale zas nemusím všetkému rozumieť.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od niko »

Uprimne mam pocit, ze väcsi sentiment na CSR maju nasi bratia Cesi, ako my tu na Slovensku.Hlavne v Tatrach.. :D Cesko dnes väcsina ludi na Slovensku vnima ako jazykovo a kulturne blizkeho suseda. Mali by sme si pomahat, ked z toho mame prospech, ale to je asi tak vsetko. Podobny vztah maju Bratislavcania k Rakusku a Slovaci na severe k Polsku.

Honzik podla tvojej logiky by bol medzinarodny prijekt aj vz.58, alebo L-39. Ale uprimne povedane mi nevadi tato logika. :wink:
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4073
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od HONZIK11 »

Byl to státní projekt a tehdy jsme byli státem Čechú a Slováků. Úplně stejně tak jako jsem byl ČECHOSLOVÁK v hokeji. Úmyslně píšu všechno velkým aby mi zase někdo nevyčetl velké Č. :D
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od skelet »

upřímně neznám nikoho, kdo by měl nostalgii za ČSR, když už tak za První republikou nebo jsou to starší ročníky s věkem nad 65+. Jinak jsou de facto všichni rádi, že jsme se rozdělili nebo je jim to upřímně jedno. A kdyby na Slovensku nebyly Tatry, tak většina lidí po SR ani nehlesne. Ten sentiment po soužití se Slováky v ČR je spíše zbožné přání od některých Slováků, než holá skutečnost.
edit: jedna mapka z redditu o nejvíce vyhledávaných státech v jednotlivých zemích. Beze zdroje spíše pro zasmání
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od niko »

Dobre vediet, ze to vyplakavanie ceskych turistov v Tatrach nad rozpadom CSR je len nejaka taka forma zdvorilosti. Ved tak by to aj malo byt. Co bolo, to bolo, terazky ideme kazdy sam za seba. Ako kamarati, slusne a s respektom, ale kazdy zvlast.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4073
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od HONZIK11 »

Já sentiment mám a to velký. Mám Česko-Slovenské akademické vzdělání. A těch pět let na Slovensku bylo fajn i když nám tam říkali Švédi , tedy nájezdníci. Kromě toho mám doposud na Slovensku všechny již tehdy dospělé zážitky a známé , kteří prošli velkým sítem než jsem je poznal. Oni mají ještě větší sentiment k Moravákům a Čechům než mám já. Prostě jsme si nic zlého nikdy neudělali , na internátu jedli ze společného talíře , chlastali z jedné flašky a jelikož jsme byli vedeni k týmovej robotě, řešili hodně věcí společně. Já byl tedy rozpadem poznamenaný a celníkovi na Slovenských hranicích jsem strhl výložky, když se mě ptal , za jakým účelom a za kým idem na Slovensko a co mám v tom báglu s padákom. .Já tam jel lítat nad Straníkem a po přistání na Oravě,samozřejmě na hřiby. Co mu bylo kurňa do toho.
Ve švýcatrsku jsem byl 3x , v Lucernu se mluví Italsky , Ňěmecky , ˇFrancouzky a po jejim. Před rozpadem jsme měli jeden autobus a jeden celorepublikový dlouhý stůl v hotelu. Hostili nás dle našich zvyklostí jedním obrovským chlebem a solí. Další rok po rozdělení jsem měli připraveny dva stoly a dva chleby.
Srazili jsme je k sobě ,chleby roztrhali na kousky , napichovali na jehly a mačeli do těch jejich kotlíkú s roztaveným sýrem.
ˇˇReditel hotelu se nám pak přišel omluvit ,že se bál abychom se vzájemně neprali a neútočili na sebe. Prostě absurdní myšlenka a naše jednání je mu dodnes nejasné , Jen zadrmolil, tak proč se oni vlastně od sebe odtrhli????? Zase ti Němci .....
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Arthur »

Takže keď to už vyšlo v ATM-ku, pozrime sa ako sa dalo dostať k informáciám.

Podstatná informácia bola: :idea:
Arthur píše:IDEX 21.02 - 25.02. 2021
Svetová premiéra bude na IDEX 2021 Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch
zdroj: https://czechoslovakgroup.cz/novinka-sp ... ex-2021--1
Tak stačilo kliknúť na https://idexuae.ae/

V záložke Exhibitor si vybrať Exhibitor List a nájsť spoločnosť, ktorá sa zúčastní veľtrhu v danom prípade: https://idexuae.ae/exhibitor/exhibitor-list/#1707

A potom je to už len na Vás kam sa preklikáte... :lej:

P.S. je tam český a slovenský pavilón takže toho matrošu je tam celkom dosť...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od puuupava »

Sranda ako tu niektori nevedia skusnut ze je to vlastne Zuzana s nejakym inym systemom riadenia palby, pravdepodobne z Evy, ako tu uz bolo napisane. A jediny vyvoj EA spociva v tej nevkusnej asymetrickej supermodernej vezi!
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Suger »

Vyzerá to tak , že DITA je plnoautomatická húfnica, kde posádku tvoria len vodič a veliteľ, tým pádom manuálna streľba nie je možná, alebo za veľmi sťažených podmienok. Systém nabíjania, zásobníky a hlaveň 155mm/45cal. je v podstate ZUZANA kombinovaná s EVA.
Výhody: vidím v možnosti plnej automatizácii, posádka len 2 ľudia v prednej kabíne (výhoda všetci v jednej chránenej a klimatizovanej kabíne), dostatočné množstvo vezenej zásoby munície 40ks, asi cena bude nižšia ako pri 52cal. dele , moderný dizajn vozidla a kabíny.
Nevýhody: nemožnosť manuálnej streľby, nemoderná dĺžka hlavne keďže väčšina armád NATO modernizuje na 155mm/52cal.
Myslím si, že ide o zaujímavý a konkurencieschopný produkt húfnice . Predpokladám, že týmto smerom pôjde aj vývoj a modernizácia Zuzana 2
Otázkou ale je, ako sa na trhu prejaví ponuka väčšieho množstva amerických M109A6 "Paladin" , ktorých sa USA budú postupne zbavovať a tieto modernizované zachovalé húfnice budú asi za slušnú zostatkovú cenu...
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 369
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Padouch »

Je to jen demonstrátor, finální kus třeba bude mít hlaveň 52cal, kdo ví...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od skelet »

puupava: zatím spíš vidím, že leckdo nedokáže zkousnout fakt, že CSG neupozorní na to, že odebírá slovenské komponenty. Na první pohled spočívá vývoj CSG v tom, že odstraní nedostatek Evy, a to nízký palebný průměr.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Juraj Tichý »

Skelet: A ďalšou ranou si strelia do nohy s 45kal. hlavňou. Zbraňové stanice sa neváľajú v Dubnici po poliach. Museli to celé vyrobiť.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od Zemakt »

Padouch, přesně tak. Budeli tam někdo chtít jenom trubku, bude tam trubka. Pozor, neplést s Franzem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od skelet »

Juraj: je to technologický demonstrátor, takže buď cílí na konkrétního zákazníka, který víc nepožaduje nebo prostě koupili tu nejlevnější hlaveň, která se zrovna někde válela ve skladu. Celekm předpokládám, že si na tom nechtějí ověřit jak daleko to dostřelí, ale chtějí si ověřit automatizaci věže. A u té je jedno jestli dělo dostřelí 39km nebo 41,6km.
ObrázekObrázekObrázek
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: Samohybná houfnice DITA

Příspěvek od puuupava »

Skelet, este raz. Nekupili tu nejlevnejsi hlaven! Kupili komplet kanon aj s nabijanim! Takze aku automatizaciu idu skusat? Akoze to ze sa to da obsluhovat aj mimo vozidla? Inak to ma realne aky vyznam? Ze mozu popri strelbe opravovat defekt? Alebo keby je pobliz palpostu stanok s obcerstvenim tak si skocia na hotdoga?
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“