Re: Sovětsko-Čínský konflikt – Damaňskij 1969
Napsal: 3/3/2026, 20:26
Něco sem klidně dej.
Aj bez ai - laser s vykonom pouzitelnym v boji bol v 60. rokoch ciste scifi. Na najmensi laser s dostatocnym vykonom by vtedy bolo nutne pouzit bitevnu lod. Je jedno kde, vtedy taku technologiu nemal nikto na svete.Západní zpravodajské služby (hlavně CIA) – v 70. letech dostaly několik nepotvrzených zpráv a drbů, že SSSR použil „lasery“ proti Číňanům během hraničního konfliktu 1969.
Ano, o tom píše i zdroj. Úvodní článek by šlo doplnit o pozadí konfliktu a jiné zajímavé detaily pro pár zbývajících nadšenců, nebo čtenáře zajímající se v dnešní době více o historiiDamaňského ostrov není tak velký a koncentrace sil by musela být skutečně masivní, aby přibližně 5000 mužů mohlo být zabito nebo zraněno.
Prakticky se tady bavíme o několika zcela rozbitých praporech a i když jsem zatím nekontroloval počty nasazených sil na čínské straně, nemyslím si, že byly tak velké, aby se v okolí ostrova nebo přímo na něm mohlo nacházet tolik potenciálních obětí.
Sověti neměli Grady nějak ošahané, munice různá (a použili co jim pod ruku přišlo včetně zápalné, která by jinak nebyla první volbou). Hlavně udělali chybu v zaměření a salva dopadla i na druhou stranu řeky do oblasti nějaké farmy, kde shodou okolností měl protivník shromážděné zálohy (proto se o počtu těch nešťastníků moc neví).
To se mohlo počítat celkové včetně těch lidských vln nebo lidových milicí, které Mao provokativně posílal k hranicím.Čínská vlastenecká výchova v té době... ostrov Zhenbao.
Chvalozpěvy, lyrické skladby a hrdinské symfonie se rozplynuly s kouřem stoupajícím nad řekou Ussuri...
Doporučuji zájemcům si přečíst celý článek na odkazu jo. Tady jen výcuc pro polemiky.... na čínské straně údajně asi 6000 vojáků, příslušníků Rudých gard a tzv. zemědělských divizí chung-wei-ping, rusky nazývanými „chunvejbini“.
Čínská strana o tom dodnes mlčí, pouze ve vojenském muzeu v Pekingu vystavuje ukořistěný sovětský tank T-62.
Dopadla o dalších cca 5 km dále, shodou náhod na „čínskou vesnici“, která byla ve skutečnosti úplným zázemím pro čínská vojska v oblasti se sklady, nemocnicí, ubytovnami, velitelstvím, atd.
A tam nastalo naprosté peklo.
https://www.armyweb.cz/clanek/udalosti- ... acni-valky
Každou zimu jsou kvůli chladnému počasí řeky Chej-lung-ťiang a Wu-su-li /synonym Ussuri/ zamrzlé a led je tak silný, že po nich mohou přejet nejen chodci, ale i nákladní auta a tanky.
Od 60. let 20. století se vztahy mezi oběma stranami, Čínou a Sovětským svazem, zhoršily a hraniční konflikty se postupně vyostřovaly.
https://www.yibao.net/2023/04/14/wang-w ... sland-war/
4. března 1969 vypukly po celé Číně demonstrace za svržení sovětského „nového cara“ a nad zemí se ozývala hesla na svržení sovětského revizionismu.
9. března 1969 nastoupil autor a více než 1000 vzdělaných mladých lidí z Chang-čou do vlaku na nákladním nádraží Nanxingqiao v Chang-čou a spěchal do Velké severní divočiny.
Bitva byla patová a trvala devět a půl hodiny, přičemž ostrov Zhenbao osmkrát změnil majitele.
Největší ztrátou sovětské armády byla smrt velitele společných sil plukovníka Leonova a do rukou čínské strany padl tank T-62, tehdy nejnovější model, což byl její největší zisk.
Podle článku „Incident na ostrově Zhenbao, který znám“, který online zveřejnil profesor Yang Fan.
Výzkum tanku přinesl armádě několik překvapení. Prvním překvapením bylo, že tank byl vybaven vysoce výkonným dieselovým motorem, vážil 37 tun a dosahoval rychlosti až 50 kilometrů za hodinu.
Druhým byl velkorážní 115mm hladkohlavňový kanón, jehož průbojný projektil mohl snadno zničit jakýkoli tank v naší armádě.
Třetím byl bistabilní regulátor střelby, který mohl střílet za pohybu, zatímco naše tanky musely při střelbě zastavit, což z nich dělalo velmi snadný cíl pro nepřítele.
Za čtvrté, měl infračervené noční vidění s vizuální vzdáleností 1000 metrů v noci, takže mohly střílet, i když ještě nebyly v dostřelu našich tanků.
Za páté, pancéřování TANKU odolalo všem našim protitankovým zbraním.
Prošel jsem si řadu článků v čínštině a ruštině a zjistil jsem, že „moderní“ ruské verze, ačkoli obsahují jádro faktů, jsou někdy náchylné k přehánění, nebo k politické zaujatosti.
Na Západě získaly určitou popularitu, neozbrojené šarvátky mezi údajně fyzicky silnějšími Sověty a slabšími čínskými vojáky Čínské lidové osvobozenecké armády.
Čína má starobylou tradici bojových umění používaných na feudálním bojišti a poté na moderním bojišti.
Je nepravděpodobné, že by sovětští vojáci dominovali svým čínským protějškům.
https://thesanghakommune.org/2018/07/07 ... dent-1969/
...v čemž vidím celkem 9 průzkumných rot, 3 pěší prapory a 2 pěší roty. K tomu dělostřelecký prapor, minometnou rotu, rotu 75mm bezzákluzových děl, dělostřelecký pluk, několik samostatných děl a pluk PVO. To mi přijde příliš málo na ztráty, které odhadují Rjabuškin a Orenstein, i když je možné, že Číňané schválně v literatuře zmenšují síly, které nasadili.Combat Force
i. No. 1, 3 Company with HMG Platoon, Anti-Tank Platoon (75mm RCL), two 60mm mortar squads, Support Company, 1/217th Regiment
ii. No. 1, 2, 3 Battalion and Artillery Battalion, 201st Regiment, 67th Division, 23 Corps
iii. AA HMG Battery, 23 Corps (as infantry)
iv. Reconnaissance Company, 190th Division, 64 Corps
v. Reconnaissance Company, 191st Division, 64 Corps
vi. Reconnaissance Company, 39 Corps
vii. Reconnaissance Company, 115th Division, 39 Corps
viii. Reconnaissance Company, 117th Division, 39 Corps
ix. Reconnaissance Company, 133rd Division, 46 Corps
x. Reconnaissance Platoon, 397th Regiment, 133rd Division, 46 Corps
xi. Reconnaissance Platoon, 398th Regiment, 133rd Division 46 Corps
xii. Reconnaissance Platoon, 399th Regiment, 133rd Division, 46 Corps
Supporting Arms
i. 75mm RCL Support Company and 120mm Heavy Mortars Support Company, from 200th Regiment, 67th Division, 23 Corps
ii. 2/20th Artillery Regiment
iii. No. 4 and 6 Troop, No. 5 Battery, 2/413th Artillery Regiment – 85mm field guns
2/620th AA Regiment
Už boje 2. března, kdy Číňané přepadli pohraničníky, byly vedeny se vším všudy. Romantika skončila mnohem dříve a spíše bych to viděl tak, že nikomu na čínské straně se nechtělo moc eskalovat v situaci, kdy se ukázalo, že to Sověti myslí vážně (což se ale podle mě ukázalo ještě předtím, než 13. prapor začal střílet – už jenom přítomnost tanků a dalšího dělostřelectva byla dost vážná věc). Navíc ty dvě baterie začaly střílet těsně předtím než se nad bojištěm snesla tma – kdyby spustily dříve, možná by čínští velitelé eskalovali mnohem více, protože by stále měli naději na to ostrov získat.Grady byly v podstatě přiznáním sovětské prohry ve „férovém“ boji.
Upřímně, připadá mi trochu zvláštní, kdyby měli střílet na ostrov, kde by měli ještě své vlastní lidi. Mohlo dojít k chybě dané špatným spojením, mohl to být projev tradiční ruské úcty k lidskému životu, ale spíše bych řekl, že na čínský břeh stříleli záměrně. O munici se mé zdroje nezmiňují, stejně jako o úrovni výcviku, takže tady by to chtělo další informace o tom, jak fungovala 135 MSD. Situace na sovětském Dálném východě mohla být všelijaká, ale zatím jsem proti tomuto spíše skeptický. Na čínskou stranu řeky podle mě stříleli zcela záměrně a omezili se na jedinou salvu kvůli strachu z eskalace a toho, že za chvíli měla boj stejně přerušit noc.Syručka nemůžu teď najít v tom "bordelu" ve skříních, ale pokud to nebylo jinde, tak on komentoval vysoké ztráty na straně Číňanů nějak tak, že Sověti neměli Grady nějak ošahané, munice různá (a použili co jim pod ruku přišlo včetně zápalné, která by jinak nebyla první volbou).
S politickým rozměrem souhlasím, jen podle mě měli zálohy rozestavěné dále od hranice. Terén je v okolí ostrova poměrně špatně přístupný a jako velitel bych muže držel spíše v kvartýrech než na mrazu.SSSR by byl agresor, který vtrhl do Číny. To by Maovi umožnilo vyhlásit válku a definitivně „vyčistit“ stranu od všech, kteří se klaněli k Moskvě.
Naštěstí někdo naskenoval mapy Sovětského generálního štábu.Ale pro potvrzení by to chtělo asi více zdrojů. Nicméně náznaky něčeho takového lze nepřímo vyčíst z uvedených zdrojů.
Jak na tom tehdy byli s raketomety? Z tanků T-62 byli docela překvapení (a měli velikou radost, když se po bitvě jednoho zmocnili), ale jinak čínská výzbroj v oblasti nevypadá úplně marně.Číňané pochopili, že proti moderní technice jim zamaskované zálohy blízko ostrova nepomůžou, pokud je nepřítel prostě „vypaří“ z dálky.
Ale jinak s tebou souhlasím, že to je přehnané. Museli nasadit opravdové specialisty na asijská bojová umění.Příběhy o chudých rolnících, kteří se díky disciplíně a shaolinskému tréninku dokázali postavit tyranským pánům, jsou v čínské kultuře (a kinematografii) nesmírně populární.
parmezano píše: ↑ Napadla mě, taková ptákovina , kdyby šlo kouknout na tehdejší "filmové týdeníky" . Možná by tam něco bylo.
Což je naprosto klíčová nevýhoda, pokud taková armáda stojí proti komukoli, kdo se podobně jako Sověti spoléhá na dělostřelectvo.Číňané tehdy neměli ani pořádné systémy řízení palby.
Právě. Standardní logika velí rozmístit jednotky na odvráceném hřebeni, kterých by mělo být v okolí ostrova docela dost. Obávám se jen, že čínská vojenská logika může být v tomto období úplně jiná než ta naše, a já nemám dost zdrojů k tomu, abych ji pochopil. Tuším, že nejspíš existuje americký manuál založený na jedné čínské příručce, kterou se jim podařilo ukořistit v padesátých letech v Tibetu, ale nevím, jestli je někde online.Pokud by "partyzáni" byli těsně za kopcem (na odvráceném svahu), byli by pro rakety typu Grad obtížně zasáhnutelní.
Souhlasím; hlavně si nedovedu představit, jak svou techniku předvádí v hrubých kabátech a válenkách.BTW. představa AI, že čínští pologramotní rolníci ovládají bojové umění je legrační. Podle Syručka tam bylo na obou stranách pár "mistrů", ale zbytek byl normální kádr. Knihu mám v jiné lokalitě a tam se dostanu cca v květnu.
Uvidíme, kolik je tam prostoru pro nějaké vesnice nebo farmy. Viděl jsem ale svědectví jednoho čínského dělostřelce, podle kterého Sověti zasáhli jejich baterii, což vypadá, jako by věděli velmi přesně, kam míří.Je docela možné, že místo zamýšleného břehu trefili nechtě něco "opodál" a jak tu zmiňujete, tak v mrazu možná byli vojáci někde ubytováni pohromadě a masakr je na světě.
Takže by čínské zázemí ostřelovali z gradů a na ostrov použili minomety?V 17:10 byl proveden desetiminutový přepad na nepřátelské palebné pozice a živou sílu **na ostrově** a přes čínské území do plné hloubky dělostřeleckým plukem a oddílem? Grad ze 135. motostřelecké divize za zapojení minometných baterií.
Červený polokruh máš na hranici dostřelu Gradu jo. Podíval jsem se ještě na satelitní mapy, a odměřil si to.Každopádně v tuto chvíli nevidím moc prostoru pro zásah nějakého prostoru velké koncentrace vojsk a materiálu na nějaké farmě nebo vesnici.
Čínské jednotky byly i za hřebeny, ale zřejmě počítali jen s klasickým ruským dělostřelectvem.Standardní logika velí rozmístit jednotky na odvráceném hřebeni, kterých by mělo být v okolí ostrova docela dost.
Obávám se jen, že čínská vojenská logika může být v tomto období úplně jiná než ta naše, a já nemám dost zdrojů k tomu, abych ji pochopil.