Dva roky starý článek o ovlivňování voleb na Slovensku a nově zveřejněný přepis rozhovoru: Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó:
Ahoj Sergeji, tady Péter. Děkuji, že sis na mě udělal čas. Pokud správně chápu, jsi v Mnichově na konferenci, že?
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov:
Ano, jsem v Mnichově.
Szijjártó:
Nechci tě obtěžovat, ale premiér mě požádal, abych to udělal, protože na tebe máme docela velkou prosbu. Jak víš, 29. 02. se na Slovensku konají volby a je pro nás klíčové, aby tamní koalice pokračovala. Chápu, že to může znít zvláštně od maďarských konzervativců, ale doufáme ve vítězství sociálních demokratů, protože jsou jedinou racionální silou na slovenské politické scéně a jediní, kdo jednají bez zahraničního vlivu. Všichni ostatní jsou v podstatě financováni Sorosem. Pokud vyhraje opozice, byla by to tragédie pro středoevropskou spolupráci. Je také důležité, aby Slovenská národní strana předsedy Danka překročila pětiprocentní hranici. Doufáme, že se jim to podaří, ale jedinou nadějí na pokračování koalice je vítězství vládní strany. Premiér Pellegrini tu byl včera a řekl nám, že kdyby ho váš premiér přijal byť jen na půl hodiny, velmi by mu to pomohlo vyhrát volby. Řekl, že pro jejich společnost je to mnohem důležitější než návštěva Washingtonu. Požádal nás tedy, abychom požádali vás, a i my sami bychom vás chtěli požádat, zda by bylo možné zorganizovat, aby váš premiér přijal slovenského premiéra v Moskvě někdy v únoru…
Lavrov:
To je poměrně velká prosba, ale předám ji premiérovi.
Szijjártó:
Rozumím. Bylo by skvělé, kdyby se to podařilo zorganizovat. Pellegrini nás o pomoc požádal, protože ví, že máme dobré vztahy a že i naši prezidenti mají dobré osobní vztahy. A v této věci nám důvěřoval.
Lavrov:
Pétere, dnes tuto prosbu předám a ozvu se, jakmile budu mít nějaké informace.
Szijjártó:
Děkuji. A dovol mi ještě jednou zdůraznit, jak je pro nás důležité, aby koalice na Slovensku pokračovala. Pokud nebude pokračovat, není žádná naděje na pragmatickou spolupráci ve střední Evropě a hodně bychom ztratili.
Lavrov:
Rozumím.
Szijjártó:
Nemáš tušení, jak jsem vděčný, že tento rozhovor vedeme. Je to známka přátelství.
Lavrov:
Kdykoli, příteli. Vše nejlepší.
https://vsquare.org/slovakia-elections- ... szijjarto/
https://www.sme.sk/domov/c/szijjarto-v- ... llegrinimu