Hotové modely letadel a další létající techniky

Hotové modely všech měřítek a druhů (pozemní, letecká a námořní technika)

Moderátor: jarl

Odpovědět
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Divný je, že se tato série prakticky vůbec neprodává na Aukru (teda co vím - zkoušel jsem hledet jen asi 2x). A i ve světě to není úplně moc rozšířené (nebo dobře dohledatelné). Našel jsem to ještě třeba u Španělů. Prostě celkově to probíhá "dost v tichosti" :)
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Dnes vyšel, s číslem 27, model amerického nočního stíhače Northrop P-61B Black Widow. Přes všechny odhady, které tady proběhly, v měřítku 1:72, tudíž se zataženým podvozkem. A řeknu vám, je ho pořádný kousek! Podrobnější popis nechám nejspíš až na příští týden.
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 334
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Martin.K »

hornet píše: 23/8/2023, 18:12 Dnes vyšel, s číslem 27, model amerického nočního stíhače Northrop P-61B Black Widow. Přes všechny odhady, které tady proběhly, v měřítku 1:72, tudíž se zataženým podvozkem. A řeknu vám, je ho pořádný kousek! Podrobnější popis nechám nejspíš až na příští týden.
Ve 72 to dělá rozpětí 28cm, to bude pěkný hovado. :up: Tak to jsem nečekal.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Před chvílí jsem 1 kousek taky koupil. Musel jsem najít další trafiku, neboť v první byly nalomené 2 ze 4 kulometů. Ten co mám má jen nepatrně vyhnutý 1 kulomet (snad ohnu bez problémů zpět). V časopisu asi nepíší, jaký je to skutečně stroj (podrobnější informace). Jestli je fakt z roku 1943, tak asi verze, která neopustila USA. Zkusím někde zapátrat. Měřítko fakt překvapilo :)
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Jednotku i nasazení jsem už vypátral, nápis na levém boku je podle všeho zkomolený. Na podrobnosti fakt nemám teď, "na dovolené", momentálně čas, ale zkusím to uspíšit.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Také jsem vypátral :) Nedokonalostí je dost. Nápis nemá být žlutý, ale červený ("Swing Shift Skipper"). Foto předlohy je myslím přesně toto: https://en.wikipedia.org/wiki/File:547t ... _Widow.jpg. Letadlo operovalo z Lingayen, Luzon (Filipíny). Viz: https://en.wikipedia.org/wiki/547th_Int ... e_Squadron. Zde https://www.robotines.com/es/aviones/12 ... widow.html píšou i o pilotech (Pilot Capt. Arthur D Bourque / RO Lt Bonnie B Rucks).

Na modelu chybí pár drobností a některé detaily v barevném provedení. Již barva zmíněného nápisu je špatně (není žlutá). Dále chybí hlavně žluté konečky vrtulí, bílé čtverce na krytu motorů a bílá plocha na krytu (nose) rotoru (nevím, jestli jsem to dle technického názvosloví označil správně). Z fotky je to ale jasné. To se dá snadno dobarvit. Poměr cena/kvalita je u modelu celkem ještě ucházející :)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11765
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Zemakt »

Rotor je vrtule a kryt/nos je kužel. Tudíž vrtulový kužel :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Tak mi to nedalo, a trochu času jsem si vyšetřil.
Ohledně zbarvení a jednotky, u které stroj sloužil, souhlasím se závěry kolegy Zveda i opravou kolegy Zemakta. Jen bych doplnil, nápis na přídi nebyl červený, ale zřejmě červenobílý. A nad ním jsou dva symboly sestřelů japonských letadel:

http://www.wardrawings.be/WW2/Files/Site.htm
(nutno proklikat:USA - Aircraft – Northrop - atd….)

Na příslušném obrázku si zajisté všimnete chybějící věže, tomu rovněž odpovídá i foto z prvního odkazu kolegy Zveda. V dalším popisu se uvádí, že u verze B tohoto letounu byla věž instalována pouze u prvních kusů, a pak, po vyřešení technických problémů, až zase u posledních dvou set. Musím se přiznat, že tuto nepřesnost modelu odpouštím, asi by mi více chyběla její absence. Podle dostupných pramenů byla věž většinou natočena ve směru letu a její kulomety odpaloval pilot současně s kanóny. A to byla brutální palebná síla, jakou se, podle mého názoru, nemohl pochlubit žádný ze spojeneckých stíhačů.

http://www.wardrawings.be/WW2/Files/2-A ... s.htm#P61B

To, že s věží nelze otočit, mě nemrzí, není to hračka. To spíš nepřirozeně velká spára mezi uložením kulometů a věží. Také jsem musel hlavně kulometů opatrně narovnat, ale nakonec se dílo zdařilo.

Tím se dostávám k popisu modelu jako takového. Namlsán slušnou přesností předcházejících modelů jsem provedl pouze srovnání s výkresem a opět jsem byl spokojen. Rovněž i paneláž vcelku odpovídá dostupným pramenům. Jediný drobný nedostatek, který ještě stojí za zmínku, je absence tyčových prvků přijímací antény radiolokátoru. Jejich držáky na bocích trupu pod kabinou pilota přitom nechybí. Rovněž chybí drobné sloupkové antény na spodní straně trupu.

Vzhledem k velikosti modelu, která je opravdu impozantní, a tím i její váze, je důležité věnovat pozornost stojánku. Ten můj by bez důkladné úpravy asi dlouho nevydržel.

Když už jsem u té velikosti, je zajímavé, že rozhodnutí v jakém měřítku modely objednat u výrobce, se odvíjí patrně od jeho základní role – stíhací letouny 1:72, ostatní vícemotorové letouny měřítko menší. Ono totiž rozpětí Černé vdovy je větší než například u Ju-88, Do-17, Pe-2, nebo Tu-2.

Zda bude příštím modelem avizovaný La-7 si netroufám věštit.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Hmm, tak chybějící věže jsem si nevšimnul :) Z fotky na wiki to až tak patrné není. To ovšem považuji za zcela zásadní a nejhrubší chybu. Odstranit by šla obtížně, tudíž přemýšlím, jestli z toho neudělat jiný stroj,... Ti Číňani jsou fakt mistři na prznění sběratelských modelů. Existuje mraky dobře zdokumentovaných letadel, které jsou vyfocené ze všech stran. Ale oni si vyberou buď nějaký "atyp", nebo pustí uzdu fantazii :D

Stojánek je naprosto zmršený. Noha nedrží v podstavci a nejde to nacpat do díry na spodku letadla (bude se muset obrušovat).
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Udělat jiný stroj? To vůbec není špatná myšlenka, sehnat obtiskový aršík verze, která více odpovídá modelu by rozhodně neměl být neřešitelný problém!
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 334
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Martin.K »

Dělaj se a krásný, když byste si to koupili společně, šlo by i ušetřit.
https://www.arturmodel.cz/1-72-p-61-black-widow
https://www.printscale.org/product_45.html
PRIN72036.jpg
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Také mě to napadlo, a jsem rád, že nejsem sám. :up:
V každém případě bych šel do provedení "celý v černém" s minimem případných barevných doplňků. To kvůli své vrozené lenosti.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

To je ale pálka za několik obtisků. :) No nejsou to rohlíky, takže se to nějak rentovat musí. Ale asi si nechám zajít chuť.
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 334
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Martin.K »

zved píše: 25/8/2023, 23:28 To je ale pálka za několik obtisků. :) No nejsou to rohlíky, takže se to nějak rentovat musí. Ale asi si nechám zajít chuť.
No máš tam 15 verzí. Modelařina není levný koníček.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Pod číslem 28 dnes vyšel, v souladu s jedním ze zveřejněných přehledů, model sovětského stíhače La-7. Kdybych psal recenzi na umělecké dílo, začal bych nejspíš názvem „Starý kus v novém kabátě, aneb, jak jsem si naběhl“. Nebo tak nějak.

Věděl jsem, že to nebezpečí hrozí. Model La-7 z Amercomu byl jeden z nejslabších modelů tehdejší série. Byl sice sympaticky v barvách československého letectva, ale rozhodně nebyl bez chyb. Měl především nepřesné ztvárnění podvozku a bizardně deformovanou kapotu motoru. Asi mi už dost slábne zrak, protože když jsem se snažil tyto nedostatky odhalit ještě v trafice u nerozbaleného kusu, přes igelit a blistr jsem je prostě neviděl. A přitom tam byly!

Zkrátka je to stejný model jaký vyšel před lety, jenom je ve zbarvení VVS. I s vytaženým, opět hodně nepřesným podvozkem a zmršenou kapotou. Stran zbarvení, nepodařilo se mi nikde najít kombinaci barev zelená-světle modrá, bílého čísla 28, žluté dekorace na směrovce, žlutého vrtulového kuželu a červených doplňků na kapotě motoru. Nejblíže se tomu podobalo ztvárnění bílé 28 sloužící u 176. GIAP na jaře 1945 v Německu. Ovšem u něj byly horní plochy tvořené dvěma odstíny šedé, pruh na kýlovce byl bílý a vrtulový kužel byl červený. Nemohu samozřejmě tvrdit, zbarvení použité na modelu nikdy neexistovalo, ale můj dojem je, že si z nás tvůrci v tomto případě udělali tak trochu prču.

Celkové hodnocení? I s vědomím, že se jedná o levný výrobek, nemohu ho s čistým svědomím ani v nejmenším pochválit.
Mimochodem, ten svůj jsem ještě z blistru nevybalil, pouze z igelitu. Kdyby měl někdo zájem a nesehnal ho v obchodě, s lehký srdcem se ho zbavím.
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 334
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Martin.K »

hornet píše: 6/9/2023, 14:01 Pod číslem 28 dnes vyšel, v souladu s jedním ze zveřejněných přehledů, model sovětského stíhače La-7. Kdybych psal recenzi na umělecké dílo, začal bych nejspíš názvem „Starý kus v novém kabátě, aneb, jak jsem si naběhl“. Nebo tak nějak.
Tak už jen na první pohled jsou špatně hvězdy na horní ploše, to sověti za války neměli. A koukám, že se jedná o tříkanonovou verzi.
_vyr_27278_Letadla-II-svetove-valky-28.jpg
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 265
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od hornet »

Vidíš, to jsem si ani neuvědomil. I když to vím.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1380
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Koukám, že to tu po několika letech znovu žije a já se tak vracím do služby. Ke každému letadlu se snažím sehnat co nejvíce podkladů a pak sepsat jeho krátkou historii. Začnu posledním modelem, tedy Lavočkou a pak se vrátím retrospektivně od prvního modelu.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1380
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Luppa 28

LAVOČKIN La-7

Na La-7 číslo 28 létal od léta 1944 лейтенант Дмитрий Михайлович Нечаев (poručík Dmitrij Michajlovič Nečajev), letecké eso s pěti vzdušnými vítězstvími. Po přezbrojení na La-7 v srpnu 1944 byl 19-й ИАП transformován na elitní 176-й ГИАП (176. gardový stíhací letecký pluk "Proskurovský" VVS RKKA), nezávislou jednotku spadající přímo pod velení 16. letecké armády 2. běloruského frontu. Letoun má chybnou interpretaci barev, která se během šedesátých let objevila na La-7 Ivana Nikitoviče Kožeduba vystavené v muzeu v Moninu. Ve skutečnosti byla směrovka bílá, vrtulový kužel červený, horní plochy křídel nenesly výsostné znaky a kamufláž netvořil jednolitý nástřik zelenou barvou, ale pole ve dvou odstínech šedé. Tuto "muzejní" kamufláž použili také někteří výrobci plastikových modelů, včetně československých Kovozávodů Prostějov.

pozn.: Skutečný letoun byla varianta vyzbrojená pouze dvěma kanóny.

28 Lavočkin La-7.jpg
Rekonstrukce skutečné podoby Nečajevova letounu:
28nechaev-la72guns-lpr.jpg
poručík Dmitrij Michajlovič Nečajev
nechaev_dmitry_mikhailovich.jpg
nechaev_dmitry_mikhailovich.jpg (9.56 KiB) Zobrazeno 619 x
Nečajev s medvídětem před cenzorem retušovanou La-7 číslo 28
28nechaev.jpg
28nechaev.jpg (34.96 KiB) Zobrazeno 619 x
Naposledy upravil(a) p3tris dne 14/9/2023, 07:49, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 526
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od zved »

Jestli tomu dobře rozumím, tak předlohou pro model byla smyšlená (chybná) kamufláž La-7 Kožeduba - viz obrázek č. 1?

Skutečná kamufláž stroje Kožeduba viz obr. č. 2.

Pak ale stejně nechápu, jak to někdo mohl dokopat tak moc, když na Kožedubově stroji bylo úplně jiné číslo!!! Ne 28, ale 27 :D

Jinak pojednání o Kožedubově stroji třeba zde: http://vvs.hobbyvista.com/Markings/Kozh ... /index.php
Obr. č. 1 - lavočkin od Směru
Obr. č. 1 - lavočkin od Směru
Obr. č. 2 - jedna předpokládaná skutečná verze
Obr. č. 2 - jedna předpokládaná skutečná verze
Odpovědět

Zpět na „Hotové modely“