Nová česká útočná puška

Zamčeno
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

První zkušenost s CZ805 - vypadá jako FN Scar (dokonce jsem si ji nejprve spletl), je docela těžká, nemá plovoucí hlaveň. Víc zatím nevím.

Chápu, že některé systémy jsou podobné nebo stejné, ale kopírování u CZ805 je do očí bijící. Navíc, zbrojovka UB ročné dostával od státu 30 mil na vývoj nové útočné pušky. Nepřijde mi to jako odpovídající výsledek, vzhledem k tomu, že použili již známé a zabéhlé systémy. Porovnávám to třeba s Par Mk1 od Proarmsu, kde udělali nesmrtelnou pušku doslova v garáži při nesrovnatelně nižší investici.

Teď se do mě všichni navezou, že tlačím cizí zbraně. Nemůžu si pomoct, ale zbrojovku UB, která je korupcí prolezlá od základů na půdu nemám zrovna rád. A není až tolik kvůli zbraním, které dělají, i když jejich kvalita je diskutabilní. Dodnes mi není jasné, jak mohla ČZ75 vyhrát výběrové řízení na služební pistoli, když Glock byl asi o polovinu levnější. Stejný je to u Pandurů atd.

Ad Sa 58 a tolerance. O víkendu jsem vzal svůj Sa 58 a kamarádovo, zkusil jsem přehodit závěr a šlo to. To ale neznamená, že má 100% zaměnitelnost dílů. Když jsem dal závěry k sobě, byl tam rozdíl v délce - od oka odhaduji možná 1mm. Já nevím čím argumentovat. Vezměte si prostě ty samopaly a změřte je. Je tady nějaký zbrojíř? Třeba mi dá za pravdu. ...
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:První zkušenost s CZ805 - vypadá jako FN Scar (dokonce jsem si ji nejprve spletl), je docela těžká, nemá plovoucí hlaveň. Víc zatím nevím.

Chápu, že některé systémy jsou podobné nebo stejné, ale kopírování u CZ805 je do očí bijící. Navíc, zbrojovka UB ročné dostával od státu 30 mil na vývoj nové útočné pušky. Nepřijde mi to jako odpovídající výsledek, vzhledem k tomu, že použili již známé a zabéhlé systémy. Porovnávám to třeba s Par Mk1 od Proarmsu, kde udělali nesmrtelnou pušku doslova v garáži při nesrovnatelně nižší investici.

...vypada jako...
- to je bohata skusenost umoznujici zhodnoceni vyvoje a porovnani technickych parametru z podobnymi zbranemi.

Stejne respektive zkopirovane, do oci bijici prvky Ti najdu ( a to nejen ja, ale hodne lidi, co maji co docineni se zbranema ) na kterekoliv zbrani vyrobene za poslidnich 50 let.
Ad Par Mk1 plne odpovida cene vyvoje, jestli se da tak nazvat ( na trhu jsou desitky firem prodavajicich stejny system ) Jenom cena zbrane je ponekud prehnana za takovy tunning. Kolik dilu neni pouzitych z AR15? Mimochodem, podobne kity si muzes objednat ze statu za min nez polovinu. Kdyz vememe podobnou upravu H&K 416, tak v porovnani i s tim spominanym SCARem je horsi. ( Mysleno, opravdove testy ktere se nedelaji v garazi a vyjdou na nekolik stovek tisic )
Uz je to opet tady. Nekdo se snazi prodat X let starou AR15 s tim, ze se vymeni par soucastek a tim padem je perfektni moderni zbran. Pekna BLBOST.
AR15 byla puvodne jenom docasne zavedena nahrada M14. ( nez se dokonci projekt SPIW ). Sam Stoner tvrdil, ze vyvoj AR15 neni dokoncen. Tady je korupce daleko presahujici korupci zbrojovek minimalne v CR a okolnich statech.
Glock byl o polovinu levnejsi? Opravdu? Pokud vim Glock neprodal licenci ani do statu, takze uz vubec ne CR. Myslis, ze jen finalni cena hraje v ekonomice statu roli. Trochu detinske, ne?
A kdyz se podivame na to z jine strany. Glock je sice dobra zbran, ale je lepsi nez CZ75?

Jeste poznamka k Tebou proklamovane kvalite zbrani z CZUB. Jejich kvalita je porovnatelna se svetovyma zbrojovkama. Obcas se nejde zbran s problemovymi partiemi u vsech vyrobcu. Senzace chtivy reporteri a "podnikatele" ( jestli takhle vubec muzu nazvat tu verbez ), ktery se snazi nahrabat prodejem dovezenych zbrani za kazdou cenu, a nevadi jim ocernit nase vyrobky. Bohuzel, hodne jedincu si mysli ze maji pravdu protoze je demokracie a doba lzi a propagandy skoncila.

Ad Sa58: My jsme pouzivali merky a meridla. Mozna to je pro Tebe netradicni ale funguje to celkem dobre. Dokonce se s tim da zjistit odchylka od vykresove dokumentace. :lol:
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ad Sa 58 a tolerance.
No, pokud chceš něco zkoušet, zkontrolovat celou zbraň pomocí měrek. Pokud něco nebude sedět, tak vyměnit, protože je to opotřebované.
Ty měrky jsou stejné ( samozřejmě ) a pokud něco nepasovalo ( ať už z jakéhokoli důvod ) tak to šlo na opravu. Už jen existence měrek potvrzuje zaměnitelnost, u zbraně s nezaměnitelnými díly nejsou potřeba, stačí kalibr na hlaveň a nábojovou komoru, zbytek se dopasuje.
Boha jeho, co chceš měřit?? Díly pasují, na vojně nás při rozebírání sedělo u stolu tak deset, a dost často se něco prohodilo... A všechno pasovalo...
Ty pořád zaměňuješ zaměnitelnost a dodržení rozměrů.
Zaměnitelnost je o zaměnitelných dílech a né o dodržení rozměrů... Pokud ten rozdíl nevadí, tak proč se tím vzrušovat.
Dodnes mi není jasné, jak mohla ČZ75 vyhrát výběrové řízení na služební pistoli, když Glock
Pokud vím, tak Glock neprošel zkouškami... Nebo se pletu?

Nechme toho, chtělo by to CZ S805 rozebranou, pak budeme vědět víc, ne?
Fotky zatím nikdo nedodal......tak tu mám pár z militaryphotos
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Ví někdo, kdy byl zahájen vývoj FN SCAR?

EDIT: Tady je ještě hromada fotek z IDETu 09, včetně CZ S805.
EDIT2:JEDNO VIDEO Z IDETU
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Že by ten SCAR byl nakažlivej?
Obrázek
Tak už i Poláci :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Tak na letosnim IDETu jsem ji chtel rozebrat , ale potom co jsem zkousel rozebrat Skorpiona EVO III dobehl za mnou jedne pan a rekl mi , ze je zde zakazano rozebirat zbrane :D tak jsem to u te nove CZ 805 ani ratsi nezkousel , ale pres pohled do vyhozho okenka u me nastalo trochu zkamani :( klasicky rotacni zavornik se 7 ozuby ( jeden byl vytahovac ) - klasicka koncepce Ak 47 i M16/M4, ale zase jako proc vymyslet neco noveho kdyz osvecena konstrukce funguje?

Dale jsem zjisti ze je to modulova koncepce. Pazba de oddelat a pry jich bude nekolik typu ( ted je tam teleskopicka sklopka do prava - prekvapilo me ze nebyla fixovana zavrena poloha ! ). Zasobnikova sachta je vymena - pro moznost pouzivani zasobniku z AK 47 , SA vz. 58 ( v 7,62 mmm ) a z G36 , M16/M4 a zasobniku specialne vyvynutych CZUB.

Ovladani je perfektni nejvice me zaujal zachyt zasobniku ( byl velky - da se urcite obsluhovat i v rukavicich , oboustrany ) a take to ze packy natahovani zaveru nejspise leze prehodi z leve strany na pravou. Jen zachyt zaveru je dosti mali , ale ovladat sel dobre - ihned po zasunuti zasobniku mate palec primo nad nim - supr ! Ale zarazila me vyskoa hmotnost , natoze je to kupa plastu tak to ma prazdny minimalne 3,5 kg :( oproti SA vz. 58 asi jedniny krok zpet ( pokud nepocitam pouziti rotacniho zavorniku - ja bych to resil asi jinak )
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11722
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Udělal si chybu, pánové (alespoň ti co jsem tam přistihl) ze zbrojovky byli velmi ochotní a umožnili prakticky jakoukoliv manipulaci s puškou. škoda jen, že jich neměli víc, protože tam bylo stále spousta lidí, tak se toho s ní moc dělat nedalo...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11722
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Add tolerance: Stačí to vzít čistě logicky. Zbraně jsou vyráběny aby veškeré jejich součástky měly jeden rozměr s určitou tolerancí. Ta se musí dodržet, jinak je vyhozená jako zmetek. Takže když jsou všechny zbraně vyrobeny, jejich součástky mají danou toleranci a proto je možno je kdykoliv zaměnit za díl jiné soupravy. Protože jakýkoliv díl spadá do dané výrobní tolerance a tudíž je zaměnitelný. Postupem času se samozřejmě začne projevovat opotřebení vinnou provozu.

Ovšem jak je zřejmé, veškeré vyrobená zbraně podle tolerance mají tedy 100 procentní záměnu všech dílů.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Dzin píše:Udělal si chybu, pánové (alespoň ti co jsem tam přistihl) ze zbrojovky byli velmi ochotní a umožnili prakticky jakoukoliv manipulaci s puškou. škoda jen, že jich neměli víc, protože tam bylo stále spousta lidí, tak se toho s ní moc dělat nedalo...
No ja totiz toho Skorpiona EVO III nerozebral uplne , nejak jsem se zasek ( oddelal jsem pouze pazbu a zasobnik , kdyz jsem chtel vyjmout spoustovi a bici mechanizmus tak to neslo ) a pak tam dosel ten pan a rekl ze sice na to rozebirani du sprave :D ale ze se to tu nesmi tak jsem se o to ani nepokousel.
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Uk vz. 59:
tak to ma prazdny minimalne 3,5 kg Sad oproti SA vz. 58 asi jedniny krok zpet
REMOV:
CZ S805A s 360-mm barel - 3,6 kg.
Uk vz. 59 - konečně slyším někoho kdo nenadává :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

kopapaka píše:Uk vz. 59 - konečně slyším někoho kdo nenadává :D
? :lol:
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

:mrgreen:
myslím tebe, samozřejmě...
ad:Heckler...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

No ne, třeba bude dobrá no, ale když vidím, kolik se do toho vrazilo peněz z našich daní a nevzniklo nic novýho, jen to co už na trhu je, ale v novém kabátě, tak mě to štve. Ale tu váhu by mohli nějak snížit....
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:No ne, třeba bude dobrá no, ale když vidím, kolik se do toho vrazilo peněz z našich daní a nevzniklo nic novýho, jen to co už na trhu je, ale v novém kabátě, tak mě to štve. Ale tu váhu by mohli nějak snížit....
Ta cena se vrati uz jen zavedenim do armady. Stat na tom jeste vydela.
Mne spis stve, ze sme vyhodili penize danovych poplatniku za nakup M4.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

ale když vidím, kolik se do toho vrazilo peněz z našich daní
Malé upozornění, ty peníze nejsou na vývoj zbraně pro AČR, jde o podporu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Jenom podpora perspektivního výrobku.
A co bys chtěl, aby vzniklo, respektive co udělat jinak? Sice se nedá říct, že už bylo všechno vymyšleno, jenže nové principy zbraní mají ještě chvilku čas a jejich vývoj bude stát mnohonásobně víc.
Ale tu váhu by mohli nějak snížit....
Jenže to je daň za modularitu.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Uk vz. 59 - konečně slyším někoho kdo nenadává
Těžko se dá ještě přesně odhadnout, jaká ta puška bude. Nenadávám až tak na tu pušku, jako na zbrojovku. Uvědomte si, na vývoj útočné pušky dala vláda dohromady 48 mil Kč a nic nového vlastně nepřinesla. Zajímalo by mě, kam ty prachy vlastně přišly? A to nemluvím o tom, že tam možná šly i prachy z jiných zdrojů.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

**
Naposledy upravil(a) Heckler dne 18/5/2009, 02:44, celkem upraveno 1 x.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Heckler píše:Na Idetu bylo prý velké haló ohledne nového Škorpionu. Zjistilo se, že je to kompletně zkopírovaný HK UMP. Řešili to prý právníci, zástupci HK, ale kvůli nedokonalosti českých zákonů odtáhli s nepořízenou. Víte něco?
No tak to jsme si nevsiml protoze se mi nepodarilo ten novy Skorpion EVO III rozebrat ;-) zmíneno vyse ... ale podle mne tam byl dynamicky závěr a ten byl uz ve vz. 61 takze tam by problemi s patenty byt nemohli
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Heckler - V takomto podaní je to akurát plácnutie do vody. "kompletně zkopírovaný HK UMP" znamená čo?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Novej škorpík je slovenské Laugo... původně... Někde mám fotky rozebraného Lauga, tak to skusím porovnat, ale nějak se mi to nezdá.
Navíc u HK by si nejdřív měli udělat pořádek u sebe, zdá se, že ty zákony nejsou nedokonalé jen u nás...
Heckler:
Uvědomte si, na vývoj útočné pušky dala vláda dohromady 48 mil Kč a nic nového vlastně nepřinesla.
kopapaka:
ty peníze nejsou na vývoj zbraně pro AČR, jde o podporu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Jenom podpora perspektivního výrobku.
Skus si projít stránky Ministerstva průmyslu a obchodu a uvidíš, kolik se vyplácí na různé projekty i jinde...
A můžeš napsat, co by sis představoval aby ta zbraň přinesla nového?
Nějaké dobrodružství ve stylu G-11?
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:Zjistilo se, že je to kompletně zkopírovaný HK UMP. Řešili to prý právníci, zástupci HK, ale kvůli nedokonalosti českých zákonů odtáhli s nepořízenou.
Blbost, CZUB nejen stahla k sobe prava na vyrobu slovenskeho Lauga ale tusim i jeho konstruktera.
A co se tyce patentovych prav, tak v CR je stejna ochrana jako v byvale zapadni evrope. Takze zastupci H&K se jen boji konkurence.
Heckler píše:Těžko se dá ještě přesně odhadnout, jaká ta puška bude. Nenadávám až tak na tu pušku, jako na zbrojovku. Uvědomte si, na vývoj útočné pušky dala vláda dohromady 48 mil Kč a nic nového vlastně nepřinesla. Zajímalo by mě, kam ty prachy vlastně přišly? A to nemluvím o tom, že tam možná šly i prachy z jiných zdrojů.
Nemyslim si, ze ta cena je premrstena v porovnani s konkurenci, ( G36, FN SCAR, FN 2000, ... ) spis naopak.
Vyvoj NOVE ZBRANE neco stoji, a obzvlast pokud musis vytvorit neco co neni kryte nejakym patentem ( problem je, ze v dnesni dobe toho neni moc k vymysleni ).
Vyvyjet neco jako G11 je sice hezke a prestizni ale na prd. Neprodas to.

Ty utoky od H&K jsou celkem logicke. CZUB pomalu rozsiruje sortiment svych zbrani v prodeji kterych H&K v zapadni evrope dominoval ( a ve statech pokryval znacnou cast ). Ceska zbrojovka muze nabidnout porovnatelnou kvalitu za mensi peniz, a to je nejvetsi problem H&K.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Zamčeno

Zpět na „Pěchotní výzbroj“