Su-37 Flanker (Su-35)

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

To znamená že se přikláníš spíš ke komu k Američanům nebo Rusům?

Připadá mi že rusové na ten manévrový boj dávají víc, tak jako američanni dávají víc na techniku a její možnosti.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nepřikláním se k nikomu, vím, že o podcenění manevrového boje se vede mezi odborníky rozepře již od té doby co se začali používat rakety a proudové stíhačky. Tvé hodnocení je správné, tak to vždy bylo, kdo se kam přikláněl, jeden k manévru a jeden k technice, vždy mi to připadalo, chudý a bohatší. Ale určitě oba chtějí obojí a obě armády to nepodceňují to je jisté.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

"chudý a bohatší"

tak tak, máš pravdu...mě to připadalo stejně, ikdyž ještě trošku inak že amíci vždycky byli pro rázný rozvoj a to nemyslím jenom ve vojenském letectvu, a rusové nové věc přijímali jen opatrně až po tom co si oťukli že to může být učitečné,třeba od jiných armád a pak to teprve zavedli...že se jako drží raději starého - osvědčeného.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Určitě je to tak, že kopírovaly, i zde na palbě je o tom několik článků. Nekopírovali jen ve vojenství ale i v průmyslu. Nejen kopírovali ale přes svou tajnou službu i pocelém světě kradli. Jeden z mnoha případů, na americkém letišti leželi pod letounem jak je zvykem náboje a rakety, mechanik byl odvolán a nejnovější raketa vzduch - vzduch naváděná na teplo zmizela. Pointa, za necelý půl rok se objevila v sovětské armádě, byla jen o 35 cm delší. Těch příkladů je mnoho. Ale jinak po zkušenostech s přepadením jejich států v druhé světové válce ( Pearl Harbour respektive 22.červen 1941 ) se obě strany snaží mít to nejlepší, aby se něco takového neopakovalo. Jedna má víc peněz a jak říkáš jde na to asi komplexněji a druhý asi míň a jde na to pomocí různých fíglů. Možná.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

No jo je to všechno celkem binec...hra o to kdo bude mít lepší, kdo horší, kdo koho trumfne...

Jenom jak píšeš o té střele...který typ to byl??
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Průmyslová a vojenská špionáž vždycky byla a vždycky bude, vždyť jde o lidské životy, na jedné straně jsou špióni uctíváni, na druhé popravováni. Někdo dokonce pokládá špionáž za důležitější než samotné vojnové operace. Pravda, je ta že čím toho o protivníkovi víte víc, tím si s ním můžete udělat co potřebujete.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Úplně souhlasím a ten typ byl Sidewinder nebo jak se to píše. Hodnocení špionáže je tak jak říkáš.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hm, já mám k tomu Sidewinderu jinou variantu získání...totiž přes Čínu, když jeden čínský letoun (myslím MiG-15 či 17) byl zasažen střelou z Tchaj-Wanské stíhačky (F-86), která se zarazila do trupu, aniž explodovala. Ale je možné, že se to stalo souběžně s onou krádeží, přeci jen asi (určitě) tato střela nebyla v dokonalém stavu...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

já taky slyšel o získání sidewinderu tím vylomením z čínského letadla...ale samo že je možné že se rusové drželi svého oblíbeného úsloví 2 lepší než jeden....:)))
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Řekněme že naváděcí soustava asi při takovém střetu utrží příliš poškození, než aby šla rekonstruovat. Nu a zároveň je dost malá a snadno "zmizí"...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Správně jste zhodnotili, že z ní zůstaly jen fragmenty, skutečně i zpravodajci potvrdili, že byla ukradena a tato verze byla potvrzena v konci 60. let v časopise Letectví Kosmonautika, který byl vyhodnocován západními zpravodajskými službami. Stalo se tak při vyzbrojování letounu na operační let, kdy se všechny náboje vyloží pod letoun, též z toho důvodu aby se na nic nezapomnělo, jinak tak zní předpis.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A jak se jim to podařilo šlohnout??? Přeci jen, i když je raketa poměrně malá, pod kabát ji nenacpeš.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Lord: Mon 05 Sep, 2005 17:45
Samozřejmě že se to vyplatí. Už jen z toho důvodu, že samotné PL rakety jsou schopny snést také jen určité přetížení a tedy je je možné vymanévrovat.
Obecně navíc platí, že s čím větší vzdálenosti se raketa blíží, tím více času na protiakci. Hlavní zbraní současného konfliktu jsou rakety na krátkou vzdálenost (a "znovuobjevené" kanony). To, že budou rozhodovat rakety na dlouhé vzdálenosti se myslelo v 60tých letech ("létající střely") a postupně se přišlo na to, že ani omylem. Mají samozřejmě své uplatnění a jsou na určité mise žádané a nutné, ale stále hlavní bojovou metodou zůstává manévrový souboj na krátké vzdálenosti jako za WW2 či WW1 (byť je ta krátká vzdálenost oproti těmto obdobím věrší).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

YAMATO: Thu 08 Sep, 2005 23:11
Zajímavé je, že tomu tak není. Obecně rakety mají stejnou nebo nižší schopnost snášet "g" jako letouny téže generace (maximálně o málo větší). Možná bych i někde našel přesné hodnoty, co jsme si psali, ale vím, že mě tehdy překvapilo, jak málo to bylo.
Samozřejmě, nejde to přeceňovat, ale názor, že u moderní střely stačí, když ji zaměřím a odpálím a je po letadle ať dělá co může, není zcela přesný.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Dzin:Souhlas.
Soudné zdroje u AA raket uvádějí pravděpodobnost zásahu,která je pouze hrubý odhad.
Velmi zálěží,proti jakému cíli je vypuštěna ,záleží i na pilotovi a okolnostech boje(REB atd).
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Takže až 100 G u některých PLŘS lze srovnávat s letadly? Nestačím se divit...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

A která raketa snese 100G?
Lépe řečeno,který materiál na planetě snese 100G?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Pythoon IV či AIM-9 X jsou na těchto hodnotách (tedy aspoň podle toho, co jsem četl). Těch cca až 100 G je samozřejmě dosahováno krátkodobě.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Myslíš tu "důvěrnou informaci od zaměstnamců firmy" ?
Ti tvrdili,že při tom "2sekundovém obratu o 180°" dojde až k 70G. A navíc to má stále "mouchy".
100 G je zbožné přání pro rakety 5.generace.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ještě k tomu šlohnutí pod kabátem. Jestli je to zase vtip tak zavání houpacím koníkem a tahacím kačerem a zasmějí se - náctiletí. Pro ty pokročilejší, po odstranění " Železné opony " bylo rozkryto několik desítek aktivních špionů a spousta spících agentů, kteří dodávali všechno možné do bývalého Sovětského svazu. V učebně taktiky vojsk PVOS a Letectva ČR na jednom letišti leží Sidewinder a ruská raketa, pochopitelně maketa, kde je vidět rozdíl (sám jsem se účastnil ) a vyučující vše co jsem řekl dokládá. Ta raketa má v přední části skleněný válec a pod ním jsou čidla na teplo, to vše bylo po pádu F - 86 rozbité a nešlo zrekonstruovat. Dále k tomu kabátu, tak by se tam asi nikdo nezeptal, on jenom prohlásil něco o úplatcích personálu a skvělé souhře špionů a diplomatické poště. To už si asi každý domyslí, že se to neříká.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letadla“