Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Obrněná a tanková technika
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Ruská ekonomika opakuje scénář sklonku SSSR

Ruská ekonomika vstupuje do fáze nejhlubší krize za poslední dvě desetiletí, která může Kreml donutit k radikální revizi hospodářské politiky formované od počátku 21. století. Výsledky roku 2025 ukázaly prudké zpomalení průmyslového růstu, rekordní rozpočtový deficit a značné finanční ztráty v reálném sektoru. Jde o vyčerpání modelu státního kapitalismu, který byl založen na rozsáhlých rozpočtových injekcích. Klíčovým signálem krize bylo praktické zastavení průmyslového růstu. Pokud v letech 2023–2024 vzrostla průmyslová produkce o 4–6 %, pak za jedenáct měsíců roku 2025 činil nárůst pouze 0,8 %. Nejvýznamnější je pokles dynamiky ve zpracovatelském průmyslu. Nákladní doprava Ruských drah, která klesla na minimum za 16 let, což svědčí jak o problémech s exportem, tak o ochlazování domácího trhu. Rapidně se zhoršuje i finanční situace soukromých podniků. Samostatným faktorem nestability se stalo rychlé zhoršování rozpočtové situace. Deficit federálního rozpočtu Ruské federace se v roce 2025 zvýšil na 5,65 bilionu rublů, čímž překročil i úroveň Covid-19 v roce 2020. Navzdory zpomalení tempa růstu výdajů zůstává objem státních výdajů rekordní, což podporuje vysokou inflaci a nutí úřady zvyšovat daňovou zátěž. Analytici stále častěji srovnávají současnou situaci s opožděnou krizí na sklonku SSSR, kdy byly ekonomické problémy dlouhodobě maskovány dluhy. Ačkoli rozsah současných výzev zatím není srovnatelný s katastrofou 90. let, Rusko nevyhnutelně čelí prodlouženému období ekonomických turbulencí.

https://szru.gov.ua/news-media/news/eko ... znoho-srsr
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Počasí pomáhá se sankcemi proti rusku. Nejtěžší led v Baltském moři za posledních 15 let blokuje klíčové ruské přístavy pro vývoz ropy ve Finském zálivu, které odbavují přibližně 40 % ruské námořní ropy. To hrozí velkými narušeními provozu kvůli vážnému nedostatku tankerů schopnými provozu v takovýchto podmínkách. Bloomberg informuje, že Přístavy jako Primorsk a Vysock nyní vyžadují individuální doprovod ledoborců pro plavidla, která nepatří do "ledové třídy", přičemž fronty způsobují 5–7denní zpoždění; vývoz z Primorsku se začátkem února propadl na 490 000 barelů denně (meziroční pokles o 33 %, 50 % oproti úrovni z roku 2024). Rusko urychleně posílá z Arktidy jaderný ledoborec Sibir a další, aby do konce měsíce zvýšilo flotilu na šest, ale pokud led zhoustne o dalších 5 cm (na 30–50 cm), od března vstoupí v platnost úplný zákaz provozu lodí, které nepatří do "ledové třídy", v Primorsku, Vysocku a Usť-Luze. Takhle špatná situace naposledy panovala v letech 2010–2011.

https://twitter.com/kshevchenkoreal/sta ... 2518563118

Další nepředvídané problémy plynoucí z upadající ruské ekonomiky, kdy nedostupné ceny pohřbů zvýšily poptávku po kremaci na úroveň, kterou si většina Rusů nemůže dovolit. Zvýšení cen elektřiny od ledna situaci dále zhoršilo, průměrná kremace v některých regionech nyní stojí až 85 000 rublů (22 000 Kč).

https://twitter.com/jayinkyiv/status/20 ... 8757254522

V Rusku začaly bankroty ropných společností, uvádí The Moscow Times. Státní banka VTB plánuje vyhlásit bankrot ropné skupiny First Oil, která působí v Komi a Chantymanském autonomním okruhu. Jeho roční produkce dosahuje až 500 000 tun. Společnost nashromáždila dluh ve výši přibližně 6 miliard rublů (1,6 mld Kč). Na konci roku 2025 se do konkurzního řízení dostala i ropná společnost Yangpur. Dříve kvůli nárokům daňové správy zkrachovaly ropné společnosti Astrakhan Oil Company a Gorny Oil Company.

https://twitter.com/UkrReview/status/20 ... 9447327940

Ruské dráhy prakticky zkrachovaly – o tom jsou přesvědčeni i ekonomové. Její dluhy vzrostly na 4 biliony rublů (1 mld Kč) a společnost plánuje prodat 49 % svých akcií, tisíce budov po celém Rusku, nádraží Riga a mrakodrap v Moskva-City.

https://twitter.com/jurgen_nauditt/stat ... 4321482986
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Ztrátový obchod jako cena za spojenectví: Moskva vysoce dotuje výrobu dílů pro čínské stíhačky
Čína je dlouhodobě významným trhem a partnerem pro ruský vojenský průmysl. Moskva dnes Pekingu neprodává hotové letouny Su-27 či Su-30, ale vybrané klíčové komponenty, náhradní díly a technickou podporu, především pro starší stroje ruského původu, které má Čína stále ve výzbroji. Zejména na technickou podporu svého partnera Peking stále spoléhá. Nyní vyšlo najevo, že se tak děje pro Rusko za velmi drahé ceny.

Finanční zátěž na oltář dobrých vztahů
Jak upozornil web United24 Media, v interním dokumentu Sjednocené letecké korporace (OAK) z března minulého roku, k němuž se server dostal, se řeší cenová politika exportních dílů pro čínský trh. Dokument uvádí, že některé ceny dílů vzrostly téměř o 193,6 % od roku 2022 a jsou výrazně vyšší než ceny sjednané v minulé smlouvě (až osmkrát podle starších kontraktů). Nicméně jak vyšlo také najevo, exportní ceny zůstaly z velké části zmrazeny kvůli politickým a smluvním omezením.

OAK varuje v této souvislosti varuje, že přenesení vyšších nákladů na zahraničního zákazníka, v tomto případě Čínu, by mohlo vést v krajním případě k pozbytí současných i budoucích smluv. Mohlo by tak dojít k ochlazení vzájemných vztahů, což si Rusko, které vede nákladnou válku na Ukrajině, může stěží dovolit. „Klient reaguje negativně na náhlé cenové výkyvy a neoprávněný návrh na zvýšení smluvních cen bude považován za neochotu rozvíjet dlouhodobé partnerství,“ píše se v dokumentu.

https://securitytech.cz/obrana/ztratovy ... .sznhp.box
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Masivní únik informací o zbrojovkách

Masivní únik informací o ruském obranném průmyslu. Ukrajinské komunity OSINT zveřejnily podrobnosti a umístění 6 087 ruských obranných továren spolu s osobními údaji více než 1,2 milionu zaměstnanců, včetně e-mailových adres, telefonních čísel a informací o pasech. Pouze 2 290 z těchto společností bylo dříve sankcionováno Ukrajinou a spojeneckými státy. Ostatní tak nyní mohou následovat. Za další úniky informací týkajících se tohoto odvětví jsou stále k dispozici odměny. Jde o další ránu pro Rusko - po odhalení ruského jaderného průmyslu začátkem roku 2025.

https://twitter.com/bricktop_nafo/statu ... 3764974810

IMG_6017.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Německá Spolková zpravodajská služba BND zveřejnila analytickou zprávu o ruské ekonomice, kde zpochybňuje ruské oficiální a obviňuje Moskvu z jejich falšování. Podle zprávy byl například loňský státní deficit až o 26% vyšší, než přiznávaly ruské orgány.

https://www.bnd.bund.de/DE/Service/Publ ... -node.html
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: ruská alternatíva ku Starlink sieti satelitov

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 7/2/2026, 09:06 Rusi prišli o prístup k satelitom Starlink. Ako to vyzerá s ruskou alternatívou ?
internet-ako-konkurenciu-starlinku-od-elona-muska
Smělé plány se v Rusku píšou snadno. Jaká je realita? V roce 2025 se ve světě uskutečnilo 315 úspěšných startů se zařízeními na oběžnou dráhu Země. Z toho pouze 17 jich uskutečnilo Rusko, z toho pět placených zásobovacích a nebo s posádkou na ISS. Jeden pak také placený, 28. prosince Sojuz 2.1a/Fregat-M se 7 satelity a 43 cubesaty různých zákazníků na SSO dráhu. Takže 11 startů pokrývá celý ruský vojenský a vědecký kosmický program. V prosinci 2025 např. byl start jediný, radarová družice Obzor- R No.1

Ve stejném období uskutečnil Space X/Falcon 9 se stoprocentní úspěšností víc než polovinu celosvětových startů - 165. Ještě lepší je vynesený počet satelitů - přes 3 300, to je 75% ze všech světových, hmotnostně pak 80%. 120 bylo startů s družicemi Starlink, přičemž na každý start připadalo 22 až 28 družic, tj celkem okolo 3 180 družic. Další šest letů s celkem 209 družicemi pak bylo uskutečněných pro konkurenční síť Amazon - Kuiper belt - z toho dokonce jeden Falconu 9.

V prosinci také vypouštěla své satelity Čína - celkem čtyři starty po devíti družicích, v předchozím období bylo startů 13.

Z tohoto srovnání vyplývá, že i kdyby všechno běželo jako po drátku (v Rusku!?!?) vychází ruské programy tak na příštích 20 let. Kde v té době bude Starlink, Kuiper, Čína? Možná už v té době budou stačit satelity tři - podle prvotního návrhu Artrhura C. Clarka s kvantovou komunikací až do kuchyně.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od pjaro77 »

Putinov prejav o stave federáce - Nepýtajte sa, čo môžeme vybudovať, ale čo môžeme zničiť.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Poté, co byl rusům vypnut Starlink, klesl objem internetového provozu o 75 % což znamená, že prakticky 3 ze 4 terminálů Starlink používali rusové.

https://twitter.com/Tendar/status/2031982298279625054

HDMNITTbsAAePfs.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Čína ekonomicky ovládá Rusko

Po roce 2022 se ruská ekonomika výrazně změnila. Do mezer, které uvolnily západní značky po svém odchodu, se aktivně zapojily čínské firmy. Od prosince 2021 do února 2026 se počet společností s čínskou účastí v Rusku zvýšil téměř desetinásobně a jejich podíl mezi všemi zahraničními společnostmi vzrostl z 3,6 % na 22,3 %. Zvláště výrazný byl rok 2025, kdy bylo zaregistrováno více než 4 000 nových čínských společností. Čínský byznys se neomezuje pouze na zakládání nových firem — Číňané stále častěji kupují stávající ruské společnosti a přebírají jejich řízení. Hlavní oblastí činnosti čínských společností v Rusku je obchod, zejména internetový prodej a tržiště. Čína zaujímá přibližně 80 % přeshraničního obchodu ruských tržišť a na některých platformách je každý pátý prodejce z Číny.

https://twitter.com/lazikkkk/status/2032654535785603297

IMG_6304.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Putinova vojenská banka je ve ztrátě. Experti mluví o bankovní a hospodářské krizi
Banka Promsvjazbank (PSB), jeden z hlavních nosníků ruského válečného průmyslu, se v roce 2025 ocitla ve ztrátě, informoval deník The Moscow Times. Podle agentury Reuters měla dle výkazů banka za rok 2025 ztratit 19,2 miliardy rublů. To poměrně ostře kontrastuje s rokem 2024, kdy získala 65,3 miliardy rublů. Jde o dopad stále rostoucího nesplácení úvěrů.
PSB podle aktiv je jednou z pěti největších ruských bank. V jejím držení je více než jeden bilion rublů. Do mínusu se však dostala kvůli nesplaceným úvěrům, jejichž objem narůstá. Během roku 2025 bylo vyhrazeno bezmála 300 miliard rublů na rezervy pro „zalepení“ těchto ztrát. To je přinejmenším trojnásobek částky za rok 2024.

https://www.forum24.cz/putinova-vojensk ... hp.context
https://www.themoscowtimes.com/2026/03/ ... lts-a92197
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11856
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Lord »

Analýzy se snažily odůvodnit stav ruské společnosti nebo jeho ekonomickou vyčerpanost z války.

A jak to dopadlo :?:

Vypadá to na další přípravu na nějaký utahování šroubů v Rusku.
Rusko se připravuje na rok 2026 jako na rok hybridní eskalace, kdy bude využívat vnitřní represe k udržení stability režimu, viz odkaz Rusi.
Digitální dohled: Od 1. ledna 2026 musí internetové služby v Rusku uchovávat data. Digitální gulag.

Neudržitelná válečná ekonomika - to byla hlavní předpověď, ale zdá se, že růst ceny ropy, Rusku prostě pomůže dál zbrojit.
Ruská centrální banka viděla možnost prodlouženého cyklu nízkých cen ropy, no a IQ47 do toho hodilo vidle.

https://www.rusi.org/explore-our-resear ... escalation

Výsledek analýz o „ekonomickém kolapsu“ je zatím takový, že se autoři spíš sekli v čase.

Režim ví, že s pokračující válkou poroste apatie nebo tichý odpor. Proto ten digitální dohled.
Původní předpoklady o vyčerpání stály na tom, že sankce a cenové stropy Rusko vyhladoví.

Jakmile se do hry vloží nová administrativa v USA (IQ47) s nepředvídatelnou politikou, trhy reagují.
Pokud se nepodaří srazit cenu ropy k 50 dolarům za barel /to měl být asi ruský strop diktovaný EU, jinak byla asi za 60/.
Pro spoustu amerických těžařů z břidlic byla hranice rentability někde mezi 65 USD.
Putin má pořád dost „v bankomatu“.
Rusko operuje s více než 1000 starými tankery (tzv. shadow fleet), které plují pod falešnými vlajkami.
Čína a Indie odebírají přes 80 % ruského exportu.
Pro ně je ruská ropa v „akci“ (stále s diskontem oproti Brentu) dar z nebes.

Konflikt s Íránem v roce 2026 paradoxně Rusku pomohl. Jakmile se začalo válčit v Hormuzském průlivu, ceny ropy vystřelily nahoru a Rusko začalo inkasovat miliardové bonusy. Trhy se teď bojí hlavně toho, že IQ47 politika není lineární.

Cena letí ke 100 USD -> Rusko bohatne -> ale americký volič zuří u pumpy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Putin požádal oligarchy, aby kvůli válce přispěli do rozpočtu
Válka na Ukrajině je zátěží pro ruský rozpočet. Prezident Vladimir Putin se měl proto obrátit na oligarchy, jestli by do něj nepřispěli.

Ruský prezident Vladimir Putin požádal oligarchy, aby poskytli příspěvek do ruského státního rozpočtu, který je napjatý kvůli pátým rokem trvající invazi na Ukrajinu. Informuje o tom list Financial Times s odvoláním na tři informované osoby. Proslov, který měl šéf Kremlu ve čtvrtek k velké skupině významných podnikatelů, podle listu ukázal, že Putin hodlá v invazi na Ukrajinu pokračovat navzdory hospodářským potížím, jaké pro Rusko znamenají. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale popřel, že by se Putin na oligarchy s takovou žádostí obrátil.

Financial Times o schůzce napsaly, že během ní nejméně dva oligarchové řekli, že s radostí dobrovolný příspěvek do státního rozpočtu poskytnou. Šlo prý o Sulejmana Kerimova, který hovořil o 100 miliardách rublů (přes 26 miliard korun) a Olega Děripasku.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... -internetu
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Slova se vedou a voda teče. Tohle jsou lidi, co možná i někde pustí chlup, ale moc dobře vědí jak ho dostat obratem zpátky. No a z toho co se zašantročí kdesi cestou, bude někdo mít moc krásnou jachtu nebo vzdušný loft. Moskevský stát ale na tom rozhodně lépe nebude.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Aktuální ideologové ruského režimu vykládají ruský postoj ke svobodě například ve vládním odborném časopise Státní služba jako posun od svobody k „vůli“, díky níž je člověk schopen se v krizovém momentu vypnout k hrdinskému činu. Ale v běžném životě Rusové nemají vůli k pravidelné, systémové práci, která je základem dlouhodobého úspěchu a prosperity. Svoboda prý není individuální vlastnost, ale vnitřní síla překonávat překážky. Jestli ale takové články někdo čte a bere vážně, je už jiná otázka.

https://pa-journal.igsu.ru/journal/11659/
Государство_обложка_2_2025-pdf.jpg
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Američané deportovali desítky Rusů
Spojené státy americké v sobotu deportovaly několik desítek Rusů, oznámila v noci na neděli nezisková organizace Russian America for Democracy in Russia. Podle ní je americké úřady do Ruska vyhostily přes egyptskou Káhiru a převážely je v poutech.
„Podle dostupných informací bylo pro tuto deportaci shromážděno několik desítek Rusů z pěti až šesti imigračních detenčních center po celém území USA. Převoz do Alexandrie (v Louisianě) začal s předstihem, a to již týden před odletem,“ uvedla na Facebooku nezisková organizace.

Doplnila, že podmínky přepravy na letiště ve státě Louisiana byly „extrémně těžké“. „Dlouhé úseky cesty v poutech, někdy nemožnost sedět po dobu několika hodin, přespávání na podlaze, vyčerpávající čekání v přeplněných prostorách,“ popsala organizace.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Rusko ochromil kolaps bank, když se Kreml snažil zablokovat VPN
Snahy Kremlu o omezení VPN sítí v Rusku skončily naprostým fiaskem, v pátek kvůli tomu zkolabovaly banky po celé zemi. Lidé nemohli platit svými kartami v obchodech ani v metru, nemožné bylo také vybírat peníze z bankomatů. V sobotu o tom podle agentury Reuters informoval zakladatel šifrované chatovací aplikace Telegram Pavel Durov.
Výpadky zasáhly běžný život milionů lidí napříč Ruskem. Platební terminály přestaly fungovat prakticky z minuty na minutu a nikdo na to nebyl připraven.

Situace podle webu The News International rychle přerostla v chaos, který připomínal spíše technologický blackout než cílené bezpečnostní opatření. Podle Durova byly příčinou snahy ruských úřadů o omezení přístupu k VPN službám, které lidé běžně využívají k obcházení státních internetových blokací. „Jejich pokusy o blokování spustily masivní selhání bankovního systému,“ uvedl na Telegramu.

https://www.thenews.com.pk/latest/13977 ... nt-failure
https://www.novinky.cz/clanek/internet- ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Ukrajinské jednotky dronů SSU a USF zasáhly Alčevský hutní závod a zastavily jeho provoz. Drony FP-2 zasáhly klíčová výrobní zařízení, poškodily vysoké pece, dílny, plynovody a energetickou infrastrukturu. Závod dodává materiály pro Uralvagonzavod, který vyrábí tanky T-90M a houfnice Msta-S pro ruskou armádu.

https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 3168194789
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Ruská ropa zdražuje, ale Kreml z toho radost nemá
Válka na Blízkém východě zvedla ceny ropy až k hranici sta dolarů za barel. Pro Rusko by to měla být skvělá zpráva – zdálo se, že Kreml slaví. Opak je pravdou. Moskva sice těží z globálního chaosu, ale zároveň čelí rostoucímu dluhu, deficitům v regionech a ukrajinským útokům na klíčovou infrastrukturu. Data z ruské účetní komory ukazují, že veřejný dluh vzrostl za rok 2025 o 21 procent na téměř 375 miliard eur.

https://e-news.cz/aktuality/ruska-ropa- ... .sznhp.box
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 567
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Rusové zuří, Apple je hodil přes palubu. Jejich „jablíčka“ přišla o klíčové funkce
Americký technologický gigant Apple odřízl Rusy od klíčových funkcí. Zkrátka vypnul zpracování plateb. V praxi to znamená, že desítky milionů ruských uživatelů přišly nejen o služby jako Apple Music či iCloud+, ale i o možnost nakupovat aplikace. Výrobce iPhonů, iPadů a MacBooků oznámil „novinku“ v tichosti skrze zveřejněný dokument v sekci podpory. K omezení služeb však napomohlo i samotné Rusko.
Základní služby od Applu, tedy včetně zpracovávání plateb v App Store a jeho přidružených předplatných, přestaly v Rusku fungovat od 1. dubna. Ruští uživatelé tak budou muset oželet například hudební knihovnu Apple Music, zálohovací funkci iCloud+, streamovací aplikaci Apple TV i obyčejnou možnost kupovat jakékoliv aplikace v digitálním obchodě.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ru ... =272625941
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Zrovna nedávno se psalo, že ruské úřady mají problém s blokováním VPN na iPhonech. Ministerstvo pro digitální rozvoj zaslalo společnostem Sberbank, Yandex, VK, Wildberries, Ozon a dalším doporučení ohledně vyhledávání VPN na zařízeních uživatelů. Společnosti musí do 15. dubna omezit přístup těmto uživatelům, jinak jim hrozí sankce – odebrání IT akreditace a vyřazení z "bílých seznamů". Kontrola je založena na analýze IP adres, geolokace a chování uživatelů, ale funguje s chybami. Hlavním problémem je iPhone. Kvůli politice iOS aplikace nemohou sledovat VPN, proto je její odhalování výrazně omezeno.

https://twitter.com/lazikkkk/status/2041075696378728935
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“