Cvičné letouny pro OSSR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Azerbajdžan nimi celkom slušne podporoval pozemné jednotky. A ten bojoval s regulernou armádou, nie bosymi povstalcami.
Prave drony a hlavne vyckavacia munícia by vedeli efektívne nahradiť CAS poskytovanu vzdusnymi silami.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Aj A29 aj L159 proti povstalcom útočia zo strednej výšky pomocou bômb 500lb, kde boli prakticky nezranitelne. V Sýrii L39 lietali v nízkych výškach (keďže mali horko ťažko raketnice s neriadenymi strelami) a preto mali veľké straty zo strany MANPAD a hlavnovej PVO. Ale je iluzorne si predstavovať lety v strednej výške keby bol prítomný nejaký BUK (KUB?). To skôr už moment prekvapenia nízko a rýchlo.
Preto je rozhodne efektívnejšie kúpiť max 6ks L39NG (M345) - dobeh súčasných L39 bude ešte pozvoľný a dlhý, v základnej výbave len na udržiavanie pilotných návykov a rolu CAS prenechať tiež tak 6ks AH64(ked uz Česi môžu mať 4ks AH1). Za celkom primeranú cenu (Ah nemusia byť úplne v top výbave) sa získa veľa muziky.
Tak masové a úspešne použitie dronov-ja by som to zas tak neprecenoval, napr drony môžu byť účinné potláčane bojom EW, je len otázka času, kedy sa aj z dronov stane normálny systém, bez nejakého wow efektu. Práve v tejto oblasti ide vývoj rýchlo dopredu.
Ale v žiadnom prípade nespochybňujem strategický rozmer dronov, nie na útok, ale na prieskum - hadam sa nik nechystá na útok ako na Sulejmaniho. V prospech získavania informácií pre "strategické" delostrelectvo (Z2+Vulcan, 227 Modular s raketou dosahu 150km).
Naposledy upravil(a) Lynx dne 2/11/2021, 21:44, celkem upraveno 1 x.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Flader »

AH64 je už voči PVO imúnny? V tomto prípade sú na tom vrtuľníky čo do zraniteľnosti rovnako ako stroje s pevným krídlo.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Julesak nemiesaj drony pre letectvo , povedzme kategorie MALE s malymi dronami pre TMB. To su dve veci. Riesime letectvo.

Juraj myslim, ze miesame viac veci dohromady. Male drony pre pozemne vojsko nikto nezpochybnuje. Podme sa bavit o letectve a jeho dronoch. Cena Reapera je 35 mil. $, nosnost u nas 500 kg. Letova hodina tusim 10.000 $. Toto ma byt altetnativa povedzme za Master ?
Akekolvek lahke lietadlo s datalinkom a streleckym kontajnerom zvladne viac.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

So schopnosťou letieť doslova meter nad zemou, visieť, silnou palebnu silou, dokonalými senzormi, mohutným pancierom), je napr AH64 veľmi tvrdým orieškom. Aspoň si nie som vedomý ich nadmerných strát za tých x rokov co slúžia.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Flader »

A boli vlastne použité v konflikte, kde by stáli proti aktívnej PVO? Fakt si nevybavujem, ale asi je to moja chyba.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Napríklad v 1.vojne v zálive to boli tie prve stroje ah64 ktoré spravili dieru do Irackej PVO. A možno aj Saudi ich používajú v Jemene proti Hutiom a tým snáď Irán niečo povenoval.

No s tými vrtulnikmi a lietadlami - práve pozeram ten Jemen a tam toho popadalo dosť. Odporúčam si to pozrieť - všetko moderná technika.
Naposledy upravil(a) Lynx dne 2/11/2021, 21:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Bojove vrtuľníky v posledných konfliktoch ostali sedieť na zemi ako na Ukrajine tak aj v Karabachu. Co lietalo boli bezpilotné stroje.

Niko: ale akonáhle pozemné vojsko bude schopne si CAS riešit samo pomocou dronov, nepotrebuje volat LA stroje na CAS.
Naposledy upravil(a) Juraj Tichý dne 2/11/2021, 21:49, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Moze byt AH-64 D/E dobry ako chce. Ked ho chyti organizovana PVO s 23 mm kanonmi a Mandadom, tak skonci ako vsetko ostatne. Preto ma rakety s doletom 8-20 km, aby do tej palby letiet nemusel. Letiet dnes pri modernom konflikte do organizovanej palby PVO je samovrazda pre kazdy stroj.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Flader »

V Zálive pri nasadení pozemných síl už fakticky iracká PVO neexistovala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Staré vraky vs moderní PVO
ObrázekObrázekObrázek
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Flader : ah64 vykonali útok na iracké radary v prvú noc leteckej operácie ako prvé.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Nehádam sa, nedržím všetko v hlave. Čo ja si pamätám, tak prvé stroje boli F-117 ktoré likvidovali komunikačné centrá. Potom sa pokračovalo salámovou metódou.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Ale rozhodne odporúčam si pozrieť zoznam strán Saudov v Jemene :od C235, cez F15, Ah64 až po najrôznejšie drony..
Ad bitevne vrtulniky, siahnite Čechom na ich Ah1 a dostane sa vám taka smršť argumentov, že budete cumiet :) zas taky grafoman nie som
Naposledy upravil(a) Lynx dne 2/11/2021, 22:04, celkem upraveno 2 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše:Niko: ale akonáhle pozemné vojsko bude schopne si CAS riešit samo pomocou dronov, nepotrebuje volat LA stroje na CAS.
Ako beriem to ako brainstormingove cvicenie, kedze realny priklad na toto zatial nemame nikde. Ak by Pozemne sily zacali riesit CAS samostatne, nepotrebovali by letectvo. Kedze by to ale znamenalo vyrazne rozsirenie sposobilosti PS, asi by vznikla vlastna cast PS. Nieco ako USArmy Air Force za vojny. Co by nasledne narastom dronov zase viedlo k letectvu. Cize ostanme na zemi. Male drony- kamikadze, vlastny prieskum a pre bojovu podporu pozemakom, MALE letectvu. Proste si nevymyslajme zase nasu specialnu slovensku cestu a robme to, co ostatni.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Flader: první úder v první válce v Zálivu zasadily AH-64.
Lynx: o českých vrtulnících tu nepadlo ani slovo. Komplexy si nechej na doma.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Julesak »

Juraj Tichý píše:Azerbajdžan nimi celkom slušne podporoval pozemné jednotky.
Teraz nerozumiem. Čím ako?
Lynx píše: Ale je iluzorne si predstavovať lety v strednej výške keby bol prítomný nejaký BUK (KUB?). To skôr už moment prekvapenia nízko a rýchlo.
Áno. Čo je ale v zóne pôsobnosti hlavňových systémov.
Lynx píše:... 6ks AH64
:shock:
A klingónsky bitevný krížnik by tiež neuškodil.
Lynx píše:...(ked uz Česi môžu mať 4ks AH1...
Koľko ich asi budú vedieť nasadiť naraz? A ako sa vyrovnajú s tým, že strata jedného stroja znamená stratu 25% flotily?
Lynx píše: Tak masové a úspešne použitie dronov-ja by som to zas tak neprecenoval, napr drony môžu byť účinné potláčane bojom EW, je len otázka času, kedy sa aj z dronov stane normálny systém, bez nejakého wow efektu.
To už sú dnes, resp. včera, v každej normálnej armáde. Wow efekt je možno na youtube. A nie, nie sú žiadnym zázračným riešením, ale nevyhnutným spotrebným materiálom.
Flader píše:AH64 je už voči PVO imúnny? .
V marketingovej prezentácii výrobcu určite :D
niko píše:Podme sa bavit o letectve a jeho dronoch. Cena Reapera je 35 mil. $, nosnost u nas 500 kg. Letova hodina tusim 10.000 $. Toto ma byt altetnativa povedzme za Master ?
Akekolvek lahke lietadlo s datalinkom a streleckym kontajnerom zvladne viac.
Ja si naozaj nemyslím, že pilotované stroje skončili, ale pre palebnú podporu pozemných vojsk je tzv. ľahký bitevník vhodný len do tzv. permisívneho prostredia (tj. proti ISIS al. Talibanu).
Proti vyspelému protivníkovi nie:
a) bude lietať v stredných výškach? Stane sa ľahkým cieľom pre čokoľvek, od protivníkovho letectva po jeho PVO. Alcy a pod. naozaj nie sú stealth stroje, ani stíhacie špeciály - takáto misia garantuje vysoké straty a splnenie cieľa je otázne.
b) bude lietať nízko a pomaly? Je úplne nechránený proti hlavňovým zbraniam. A v nízkych výškach bude aj dosah kĺzavých bômb nižší, tj. bude musieť ísť bližšie k cieľu.

Pre bezpilotný stroj to može byť rovnaké, ale neriskuješ pilota.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Ja som len narážal na tie chváli spevy, ktoré viete piet k nákupu 4ks AH. A ja tu tento variant podporujem aj v SR tak by som to nebral negatívne.
A na margo dronov: ich letové vlastnosti z nich robia dokonalý terč, neschopný ničoho iného než len priameho letu.
Naposledy upravil(a) Lynx dne 2/11/2021, 22:10, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od niko »

Lynx: Moju podporu na nakup AH-64 E namiesto bojovych M-346 FA mas. Je ti ale jasne, ake su ceny ?
M-346 FA - 30 mil. € za kus
AH-64 E - 69 ml. $ za kus

Treba k tomu napisat viac ?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Cvičné letouny pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Lynx: narážíš jen na vlastní komplexy.
K tématu: tak jako tak ve válce je spotřební materiál vše. S tím je třeba se smířit. Jak jsem psal už kdysi, tak mi cvičné letouny pro OSSR nedávají smysl. To už spíš dokoupit další F-16.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“