Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Nechci se hádat, ale prosím přečti si něco o nárůstu zbrojních výdajů USA.
Rok 2008 +62% oproti roku 2001.
Nárůst zbrojních výdajů mezi roky 2007 a 2008:
F22 4,6 Mld $ (+15%)
F35 6,1 Mld $ (+23%)

Obama oznámil navýšení vojenského rozpočtu na příští rok minimálně o 20 Mld.
A že by USA chtělo F-22 exportovat, jsem zatím moc neslyšel.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Taky se nechci hádat :) Zkus si srovnat řekněme investice do zbrojení v roce 1980 a v roce 2000 :)
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

V dolarech, nebo v poměru HDP?
Obrázek
Dvacetiletý rozdíl je dost velký problém a dolar není zrovna pevná měna nepodléhající inflaci.
Obrázek
Ale pro srovnání musíš přinést čísla - nejlépe číselnou řadu, protože pro tento jeden rok - kdy ještě vládl Carter a ne Reagan - může být hodně zavádějící. Ale jak vidíš na prvním grafu, tak poměr výdajů k HDP v roce 1980 byly v podstatě stejné jako v roce 2000. Ale díky tomu, že máš pořád růst HDP, tak výdaje kontinuálně rostou i když je očistíš o inflaci. Tj. na zbrojení je stále více prostředků, než bylo minulý rok, pokud je poměr k HDP zhruba stejný.

Kromě toho, v současné době se musí započítat dost velké válečné náklady, tj. do nich se toho také hodně schová.
Grafy jsou vcelku výmluvné:
Obrázek
Tady je hezky ukázáno, jak ošidné jsou percentuelní přírůstky (v USA někdo prohlásí - Čína a Rusko zvýšily náklady na zbrojení o 200 a 160 procent!!! My jen o 66!!! Bezpečnost USA je ohrožena! Musíme zvýšit náklady na zbrojení!)
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Mě na tom celém jen fascinuje, jak všichni porovnávají neporovantelné - tedy náklady na zbrojení místo toho, co dostanou.
Když si za cenu jednoho Raptora může RF nebo Indie koupit 3 Su-30MKx. Když si za cenu jednoho Abramse může koupit 4 T-90. Když si RF i USA nakoupí techniku za 50 mil. USD každý - jenže Rusko si koupí 50 tanků, zatímco USA 100 obrněných vozítek do Iráku. A mohlo by se pokračovat - náklady na Seawolf vs. Severodvinsk, na čínský Type-91...
Ceny vždycky vytáhne někdo, kdo chce "dokázat" "zbrojení" USA. No, dle mého je zbrojení to, když si někdo, kdo měl 50 tanků/letadel, nakoupí dalších 200 - ne to, když si někdo 100 tanků/letadel starých nahradí stejným nebo menším počtem novějších - cena je irelevantní, důležité jsou počty, schopnosti a hlavně účel té které techniky - pokud si někdo nakoupí dodatrečných 400 jeepů, tak mě to může být jedno, zatímco 200 dodatečných vyloďovacích vozidel nebo strategických raket už svědčí o něčem jiném a stojí za zvýšení pozornosti.

Tedy závěrem a zpět k téma - nechápu, proč se pozastavovat nad cenou F-22 - náhrada 30 let starých F-15 je zcela normální proces a nikdo normální se nad ním ani nepozastavuje, ani ho neprezentuje jako "zbrojení" - pro obdobný proces náhrady Su-27 za Su-35 platí to samé. Že si na tom nahrabou kontraktoři a subdodavatelé avioniky je věc jiná, ale zase nemá co dělat se "zbrojením".

Sorry za dlouhý post, ale od dob své diskuse se členy "Humanistického Hnutí" jsem na zprofanovaný pojem "zbrojení" dost alergický
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Cover72 - špatně čteš. Celé ta diskuse vznikla kapku jinak - Hans použil termín omezení zbrojení. Čísla, která jsem prezentoval, ukazují jiný pohled - náklady na novou výzbroj rostou.
Nic víc, nic míň.
Srovnávat výměnu F-15 za F-22 a SU-27 za SU-35 (nasazen do operačního nasazení 1996) mi nepřijde seriózní, ale budiž. Kromě toho, proč se ta výměna dělá, když ty zrušené F-15 budou létat dalších xx let v jiném státu? To je pojem, který se označuje zbrojení. Pokud chceš mít lepší zbraň, musíš zbrojit (vyzbrojit se).
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

nechápu, proč se pozastavovat nad cenou F-22 - náhrada 30 let starých F-15 je zcela normální proces a nikdo normální se nad ním ani nepozastavuje, ani ho neprezentuje jako "zbrojení" - pro obdobný proces náhrady Su-27 za Su-35 platí to samé.
Cover, koľko F-15 USAF vyradilo od začiatku zavádzania F-22A zo svojej výzbroje ? Ak by sa brala len početná náhrada, tak by to malo byť presne toľko isto koľko sa zaviedlo nových strojov, ak bojová hodnota, tak minimálne 1,5 až 2 krát toľko. To to by ma fakt celkom zaujímalo.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Víte co mne u Raptora štve?
Odborník na zbrojní systémy, řeknu zde skvělej poradce na vše co se týká východní techniky, nejen to její použití - Rabo.
Tak mnou uznávaný kolega Rabo dá naprosto nefér otázku bez ověření - no kolik jich fakt Amíci vyměňujou a hned pokračuje, že div že nás Cover 72 vede do pekel - nevšímáte si, že chce vědět počet? Je to jen můj dojem?
To jsme všichni tak načichlí fandit jen někomu?
Rabo skutečně si zjisti - kolik je výměna Raptorů a kolik je navíc.
Jsi pro mne odborník!
Cover 72 má ve svém příspěvku - 14,55 pravdu - v celém - komerční důvody také existují, ale podstata a čísla si zjistěte je to OK...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Michan, mrzí ma, že vidíš v mojej otázke nejakú neférovosť. Cover uviedol, že dochádza k výmene "staré za nové" a mňa naozaj zaujíma na základe akého kľúča. Prípadne koľko bolo vyradených starších F-15. Nemám v úmysle rozoberať ani ekonomické a ani zbrojné aspekty. Išlo mi len o nejaké číslo, ak je známe. Nič viacej a nič menej.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

rabo: zatím jich vyřadili méně, než dodali nových Raptorů. Všechny jednotky, které přezbrojily na F-22, se ale svých strojů zbavily - buď je předaly dál USNG, nebo to putovalo "do zálohy" na Davis-Montan AFB. Ergo se počty opravdu nenavyšují. Dále, není fér brát za vyřazené až ty F-15, které se vyhodily po zavedení Raptoru - už několkikrát v historii byly některé jednotky zrušeny, svoje stroje vyhodily a pak dostaly nové. Ergo ne "F-15 vyřazené po nástupu Raptoru", ale "F-15 vyřazené v posledních 10 letech" - když už. Nebo spíše všechny F-15A~C vyřazené za posledních řekněme 20 let - protože za ty už se náhrada nevyrobila.
A jen tak mimochodem, celá flotila F-15A byla už několikrát uzemněna - z důvodu problémů konstrukce, resp. únavy materiálu - takže to opravdu není tak, že by si úmyslně drželi staré Eagly kvůli taktické výhodě (:)), ale spíše že se zoufale snaží přezbrojit hlavně starší a důležité jednotky, než se jim stroje doslova porozpadají ve vzduchu.

rosomak: proč jsem jen psal ten svůj post? Já vím, jak to vzniklo - a znova ti říkám, že náklady nemají se zbrojením co dělat. Podle této pseudo-humanistické "zbrojící logiky" by platilo toto:
-Čína si koupila 10 stíhaček za 600 mil. USD.
-USA si koupily 3 stíhačky za 900 mil. USD.
-USA to stálo víc, takže zbrojí více, než Čína.

Promiň, mě se takové počty zdají padlé na halvu a tedy je mi - znova se opakuji - úplně ukradené, kolik to stojí - zajímá mě jen to, kolik toho je a co to umí.
Naposledy upravil(a) cover72 dne 27/3/2009, 19:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK kolego Rabo - nic se nemění - umíš.
Fakticky i ty a Cover 72 ukazujete - v Rusku pomalejc, ale pravidelně, a v USA jistě - určitě a vždy a rychleji - výměna a modernizace v armádě bude - a nejen v těchto armádách - prostě se pokračovat v modernizacích bude - i kdybychom si nejen humanisticky....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

cover72 - naprosto chápu Tvé pocity ohledně Humanistickýh Hnutí, sám mám s podobnými individui taky zkušenosti...

Co se týče toho srovnání, tak bych si dovolil upozornit, že ve Tvém případě by USa zbrojili, kdyby cena té stíhažky odpovídala její taktické hodnotě...

Mne nejvíce dostalo, když byl za válečného štváče označet ministr obrany, který požádal o navýšení rozpočtu kvůli valorizaci vdovských důchodů...(žel si nevybavuji, dza to byla Itálie, Francie nebo nějaká podobná země).
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vyčítají mě - že to na Palbu nedostanu - zbrojit se bohužel bude - i kdybychom si - stříkli do trika - prý to na Palbu nedostanu...

Raptor bude ještě hodně desetiletí létat - sledujme parametry - sledujme vývoj elektroniky, sledujme vývoj zbraňových systémů, sledujme taktiky navedení celelých systémů zbraní...
Je to A 1.
Moje osobnost - nikoliv běžná - když znám Raptor - , ale militaristická nátura říká - jen hlupák nechce mít lepší techniku, strategii a taktiku...
Jen hlupák - důležité - Amerika na zbrojení bude vždy mít - za několik let pochopíte jejich systém Národního důchodu- není to náš systém - není to náš způsob - oni už staletí dluží soukromému podnikání - Amerika vládě průběžně věří - to není náš systém, je to koloniální systém Palbáci - vládo já Tě mám rád - to platí v Americe - středoevropan na Palbě nepochopí...
Podle amerického způsobu presidenta lze měnit do půl roku graf - půjčka soukromému sektoru - Amerika se všemi důsledky...
Tak je - je to jedna z mála zemí, která byla úplně blbá v počátku.
Podívejte se.
Ta země staví letadlo.
Naposledy upravil(a) michan dne 27/3/2009, 20:50, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Myslím, že motáme pár věcí dohromady každý ze svého úhlu pohledu.
Problém je v tom, že jak mi kdysi někdo vysvětloval, tak (např.) si ta 29 vyletí nad ty 21 a sestřelí je jako kachny (Rabovo srovnání v praxi na fotokulomet).
Proto každá modernizace má za cíl dosáhnout převahy nad druhou stranou, která musí taktéž modernizovat. A jen hlupák, když má tu možnost, by ji nevyužil, že Michane?
Jestli tohle není zbrojení, tak fakt nevím, jak tento pojem definovat.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jak Vás zde čtu tak mám dojem, že každý má pod slovem zbrojení něco jiného. Já mám pod tímto pojmem "uloženo" v paměti, že daný stát neustále navyšuje počty stavy své armády. Dle mých informací (možná chatrných uznávám) se toto u USAF neděje. Navíc jejich F-15 již táhne na druhý třetí křížek. A když na to USA mají, tak ať si platí libovolně velký rozpočet. Čínský voják si možná vystačí s miskou rýže, ale u amerického si to nedokážu představit. Jejich věc, jejich peníze :-?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Počty jsou omezeny reálnou živou silou, kterou může ekonomika dané země v míru živit, kromě toho velmi početná armáda v míru je velmi neefektivní z hlediska spotřeby zdrojů.
Napíšeš-li, že daný stát neustále modernizuje svoji armádu, tak souhlas.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

A kromě toho je silná armáda v době míru hrozbou pro demokratický stát samotný; to je sice všechno pravda, ale co to má společného se obnovou letového parku logicky lepšími stroji, kterou někteří prezentují jako zbrojení?
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Contra potentes nemo est munitus satis
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Aha ho, vzdelanca :razz:
Čiže:
Proti mocným/silným nie je nikto dostatočne vyzbrojený.


Zbrojením je akýkoľvek nákup zbraní a vojenskej techniky a tiež každá modernizácia, ktorá rozširuje ich bojové a prevádzkové možnosti.

Jeden zbrojí, aby dosiahol technickú alebo početnú prevahu, druhý zbrojí, aby technickú či početnú prevahu vyrovnal alebo prekonal.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Proc ma Michan ban? A proc se tu vede nesmyslna debata na temu Co se vam vybavi pod pojmem "zbrojeni"? hezka debata o Raptoru, ale tyhle mocopudni babinciny zvasty ji dost pohrbivaji.

Nequit scire satur, ieiunus quid patiatur... kdyz uz jsme u toho zbrojeni...
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Michan má ban za vyrvál, co tu ztropil o víkendu.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Letadla“