Stránka 110 z 118
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 4/5/2026, 22:04
od Pressburger
Ten niekto kto s nimi rátal bol ngš Zmeko a zrejme si to nevycucal z prsta, ale vyplýva to z operačných požiadaviek OS SR a v SR paradoxne si to osvojil tak nový minister obrany R. Kaliňách ako aj bývalý minister obrany J. Naď.
Toľko zdroje.
Ostatné si ide svoje a la praktik pjaro77

Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 5/5/2026, 09:26
od pjaro77
Nemôžem za to, že tam sedia prizdisráči, ktorí len skúšajú ako urobiť z govna bič.
To že nad nekonečným leštením starých džadov niekto vôbec uvažuje svedčí o tom, ako silne zostarlo obyvateľstvo. Mentalita - to stačí, načo meniť, ešte 10 rokov vydrží. Ani nové pušky netreba, lebo môjmu dedovi stačila kosa, tak ani mladí dnes nepotrebujú novšie (to je z reálnej diskusie) atď. Zatiaľčo niekde vo veľkom nasadzujú robotické systémy, my sme zabetonovaní v 80tych rokoch. Preto máme z armády skanzen. A nielen z armády.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 6/5/2026, 08:48
od niko
Pjaro zapamätaj si, ze Slovensko nanavidi inovacie. My milujeme byt skanzen.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 6/5/2026, 08:55
od NagyAttila
niko píše: ↑6/5/2026, 08:48
Pjaro zapamätaj si, ze Slovensko nanavidi inovacie. My milujeme byt skanzen.
Presne tak, ked vidim ako protestuju progresivci, proti zelenym zdrojom energie, napr PVE Malinec so slovami, ze sa tam chovaju kravy, tak neviem co si mam o tom mysliet
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 6/5/2026, 11:26
od pjaro77
U tých progresívcov je to svojho druhu odpor proti Tarabovi, ktorý dobre vie že je nutné zhromažďovať v krajine, ale vyzerá si len najdrahšie riešenia. Napríklad túto nádrž alebo golfové jazierka.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 6/5/2026, 11:29
od pjaro77
niko píše: ↑6/5/2026, 08:48
Pjaro zapamätaj si, ze Slovensko nanavidi inovacie. My milujeme byt skanzen.
Starí ľudia nenávidia inovácie. Je to typická mentalita pre nich.
Tiež zabetonovaná mafia, ktorá len cicia peniaze a najlepšie do ničoho neinvestovať, lebo to sú náklady.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 6/5/2026, 13:42
od niko
Pani Slovensko nikdy nebude inovativnym lidrom. Nikdy ! Nasa mentalita je nastavena na obdivovanie stareho, alebo zahranicneho. My inovujeme, uz len ked vsetci ostatni inovovali, alebo ked nas prinutia. A kto je myslienkovo progresivny, musi ist rozvynut svoj napad do zahranicia. Preto netreba Arthurovi vycitat ten jeho sentiment k T-72. Je proste deformovany nasou divnou slovenskou mantalitou.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 6/5/2026, 13:51
od pjaro77
Stačí sa pozrieť do zahraničia, do rozvojových krajín, čo sa za posledných 15-20 rokov tam zmenilo.
Nestačím sa čudovať. Mladí sú tam nadržaní na lepšiu budúcnosť, vedia svetové jazyky, majú progresívnejších politikov.
Južná Korea bola kedysi chudobinec a dnes ? Aj keď ten rozvoj si vybral svoju daň na spoločnosti.
Jedna z najhorších vecí u nás je naše nereformované školstvo a študentská mentalita najmenšieho odporu, hlavne že mám titul.
Pokiaľ ide o Arthura a spol - na starnúcich ľuďoch predsa nemôže stáť rozvoj a budúcnosť krajiny.Keď s Ficovou mentalitou strávime ešte 5-10 rokov, predbenú nás aj mnohé africké krajiny.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 10/5/2026, 09:26
od Nesher
Pressburger píše: ↑2/5/2026, 14:19
Nesher píše: ↑2/5/2026, 10:20
Pressburger píše: ↑1/5/2026, 23:18
Aj preto už nejaký ten pátek navhujem myšlienku bártrového obchodu 33ks T-72M4CZ za 15ks Leopard 2A4 o to viac potom čo české technické zhodnocení tanků T-72 M4CZ nebolo efektívne čo potvrdili kontrolne skúšky a dopadlo na uterák napr. na rozdiel od modernizácie člena NATO Bulharska, ale aj srbskej modernizácii tankov T-72 v podobe M-84AS1/AS2 a je teda pravdepodobné, že MO ČR feat. AČR sa budú chcieť zbaviť týchto 33ks tankov T-72 M4CZ, o ktoré by sa za zostatkovú cenu (alebo cenu šrotu) mohlo a malo MO SR feat. OS SR zaujímať.
Já bych vám je prodal hned, ale ne za 2A4, těch už máme dost. Ale za hotové. Jen nevím co byste s nimi dělali. Dát je do bojeschopného stavu znamená vyměnit kompletně SŘP a možná i powerpack. Nakonec by to skončilo tak, že byste za ně dali víc než za nové tanky.
Chcel som byť zdvorilý veď v podstate sme v jednej Aliancii a ešte k tomu susedia
(a že sme boli v jednom štáte a jazykovo máme blízko to už nechám tak), takže áno kľudne tých 33ks T-72M4CZ odkúpime za cenu šrotu a 15ks Leopardov 2A4 sa zbavíme niekde inde. A tiež súhlasím s renomovaným polským odborníkom na obrnenú techniku Jaroslavom Wolskim, ktorý si po vašom neúspešnom reparáte pod názvom technické zhodnotenie opäť mohol po rokoch len povzdýchnúť, že
„program T-72M4CZ se stal exemplárnym príkladom toho, ako sa modernizace nerobí.“
NagyAttila píše: ↑2/5/2026, 12:07
Cena norskych L2A8 dosiahla 36mil eur. Kolko protivnikovej techniky musi znicit aby sa ta cena refundovala? Skor znicia jeho...
Btw. MBT na UA nie su nicene primarne dronmi, na to FPV nie su dostatovne silne. Primarne su tam MBT znehybnene PT minami a nasledne , po opusteni su dorazane FPV. Proti pretrhnutiu pasu L2 nie je ovela odolnejsi ako ine prostriedky, zato je tazsi a zlozitejsi na odtah.
Pjaro: uprav svoju mieru arogancie.
To je ako hrach o stenu hádzať, ale držím palce vo vytrvalosti

predsalen tatíček sa jasne vyjadril
"Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi".
Jako vtip dobrý, ale jinak zcela mimo, ostatně jako obyčejně. Jedno ze základních pravidel businessu je: pokud něco chci a prodávající je jen jeden, tak holt musím akceptovat jeho podmínky. Speciálně v situaci kdy prodávající není nijak nucen prodat. Což skutečně není.
Aliance je jedna věc, business druhá. Za sousedství, pofiderní spojenectví nebo podobný jazyk si nikdo nic nekoupí.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 01:59
od Danik
Po lehce úsměvném přečtení posledních dvou stránek tohoto tématu je myslím čas na pohádku. A možná, jen možná je v tom skryté i nějaké to moudro a edukativní charakter i pro jednu menší evropskou zemi.
Bylo nebylo jedna středoevropská země hledala způsob jak zvýšit hodnotu svých tankových sil. Protože zrovna nedávno končila jedna válka v dalekým zálivu, bylo k dispozici velké množství dat co na rodině tanků T-72 úplně neštymuje vzhledem k blížícímu se přelomu milénia. A tak začal projekt. Velmi zjednodušeno a zrychleno, projekt byl zpočátku ambiciózní, až 350 kusů tanků, následně "na pevno" 140 kusů tanků, počítáno stále jako velmi výhodné.
No přešel krátký čas a tváří tvář v realitě financí se ze 140 stalo 1 prototypový M3, 30 kusů M4CZ (z toho 3 velitelské) a 3 VT-72M4CZ. Když se provedla kalkulace nákladů projektu, kde nastal záporný efekt úspor z rozsahu, zjistilo se, že za vynaloženou cenu se mohl v té době pořídit obdobný počet Leopardů 2A5 případně i zánovních 2A6. Ale nestalo se, velké oči. No což, M4CZ zcela fakticky byla zdařilá modernizace, která splnila všechna zadání projektu. Došlo k výraznému zvýšení mobility a celkové manévrovatelnosti díky novému motoru a převodovce, navýšení palebné síly a zvýšení efektivity palby díky nově vyvinuté munici, úpravám kanónu, modernímu SŘP a zaměřovači velitele i střelce. Ochrana pak byla zvýšena zejména vůči HEAT hrozbám skrz DYNA72 a osádka získala posílenou komunikační výbavu, řidič infrahled a tank měl alespoň základní pokročilou ochranu díky LWS. Na rodinu T-72 významný posun a v té době spolu s PT-91 (a zejména PT-91M) patřil k tomu nejlepšímu co se v rodině T-72 dalo nalézt. Jenže i tak, kvalit Leopardu 2A6 nedosahoval...
Později přišla další finanční omezení a tím se snížila i operační nasaditelnost flotily M4CZ. Tento problém, spolu s nutnou generační obměnou zastaralých a již nevyráběných komponent měl vyřešit projekt generální opravy a technického zhodnocení celé flotily. Jenže, původně stanovené financování projektu se snížilo cca o 50% a tak nemohlo dojít k výměně komponent SŘP, a italský výrobce po mnohých pokusech deklaroval, že ND už nevyrábí a celý systém tak jak je, je neopravitelný. Tedy z toho sešlo a i když GO proběhlo, TZ v celkovém rozsahu nikoliv. Což je otázka jestli ještě někoho až tak tankuje protože od od dob zadání TZ se notně věcí změnilo. Tato středovevropská země tento rok obdrží 3 rotu Leopardu 2A4 a další 3 roty 2A8 (s opcí na čtvrtou) pro ni půjdou do výroby. Rodina "T" téměř ztratila smyslu.
Nicméně s trochou realismu a včasným uvědoměním si na co je (finančně i personálně) už (jako jiné státy) mohla tato náhodná a určitě nijak skutečná země Leopardy provozovat dvě dekády a koneckonců i v podobné cenové hladině, avšak vyšší bojovou hodnotou. Nemluvě už o dekádách budovaném know-how a zázemí na tomto typu.
Proto ať se někdo zlobí nebo ne, když se tu teď v jisté jiné zemi hází počty jako 3 tankové prapory, ve chvíli co není nakoupena technika pořádně ani pro jeden mechanizovaný prapor ve svém celku (nemluvě o brigádě) a mluví se opět o nějaké částečné "efektivní" modernizaci, těžko se brání pocitu deja vu. Akorát že jestli tento krok už byl "otazný" v roce 2000, v roce 2026 je již nevím co.
Projekt M4CZ je v důsledku sama o sobě technicky zdařilá modernizace, která je ale ve svém celku a širší komplexnosti důsledným varováním před nekoncepčním plánováním, nereálným očekáváním a chybném úsudku o "výhodnosti" takového kroku při nárazu na objem objednávky. Jak že to dopadl takový "Šakal"? Jsou konstrukce které už modernizovatelné nejsou a nebo když jsou, tak za cenu, která neodpovídá získané hodnotě vzhledem k nutnosti hloubky takového zásahu. V době kdy bojišti vládnou technologie, akcentuje se network centric warfare, těžká technika nabaluje aktivní i pasivní ochranu a máme rok 2026, je případná snaha modernizovat rodinu T u armády NATO poměrně zvláštní krok.
Ale samozřejmě, ať si každý dělá co chce a pokud někoho baví znova prošlapávat už jinými prošlapané a slepé cesty, je libo popřát šťastnou cestu a na výpravu přibalit svačinu. Já jsem rád, že ta pohádková a zcela jistě neurčitá středoevropská země, bude pro tentokrát spolu s ostatními stát na druhé straně břehu, v zástupu Leopardů, Abramsů a K2. A bude vyčkávat, že za dalších 20 let se v případě takového kroku i ten soused přidá.
Mír a pokoj, a trebišovskému 14.tpr kvalitní techniku na které se nebude bát plnit úkoly tohoto druhu vojsk.
A bokem. Nedávno si to Brnem valily T-72M4CZ na armádních podvalech.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 08:27
od Scotty87
Danik píše: ↑12/5/2026, 01:59A bokem. Nedávno si to Brnem valily T-72M4CZ na armádních podvalech.
Asi bude mít UNOB vlastní tanky.

Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 11:39
od Zemakt
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 12:00
od Rase
Střední bojový tank CFL-120 Karpat
Aktuálně proběhla premiéra středního bojového tanku CFL-120 Karpat. Jedná se o společný podnik skupiny CSG a turecké společnosti FNSS Savunma Sistemleri. Na fotografii s hlavní zbraní ráže 120 mm osazenou na věži HITFACT MkII od společnosti Leonardo. Vozidlo lze vyrábět i v konfiguraci s ráží 105 mm. Sekundární výzbroj zahrnuje kulomet ráže 7,62 mm a volitelně další kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm, případně granátomet ráže 40 mm v dálkově ovládané zbraňové stanici. Hmotnost vozidla činí 34 tun. Maximální rychlost 70 km/h. Dojezd cca 450 km. Motor je v zadní části vozidla. Na fotografii bez aktivní ochrany proti dronům. Výrobce s možností instalace počítá. Karpat vychází z vozidla Kaplan MT, které již dříve vyvinula společnost FNSS jako moderní střední tank se zbraní ráže 105 mm, a jež je již zavedeno ve výzbroji indonéské armády.
https://twitter.com/1035cz/status/2054114875895386484
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 13:47
od Scotty87
Doufám že Kaliňák tenhle nesmysl pořídí. To bude přímo oslava konsolidácie verejných financii.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 14:41
od Rase
Pro zajímavost uvedu, že tady ty turecké střední tanky jsou dva a vlastně si i konkurují (viz brazilský tendr). Máme tady Tulpar od Otokaru a Kaplan od FNSS. Věž mohou mít zaměnitelnou - takže podle toho zda zákazník chce 105 nebo 120 mm kanon. Konfigurace lehkého tanku Tulpar byla původně nabízena s belgickou věží Cockerill 3105 ráže 105 mm, kterou nabízela i společnost FNSS. Nová verze lehkého tanku je výsledkem spolupráce společností Otokar a Leonardo a pro větší palebnou sílu je osazena stejnou věží HITFACT MKII - tedy věž jako má Centauro II.
https://turdef.com/article/otokar-and-f ... ank-tender
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 18:54
od NagyAttila
Nový tank Karpat ponúkaný zbrojárom Michalom Strnadom je jednou z dvoch alternatív pre slovenské ministerstvo obrany. Robert Kaliňák na veľtrhu IDEB povedal, že si budú vyberať medzi týmto tankom a tankom švédskej zbrojovky BAE Systems Hägglunds.
https://dennikn.sk/minuta/5329698/
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 21:11
od Flader
No nazdar...
Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 21:27
od Pressburger
A, že to nemôže byť ešte horšie

Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 21:32
od Scotty87
Horší bude až od Stranda nakoupí navrch ještě repasované T-72.

Re: Budoucnost tanků OSSR
Napsal: 12/5/2026, 21:36
od Scotty87
Jinak to spojení trupu a věže je naprosto skvělé. Jeden zásah do toho prstence věže a konečná.