Stránka 14 z 14
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 7/4/2026, 14:06
od NagyAttila
Danik píše: ↑26/3/2026, 18:51
NagyAttila píše: ↑24/3/2026, 14:20
Danik píše: ↑6/3/2026, 02:19
Jak EVA M2, tak EVA M3 mají bojovou hmotnost 27 tun. "Krátká a nízká kabina", je dvoudvéřová nová kabina od TDV pro Tatru Force 3. generace, která nahradila lvl 1 čtyřdvéřovou kabinu také od TDV pro Tatru Force 2. generace. Rozdíl výšky je tam zanedbatelný, EVA M3 už používá o 68 kW silnější novou pohonnou jednotku Tatra V8.
O snížení váhy tak nemůže být řeč. Jednoduše hlavní změna mezi M2 a M3 zatím zdá se být v nosiči, protože Tatra přišla s novou generací Force a TDV s novou zodolněnou kabinou pro tuto generaci. Plus dílčí úpravy věže a nový systém opěr.
Celková hmotnosť stroja je približne 22 ton a posádku tvoria traja ľudia.
https://militarnyi.com/uk/news/slovachc ... o-sau-eva/
Militarnyi píše asi (a nespecifikuje o jakou hmotnost se jedná), v oficiální prezentaci tohoto systému bylo psáno bojova hmotnost 27 tun.
Edit, tak jsem se podíval radši ještě jednou. Ne 27, ale 28 tun je bojová hmotnost
Kým Zuzana je „osemkolka“, Eva má šesť kolies a jej verzia M2 je o päť ton ľahšia. O ďalšie dve až tri tony menej bude mať aj jej novšia verzia M3, aby bolo možné húfnicu prepraviť aj letecky.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -u-arabov/
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 9/4/2026, 00:11
od Danik
NagyAttila píše: ↑7/4/2026, 14:06
Danik píše: ↑26/3/2026, 18:51
Militarnyi píše asi (a nespecifikuje o jakou hmotnost se jedná), v oficiální prezentaci tohoto systému bylo psáno bojova hmotnost 27 tun.
Edit, tak jsem se podíval radši ještě jednou. Ne 27, ale 28 tun je bojová hmotnost
Kým Zuzana je „osemkolka“, Eva má šesť kolies a jej verzia M2 je o päť ton ľahšia. O ďalšie dve až tri tony menej bude mať aj jej novšia verzia M3, aby bolo možné húfnicu prepraviť aj letecky.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -u-arabov/
To je hezký co píšou na "pravdě", nicméně na oficiální prezentaci v Blavě přímo Konštrukta uváděla bojovou hmotnost své nové připravované houfnice v hodnotě 28 tun, což je cca stejná bojová hmotnost jako u Evy M2. A já rád budu věřit Konštruktě. Pro přesnější srovnání pak bude třeba znát i pohotovostní hmotnost a hmotnost prázdné houfnice.
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 9/4/2026, 07:26
od NagyAttila
Danik píše: ↑9/4/2026, 00:11
NagyAttila píše: ↑7/4/2026, 14:06
Danik píše: ↑26/3/2026, 18:51
Militarnyi píše asi (a nespecifikuje o jakou hmotnost se jedná), v oficiální prezentaci tohoto systému bylo psáno bojova hmotnost 27 tun.
Edit, tak jsem se podíval radši ještě jednou. Ne 27, ale 28 tun je bojová hmotnost
Kým Zuzana je „osemkolka“, Eva má šesť kolies a jej verzia M2 je o päť ton ľahšia. O ďalšie dve až tri tony menej bude mať aj jej novšia verzia M3, aby bolo možné húfnicu prepraviť aj letecky.
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -u-arabov/
To je hezký co píšou na "pravdě", nicméně na oficiální prezentaci v Blavě přímo Konštrukta uváděla bojovou hmotnost své nové připravované houfnice v hodnotě 28 tun, což je cca stejná bojová hmotnost jako u Evy M2. A já rád budu věřit Konštruktě. Pro přesnější srovnání pak bude třeba znát i pohotovostní hmotnost a hmotnost prázdné houfnice.
Na pravde pisu to, co povedal projektak zo Konstrukty, vid videa na vystave v Saudskej Arabii
Btw je jasne ze pri vzdusnej preprave technika nenesie ziadnu municiu ci palivo.
Re: Houfnica EVA M3
Napsal: 3/5/2026, 13:22
od Pressburger
ShKH EVA M3 6×6: premiéra novej generácie samohybnej húfnice
Slovenský obranný priemysel prináša novinku v podobe samohybnej kanónovej húfnice EVA M3 6×6, ktorá má svoju premiéru na veľtrhu IDEB 2026. Ide o novú vlajkovú loď spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence, navrhnutú ako ľahšia a mobilnejšia alternatíva k známej húfnici Zuzana 2.
EVA M3 6×6 využíva rovnaký zbraňový systém kalibru 155 mm / 52 kal ako Zuzana 2, pričom disponuje zásobou 20 striel a 20 náplní. Kombinuje tak osvedčenú palebnú silu s požiadavkami bojového poľa súčasnosti.
Nová trojmiestna kabína Force 3
Húfnica je postavená na novom modernom podvozku Tatra Force 3 v konfigurácii 6×6 a vybavená novou trojmiestnou pancierovanou kabínou. Systém využíva pokročilé automatizované nabíjanie a streľbu, čím sa výrazne znižuje potrebu manuálneho zásahu a zvyšuje efektivitu operácií.
EVA M3 predstavuje moderné riešenie pre ozbrojené sily, ktoré hľadajú technologicky vyspelý a spoľahlivý delostrelecký systém pre súčasné aj budúce nasadenie.
Húfnicu si môžete pozrieť osobne v Hale D, stánok 102
zdroj: https://www.incheba.sk/novinky_na_veltr ... fence-a-s/
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 13/5/2026, 14:02
od NagyAttila
Čím sa húfnica Eva M3 líši od predchádzajúcej verzie Eva M2?
https://www.futurearmy.sk/2026/05/13/ci ... ie-eva-m2/
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 14/5/2026, 08:12
od mikojan29
Neviem, či to tu bolo spomenuté, ale koncom roka 2025 bola podpísaná rámcová dohoda na 16 ks EVA M3 pre OSSR.
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 14/5/2026, 09:00
od Flader
To vyzerá ako náhrada ks za kus za staré Z2000. Druhý delostrelecký sa snáď stane realitou.
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 18/5/2026, 16:25
od puuupava
Len je otazka kolko bolo nakoniec dodanych Zuzan2. Lebo aj Kalinak mal take reci ze to nakoniec nenusi byt vsetkych 25.
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 18/5/2026, 17:16
od NagyAttila
Vravelo sa o 17ks, mozno pribudlo par dalsich.
To ze momentalne dostava prednost EVA ako evolucny projekt, na tom by som nevidel nic negativne.
Je to vyrazne lacnejsia hufnica (o ~50%), je lahsia, mensia.
To, ze ma len 20 striel pripravenych na vystrel , skusenosti na UA ukazuju, ze to nie je negativum oproti 40ks pri Z2.
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 18/6/2026, 10:21
od mikojan29
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 18/6/2026, 16:38
od Alterego
Bol tam ešte nejaký iný potenciálny zákazník?
Re: Houfnice EVA M2 (BIA)
Napsal: 18/6/2026, 22:38
od mikojan29
Vyzerá že zatiaľ nie. Jedine OSSR s to je "povinný" zákazník.