Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Alchymista »

Zrážka s realitou? Život v ČSLA si pravdepodobne nikdy nezažil...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Pátrač »

Kruan: nejsem sice admin ale musím odpovědět.

Jsem nosný autor celé této třídilné práce na kterou navazuje skvělý rozbor kolegy Argonanta v této samostané práci. Kdyby sis kolego pročetl celé vlákno tak bys zjistil, že tento post byl pouze a jen ironickým šlehem, protože reagoval na post, který mi připadl jako nesmírně švihlý.

Samosebou mé bolševické agitky může admin utnout kdy uzná za vhodné a vykázat mě mezi uličníky. Třeba to na základě Tvé žádosti udělá. Bude mi to srdečně jedno. Celá moje a Argonatova práce byla - kupodivu i s bolševickou agitkou, pokud tam tedy byla, já si to nemyslím- vyhodnocena jako zdroj cenných informací a byla zaarchivována Českou národní knihovnou , cituji: "jako zdroj informací pro budoucnost". Stalo se tak mimo Palbu.cz, protože ta tuto možnost odmítla.

Takže moje úsilí nelze už nikým a nijak poškodit a to ani v dobré víře. Jelikož budu i nadále vystupovat tak jak vystupuji, třeba se zásahu admina DOČKÁŠ. Den kdy se tak stane oslavím tím, že bouchnu špumáňo s jablečnou příchutí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Polarfox »

Argonantus píše:Pro takové Italy mi vůbec tak blbá nepřipadá. když se nevzdám, přejedou mne ty tanky, případně atomovky; jen trochu později. Tady nejsou žádná dobrá řešení; jen méně katastrofální.

USA a Rvropa by v tomto momentě mohly mít trochu jiné zájmy. Společné byly, dokud je USA mohly ochránit. Jakmile se ukáže, že to nedokážou, je všechno jinak. Pilgrim to demonstroval dostatečně drasticky. Jak říkáte dál sám.
Pořád tu existují spojenecké vazby, závazky, vliv USA a ostatních států NATO, vliv takového činu na tyto spojence. Kdyby to NATO jako celek odpískalo, tak je možné, že nechají jednotlivé státy na jejich žádost vyvázat se z války..ale udělat to jednostranně smrdí průserem. Jak aktuálním, tak pozdějším.

Mě přijde, že všechny představy se točí kolem toho, že VS bleskově porazí nejsilnější státy Evropy, NATO se totálně sype, hází ručník do ringu a válka končí. Evropa nyní patří SSSR, USA se otáčejí zády a dělají, že se nic nestalo a že je to vůbec netrápí a jede se dále. Něco jako Hitler v roce 1939...bum bum bum, porazím pár nepřátel, konsoliduju zisky a budu žít šťastně až do smrti. Žádné připuštění si toho, že by se konflikt mohl protahovat a eskalovat.

Už jen z pohledu USA, kde očividně Evropa pod taktovkou SSSR nepředstavuje žádnou hrozbu (a rády se odvrací pryč a zavírají se do sebe) a z pohledu evropských států, kde ztráta vlastní svébytnosti očividně s politickými představiteli a obyvateli ani nehne, mi přijde dost jako sci-fi.

Představa takového poválečného světového/evropského uspořádání by mě docela zajímala.
Argonantus píše:A hlavně doufat, že třeba ten západní nálet přijde dostatečně brzy a podaří se ho ustát. Budeme napadeni i letecky! Hanba Imperialistům! A tento první nálet je skoro tutovka, jakkoli třeba málo účinný (debata o PVO - na Šumavě jsou pro letectvo ty nejblbější podmínky možné).
A kdyby to dopadlo hůř, možná to za pár rozmandlovaných tanků stojí. A trochu to pošťouchne váíhající vojáky.
Můžeš někoho provokovat tak, že ti ji napálí a dělat ze sebe oběť. Ale pokud ho už mydlíš hlava nehlava a on ti to začne vracet, tak sotva někoho přesvědčíš, že on tě napadl. Takže tvoje tanky už jsou v hloubi Německa a následně zaskočený nepřítel zaútočí letadly...co z tohohle vytřískáš?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2537
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od palo satko »

vo february 1982 mal naš tankovy pluk praslavice štabne cvičenie. odviezli sa do "priestoru" a tam na mapách valčili. mal ich ist skontrolovat vtedajší minister obrany Dzur. a tak mu nachystali uaz a ludovy umelec namaloval okolo blatnikov biele lemy, ake videl na priehladke na letnej. lenže Dzur si to rozmyslel a zostal drochmat na zamočku na Libave. "devetak" došiel za mnou a pretože bolo radiove ticho poslal ma na tom vyčačkanom uaze povedat naším lampasakom, že minister nepride. oni si samozrejme rozostavili hlasky aby ich Dzur nečapal a tak už dopredu vedeli, že ide ten vyčackany terenak ale netušili, že namiesto ministra sa v nom vezie čatar absolvent. proste bola sranda, ked pred stoporených velitelov vypadol z terenaku "špagat". ale nie o tom. mal som kamoša, čo im kreslil tie zaverečne vyčačkane farebne a bezchybne mapy na ktorých boli zobrazene ich hrdiske výkony. miro beka sa volal. a tak ked sme v štabaku chlastali rum, ukazal mi ako sme vyhrali. na tej mape jednoznačne čechoslovaci bojovali len v rakuzsku.
Obrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od parmezano »

palo satko: ten zámek se jmenuje Bores a prý se tomu říkalo "Čepičkova vila "
Obrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Mirek58 »

Pátrač:
Vcelku jsme zde probrali ČSLA v boji do "posledních spodků" a myslím, celkem reálně ( ideologické názory jsme nechali za dveřma, s nějakou přirozenou vyjímkou).
Ale jedna věc mi chybí a sice síly protistrany, tam by bylo moc a moc dobré se zkusit soustředit na jeho možnosti a výčet.
Přičemž první sled Nato je daný ale dalši?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Pátrač »

Trochu idologie neuškodí, dává tomu jistý rámec. Zatím je to dobrý z bolševických agitek jsem byl obviněn pouze já, což se dalo předpokládat, protože co jsem na Palbě tak jsem jasně vymezený a tak to také zůstane.

Dávat dohromady možné síly a prostředky je složité. První sledy a druhé sledy jsou poměrně jasné, a byly jasné vždy. Od poloviny 50 let. Ale možnosti mobilizovaných záloh a dovoz ze zámoří je nejistý. Já vím co mohlo hodit do placu cca 6 až 8 den po zahájení otevřeného nepřátelství, ale netuším co by bylo potom. Naše plány jsou v tomto všeobecné a mimo nás nikdo svoje plány nezveřejnil. Asi vědí proč.

Vem si Bundeswehr- měl jasných 12 divizí ve třech sborech. Ale kolik měl dalších na kompletní mobilizaci nelze dohledat. Vím, že měl i teritoriální vojsko. Od začátku 80 let už se běžně uvádělo v počteh protivníka. Mělo výzbroj vyřazenou od prvosledových divizí. Takže divize prvního sledu jezdily na Leopardech a teritorální vojsko na amerických M-60. Ale jeho sílu nyní nejsem schopen dohledat. Nevím kde.

Fakt ale je, že s holým zadkem a bez možnosti porovnávat jsme zůstali jako pitomci v celé Evropě jen my.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Mirek58 »

Pátrač:
Výkřiky, těch co se jim boří základy jejich světonázoru, nechávám taky za dveřmi (posud mě nevytočí)).
Ale opravdu by mě protisíla zajímala.
Např:
II Sb NSR a VII USA se měl stočit v druhé fázi severně do boku 8.A SA a vojsk NDR, kdo je nahradí? v jaké kvalitě?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4246
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Alfik »

Pátrač píše:protože co jsem na Palbě tak jsem jasně vymezený a tak to také zůstane.
Pro každou stranu tu někoho máme :D Pro východ, západ, sever, jih... Jedině tak zachováme diskusi :) Kdo chce jednotu názorů, ať si donde na stranickou schůzi - nebo do kostela.
A já su tu za staré protivné cynické dědky! :lej:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

ta debata ohledne pripadne eskalace a nasazeni JZ mi pripomela Jiste pane premiere - od 07:00 minuty

dle meho nazoru je strasne obtizne jakkoliv kalkulovat zda by k nasazeni JZ doslo nebo ne a "dovolavat" se k nejake logice a pripadnym dusledkum. Pokud by takovy konflikt nastal tak by mohla klidne nastat jak bezjaderna valka, tak lokalni ale koneckoncu by si to mohli i rusaci s amikama zacit hazet pres more na hlavu. Domnivam se, ze by hodne zalezelo na stavu, kterej je i popsan v tom Premierovi: dokud by druha strana mela dojem, ze je jeste nejaka sance, tak by JZ asi lezeli bez pouziti. Pokud by nekdo dosel k nazoru, ze uz neni co ztratit, tak se to mohlo klidne spustit. Takze postupem casu - pokud by se vojska VS uspesne valila smer Atlantik - nekdo zcela jiste dojde k nazoru, ze uz neni co ztratit a rozhodne o pouziti JZ. Pak je ale otazka, jestli by k tomuhle nazoru nedosel moc pozde a bylo by vubec co odpalit. Jenze stejne tak je i mozny scenar ze by nektery velitel - v jehoz podrizenosti by se nachazela jednotka s jadernou munici - bez ohledu na politiku JZ pouzil s ohledem na svoji vojenskou situaci a kolotoc by se rozebehnul
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Argonantus »

Pátrač píše:vyhodnocena jako zdroj cenných informací a byla zaarchivována Českou národní knihovnou , cituji: "jako zdroj informací pro budoucnost". Stalo se tak mimo Palbu.cz, protože ta tuto možnost odmítla.
Tohle by mne dost zajímalo, Třebas i po PM. Bylo by fajn, kdyby tam bylo i tohle shrnutí, protože teprve tady jsem byl v prvmím postu schopen sepsat svůj pohled na věc trochu přehledněji.

Mirek 58:
Zdá se, že mi dokonale rozumíte. Řeším to jen proto, že tento bod s provokací považuji v konstrukci - i v blíže neurčené podobě - jako nutný.
Pátrač zpočátku protestoval, že by takové ohavnosti bylo naše vedení schopno, časem, když vyšlo najevo, jaká je to drobnost vedle jiných věcí, jeho odpor začal slábnout.

Jinak k těm silám NATO - v plánu to Pátrač komentoval, tuším, v části VIII A, čili III. dílu debaty.
Další sledy jsou naprostá záhada, ale padala třeba čísla o 6000 vyrobených Abramsech do té doby. To samo dává jasnou odpověď, že zálohy pozemních sil NATO byly drasticky slabší, než zálohy VS. A část by jich nešlo použít - představte si, jak Němci mobilizují a vyrábějí nové divize za stavu, kdy se jim po území prohánějí cizí tanky.
V letectvu je ta převaha naopak, ale zase by tam NATO strašně komplikoval život ten zužující se pozemní prostor. Z USA můžete proti Evropě použít jen velmi omezené síly.

Polarfox:
Mě přijde, že všechny představy se točí kolem toho, že VS bleskově porazí nejsilnější státy Evropy, NATO se totálně sype, hází ručník do ringu a válka končí. Evropa nyní patří SSSR, USA se otáčejí zády a dělají, že se nic nestalo a že je to vůbec netrápí a jede se dále. Něco jako Hitler v roce 1939...bum bum bum, porazím pár nepřátel, konsoliduju zisky a budu žít šťastně až do smrti. Žádné připuštění si toho, že by se konflikt mohl protahovat a eskalovat.

Už jen z pohledu USA, kde očividně Evropa pod taktovkou SSSR nepředstavuje žádnou hrozbu (a rády se odvrací pryč a zavírají se do sebe) a z pohledu evropských států, kde ztráta vlastní svébytnosti očividně s politickými představiteli a obyvateli ani nehne, mi přijde dost jako sci-fi.
Ano, tak mi to připadá teď.
Ovšem tohle je výsledek zkoumání po celé té hodně klopotné a dlouhé cestě tří předchozích dílů a několika debat, kde se tato varianta začíná jevit jako nejsilnější; vojensky to má VS pravděpodobně vyhrané. Řádově týdny, možná měsíce. Ostatně, žádná z novodobých válek, vedená NATO nebyla delší. Není mi jasné, kde, na čem a proč by se to zasekávalo.

Od toho se odvíjejí různé temné odbočky scénářů, většinou jaderné, kde to dopadne obvykle ještě hůř pro obě strany, ale jsou vlastně ještě rychlejší.
Možný happyend s porážkou komunistů je čistě politická záležitost a s vojenským výsledkem vlastně nemusí moc souviset. A mohl by klidně přijít až s odstupem pár let.

Většina scénářů je podle mne rychlých. Pomalé a zdlouhavé může být to vytrvalé konvenční bombardování Evropy Američany, za použití Britských ostrovů, letadlovek a podobně. To jediné může trvat déle, a nezdá se, že by to zdálky mělo nakonec nějaký větší efekt. Odnesou to opět zejména Němci.

VGR_j4ck41:
Domnivam se, ze by hodne zalezelo na stavu, kterej je i popsan v tom Premierovi: dokud by druha strana mela dojem, ze je jeste nejaka sance, tak by JZ asi lezeli bez pouziti.
No, všichni neustále předpokládáte, že o atomovkách rozhodují generálové. Ale rozhodují politici; žádný velitel světa takovou pravomoc neměl.
A politici si mohou skoro vždycky ještě pohoršit. Kapitulace nemůže být konec jejich obzoru; jsou velmi různé způsoby prohry a kapitulace. Opět odkazuji na toho Covera a Wardenovy myšlenky - jde o to uznat stanovisko vítěze.
O nic víc. Místo NSR vznikne nějaká NSSR, nebo co. To je stále nekonečně lepší konec, než radioaktivní Německo.
To se nazývá realpolitik.

Jinak po stránce vojenského problému by mne zajímaly ještě otázky konvenčních možností dělostřelectva obou stran, a ohledně těch západních sil zejména jejich dislokace.
Možná se časem pochlapím a sepíšu ještě něco o tom OMS. To mne docela zaujalo.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Polarfox »

Argonantus píše:Ano, tak mi to připadá teď.
Ovšem tohle je výsledek zkoumání po celé té hodně klopotné a dlouhé cestě tří předchozích dílů a několika debat, kde se tato varianta začíná jevit jako nejsilnější; vojensky to má VS pravděpodobně vyhrané. Řádově týdny, možná měsíce. Ostatně, žádná z novodobých válek, vedená NATO nebyla delší. Není mi jasné, kde, na čem a proč by se to zasekávalo.
Teď asi trochu nechápu. NATO pokud vím žádnou válku nevedlo..různé proxy konflikty s menším či větším zapojením toho či onoho státu nemají myslím s námi probíraným masivním světovým konfliktem nic společného. Tam jsou ta měřítka zcela někde jinde...a taktéž způsob vedení války, intenzita, trvání.

Válka končí v momentě, kdy je nepřítel poražen a nebo se vzdá. V námi rozebíraném hypotetickém konfliktu je eliminována značná část vojenských kapacit v Evropě, ale největší a nejsilnější člen, tj. USA, je neporažen a dost patrně by to nehodlal ani jen tak odpískat. Konflikt sice začne v Evropě, ale prakticky automaticky se stává světovým...nelze ho tedy posuzovat pouze lokálně. Tohle mi přijde jako dost hrubé podcenění situace a tak trošku bezstarostné představy ala Hitler ve stylu "rozmáznu tohle a tohle, tenhle se díky tomu poddá a za pár měsíců mám klid"...nebo japonské "vyhrajeme bleskově, než nám to spadne na hlavu". Jak to nakonec dopadlo, všichni asi víme.

Posuzovat případnou délku jde samozřejmě obtížně, protože neznáme roli JZ a další věci. A když pominu spojenecké závazky a morálku, tak přinejmenším z praktického pohledu z americké strany by mi přišlo těžce kontraproduktivní nechat Sovětům Evropu a dovolit se jim tam zabydlet a dále zesílit. Abych je měl obratem na krku dvakrát takové a s ještě větším apetitem, posíleným mou neochotou jít tvrdě do střetu. Navíc tady přinejmenším mohu stále vést válku na cizím území...bude mě to stát vojáky, peníze a bůhvíco, ale pořád lepší, než kdyby se to dělo u mne.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od jmodrak »

Polar - čo by sa stalo a aký beh by to malo neviem. Ale niečo môžem usudzovať z toho, ako sa USA zachovalo v iných vojnách a k iným spojencom. Tak či tak, na vojnu do prvej "JZ" to nevyzerá. Skôr na nejakú "dohodu".
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Pátrač »

Argonante tak to přesně není: celou dobu tvrdím, že pokud bychom chtěli my o své vůli zaútočit, tak to prostě uděláme a nepotřebujeme k tomu žádnou záminku vyrobenou nějakou provokací. Je to zbytečné a nikoho by to nezajímalo.

Já nevím jako ohavnosti by naše velení bylo schopno nebo nebylo, ale vím celkem bezpečně, že naši stábové i štábové ve spojeném velení nebyli smečkou debilů. Já nejsem štába vysoké úrovně, jen obyčejný logistik. Ale i já vím, že výroba provokace by zajistila naprostou ztrátu překvapení.

Vůbec jsem se k tomu nechtěl už vyjadřovat, ale musím to ze své strany uzavřít. Takže Argonante, asi se mě hned tak tady v tom vláknu nezbavíš.

Když se na území NSR objeví někdo v německé, americké či jiné uniformě armády NATO, začne střílet na naši stranu a zabíjet naše pohraničníky máme záminku. Podle tebe bez toho válku zahájit nejde, protože soudruzi mají rádi odůvodněnost takových kroků. Jenže v roce 1980 a víše soudruzi nebyli pitomci, ale pragmatici. Mají nepřítele nastudovaného a tato znalost jim sdělila, že takto by to nefungovalo. Vědí totiž, že v ten moment velení NATO, které ví, že to nebyli jejich vojáci, vyhlašuje Defcon 3 a převádí ozbrojené síly na zvýšenou bojovou pohotovost - něco takového se stalo když letadla začala bourat dvojčata. Nevěděli co se přesně stalo, ale ragovali. Reagovali tak, aby mohli pokrýt jakokoliv eventualitu. Oni byli v tom čemu se říka bojová pohotovost stejně dobří jako my. A okamžitě nakopnou veškerý systém průzkumu.

Jakmile by si to spojili s naší skrytou mobilizací, kterou lze utajit tak asi 3 hodiny než se u kasáren začnou skládat kolony mobilizované techniky jsou doma. V ten moment vyhlásí signál a okamžitě jedou podle připravených plánů vlastního krytí hranice a vyhlašují Defcon 2, což už druhá nejvyšší připravenost ozbrojených sil USA. Ostatní armády NATO na teritoriu možného střetnutí kolegy z USA kopírují a jedou jak motorové pily.

A když naše divize začnou přikrývat státní hranici jsou vojáci NATO připraveny na Defcon 1 a pokud zaútočíme, je to vyhlášeno a my útočíme do plných. Takže to shrnu:

Ozbrojená provokace je oznámením války a znamená, že nelze nepřítele překvapit.

Naši štábové nebyli blbí. A oni na druhé straně nebyli blbí také. Argo, čestně, takto by to nefungovalo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od CAT »

Podle mě se mobilizace prostě nedá utajit a do "plnejch" by se šlo tak jako tak, Pátrači já si myslím, že ty 3 hodiny o kterých ty píšeš, že by to šlo ukrýt by právě rozhodly...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Mirek58 »

Pátrač:
U "provokace" jde spíše zřejmě Agronautovi nikoliv o protivníka, ale hlavně o vnitřní " zákazníky".
Moje máma měla až do smrti ve vlasech jizvu, jak ji škrábla kulka z Rakouské strany hranice v Podmolí na Znojemsku v létě 1958.
Na čáře se střílelo běžně a pokud vše nebylo nachystáno, nic se nedělo a tu se s tím nikdo moc nechlubil.
ObrázekObrázek
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Argonantus »

Polarfox píše: NATO pokud vím žádnou válku nevedlo..různé proxy konflikty s menším či větším zapojením
Ten Záliv byl docela kolosální operace, co do nasazení prostředků. Tohle je větší, ale zpočátku ne až tak drasticky.
Fronta je dlouhá jako hranice mezi oběma Německy plus ten kus u nás. S Rakouskem je "pasivní úsek fronty", jak se to vysloveně nazývá; jednotky tam kryjí a čekají, jestli někdo nevyleze. A se znalostí Rakouských sil, spíš nevyleze.
Šlo mi o to, že ničivá síla díky technice roste a války mají tendenci se spíš zrychlovat.
největší a nejsilnější člen, tj. USA, je neporažen a dost patrně by to nehodlal ani jen tak odpískat.
To já mu rád věřím a nepochybuji o tom, ale co by vlastně mohl dělat tak úžasného, než to zvenku ostřelovat letadly?
Vzpomeňte na Vietnam; tam to prostě nevyhráli a nakonec toho museli nechat. I největší světové supervelmoci prohrály, když prostě zjistily, že nemají jak vyhrát.
Stejný případ jsou Rusové v Afganistánu. Strašně mizerný terén a šílená ochota obránců bojovat v obou případech.

Tohle tady v Evropě moc nevidím; terén je docela vhodný pro nějaké pozemní operace, začít lze řádově v hodinách, a ochota bojovat do posledního muže... to Němci už mají v minulém století za sebou a k ničemu jim to nebylo. Ve všech posledních válkách byla mizivá ochota Západu snášet lidské oběti.
Konflikt sice začne v Evropě, ale prakticky automaticky se stává světovým..
.
Nepřipadá mi to zpočátku o moc světovější, než třeba Vietnam nebo Korea. Zezadu do toho šťouchají obě velmoci a foukají do ohně. Ale když se to nevyvine, klidně to mohou zabalit a stáhnout se, protože mají kam. Nemusejí tam padnout do posledního muže. Já vím, hodně toho naslibovali; ale sliby se slibují a blázni se radují.
Světové to začne být, až po sobě začnou velmoci házet ty atomovky. Pak jo, a pak to může vést k lecčemu. Rozhodně ne k ničemu dobrému.
Tohle mi přijde jako dost hrubé podcenění situace a tak trošku bezstarostné představy
Krčím rameny a nepřebírám odpovědnost - já si ten plán nevymyslel. Vyřiďte si to s autory.
Snažím se jen zjistit, jak si to představovali. A trochu žasnu, jak jsem byl tehdy naivní.

EDIT pro Pátrače:
Je to zbytečné a nikoho by to nezajímalo.
zajímá to redakci Pravdy, Rudého práva a milion dalších podobných redakcí, které musí v prvních hodinách něco napsat. To, že jsme zaútočili, je nepřijatelné. Potřebují první tah.
A neprozradí se nic, protože to celé vytáhnou na scénu až s patřičným zpožděním, nejspíš ráno (Č-0 je pro mne tak nějak o půlnoci).
I Hitler potřeboval tento první vysvětlující důvod, i když to byla kravina a vydrželo to jen pár hodin. To se tak prostě dělává.
Jenže v roce 1980 a víše soudruzi nebyli pitomci, ale pragmatici.
To živě souhlasím. Ten plán mne o značné dávce cynického pragmatismu přesvědčil. NATO neví nic a nemá se to zpočátku jak dozvědět, pokud nemá reportéra někde v Janovicích a ten nebude cítit potřebu jim to vyprávět někdy o půlnoci.
Jakmile by si to spojili s naší skrytou mobilizací, kterou lze utajit tak asi 3 hodiny
Přesně! Já došel někam mezi dvě a čtyři. Družice uvidí, pohraničník zavolá poplach, vytáhnou důstojníka z postele, ten to musí vyhodnotit, a je tu Defcon nevímkolik, který dost rychle dospěje k té trojce. Naše představa je shodná.
A uvědomuješ si, co v tomhle znamenají tři hodiny, když jde o každý metr a každý zakopaný tank? Musí stíhat obranu postavit někdy do Č+13, protože ty vojska na hranici mají ujet první den jen 15 kilometrů za celý den...!
Ozbrojená provokace je oznámením války a znamená, že nelze nepřítele překvapit.
Ale kdeže. Provokace vyjde v Rudém právu a kdovíkde ještě až někdy v Č+6, a pokud nejsou úplní loseři, už mají v NATO poplach z milionu dalších důvodů, nicméně lidé stále spí. někdy v Č+6 je další kritický bod, ta letecká bitva. Tam to začne být jemná hra. Do jaké míry si lze dovolit nechat naše vojáky trochu bombardovat. Asi by spíš šly ty raketové údery proti sobě skoro současně a tvrdilo by se, že Západ byl o chvilku dřív.
Samé vynucené tahy; iniciativa je dokonale na straně VS a NATO dělá v prvních hodinách jen to, co se dá dokonale předvídat.

Naopak, funguje to jako hodinky. Jak říkáš, kdo to vymyslel, vůbec nebyl blbej. Bohužel.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 16/1/2014, 20:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Pátrač »

CAT píše:Podle mě se mobilizace prostě nedá utajit a do "plnejch" by se šlo tak jako tak, Pátrači já si myslím, že ty 3 hodiny o kterých ty píšeš, že by to šlo ukrýt by právě rozhodly...
Ty tři hodiny jsou naprosto k ničemu. Za 120 minut jsou rozvinuta přijímací střediska osob - PSO, přijímací střediska motorové techniky- PSMV a další mobilizační pracoviště. Jakmile se začnou k mobilizačním prostorům blížit povolanci a techknika, je vše prozrazeno, ale nic není ve stavu schopnosti útoku přes čáru. Ani útvary přikrytí státní hranice nejsou zatím silou, které by se musel kdokoliv obávat. Jen s mírným spožděním potom začne druhá stana dělat to samé co my.

CATe v tom je půvab tehdejší patové stuace - ani jedna strana nemohla tu druhou a nachytat na švestkách.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Pátrač »

Argonantus píše: Jak říkáš, kdo to vymyslel, vůbec nebyl blbej. Bohužel.
Argonate, mě právě po opětovném projetí tvého úvodního článku a celé diskuse došlo něco, čemu se mi nechce věřit. Ten plán který historici, komentátoři a velká část odborné veřejnosti označuje jako obranný, což se Tobě nezdá, je skutečně obranný. Je to nejúžasnější plán obrany vlastní země, jaký dějiny Evropy znají.

Dějiny Evropy znají mnoho plánů a známější plány jsou ty útočné. Obranných plánů dějiny znají méně. Některé jsou lepší, jiné horší ale tento je naprosto geniální. Je to jediný obranný plán, který fungoval.

Ta genialita je v tom, že jeho všeobecná část, která připomíná plán útočné operace je nesmírně zajímavá. Druhá ta útočná část je ten nejlepší válečný útočný plán, jaký kdy naše generalita od roku 1918 dokázala vytvořit. Obranná část ho velmi dobře doplňuje, ale to jen takový ten ocas kvality, který ti zůstane na jazyku po dobrém panáku slivovice. Tím vznikl kompilát, která z našeho frontu posíleného nyní už frontovou 22. druhou armádou Sovětské armády udělal - papírově - velkou hrozbu.

Jelikož ten plán byl vypracován v roce 1986, jsem přesvědčený, že ho náš protivník znal. Zároveň tím jak je koncipován - jako útočný, ale maskovaný jako obranný, nás zbavil v očích našeho hlavního spojence podezření, že nejedeme podle společného úsilí. Byl dostatečně odstrašující - hlavně tím, že byl podložen obrovskou silou techniky a meteriálu - aby nás v zápalu zblnutí kdokoliv napadal, ale byl natolik náročný na rozjezd, že se nedal realizovat bez totální indiskrece.

Tím mohl splnit to, co měl - bránit nám samotným někoho napadnout protože ten plán nešlo ve skutečnosti realizovat, pokud by protivník vše nezabalil sám od sebe a současně zajistit, že protivnou stranu to ani nenapadlo. Protivná strana totiž neznala s úplnou jistotou to hlavní - jakou máme vůli z naší stranu vůbec nějakou válku vést.

Já, voják ČSLA, armády která pro mě byla životem a které se v duši nikdy nezbavím, jsem na ni najednou tak nějak více pyšný. To je bomba. Poslední operační majstrštyk mojí armády. Potom už šlo všechno jen do háje.

EDIT: A nyní mě může admin dle přání vox populi dát banána. Jdu si koupit to špumaňo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Překvapení v Operačním plánu ČSLA z r. 1986

Příspěvek od Polarfox »

Argonantus: Posuzovat odhodlání bojovat, snášet ztráty a tak vůbec dle proxy a omezených konfliktů, je dle mého nesprávné. Španělskou občanskou válku a Druhou světovou také nebudeš přeci srovnávat jako sobě rovné co do východisek, rozsahu, geopolitiky a motivace.

A k tomu šťouchání z obou stran...mě zrovna zapojení sovětských armád do ofenzívy nepřijde jako vzdálené tahání za provázky :) Američané tam taktéž měli jednotky. Současně se tedy patrně rozjíždějí operace i v jiných částech světa, válčí se na moři. Můžeš se jako zainteresovaná strana spolehnout na to, že konflikt zůstane "lokální" a že nebude eskalovat? Spolehneš se na to natolik, aby jsi vyčkával, neaktivoval připravené plány a omezil jejich rozsah? Nemluvě o tom, že by to předpokládalo pasivní defétistický postoj...tj. předem se Evropa odepisuje.

Co USA získají, když Evropu obětují Rusům bez boje? Urvou pro sebe trochu času a mnohem nevýhodnější pozici později včetně narušené morálky? Rusové budou samozřejmě chtít, abych sklapnul paty a zmizel, to je jejich ideální scénář (Hitler by taky rád, kdyby se VB vzdala a měl havájo, Japonci by taky rádi, aby to Amíci v Pacifiku zabalili a nezačli jim to vracet)..tak proč bych to dělal? Jinak hrozí dlouhá válka nebo neznámý stupeň eskalace, z čehož mi věř oni určitě nebudou šťastní. Pro Američany by byl nutný tvrdý postoj, jinak to můžou brzy zabalit, odstěhovat se na Měsíc a přenechat to tu Rusům komplet. A to i kdyby chtěli vyjednávat, jinak dobré podmínky nezískáš.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“