Stránka 3 z 4
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 10/1/2024, 10:27
od Zemakt
No právě Archimédes. Tady máš něco co se pohybuje kolem plus minus 2 000 tun.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Projekt_20380
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 10/1/2024, 10:46
od Alfik
Rozumím. Dobře. Tak tedy člun kterému Íránci říkají korveta

Když je nikdo nepochválí... musí to udělat sami

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 10/1/2024, 10:54
od Zemakt
Ba ba

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 10/1/2024, 11:00
od Ataman
Alfik píše: ↑10/1/2024, 10:09ale ta fotka by těm ani ne 2000t odpovídala.
Jo jo, ty původní fotky jo, taky mě to zblblo. Tady s těma pajdulákama už to vypadá úplně jinak:
http://www.hisutton.com/images/Iran-IRG ... -Mahdi.jpg
Alfik píše: ↑10/1/2024, 10:46Rozumím. Dobře. Tak tedy člun kterému Íránci říkají korveta

Ale houbeles, to jen Zemakt je staromilec a konzerva

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 10/1/2024, 11:05
od Zemakt
A má rád škatulky, nikoliv že vše je pan Gogo

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 11/1/2024, 09:27
od Alfik
Jo. Děkuju. S těma pajdulákama to vypadá tak na 500-800t.
Zemakt píše: ↑10/1/2024, 11:05
A má rád škatulky, nikoliv že vše je pan Gogo
Škatulky a porovnávání, vč. jablek s jinými ovocmamima, je základ. Bez toho není nic známo ani jasno.

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 12/1/2024, 15:07
od Alfik
Podávám vysvětlení. A omluvu (byť jsem v tom nevinně).
Atamane, i ostatní, došlo bohužel k dezinformaci ohl. výtlaku. Díky tomu, že já sice umím několik jazyků - ale arabsky nikoli, a protistrana umí jen arabsky, došlo při tlumočení mého dotazu přes DeepL k omylu.
Těch 1650 tun výtlaku má sice korveta jménem Abu Mahdi, ale saudskoarabská... nikoli ta na tom obrázku.
Viz též (když jsem to ověřoval tak jsem to našel) zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Dhabi-class_corvette
Naše firma se tímto omlouvá za omyl, jenže se stává jednou... dvakrát... několikrát... za deset let

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 12/1/2024, 20:33
od Zemakt
Jo, ještě uznej, že ten výtlak je plus minus tři sta, a tvůj trest je zahlazen

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 12/1/2024, 21:02
od Alfik
Zemakt píše: ↑12/1/2024, 20:33
Jo, ještě uznej, že ten výtlak je plus minus tři sta, a tvůj trest je zahlazen
To klidně uznám, ale stejně si za trest zítra po obědě nedám viržínko

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 12/1/2024, 21:46
od Ataman
Alfik píše: ↑12/1/2024, 21:02
To klidně uznám, ale stejně si za trest zítra po obědě nedám viržínko
To je přespříliš kruté, kdyby jsme žili v prohnilé monarchii, tak dejme tomu, ale dnes? Kde chceš dnes nekoupit viržinko?
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 13/1/2024, 09:33
od Alfik
Ataman píše: ↑12/1/2024, 21:46
Alfik píše: ↑12/1/2024, 21:02
To klidně uznám, ale stejně si za trest zítra po obědě nedám viržínko
To je přespříliš kruté, kdyby jsme žili v prohnilé monarchii, tak dejme tomu, ale dnes? Kde chceš dnes nekoupit viržinko?
Nema problema, a to ani dnes,v neméně prohnilé republice:
https://www.gentlemania.cz/cs/suche-doutniky/virzinka

Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 13/1/2024, 10:47
od Ataman
Tyhle neberu, ty nedělá Borodyová
No a malá vsuvka k tomu nema problema - já se před vánocema, zaradovavše se, že se opět začaly dovážet nějaký tabáky od G&H, pokusil něco přes internet zakoupit. Obštrukce a martyrium to bylo tak strašný, že sem nakonec potupně zavoval majiteli místního pajpšopu, aby mi dotyčné sehnal.
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 6/3/2024, 22:15
od seabee
Na výstavě DIMDEX 2024 v Kataru předvedl Írán automatický námořní 20 mm kanón a modely rychlého zásahového člunu CM-90, ponorky Midget a 94 m dlouhé fregaty s přistávací plošinou pro vrtulníky. Dál čtyřhlavňový 12,7 mm rotační kulomet a také "licenční" AK-47 a model noého UAV s názvem "Gaza" třídy MALE s nosností 500 kg, údajně už zařazeného do výzbroje. Mimo to vystavil PLŘS Sevvom Khordad, která údajně sestřelila americký průzkumný MQ-4C Triton.
V tištěných materiálech pak Írán propagoval řadu balistických střel od krátkého po 3 000 km doletu. Poprvé také pozemní systém včasného varování SL-ASR3 spojený s C4I systémem = Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence.
V nejlepším Chamberlainovském stylu počká Západ se zásahem proti Íránským proxies a odřadům po světě až budou všichni řádně vyzbrojení.
https://www.oryxspioenkop.com/2019/10/t ... istic.html
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 7/7/2024, 22:37
od Wolfhound
Íránská fregata Sahand se převrhla v domovském přístavu
Fregata íránského námořnictva IRIS Sahand (74) se převrátila a potopila ve svém domovském přístavu Bandar Abbás. Loď je 12 let stará a patří mezi nejmodernější hladinové bojové lodě íránského námořnictva. Současná modernizace zřejmě přetížila nástavby a posunula těžiště lodi.
Íránské námořnictvo (IRIN: Islamic Republic of Iran Navy) zaznamenalo v posledních letech řadu vážných neštěstí. Mezi ně patří např:
Sesterská loď Sahandu, IRIS Damavand (77), která se 10. ledna 2018 převrátila a potopila po najetí na mělčinu.
Poté 2. června 2021 v Ománském zálivu vzplála a potopila se tehdy druhá největší íránská válečná loď Kharg.
Další sesterská loď Talayieh se 6. prosince 2021 převrátila v suchém doku v Bandar Abbásu.
Mezi další významné nehody patřila podpůrná loď Konarak zasažená raketou 11. května 2020. Tato nehoda byla způsobena vlastní palbou, zásahem íránské rakety.
Zdroj:
https://www.navalnews.com/naval-news/20 ... and-sinks/
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 8/7/2024, 06:29
od Zemakt
Vasa 2.0
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 2/3/2026, 15:18
od Rase
Íránská námořní základna Konarak byla napadena řízenými střelami Tomahawk, což mělo za následek značné škody, včetně:
Potopení lodi IRIS Jamaran (76)
Potopení lodi IRIS Bayandor (81)
Potopení lodi IRIS Naghdi (82)
Neidentifikovaná loď (možná potopená)
https://twitter.com/Philipp27960841/sta ... 2925282635
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 2/3/2026, 21:29
od Rase
Největší íránská vojenská loď IRIS Makran (441), přestavěný ropný tanker sloužící jako mobilní nosič dronů, hoří na námořní základně v Bandar Abbásu.
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 5717775757
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 5/3/2026, 21:37
od Rase
Celá posádka 208 členů íránské pomocné lodi Búšehr se po konzultacích s vládními úředníky a diplomaty vzdala srílanským úřadům.
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... 1072761269
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 6/3/2026, 09:16
od Dzin
Nejspíše je to reakce na potopení íránské fregaty americkou ponorkou v těchto vodách.
Re: Íránský zbrojní průmysl - námořnictvo
Napsal: 6/3/2026, 14:19
od Rase
Americké oblastní velení (CENTCOM) oznámilo, že síly USA udeřily na íránskou loď nesoucí bezpilotní letadla. Plavidlo IRIS Shahid Bagheri známé v íránských médiích jako "Pýcha Teheránu", skončilo v plamenech. Írán od začátku americko-izraelské operace přišel o nejméně dvě desítky plavidel různé velikosti. "Dnes byla zasažena íránská loď, nosič bezpilotních letounů. Jde o plavidlo velikosti letadlové lodi z dob druhé světové války, které nyní hoří," uvedl v pátek CENTCOM na svém oficiálním twitterovém účtu. Neupřesnil však, kde k útoku došlo. "Potápíme jednu íránskou loď za druhou a potopíme celé íránské námořnictvo," nechal se slyšet velitel CENTCOM, admirál Brad Cooper.
https://www.b92.net/english/world/21346 ... rrier/vest
Američané zasáhli ve středu 4. března u pobřeží Srí Lanky jinou íránskou válečnou loď, fregatu IRIS Dena se zhruba 180 členy posádky. "Americká ponorka potopila v Indickém oceánu íránskou válečnou loď, která si myslela, že je v mezinárodních vodách v bezpečí. Místo toho ji potopilo torpédo. Tichá smrt," pochvaloval si šéf Pentagonu Pete Hegseth. Zmíněná loď íránského námořnictva o délce 95 metrů a výtlaku 1500 tun, která je někdy označovaná i jako torpédoborec, byla oficiálně do služby uvedena teprve v roce 2021. Potopení IRIS Dena označil ve středu Hegseth za "první potopení nepřátelské lodi torpédem od druhé světové války". To není tak úplně pravda – přinejmenším argentinská válečná loď General Belgrano byla v roce 1982 potopena během Falklandské války poté, co ji torpédovalo britské námořnictvo.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... u-40566227