Stránka 108 z 118

Re: CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Napsal: 29/4/2026, 16:11
od Danik
NagyAttila píše: 27/4/2026, 11:22 Preto je najvyssi cas aby ste o tomto mimoriadne progresivnom a perspektivnom.prostriedku zacali uvazovat. Tak ci tak by ste mali konecne plnit poziadavky NATO, 2% hdp nedavate ani teraz
Mimořádně progresivní: 30+ let starý nápad

Mimořádně perspektivní: za těch 30+ let počet zákazníků = 0

AČR tak jako zbytek Evropy pořizuje plnohodnotné MBT pro potřeby svého tpr a naplnění závazku těžké brigády. Minulý rok jsme dle v té době platného modelu kalkulace 2% splnily, tento rok je vysoká šance, že nesplníme.

P.S považovat CV90120 za produkt domácího (slovenského) obranného průmyslu je teda něco. Slovenským tankistům přeju odolné mašiny pro plnění úkolů, které si takový tpr vyžaduje, ať už se vydáte cestou Leo nebo třeba K2.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 15:25
od Pressburger
Minister obrany nie je ochotný dať z našej výzbroje tanky T-72M1, ale naopak ešte by ich o pár kusov doplnil lebo vieme ich pozháňať pre novovytvátanú III. brigádu NOS.

I. L2A4
II. CV90120
III. T-72M1

zdroj: https://www.youtube.com/watch?app=deskt ... Fo&t=2317s

KONSOLIDUJEME:

České technické zhodnocení tanků T-72 M4CZ není efektivní, potvrdily kontrolní zkoušky a dopadlo na uterák na rozdiel od modernizácie člena NATO Bulharska, ale aj srbskej modernizácii tankov T-72 v podobe M-84AS1/AS2 a je teda pravdepodobné, že MO ČR feat. AČR sa budú chcieť zbaviť týchto 33ks tankov T-72 M4CZ, o ktoré by sa za zostatkovú cenu (alebo cenu šrotu) mohlo a malo MO SR feat. OS SR zaujímať,

OS SR by mala 63ks tankov (30ks T-72M1SK a 33ks ďalej modernizovaných T-72M4CZ-SK) pričom 15ks vyše 30-ročných Leopardov 2A4 by mohla predať/alebo vybártrovať s nejakým členom NATO.

Jeden prápor na CV90120 pre záväzok SR na vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, ktorej súčasťou je aj jeden tankový prápor a sa riadi legislatívnym rámcom CS- Cieľov spôsobilostí NATO - Capability Codes and Capability Statements (SH/SDP/SDF/CFR/DPF/19-003782) pre tankový prápor (INF-H-bDE, ARM-H-BN).

Inými slovami:

I. 45ks nových CV90120
II. 33ks modernizovaných a potencionálne vybártrovaných T-72M4CZ (za 15ks L2A4) do podoby modernizovaných T-72M5SK
iii. 30ks T-72M1 v podobe z 09/2021 schválenej Štúdie uskutočniteľnosti „Modernizácia tanku T-72M1 na tank T-72M1-SK“ č.p. VTSÚ-206/2020-RVTSÚ.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 15:43
od Scotty87
Tak nemyslím že je právě chytré dávat do nějaké brigády záloh vlastní tankový prapor. Je to obrovsky logisticky a provozně náročné. Navíc myšlenka že by chtěli nakoupit další T-72 v roce 2026 je vyloženě šílená.
Pokud chtějí pro běžný tankový prapor nakupovat staré Leopard 2 zaměřil bych se asi na polské Leopardy 2A5, které ač intenzivním provozem v minulých letech značně opotřebované pořád by mohli na Slovensku ještě pár let fungovat jako hlavní tank. Ovšem ty jestli se vůbec budou prodávat, tak budou k dispozici až za pár let.
Lavírování nad nákupem opravdu nového tanku s odkazem na nevyřešenou ochranu proti dronům je u Leopardu 2A8 trochu podivné. Ten je chráněn řekněme jak nejlépe to dnes jde.
CV90120 už do téhle rovnice vůbec nezapadá. Bude přidělen ke "kolové" brigádě? To už je lepší pro ni pořídit nějaký raketový stíhač tanků na kolovém podvozku.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 16:46
od pjaro77
Prestarnutý národ, strnulé myslenie, spomienkový optimizmus na dobu keď bola obloha modrejšia a tráva zelenšia, čo by si čakal ?
A tak si tu žijeme kým to tu nenahradia čiastočne migranti.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 18:58
od Pressburger

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 20:06
od pjaro77
III. brigáda NOS má byť ťažko obrnená ? O tom neviem.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 22:47
od Pressburger
Keďže sa pri NOS de-facto jedná predchádzajúci systém aktívnych záloh takže je logické, že ak na podklade NOS budújú jednu brigádu jej súčasťou bude aj tankový prápor práve z príslušníkov aktívnych záloh @ NOS na tankoch T-72M1 so zaradením práve do ostatných záloh ako súčasť systému záloh OS SR t.j. nasledujúci deň po skončení výkonu služby, a to najmä pre vojakov, ktorí ukončili svoj vojenský servis alebo aktívnu službu napr. právé bývalý príslušníci tankového práporu a pod.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 23:00
od Scotty87
Kolik z tankových osádek asi bude chtít po skončení služebního poměru pokračovat v zálohách? Deset možná dvacet procent? Přinejlepším. Navíc by bylo celkově nejednoduší kdyby AZ působili u stávajícího tankového praporu na stejné technice jako profesionálové.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 1/5/2026, 23:18
od Pressburger
Aj preto už nejaký ten pátek navhujem myšlienku bártrového obchodu 33ks T-72M4CZ za 15ks Leopard 2A4 o to viac potom čo české technické zhodnocení tanků T-72 M4CZ nebolo efektívne čo potvrdili kontrolne skúšky a dopadlo na uterák napr. na rozdiel od modernizácie člena NATO Bulharska, ale aj srbskej modernizácii tankov T-72 v podobe M-84AS1/AS2 a je teda pravdepodobné, že MO ČR feat. AČR sa budú chcieť zbaviť týchto 33ks tankov T-72 M4CZ, o ktoré by sa za zostatkovú cenu (alebo cenu šrotu) mohlo a malo MO SR feat. OS SR zaujímať.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 05:37
od niko
Bulharsko a uz vobec Srbsko by nam urcite memali sluzit ako vzor.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 08:30
od Scotty87
U nás bylo rozhodnuté že je neefektivní do nich dál investovat. Takže nevím proč by to na Slovensku mělo začít být efektivní. navíc Kaliňák by patrně chtěl doplnit stávající T-72M na počty západního praporu. Takže chce nejspíš koupit dalších 12-14 T-72M a Strnad mu je rád dodá ze svých zásob.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 09:44
od Pressburger
Pretože pri T-72M4CZ Vy ste presne od počiatku ten príklad ako sa to nerobí dokonca ani reparát ste nezvládli. :!:
A ako bolo uvedené v Európe dokonca a aj u člena/ov* NATO modernizáciu zvládli. :idea:

* vývoz na Ukrajinu T-72EA

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 10:10
od pjaro77
A čo má byť že zvládli ? Exploduje rovnako ako tie nazvládnuté. Nebezpečné zdraviu posádky. Vyhodené peniaze.
Pressburger , choď už k doktorovi s tými pošahanými nápadmi na prezbrojenie armády smerovaním dozadu a venuj sa napríklad vystupovaniu s Lynxom po kabaretoch.

Kaliňák má inú mentalitu a to peniaze, preto to kšeftovanie so Strnadom. Pochopil by som u neho, aj keby chcel výzbroj kupovať z múzea v Lešanoch.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 10:14
od Pressburger
pjaro77 nebude určovať o čom mám písať.
Komentujem slová a zámery ministra obrany SR kde ráta s tankami T-72 a dokonca chce ďalšie pre tretiu brigádu NOS s tretím tankovým práporom.
Tak si to komentujte pjaro77 láskavo ako chcete, ale vyprosujem si aby ste tu do mňa ad hominem útočili.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 10:16
od pjaro77
Budem na teba útočiť, pretože to nemáš v poriadku v hlave. Téma je budúcnosť tankov OSSR a nie minulosť.
Tie hujerské nápady s muzeálny hnojom si aj s bulharom plaťte zo svojho a nie z mojich daní.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 10:17
od Zemakt
Náhodou mne by se ten kšeft líbil a moc. Vy byste měli čtvrtého v panoptiku a mi trapáci pouze jednoho. Já bych to skousnul :rotuj:

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 10:20
od Nesher
Pressburger píše: 1/5/2026, 23:18 Aj preto už nejaký ten pátek navhujem myšlienku bártrového obchodu 33ks T-72M4CZ za 15ks Leopard 2A4 o to viac potom čo české technické zhodnocení tanků T-72 M4CZ nebolo efektívne čo potvrdili kontrolne skúšky a dopadlo na uterák napr. na rozdiel od modernizácie člena NATO Bulharska, ale aj srbskej modernizácii tankov T-72 v podobe M-84AS1/AS2 a je teda pravdepodobné, že MO ČR feat. AČR sa budú chcieť zbaviť týchto 33ks tankov T-72 M4CZ, o ktoré by sa za zostatkovú cenu (alebo cenu šrotu) mohlo a malo MO SR feat. OS SR zaujímať.
Já bych vám je prodal hned, ale ne za 2A4, těch už máme dost. Ale za hotové. Jen nevím co byste s nimi dělali. Dát je do bojeschopného stavu znamená vyměnit kompletně SŘP a možná i powerpack. Nakonec by to skončilo tak, že byste za ně dali víc než za nové tanky.

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 10:24
od pjaro77
Nehnevajte sa , že som vyletel, ale už som znechutený , kam tento dôchodcostán smeruje. Do skanzenu ako koncom 80tych rokov.
S myslením cudzie nechceme, svoje si nedáme vymyslíme nefungujúci kanon na veži, vďaka ktorému nepresne strieľa a obviníme z toho dodávateľa podvozku.
S týmito schopnosťami sa budeme pechoriť s úpravami starého tanku, ktoré dopadnú podobne ako česká úprava a čakať na výsledok X rokov ?

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 11:17
od skelet
Zemakt píše: 2/5/2026, 10:17 Náhodou mne by se ten kšeft líbil a moc. Vy byste měli čtvrtého v panoptiku a mi trapáci pouze jednoho. Já bych to skousnul :rotuj:
Prý mají skladem nějaké Patříte bez věží. Není lepší je, než Leo ? 😁

Re: Budoucnost tanků OSSR

Napsal: 2/5/2026, 12:07
od NagyAttila
Cena norskych L2A8 dosiahla 36mil eur. Kolko protivnikovej techniky musi znicit aby sa ta cena refundovala? Skor znicia jeho...

Btw. MBT na UA nie su nicene primarne dronmi, na to FPV nie su dostatovne silne. Primarne su tam MBT znehybnene PT minami a nasledne , po opusteni su dorazane FPV. Proti pretrhnutiu pasu L2 nie je ovela odolnejsi ako ine prostriedky, zato je tazsi a zlozitejsi na odtah.

Pjaro: uprav svoju mieru arogancie.