Stránka 18 z 18

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 4/2/2026, 08:24
od palo satko
Aj vrah Kuciaka a jeho dievčata robil ochranku na mori.
Dokumenty z vyšetrovacieho spisu ukazujú, že takýto bol Marček vždy. Tichý, uzavretý muž, ktorý to vedel so zbraňami, ale inak mal v živote problémy. Nemal veľa kamarátov, po prepustení z armády bol bez stabilného zamestnania, žil na dlh a v podnikaní sa mu nedarilo.

Aj jeho nadriadení zo súkromnej bezpečnostnej organizácie Neptune Maritime Security, ktorá Marčeka zamestnávala, aby chránil pred pirátmi zaoceánske lode, o ňom hovorili ako o bezproblémovom, ale veľmi tichom človeku.

„Často má len krátke odpovede, niekedy povie len jedno slovo a pokrčí plecami, pričom absolútne neudržiava očný kontakt,“ napísal o Marčekovi jeho nadriadený do správy z tréningu na Červenom mori.

Dokumenty získala medzinárodná sieť investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP.org) a sprístupnila ich slovenským médiám. Pochádzajú z vyšetrovania vraždy.

Čítajte viac: https://www.sme.sk/domov/c/marcek-kto-j ... kusnirovej

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 15/3/2026, 21:40
od Koba
Promluvili jazykem moci a Kreml ztratil půdu pod nohama. Místo hrozeb Západu varoval vlastní občany
KOMENTÁŘ / Druhý šálek černé kávy. Tak uvedl svůj příspěvek na sociální síti X švédský ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin, když ve čtvrtek večer komentoval další zadržení plavidla ruské stínové flotily švédskými úřady. Odkazoval tím na týden starou operaci Černá káva, která byla s tou čtvrteční téměř jako přes kopírák.
Dvěma podobnými akcemi během jediného týdne prokázali Švédové nejen profesionalitu, ale také dostatek sebevědomí a odvahy. V baltských vodách se totiž v současné době sankcionované lodě ve službách Kremlu často pohybují s vojenským doprovodem přímo na palubě, nebo někde poblíž. Riziko, že dojde k přímému ozbrojenému střetu, je značné, připustil bývalý velitel zásahové jednotky švédské policie Jan Thörnqvist.

https://www.forum24.cz/promluvili-jazyk ... .sznhp.box
https://x.com/CarlOskar/status/2032196487795347967

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 07:51
od palo satko
Ono to tych Švedov asi rychlo prejde. Američani už povolili vykladať Rusku ropu.
https://www.nbcnews.com/world/russia/tr ... rcna263310

A v podstate sa čaka, kedy vstupia do vojny Hutiovia.
Analytici uviedli, že ak by sa Hútíovia zapojili do vojny s Iránom, ich hlavnými cieľmi by pravdepodobne boli ropné tankery, pretože lodná doprava predstavuje najbezprostrednejší tlakový bod a útok na ňu by signalizoval eskaláciu a zároveň by ovplyvnil energetické dodávateľské reťazce.
https://www.timesofisrael.com/as-irans- ... k-for-now/

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 09:28
od pjaro77
S čím budú bojovať, keď sa im usekne dodávka rakiet z Iránu ? Majú vlastnú výrobu dronov s dosahom stoviek kilometrov ?

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 11:28
od palo satko
Ta vodna cesta je široka len 26 kilometrov.
https://houseofsaud.com/houthis-hour-ze ... -shipping/

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 11:44
od pjaro77
Iste ale na tom ostrove a polostrove by nemohli prežiť jemenské bojové skupiny s raketami a dronmi. To by im izraelci , saudi a američania lietadlami rozsekali raz dva. Je to prehľadný terén s malým počtom úkrytov.
V článku je spomenutých niekoľko typov dronov a rakiet, väčšina je počítam iránska alebo ich vyrábajú v licencii. To znamená priemyselnú výrobu vo veľkých továrňach a tá sa zničiť podobne ako na ukrajine a rusku.

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 12:09
od palo satko
V tom članku ale spominajú aj to, že nik nevie, kolko dronov a aktualne rakiet maju a že čislo zničenych 83% je vycucane z prsta. Plati to v Irane a iste to plati aj pre Hutiov.
Keby porazit Hutiov bolo take jednoduche, boli by už porazeni davno.

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 13:38
od pjaro77
Pretože tí hutiovia sa skrývajú v horách stovky kilometrov ďaleko od mora.

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 14:40
od palo satko
Posúdenie degradácie dronov si vyžaduje nájdenie, zasiahnutie a overenie cieľov – tri kroky, ktoré mal Shahed-136 skomplikovať. Dron s hmotnosťou približne 200 kilogramov nevyžaduje žiadnu transportno-montážnu raketu, vyhradené odpaľovacie zariadenie ani pevnú infraštruktúru. Štartuje sa z naklonenej koľajnice namontovanej na pick-upe, po ktorej sa posádky môžu rýchlo presunúť, čím sa minimalizuje vystavenie protiúderom. Neexistujú žiadne pevné odpaľovacie miesta a existuje len málo pozorovateľných prípravných podpisov, ktoré by odlišovali sklad plný dronov od prázdneho. Shahed je navrhnutý tak, aby zmaril metódy zacielenia účinné proti balistickým strelám, ktoré sa spoliehajú na veľké vozidlá, pevnú infraštruktúru a dlhšie časy prípravy, ktoré generujú detekovateľné podpisy.
https://warontherocks.com/2026/03/dont- ... -capacity/

To čo plati pre Shahed plati rovnako aj pre jemensky dron.
https://smallwarsjournal.com/2025/12/30 ... abilities/

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 16:00
od Lord
pjaro souhlas, ale něco není úplně přesný no :neutral: Ale poslední zprávy nějak detailní už nejsou. K určitému zdokonalení zřejmě došlo.
pjaro77 píše: V článku je spomenutých niekoľko typov dronov a rakiet, väčšina je počítam iránska alebo ich vyrábajú v licencii.
To znamená priemyslenú výrobu vo veľkých továrňach a tá sa zničiť podobne ako na ukrajine a rusku.

Hútíové ale drony nevyrábí ve velkých továrnách, ne ?
To už by je dávno vybombardovali.

Některé komponenty mají z Íránu, něco z Číny, atd. Motory, řídicí jednotky, GPS moduly.
Drony jako Qasef-1 jsou kopie íránských modelů Ababil-T.

Pak je smontují klidně v garáži, decentralizovaně po Jemenu.
Laminátové trupy někde vyrobí šikovní modeláři. Stačí jim forma, skelné vlákno a pryskyřice.
Když jim jednu takovou „dílnu“ vybombardují, v dalších vesnicích mají dalších pět.
Tyhle dílny jsou v husté zástavbě, ve sklepích obytných domů nebo v jeskyních.

Z Íránu pašují vojenské a plastické trhaviny, které vypadají jako modelína.
Nebo Hútíové prostě vezmou staré dělostřelecké granáty, miny a hlavice.
Když dojde to nejlepší, vždycky je tu dusičnan amonný (hnojivo) nebo jiné průmyslové chemikálie.

Celá „linka“ nebo odpal se vejde na nákladní auto.


No a co se týče Ukrajiny nebo Ruska, tak to je úplně jinej level.
:arrow: Tam se už skutečně vyrábí průmyslově. V Rusku např. Geran-2 v Tatarstánu.
Na Ukrajinu se nic pašovat nemusí, tam se to oficiálně valí, a co Rusové zmastili, tak se přesunulo do Evropy nebo výrobu taky decentralizovali po Ukrajině.


Zdroj je starý, od té doby to možná o něco více pokročilo, ale obecně to stále platí.
https://www.defensenews.com/global/mide ... ce-radars/

Na obchodní lodě v Rudém moři začali hútíové útočit v listopadu 2023 v solidaritě s Palestinci poté, co Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy.
Povstalci cílí na plavidla, jež jsou podle nich nějak napojena na židovský stát nebo země, které jej podporují.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... anu-359187

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 16:40
od pjaro77
Trojmetrový dron v garáži ?

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 16/3/2026, 16:59
od Lord
Proč ne? Garáž má na délku cca 5 a více metrů :)
Křídla přidělají třeba dotatečně.
Ale ber to jako nadsázku "garážové firmy", rozhodně to nebude v Jemenu nějaká obrovská hala.
Je to takový "LEGO" pro dospělý.

V současnosti se už tyhle věci moc veřejně neřeší, aby nedávali návody.
Dříve byly weby, které se specializovaly na to, že experti přesně identifikovali součástky těch dronů :idea:

Nebo když se podíváš na telegramové kanály, tam jsou občas "propagandistické" prohlídky dílen.
Ale chce to hodnotit s určitým filtrem a odstupem.

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 4/4/2026, 20:52
od Koba
„Nic podobného jsem ještě neviděl.“ Ukrajinské útoky proměnily Balt v parkoviště ruských tankerů
Útoky ukrajinských dronů zastavily dopravu v ruských ropných přístavech v Baltském moři. Ve středu kotvilo ve stísněné oblasti Finského zálivu, velmi blízko neobydleného estonského ostrova Vaindloo, 28 ropných tankerů a 5 nákladních lodí. „Nic podobného jsem v životě neviděl,“ řekl finskému veřejnoprávnímu serveru Yle Magnus Winberg, expert na lodní dopravu z Námořní školy Aboa Mare v Turku.

https://www.forum24.cz/nic-podobneho-js ... ch-tankeru

Re: Útoky na kritickou infrastrukturu

Napsal: 18/6/2026, 08:57
od Ataman
O infrastrukturu sice nejde, ale nevím kam s tím, tak to dám sem, Polar bude mít radost, neb se týká jeho oblíbených jachet - v Kanálu se potkala seniorská jachta s ruskou fregatou. A střílelo se. Sice varovně, ale přece. Hovada.
https://maritime-executive.com/article/ ... f-uk-coast