Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

:mrgreen: to nevymyslíš..

Polar: souhlas.. na blázny a média to platí určitě. Na ostatní to má opačný efekt.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Dzin »

Polarfox píše: 13/7/2023, 11:13 Musím nesouhlasit - alarmismus celkem zabírá. Tedy k posílení pozice těch amatérských skupin s nepromyšleným přístupem u části populace a zprofanování ekologie u toho zbytku. Nakonec jsou otrávení úplně všichni :) Takže záběr to má, jen zrovna ne ten pozitivní :)
On zabírá obecně na každého. Důležité je, jestli je dostatečně "silný", tedy jestli dobře a masivně pokrývá informační prostor a nebo je před ním "únik". Vezmi třeba řeckou dluhovou krizi nebo uprchlickou. Zde byl mediální protstor pokryt prakticky jednozančně a v rámci určitého stálého narativu a tím došlo k posunu veřejného mínění v ČR a to se potom ve většině dožadovalo určitého řešení. Ve chvíli, kdy neexistuje takoví jednoznačný mediální konsensus, potom i výsledek je nedostatečný.

Pokud tedy mediální scéna opravdu masivně pokryta jednoznačným sdělením, že je potřeba zahájit neodkladné akce na ochranu přírody, nejspíše by veřejné mínění začalo dožadovat se stejného a to poměrně silně.
Polarfox píše: 13/7/2023, 10:10 Bez odborného vedení a informací jak nejefektivněji něco chránit (byť by to šlo proti mainstreamu) se to do značné míry míjí účinkem či to v horším případě může být kontraproduktivní. Zákeřnost toho všeho je, že to navenek vzbuzuje dojem, že vše jde skvěle, lidi mají dobrý pocit, že něco dělají, pomáhají a má to smysl, ale na pozadí ujíždí vlak.
To je bohužel pravda. Problém ovšem dle mého je, že si lidé silně neuvědomují rozsah nebezpečí a tedy i reakce na něj není dostatečná. A jak píšeš, potom vzrůstá dojem, že se přeci "něco s tím dělá" a tak je všechno v pořádku.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 544
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Skelet: to měl být pokus o vtip na téma ujíždí vlak. Ivetu Bartošovou vlak ujel a ty ovce taky. Tak asi špatný pokus no. Mě se tady tahle nálada debaty trošku začala zajídat, tak to pouze zlehčuju. Už budu nadosmrti vážný, přísahám.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

Dzin: to co popisuješ bylo krátkodobé semknutí k dosažení krátkodobého cíle (koho dnes zajímá utečenecká vlna? nikoho).
to o čem je řeč je záležitost trvající dlouhé roky až desetiletí.
Tedy pravdu má Polar
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 544
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Jak vnímáte to lepení se k silnici v Praze? jako součást toho dlouhodobého alarmismu, nebo že to má jen za cíl jen dosáhnout omezení na 30 km/h ve městě (strašná utopie)? jakože když to někoho donutí přemýšlet o své dopravě, tak to plní i nějaký dlouhodobější účel.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

vnímám to tak, že mám chuť si koupit starou ameriku z šedesátých let, s osmiválcem o obsahu 6,5 litru a spotřebou sto na sto. A podobně to mají i lidi v okolí. Jinými slovy škodí .. (ta třicítka je taky strašná kravina)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

A to já mám zase chuť si pořídit toto https://www.onlineshop.cz/zahradni-post ... fAQAvD_BwE
Skočit si do prvního kravína nabrat drobet močky ze septiku a jít drobet pohnojit kytičky podél silnic. Ty chudinky si to zaslouží. Kytičky samozřejmě.

Chádák ten strejda od Baltu, co toho debila odhrnul náklaďákem. Zaplať Pán Bůh že ho nepřejel. Vyfoukal bych je pepřákem buzny, to by byl cvrkot.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 544
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Choroš píše: 12/7/2023, 12:29
Na podkrušnohorských výsypkách se toho dělalo docela dost, vycházím z nejčastějších dějů, které uvádí literatura. Ale problematika je to velmi široká na stovky stránek, takže nechytat za slovo, prosím :D
Trochu mi Tvá odpověď utekla. Děkuju za popis!
Není zavezení odkaliště s těžkými kovy ornicí plýtvání?
Pokud nechají stékat vodu volně po svahu, tak by to dole mohlo vytvářet půdu z naplavenin spolu s vegetací celkem rychle, alespoň místy.
Na té smolnické výsypce (dokončeno 2019), to je kopec srovnaný do etáží s rovinami. Třtina samozřejmě porostla vše, ale v týhle fázi tam bylo třeba taky mraky podbělu, tomu zrasené stanoviště vyloženě vyhovuje. Byly tam řádky vysázenejch křovin po spádnici, zřejmě to byla první etapa rekultivace, ale proč to bylo po spádnici, nevím. Pod tím, v okolí Bílé Vody, je už hotová lesnická rekultivace (zarostlej borovej bordel). Přes jednu etáž vede taková širokánská cesta, takže k té už byla vysazena alej, to bylo na běhání s výhledem apod docela pěkný. Jinak tam v třtině rostl široko daleko pouze jeden strom a to akát, který nevím, jak se tam dostal. Byl mladý, milion semen, ale žádné kořenové výmladky, jak to dělá, když už se rozroste.
Jinak jestli znáš Příbram a její okolní výsypky. To jsou strašně prudký stolový hory z šutru. Zkoušeli jsme to sjíždět po botách, uděláš pět takových houpavých kroků a sjedeš 100 m svahu, fakt zábavné:) jen se tam blbě škrábe, 3 kroky nahoru, 2 zpět.. No ale co je tam zajímavý je, že z každý světový strany postupuje sukcese úplně jinak, podle vláhy samozřejmě. Někde to bříza porostla už úplně celý, na jihu se vytváří taková koryta od vody a je tam jen sem tam křoví. To je parádní lokalita na sledování toho vývoje, jen to není tak trendy jak ty severočeský ďoury:D
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 544
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Zemakt a Skelet.
Nápady dobrý, za nějakou tu Ameriku určitě fekál půjde zapřahnout.
Ale berete mi trochu moje poslední záchranu pro to, abych chápal svět. Já doufal, že ta třicítka a lepení se k zemi, sraní všech okolo, není jejich jediný cíl, ale že to má trošku přesah. Ne, že bych jim fandil, ale pokoušim se to chápat jako určitý druh demostrací za šetrnější přístup k prostředí. Což by mohl být teda také alarmismus, ne? Alespoň podle zvolené brutální metody.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Přesah? Přesah je takový že by měli jít hákovat. Ideálně na pole.

Výchova respektu k přírodě je věcí školy. Každý pátek odpo. tašku a hybaj sbírat petky a plechovky. A viděl by jsi jak by to šlo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 544
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Hybaj sbírat petky a plechovky po řidičích, že.. Se schválně koukni, kolik bývá bordelu v pangejtu, když jdeš po silnici. Uklízí se to dvakrát ročně a krátce před úklidem už tam bývá řádně nastláno. A ještě to většinou bývaj takový ňamky jako jsou energiťáky, pepsiny a tousty z benzínek. Zdravá strava zkrátka.
To je jedno, ale kdyby to bylo přece jen o tom terorismu, tak to můžou zfleku zakázat. Takže já tajně doufám, že to jen o tom srát ostatní není.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

I řidiči chodí do školy. A ne, fakt nejezdí ve Slavkovským, Českým lese, Kruškách. Bordel dělají i naše děti. Stačí jim jen vykérovat do mozku, co si přineseš to si také odnes. Bohatě. Plus zálohu na vratné obaly.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Polarfox »

Moskevskaja píše: 13/7/2023, 12:55 Jak vnímáte to lepení se k silnici v Praze? jako součást toho dlouhodobého alarmismu, nebo že to má jen za cíl jen dosáhnout omezení na 30 km/h ve městě (strašná utopie)? jakože když to někoho donutí přemýšlet o své dopravě, tak to plní i nějaký dlouhodobější účel.
Předně - byla by obrovská chyba o tom mudrovat po nějaké ekologické stránce. Tahle skupina a na ni navázané skupiny jsou regulérní komanči, kterým nejde o klima, třicítku atd., ale o změnu společenského řádu. Přilepování se k silnici a spol. je jen hodně blbě maskovaná kulisa. Tím že o nich budeš přemýšlet v rámci ekologie, tak jim dáváš legitimitu a prostor, které si nezaslouží. Ti na tom jenom parazitují a přitom jim jde o něco zcela jiného.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Dzin »

Shlédl jsem pár dílu s díla Atenborougha, v sérii Naše planeta a bohužel musím konstatovat, že se řadí k dokumentaristům předkládající idealizovaný pohled na přírodu..

Pro příklad první díl. Vidíme miliardové hejno kobylek živící se na porostu, ale už ne, jak se živí na polích a ani armádu lidí rozprašující pesticidy na všechny strany, aby jim to znemožnila.
V druhém díle sledujeme stádo pakoní překonávající řeku, ale už ne početné davy turistů lemují brod a ani průvodní jevy celého tohoto turistického průmyslu.
Ve 3. a 4. díle už sice nějakou interakci s lidmi začínáme vidět, ale jsou to spíše jen náznaky. Vytváří to dojem, že lidé jakoby do přírody nepatří a jejich činnost je spíše jen okrajová a tu “panenskou přírodu” spíše jen narušuje, než aby ji systematicky ovlivňovala a měnila ať v negativním či pozitivním směru.

Třeba to má v jiných dílech jinak, ale to co jsem viděl mě moc nepřesvědčilo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

:mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Dzin »

Já vím, promiň že ti rozbíjím nebo ztrácím hračku. 8-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

vůbec ne.. jen to co popisuješ je takové.. zoufalé..
proč je to zoufalé jsem víceméně popisoval výše.. připomínáš mi teď trucující děcko :D
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Dzin »

Proč mi z tvých neadekvátních reakcí přijde, že můj naprosto marginální zájem o tohle bereš nějak moc osobně a velmi intenzivně? Klid, o nic přeci nejde. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

neberu ho osobně.. jen tvá reakce byla klasická "woke" nebo-li "vím prd, ale vím to naprosto přesně"

jinak k lepičům na asfalt
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_ihav
a takových případů bude přibývat.. politik nebo úředník, který to povolil nebo to toleruje by měl jít na pranýř.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Lepiči: jak říkám pepřák.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“