Budoucnost tanků OSSR
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Hlavne je dobre, ze sa zatial nerozhodlo, lebo prave v oblasti tankov teraz prebieha vyrazny vyvoj. Napr CV90120, ale najma by som spomenul nivu generaciu Abramsu
https://www.armadninoviny.cz/nove-vizua ... -micv.html
V tomto svetle to posobi tak, ze Cernochova sa a kupou L2 ponekud ukvapila.
https://www.armadninoviny.cz/nove-vizua ... -micv.html
V tomto svetle to posobi tak, ze Cernochova sa a kupou L2 ponekud ukvapila.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
NagyAttila píše: ↑27/5/2026, 16:34 Hlavne je dobre, ze sa zatial nerozhodlo, lebo prave v oblasti tankov teraz prebieha vyrazny vyvoj. Napr CV90120, ale najma by som spomenul nivu generaciu Abramsu
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost tanků OSSR
To rozhodnĕ 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost tanků OSSR
Vývoj nyní probíhá ve všech sférách...NagyAttila píše: ↑27/5/2026, 16:34 Hlavne je dobre, ze sa zatial nerozhodlo, lebo prave v oblasti tankov teraz prebieha vyrazny vyvoj. Napr CV90120, ale najma by som spomenul nivu generaciu Abramsu
https://www.armadninoviny.cz/nove-vizua ... -micv.html
V tomto svetle to posobi tak, ze Cernochova sa a kupou L2 ponekud ukvapila.
Samozřejmě, například 30 let starý projekt verze CV90... a spolu s námi se ukvapili Němci, Švédi, Nizozemci, Litevci, Poláci, Chorvati, Norové a další. Hloupí Češi berou nejnovější verzi Leoparda.
Ještě že MO SR zvolilo s přelomovými T-72M1 "Taktické vyčkávání" - tedy nemám na to peníze - jelikož to je správná cesta vpřed. Na co kupovat F-35 když přijde 6 generace, nebo proč spěchat i pak, když přijde nakonec i 7.
Takže jistě, když nejsou finance na 2A8, zcela určitě budou na M1E3 - tak za 20 let se zlevní. Však ony T-72 to ještě vydrží. A slovenští tankisté spolu s nimi
Re: Budoucnost tanků OSSR
Slovenští tankisté a Arthur
.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Budoucnost tanků OSSR
Slovensko finišuje výběr lehkých tanků: CV90120 versus CFL-120 Karpat
zroj: https://www.armadninoviny.cz/slovensko- ... arpat.html
zroj: https://www.armadninoviny.cz/slovensko- ... arpat.html
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Budoucnost tanků OSSR
Akože NagyAttila a spol. nehnevajte sa, ale toto tu už je dlhodobo diagnóza.
Akože absolútny základ diskutéra by mal byť prístup k platenému obsahu ako sú AN či ATM.
O čom sa tu potom máme baviť?
Akože absolútny základ diskutéra by mal byť prístup k platenému obsahu ako sú AN či ATM.
O čom sa tu potom máme baviť?
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Budoucnost tanků OSSR
Stále nerozumiem, či je minister pri zmysloch, keď si predstavuje, že budeme bojovať s tankami a BVPčkami na kopcoch.
Jediný smer kde nás môžu ohroziť obrnenou technikou je z juhu z nížin - východoslovenská nížina a čiastočne podunajská ale to by museli vojská prekročiť Dunaj.
V našich horách sa všetka obrnená technika dá zastaviť zataresením priemsykov.
Jediný smer kde nás môžu ohroziť obrnenou technikou je z juhu z nížin - východoslovenská nížina a čiastočne podunajská ale to by museli vojská prekročiť Dunaj.
V našich horách sa všetka obrnená technika dá zastaviť zataresením priemsykov.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 31/5/2026, 09:51, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Arthur, s Tebou sa budem bavit len o modernizacii T72 ;) a mozno aj o modernizacii BVP1/2Pressburger píše: ↑30/5/2026, 15:10 Akože NagyAttila a spol. nehnevajte sa, ale toto tu už je dlhodobo diagnóza.
Akože absolútny základ diskutéra by mal byť prístup k platenému obsahu ako sú AN či ATM.
O čom sa tu potom máme baviť?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Budoucnost tanků OSSR
To sa volá špecializáciaNagyAttila píše: ↑31/5/2026, 00:42 Arthur, s Tebou sa budem bavit len o modernizacii T72 ;) a mozno aj o modernizacii BVP1/2
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Budoucnost tanků OSSR
A tak zaplať Pán Bůh, že šašo speciál je tu pouze jeden, když už jiných je tu po kok.t: 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost tanků OSSR
Zaujímavý pohľad a rozbor LT CV90120 so zmienkou aj o záujme zo strany Slovenska vo videu od Baltic Defence Review .
https://www.youtube.com/watch?v=GihFlk9nXpo
Čo je stránka s videami od "Náš kanál sa zameriava na obranu a bezpečnosť a prináša relevantné správy a analýzy týkajúce sa pobaltského a severského regiónu. Občas sa venujeme aj správam zo širšieho regiónu a zaoberáme sa významnými správami o obrane v Európe. Baltic Defence Review je trojčlenný tím. Kristoff, vojenský veterán, sa venuje výskumu, scenárom a strihom. V súčasnosti žije vo Vilniuse v Litve, slúžil v kanadskej armáde a absolvoval jednu misiu v Kandaháre v Afganistane. Julius, veterán americkej armády a litovskej armády, sa zaoberá vývojom a výskumom tém. V súčasnosti žije v USA. Matthew z Južnej Afriky je profesionálnym hlasom za videami."
Vo videu (treba si ho pustiť s titulkami a s prekladačom) autori v podstate rozoberajú to, čo sme tu viacerí na fóre popísali. Zaujímavá je aj bohatá diskusia pod videom...
Autori vo videu rozoberajú " Produkt, ktorý bol svetu ponúkaný už v roku 1998 a v roku 2025 bol modernizovaný, zostáva CV90120 v súčasnosti nevyžiadaný a nepredaný. Hoci údajne prejavil záujem aj Slovensko, spoločnosť BAE Systems si pre tento ľahký tank zatiaľ nezabezpečila zákazníka." V podstate štáty (väčšina), ktoré si môžu dovoliť MBT, tak si ho obstarajú a ako doplnok vsádzajú na stíhače tankov na kolesový podvozok.
V tomto prípade je toto video od expertov z Baltic Defence Review, ktorý tvrdia, že tento koncept LT CV90120 nevie nahradiť MBT ako Leopard 2A8, v protiklade s Kuglovou agentúrou European Defence Analytics, ktorá tento variant odporúča. Nechápem, ako tento "nápad" tlačený Kaliňákom mohol obstáť v zastvanom (urbárnom) prostredí a v prostredí zvýšených ženijných výbušných prostriedkov ako protitankové míny, ako zlatý kliniec, proti samotným MBT, keď CV90120 má výkonnostne slabší kanón... (viac v diskusii pod videom).
https://www.youtube.com/watch?v=GihFlk9nXpo
Čo je stránka s videami od "Náš kanál sa zameriava na obranu a bezpečnosť a prináša relevantné správy a analýzy týkajúce sa pobaltského a severského regiónu. Občas sa venujeme aj správam zo širšieho regiónu a zaoberáme sa významnými správami o obrane v Európe. Baltic Defence Review je trojčlenný tím. Kristoff, vojenský veterán, sa venuje výskumu, scenárom a strihom. V súčasnosti žije vo Vilniuse v Litve, slúžil v kanadskej armáde a absolvoval jednu misiu v Kandaháre v Afganistane. Julius, veterán americkej armády a litovskej armády, sa zaoberá vývojom a výskumom tém. V súčasnosti žije v USA. Matthew z Južnej Afriky je profesionálnym hlasom za videami."
Vo videu (treba si ho pustiť s titulkami a s prekladačom) autori v podstate rozoberajú to, čo sme tu viacerí na fóre popísali. Zaujímavá je aj bohatá diskusia pod videom...
Autori vo videu rozoberajú " Produkt, ktorý bol svetu ponúkaný už v roku 1998 a v roku 2025 bol modernizovaný, zostáva CV90120 v súčasnosti nevyžiadaný a nepredaný. Hoci údajne prejavil záujem aj Slovensko, spoločnosť BAE Systems si pre tento ľahký tank zatiaľ nezabezpečila zákazníka." V podstate štáty (väčšina), ktoré si môžu dovoliť MBT, tak si ho obstarajú a ako doplnok vsádzajú na stíhače tankov na kolesový podvozok.
V tomto prípade je toto video od expertov z Baltic Defence Review, ktorý tvrdia, že tento koncept LT CV90120 nevie nahradiť MBT ako Leopard 2A8, v protiklade s Kuglovou agentúrou European Defence Analytics, ktorá tento variant odporúča. Nechápem, ako tento "nápad" tlačený Kaliňákom mohol obstáť v zastvanom (urbárnom) prostredí a v prostredí zvýšených ženijných výbušných prostriedkov ako protitankové míny, ako zlatý kliniec, proti samotným MBT, keď CV90120 má výkonnostne slabší kanón... (viac v diskusii pod videom).
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Budoucnost tanků OSSR
Črtá sa historicky najväčší nákup pre armádu? Kaliňák chce tanky, v hre majú byť Švédi a český zbrojár Strnad
zdroj: https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... jar-strnad
zdroj: https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... jar-strnad
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Re: Budoucnost tanků OSSR
Pressburger už keď sem zavesíš nejaký platený článok, nie každý si ho môže prečítať ! Načo sem dávaš link na článok, ktorý si väčšina ľudí na fóre neprečíta ? Buď k linku pribaľ svoj copy textu (ak máš predplatné HN), alebo to sem ani nedávaj.Pressburger píše: ↑19/6/2026, 22:13 Črtá sa historicky najväčší nákup pre armádu? Kaliňák chce tanky, v hre majú byť Švédi a český zbrojár Strnad
zdroj: https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... jar-strnad
Re: Budoucnost tanků OSSR
Stejně to už má zajištěné Strnad. Celkem dlouho jsem nechápal kde se vzala ta obsese lehkým tankem. Teď už to chápu. MBT by CSG nabídnout nedokázalo. Nějaký turecko-italský shit nabídnout zvládnou.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Scotty, čudujem sa, že sa divíš ako u nás funguje smerácke vládnutie.
Vyhraj voľby a môžeš všetko. Hlavne keď sa nabalíš. Ak bude nutné, znížiš tresty.
Poznáš scénu z filmu Vážení přítelé, ano ? Kradnúť eurofondy u nás za odmenu !
Vyhraj voľby a môžeš všetko. Hlavne keď sa nabalíš. Ak bude nutné, znížiš tresty.
Poznáš scénu z filmu Vážení přítelé, ano ? Kradnúť eurofondy u nás za odmenu !
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Vladimír Bednář má občas částečně pravdu, souhlas, furt přeci jen pro jistotu osádek to má roli.
Analýzy RUSI ukazují, že moderní bojiště je charakterizováno téměř kontinuálním průzkumem pomocí bezpilotních prostředků, což výrazně snižuje schopnost manévru bez detekce (Watling & Reynolds, 2025). Transparentnost bojiště tak mění základní rovnováhu mezi mobilitou a ochranou.
Jo chce to sledovat zahraniční studie pánové.
Rychlost na bojišti už nestačí k přežití. I ta nejrychlejší obrněná vozidla jsou pomalejší než signál z dronu přenesený k operátorovi.
Ale i čistě pasivní pancéřování tanků naráží na své hmotnostní limity.
Armády se musí přizpůsobit této realitě přechodem na extrémní disperzi (rozptýlení). Tedy jdete po celé studii, nejen si z toho brát, co se komu hodí do krámu, ale jinak to stojí za přečtení.
Analýzy RUSI ukazují, že moderní bojiště je charakterizováno téměř kontinuálním průzkumem pomocí bezpilotních prostředků, což výrazně snižuje schopnost manévru bez detekce (Watling & Reynolds, 2025). Transparentnost bojiště tak mění základní rovnováhu mezi mobilitou a ochranou.
Jo chce to sledovat zahraniční studie pánové.
Rychlost na bojišti už nestačí k přežití. I ta nejrychlejší obrněná vozidla jsou pomalejší než signál z dronu přenesený k operátorovi.
Ale i čistě pasivní pancéřování tanků naráží na své hmotnostní limity.
Armády se musí přizpůsobit této realitě přechodem na extrémní disperzi (rozptýlení). Tedy jdete po celé studii, nejen si z toho brát, co se komu hodí do krámu, ale jinak to stojí za přečtení.





Re: Budoucnost tanků OSSR
LORD ale ty aj ostatní by ste mali vedieť, že Vladimír Bednár je členom a jeden zo zakladeteľov European Defence Analytics o.z. - think-tank špecializovaným na analýzy zbraní, vojenských technológií a výzbrojných projektov v kontexte hodnoty za peniaze.Lord píše: ↑26/6/2026, 18:57 Vladimír Bednář má občas částečně pravdu, souhlas, furt přeci jen pro jistotu osádek to má roli.
Analýzy RUSI ukazují, že moderní bojiště je charakterizováno téměř kontinuálním průzkumem pomocí bezpilotních prostředků, což výrazně snižuje schopnost manévru bez detekce (Watling & Reynolds, 2025). Transparentnost bojiště tak mění základní rovnováhu mezi mobilitou a ochranou.
Jo chce to sledovat zahraniční studie pánové.
Rychlost na bojišti už nestačí k přežití. I ta nejrychlejší obrněná vozidla jsou pomalejší než signál z dronu přenesený k operátorovi.
Ale i čistě pasivní pancéřování tanků naráží na své hmotnostní limity.
Armády se musí přizpůsobit této realitě přechodem na extrémní disperzi (rozptýlení). Tedy jdete po celé studii, nejen si z toho brát, co se komu hodí do krámu, ale jinak to stojí za přečtení.
https://www.defanalytics.eu/#02
European Defence Analytics o.z. pripravil materiál pre súčasné MOSR, na čele s Kaliňákom, kde im odporučili, že obstaranie súčasných MBT je neekonomické a neefektívne na súčasné bojisko, a ich správou sa Kaliňák zaštiťuje a argumentuje v prospech CV90120 a CFL-120 Karpat (LT, rôzne MGS ako náhrada za MBT). Ale týmto nechcem nijako odoberať odbornosť Vladimírovi Bednárovi k téme tankového vojska, kdeže sa tomu dlhodobo venuje... len je kopec expertov , ktorí reflektujú súčasné vojenské konflikty a odporúčajú MBT na súčasnom bojisku ako perspektívny a nezastupiteľný bojový prostriedok... S jeho myšlienkami v tom článku sa dá súhlasiť (s veľkou časťou) a aj on tam píše, že "Základným problémom tejto koncepcie je jej odklon od dominantného smerovania modernizácie obrnených síl v NATO. Po roku 2022 nedochádza k prechodu na ľahšie tanky, ale naopak k posilňovaniu a modernizácii hlavných bojových tankov (MBT). Nemecko zavádza Leopard 2A8, Poľsko buduje kombináciu Abrams, K2 a Leopard 2, USA rozvíjajú program M1E3 Abrams a viaceré európske štáty obnovujú tankové kapacity po rokoch redukcie (IISS, 2025; NATO Defence College, 2024). Tento trend naznačuje, že armády NATO nepovažujú skúsenosti z Ukrajiny za dôkaz zastaranosti MBT, ale skôr za dôkaz potreby ich ďalšieho posilňovania."
A so záverom článku sa dá len súhlasiť "Z uvedeného vyplýva, že CFL-120 Karpat a CV90120 môžu mať uplatnenie ako podporné alebo špecializované platformy, najmä v prieskumných a expedičných úlohách. Ich využitie ako náhrady hlavných bojových tankov však predstavuje neakceptovateľné operačné riziko. Súčasné empirické poznatky z Ukrajiny, ako aj modernizačné programy NATO, naznačujú, že budúcnosť obrnených síl spočíva v integrácii MBT s aktívnou ochranou, bezpilotnými systémami a elektronickým bojom, nie v ich nahrádzaní strednými tankmi (Watling & Reynolds, 2025; IISS, 2025). Slovensko by preto malo k tejto koncepcii pristupovať opatrne. Ak budú CFL-120 Karpat a CV90120 doplnkom menšej flotily MBT, môžu zvýšiť flexibilitu síl. Ak by však mali tvoriť jadro tankového vojska, išlo by o odklon od prevažujúcich trendov moderného mechanizovaného boja v NATO."
Ja len dúfam, že MOSR tieto odporúčania zoberie vážne a bude sa nimi riadiť a pôjdeme do MBT.
Naposledy upravil(a) Suger dne 26/6/2026, 22:07, celkem upraveno 2 x.



