Německá atomová bomba

Zázračné zbraně, tajné zbraně a projekty, obrovská děla, podzemní továrny.
Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od pjaro77 »

Koba píše: 12/6/2025, 17:53 Prostě árijská "Judenrein" věda na to zjevně nestačila.
Trochu to připomíná dnešek, kdy dva významní tvůrci digitálního/informačního světa jsou uprchlíci před bolševizmem: Maďar Gróf András István - Andy Grove z Intelu a Číňan Morris Chang z TSMC. Jedni z "otců zakladatelů".
No jo, vo filme Oppenhaimer spomínal Oppie, že Hitler nazval kvantovú fyziku židovská veda. Kvantovej fyzike sa venovalo množstvo europskych vedcov so židovskými koreňmi. A že nenávisť k židom pomôže američanom nemcov predbehnúť, pretože Hitler bude blokovať všetko čo len zaváňa židovstvom.
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/ ... as_jewish/
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Marbo »

Obdobně sovětské hodnocení kybernetiky jako buržoasní pavědy.
Audi, vide, tace.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Lord »

Myslím, že kvantovou fyziku nacisté úplně nezavrhli, ale Hitler neměl rád teorii relativity od Alberta Einsteina, ta byla hlavním terčem.
Teorie relativity byla pro nacisty ideální fackovací panák z několika důvodů. Einstein byl tváří moderní vědy a zároveň Žid, pacifista a světoobčan.
Kvantová mechanika prostě fungovala. Zatímco relativitu mohli v hospodě u piva označit za židovský výmysl.

Situace u kvantové fyziky byla o něco složitější. Jestli to je ve filmu, tak je to zkratka. Kdyby tam místo kvantová fyzika - byla teorie relativity, tak potom by to bylo správně :raf:
pjaro77 píše: No jo, vo filme Oppenhaimer spomínal Oppie, že Hitler nazval kvantovú fyziku židovská veda. Kvantovej fyzike sa venovalo množstvo europskych vedcov so židovskými koreňmi. A že nenávisť k židom pomôže američanom nemcov predbehnúť, pretože Hitler bude blokovať všetko čo len zaváňa židovstvom.

Mezi židy, kteří utekli z Evropy patřila i „maďarská skupina“, která studovala v Německu (Szilard, Teller, Neumann). Nalezla zde přesně to, co doma v Budapešti neměla – největší mozky planety TÉ DOBY.

Leo Szilárd studoval v Berlíně pod Schrödingerem, a pak pracoval jako asistent Maxe von Laueho. Po požáru Reichstagu nastoupil na rychlík do Vídně. Koncem března odcestoval do Anglie.

Edward Teller studoval v Lipsku fyziku od roku 1928, kde byl jeho profesorem Werner Heisenberg. Právě tady nasál německou preciznost a teorii, kterou pak využil při stavbě bomb.

V Maďarsku tehdy vládl polofašistický režim admirála Horthyho, který zavedl kvóty na židovské studenty (Numerus Clausus). Teller musel odejít a když v lednu 1933 nastoupil Hitler, tak na nic nečekal. Měl už sbalené kufry.

Vtipné je, že když se tihle "marťané" potkali v USA, začali okamžitě lobbovat za bombu.

Max Planck (otec kvantové fyziky a stará škola) se pokoušel Hitlera varovat.
Řekl mu něco ve smyslu: „Můj Vůdče, když vyženete všechny židovské vědce, zničíte německou vědu a za chvíli nebudeme mít žádný technologický náskok.“

V Německu zbyl Heisenberg a pár dalších.


"Árijští" Němci, jako Werner Heisenberg byl otcem kvantové fyziky

Planck objevil, že energie není vysílána spojitě ale ve kvantech. Slovo „kvantum“ použil v podstatě jen proto, že mu nic jiného nezbylo. Dost dlouho si myslel, že se mýlí, a najde pro jev jiné vysvětlení.
Heisenberg a Schrödinger vymysleli, jak s kvanty počítat. Heisenberg popsal přeskoky mezi stavy, tím definitivně potvrdil, že kvanta jsou nová norma.
Z hlediska teorie to bylo potvrzené. Jasně v USA bylo pak plno vědců, kteří na tom dělali prakticky.
ALE JAK UVÁDÍM DÁLE, NĚMCI S TÍM MUSELI U ZBRANÍ POČÍTAT.
No třeba Enrico Fermi byl ITAL - to byl hlavně praktik. Podílel se na vývoji prvního jaderného reaktoru Chicago Pile-1.

Atomová zbraň je jiná kapitola - tam nebyl zájem Německa investovat příliš mnoho prostředků, a hlavně vědci neměli ještě některé věci plně teoreticky pod kontrolou, a nechtěli jít třeba někdy i nákladnou cestou pokus x omyl. O tom už na Palbě bylo podrobně popsáno mnohé jo.
Německý „Uranprojekt“ vypadal spíš jako parta rozhádaných akademiků, co se snaží postavit formuli v garáži.
Walther Bothe (uznávaný experimentátor) udělal chybu při měření difuzní délky neutronů v grafitu.
Důsledek: Němci grafit odepsali a upnuli se na těžkou vodu.
Realita: Grafit byl levný a dostupný. Těžkou vodu museli vozit z jediné fabriky v okupovaném Norsku.

V Třetí říši spolu všichni soupeřili. Existovalo několik skupin (Heisenbergova pod ministerstvem školství, Diebnerova pod armádou, a dokonce i skupina pod poštou – ano, ministr pošt chtěl mít vlastní atomovku).

:arrow: Němci byli "mistři světa" v teorii, ale totálně pohořeli v inženýrství. Plácali se v malých experimentech (jako byl ten Heisenbergův v Haigerlochu).
Když se Heisenberga ptali na začátku války, kolik uranu by bylo potřeba na bombu, střelil od boku číslo v tunách. Neuvědomil si, že v bombě probíhá řetězová reakce tak rychle, že geometrie a odrazy neutronů hrají úplně jinou roli.
Farm Hall
Heisenberg nejdřív nevěřil, že Američané dokázali VYROBIT BOMBU.
Během pár dní v internaci ale sedl k papíru a z hlavy odvodil správný výpočet kritického množství, který byl skoro identický s tím americkým.
Dokázal TO spočítat, když chtěl.

Protože Heisenberg vyučoval teorii relativity a kvantovou mechaniku, byl v nacistickém tisku (zejména v novinách SS Das Schwarze Korps) označován za "bílého Žida". Nakonec byl Heisenberg ochráněn (díky intervenci Himmlera), protože nacisté pochopili, že bez moderní fyziky nemohou vyvíjet nové zbraně.


Teorie relativity vs. Kvantová mechanika

Dnes víme, že nelze všechny jevy vysvětlit jen nějakou abstraktní teorií relativity, ale že mnohem praktičtější je kvantová fyzika, a tu Němci učili.
Obě teorie jsou ve skutečnosti pilíři moderní fyziky a každá vládne jinému měřítku.
Nejsou to konkurenti, ale spíše dva kousky stejné skládačky, které se nám zatím nedaří úplně spojit do jednoho celku.
Dnes se fyzici snaží o sjednocení těchto dvou teorií v rámci kvantové gravitace (např. teorie strun).
Historický kontext je zde poněkud tragický. Německo bylo ve 20. letech centrem obou těchto teorií.


Deutsche Physik

Režim se pokusil prosadit tzv. „Německou fyziku“ (Deutsche Physik). Ta odmítala teorii relativity jako „židovskou vědu“, protože byla příliš abstraktní a matematická. Ironií je, že tento ideologický zásah německou vědu oslabil, protože mnoho špičkových mozků (včetně Einsteina) muselo emigrovat.
Byl to především nástroj k boji o místa na univerzitách, odstraňování židovských a liberálních kolegů a ideologická legitimace resentimentu starší generace experimentátorů vůči mladým teoretikům.
Deutsche Physik prosazovala návrat k tzv. „klasické fyzice“ a k přírodě. Ale byl to spíše propagandistický nástroj, než by se tím "árijští vědci" řídili.
Hnutí vedli především Philipp Lenard (Nobelova cena 1905) a Johannes Stark (Nobelova cena 1919).
Odmítali přílišnou teoretizaci a „žonglování s rovnicemi bez reálného fyzikálního obsahu:raf:


Kvantová fyzika je „praktičtější“ pro technologie

:arrow: Werner Heisenberg (tvůrce maticové mechaniky a principu neurčitosti), Max von Laue, Carl Friedrich von Weizsäcker a další pokračovali v práci na kvantové teorii.

Dokonce i v učebnicích upravených v duchu Deutsche Physik (např. Grimsehl/Tomaschek) se Lorentzova transformace a stará kvantová teorie objevovaly.

Když nacistický režim začal v polovině 30. let a zejména za války potřebovat reálné výsledky (radar, jaderný program, rakety), moderní fyzika se stala nezbytná a Deutsche Physik rychle ztratila vliv.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od bat »

V Německu tyhle aktivity byly celkem okrajové. Co mě nedávno překvapilo, že existovala dokonce Německá matematika.
https://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Mathematik
ale měla relativně krátký a nezajímavý život. Přišlo mi to naprosto absurdní. Je potřeba to, ale asi vnímat v kontextu doby. Takových podivných proudů bylo víc a hlavně přelom století byla taková výrazná doba hledání co dál ve fyzice, matematice, lékařství... Dnes nám to přijde jako naprosté pitomosti (i když zrovna v tomto případě to muselo být jasné i tehdy).
Na druhou stranu dnešek není v principu jiný. Nakonec je to dobře. Cesty poznání jsou křivolaké.
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od pjaro77 »

Teoria relativity sa používa v praktických vynálezoch. Napríklad moderný elektronový mikroskop s vysokými napätiami, CRT obrazovky, časticové urýchľovače, atomové hodiny, satelity GPS, dopplerový radar, magnetická rezonancia.
Obrovské rýchlosti sa tam musia počítať podľa teorie relativity a podľa toho kalibrovať prístroje.
Rýchlo by nemecká technika narazila, keby túto teoriu zavrhla.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Lord »

pjaro, nacističtí NEBO jiní vědci s tím museli počítat, podobně jako s kvantovou mechanikou.
Ale je rozdíl mezi speciální teorií relativity a obecnou.
Napsal jsem, že nacistický režim odmítal Einsteina, a další pozadí okolo tehdejší fyziky.

Prostě kvantová mechanika řeší trošku jiné věci, některé vynálezy, které jsi napsal s ní taky souvisí.

Ale třeba to GPS počítá čas družic jiný než je na zemi - a to je ověření speciální teorie relativity.
Čas je zpomalován rychlostí vzhledem k pozorovateli.

Ve vesmíru se zachovala jedna jediná konstanta – rychlost světla – všechno ostatní se musí přizpůsobit.

Družice se hýbe rychlostí 3,9 km/s.
To je dost na to, aby se její čas zpožďoval o 7 mikrosekund denně oproti hodinkám na ZEMI.


Pokud je gravitace prohnutá geometrie, tak červí díra je moment, kdy tu geometrii vesmírné síly přeloží jako papír a propíchnou skrz naskrz.

Obecná teorie relativity - gravitace je prohnutá geometrie prostorčasu.

U satelitů ve slabším gravitačním poli se má podle výpočtů měnit oběžná dráha.
Jsou to sice drobné, ale měřitelné odchylky.
Kdyby inženýři počítali jen s čistou Newtonovskou mechanikou, družice by po čase „ODLETĚLY“ jinam, než KDE mají být.

Země při své rotaci doslova strhává okolní prostoročas s sebou, jako by se v hrnci s medem (v prostoru) točilo lžící.
Satelity musí mírně vyklánět své osy rotace.

Kvantová teorie pole kombinuje oboje, protože prostoročas na mikroúrovni ve velkých kvantech je o něčem trošku jiném než Obecná teorie relativity.

V současnosti máme možná zbytečně více teorií. Einstein funguje spíše v kosmologii, ale i tam jsou u extrému někde problémy.

Kdyby jsme chtěli popsat družici jako kvantový objekt, musela by se řešit vlnová funkce skoro pro každý atom v té družici.
Kvantové jevy se u tak velkých objektů "vyruší" (dekoherence), ale u malých ne.

Vědci sice vědí, že Einsteinova teorie je pravděpodobně "neúplná", protože se nekamarádí s kvantovkou, ale pro navigaci družic je to ten nejlepší "podvod" NEBO model :rotuj:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Dzin »

Lord píše: 6/3/2026, 10:50 Ale třeba to GPS počítá čas družic jiný než je na zemi - a to je ověření speciální teorie relativity.
I pomocí obecné. S ní souvisí gravitační dilatace času. Specifická do toho potom vnáší zmíněnou dilataci času v důsledku rychlosti.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Lord »

Gravitační dilatace času (Obecná teorie relativity):
Družice GPS obíhají ve výšce přibližně 20 000 km, kde je gravitační pole Země slabší než na povrchu. Podle OTR běží čas v silnějším gravitačním poli pomaleji. Protože jsou satelity dále od Země, jejich atomové hodiny tikají rychleji o přibližně 45 mikrosekund za den ve srovnání s hodinami na zemském povrhu.


Speciální teorie relativity (STR):
Satelity se zároveň pohybují vysokou rychlostí, což podle STR způsobuje dilataci času – hodiny se pohybují pomaleji.
Tento jev zpomaluje čas o přibližně 7 mikrosekund za den.


Výsledný efekt:
Kombinací těchto dvou jevů (45ms zrychlení z OTR a 7ms zpomalení ze STR) běží hodiny na satelitech GPS ve výsledku o přibližně 38 mikrosekund za den rychleji než na Zemi.

Význam:
Bez korekce těchto relativistických jevů (včetně oněch 7ms z STR a vlivu OTR) by navigační systém GPS vykazoval chybu v řádu kilometrů za den.

Hotovo :rotuj:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Lord »

Je to jeden z těch vzácných momentů, kdy ty teoretické šílenosti, co si Einstein čmáral po tabuli, reálně ovlivňují to, jestli trefíš autem do správné ulice. Tohle může být také důležité pro rušení satelitů.

Stačí využít toho, jak je ten signál v základu křehký a „vyladěný“ na hraně fyzikálních zákonů.

Princip: Místo abys signál zablokoval, začneš vysílat falešný signál, který vypadá jako pravý, ale má v sobě záměrně špatně spočítané časy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Lord »

bate, i dnes se vědci špičkují a kritizují mezi sebou, ale jak? Může některým věcem laik rozumět :?:
Nacisté chtěli ovládnout různé aspekty života, od kultury, architektury, umění, až po matematiku a fyziku.

Dnes to je pravděpodobně víc rafinovaná, pasivně-agresivní forma plná akademického ega.
V nacistickém Německu jen někteří dostali možnost to pobrat víc ideologicky.
Za další musí být projekty „dostatečně podložené“. Peníze dostane ten, kdo potvrzuje status quo.

Ale co třeba bylo kdysi pochybné, tak se nějakým způsobem později potvrdilo. Něco samozřejmě vůbec.

bat píše:Přišlo mi to naprosto absurdní. Je potřeba to, ale asi vnímat v kontextu doby.
Takových podivných proudů bylo víc a hlavně přelom století byla taková výrazná doba hledání co dál ve fyzice, matematice, lékařství...
Dnes nám to přijde jako naprosté pitomosti (i když zrovna v tomto případě to muselo být jasné i tehdy).
Na druhou stranu dnešek není v principu jiný. Nakonec je to dobře. Cesty poznání jsou křivolaké.

Nevím, ale současné vysvětlování "vyšší fyziky" laikům mi přijde dost tristní. Používali metafory (led jako základ vesmíru, zakřivení nebo hologram).
Aby „laik“ pochopil (nebo spíš aby měl pocit, že chápe), musí vědci a kantoři používat metafory, které jsou v jádru fantaskní.
Místo pochopení reality dostáváme takové to ezoterické „všechno je propojené“ nebo „vesmír je hologram“.
Gravitace a prostor nejsou základní, ale spíše důsledkem holografického uspořádání.

Zní to sice cool, ale z hlediska fyziky je to podobná pohádka jako kdysi ten Hörbigerův led, jiní hlásali návrat k přírodě.
V podstatě mají návod na to, jak funguje vesmír, ve kterém na Zemi nějak prakticky žijeme.
Ale mají to prý matematicky podložené. Má to řešit problémy jak sladit kvantovou mechaniku s gravitací.

Povrch (2D) kóduje objem (3D) vesmíru. Žijeme v realitě, nebo v Matrixu?
Nemají plochozemci svým způsobem pravdu?
Všechno, co vnímáme jako 3D hloubku, pohyb a prostor, může být jen projekcí dat zapsaných na 2D „povrchu“.
Jestli žijeme v realitě, nebo v Matrixu, je vlastně jedno.

Země je placka, protože to tak vypadá, když se podívám z okna (naivní realismus).

Vědecká verze Holografie: Celý vesmír je „placka“.

Fyzici naznačují, že celý náš 3D prostor je „plochý“ z hlediska informační struktury.

Představte si černou díru. Když do ní něco hodíte, informace o tom předmětu (jeho barva a struktura) nezmizí v nenávratnu, ale „rozmaže“ se na horizont událostí – tedy na povrch.

Čím víc jsou data a struktury propojené, tím „blíž“ nám v 3D simulaci připadají.
To, že vnímáte hloubku, je čistě matematická rekonstrukce ve vaší šedé kůře mozkové.
Když vystoupne „ven“ z našeho vesmíru, můžete vidět jen nepředstavitelně hustou 2D informační sféru.

A k čemu to je prakticky dobrý ?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od pjaro77 »

Za další musí být projekty „dostatečně podložené“....

Ehm, teoria dutej zeme Hohlweltlehre a jej overovanie ďalekohľadmi vedcom Heinz Fischerom dostali požehnanie samotným Hitlerom. A keď sa ju nepodarilo preukázať, naštval sa. Hitlera na to naviedol Peter Bender, bývalý letec ktorý sa nadchol korešanskou sektou (amerického blázna Cyrus "Koresch" Teeda).
https://ww2aircraft.net/forum/threads/h ... rld.10623/
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 7/3/2026, 14:50, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Lord »

Nebo ověřené, Peter Bender kecal, tak šel do koncenráku.

Peter Bender (1893–1944): Německý spisovatel, filozof a zastánce teorie „duté Země“.
Byl zatčen gestapem za kritiku nacistického režimu a zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.


Volnomyšlenkář před 100 lety? Peter Bender

Co se píše - „alternativní myslitel“ z dob výmarského Německa. Bender byl bývalý válečný pilot, který si po první světové vzal do hlavy, že žijeme uvnitř koule. Bender byl klasický příklad člověka, co má „vlastní pravdu“. Založil si ve Wormsu sektu (Wormser Menschengemeinde), kázal o polyamorii.

Nedávno o něm vyšel i oceňovaný román Monde vor der Landung od Clemense J. Setze, což tu vlnu zájmu o něj zvedlo.

https://www.wiesbadener-kurier.de/kultu ... er-2378007
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Německá atomová bomba

Příspěvek od Alfik »

To už Švejk říkal, že uvnitř Země je ještě jedna, a je větší.
:)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Odpovědět

Zpět na „Wunderwaffen“