Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Obrněná a tanková technika
Odpovědět
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Energetická krize sílí. Rusko stoplo vývoz benzinu
Rusko do konce července zakázalo výrobcům benzinu vývoz tohoto paliva, aby tak zajistilo stabilitu na domácím trhu s pohonnými hmotami. Oznámila to dnes ruská vláda. Již minulý týden informovala, že instruovala ministerstvo energetiky, aby příslušné nařízení o zákazu vývozu připravilo.

https://www.hrot24.cz/clanek/rusko-zaka ... 2026-HKHns
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Nepřišly výplaty. Čínští dělníci demonstrovali na ruském Dálném východě
Městem Komsomolsk na Amuru prošli čínští demonstranti, protože nedostali výplatu. Demonstrace povolena nebyla, policie na ni dohlížela, ale nezatýkala. Situaci prověřuje prokuratura.

Čínští stavební dělníci v neděli v Komsomolsku na Amuru protestovali, že nedostali mzdy. Na záběrech zveřejněných na internetu je vidět, že demonstranti nesli transparenty v ruštině a čínštině žádající o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina. Policie sice na demonstraci dohlížela, ale její účastníky nezatýkala, přestože akce nebyla povolena, napsal server The Moscow Times.

Demonstranti podle očitých svědků prošli celým městem. Starosta prohlásil, že úřady a bezpečnostní složky vedou rozhovory s čínskými dělníky. Situaci začala prověřovat prokuratura.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Za všechno mohou Číňané: KamAZ se poprvé za šest let dostal do červených čísel. V roce 2025 vykázala společnost čistou ztrátu ve výši 43 miliard rublů. A to i přesto, že KamAZ dodává také pro zbrojní průmysl. Naposledy společnost zakončila rok s čistou ztrátou v roce 2019. Tehdy však byla tato ztráta desítkykrát menší. Vzhledem k problémům již továrna přešla na čtyřdenní pracovní týden. Nyní se opět diskutuje o omezení výroby. Mezi příčiny se řadí slabá poptávka a tlak ze strany čínské techniky, které je na trhu stále více.

https://twitter.com/lazikkkk/status/2045520288318673231

IMG_7012.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Ruská ekonomika se propadá a Putin žádá vysvětlení. Odpověď se mu nebude líbit
Šéfka ruské centrální banky Nabiullinová rozptýlila naděje na oživení ekonomiky. Nedostatek pracovní síly, inflace a manažerská paralýza Kremlu ukazují, že před Ruskem jsou spíše roky úpadku. Situaci rozebral ve svém článku analytik portálu Riddle Nicholas Trickett.
Projev šéfky ruské centrální banky Elviry Nabiullinové na fóru Moskevské burzy byl pro kremelské iluzionisty studenou sprchou. Nabiullinová konstatovala, že vnější podmínky se zhoršují „téměř trvale“, jak v oblasti vývozu, tak dovozu, a že nezaměstnanost dosahuje pouhých dvou procent. To zní jako dobrá zpráva, jenže není. Ruské ekonomice poprvé v celé postsovětské historii prostě chybí lidé. Jedná se o strukturální omezení, které vyžaduje zásadně odlišnou hospodářskou politiku.

https://ridl.io/ru/pod-prahom-nadezhd/
https://www.forum24.cz/ruska-ekonomika- ... bude-libit
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Rusku hrozí vážná ekonomická krize, varuje šéf tamní továrny

Ruská ekonomika ochladla natolik, že jí hrozí fundamentální krize. Varoval před tím Vladimir Bogaljov, ředitel velkého Čerepoveckého slévárensko-strojírenského závodu. Stěžuje si, že selhala plánovaná náhrada dovozu vlastními výrobky, protože klesla poptávka. Ruský podnikatel navíc pochybuje, zda má Moskva vůbec k dispozici reálná data.
Bogaljov byl v rozhovoru s ultranacionalistickou stanicí Cargrad otevřený. „Ochlazení ekonomiky jasně přešlo v přechlazení. Řada cílů, slíbených před několika lety – náhrada dovozu a vývojová centra – byla nejen zmařena, ale přímo pohřbena,“ prohlásil.

„Všichni, kdo do náhrady dovozu investovali, teď stojí u prázdného protrženého koryta,“ popsal šéf podniku v Čerepovci, městě ležícím zhruba 500 kilometrů severně od Moskvy.

Tématu se věnoval i vlivný kanál vojenských blogerů Dva majora. Odkázal na Bogaljovova slova z letošního moskevského ekonomického fóra: „U věrchušky je vidět naprostá ztráta zpětné vazby od situace dole, v ekonomice země. Od rozpadu SSSR si nepamatuju, aby vládu tak aktivně diskreditovali lidé ve vertikále moci.“


Kreml lže o ekonomice. Švédská rozvědka varuje před katastrofou

Švédská vojenská rozvědka varuje před „finanční katastrofou“ ruské ekonomiky. Zatímco Moskva prezentuje optimistické statistiky, Stockholm tvrdí, že Kreml podhodnocuje rozpočtový deficit o 30 miliard dolarů a skutečná inflace je mnohem vyšší než oficiálních 5,86 procenta. Rusko podle švédských analytiků „žije na dluh“ – a čas do kolapsu se krátí.

Čísla, která nelžou – pokud je někdo nepřekrucuje
Thomas Nilsson, šéf švédské vojenské rozvědky, to v rozhovoru pro Financial Times formuloval jasně: Rusko manipuluje ekonomickými statistikami, aby přesvědčilo spojence Ukrajiny, že jeho hospodářství odolalo sankcím a masivním vojenským výdajům. Realita je podle Stockholmu podstatně drsnější.

https://t.me/SergeyKolyasnikov/77665
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... .seznam.cz
https://e-news.cz/analyzy/kreml-lze-o-e ... .sznhp.box
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3826
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od pjaro77 »

Ono stačí pozrieť na diskusie na topware, miestni vyplakávajú a volajú po generačnej obmene vo vedení krajiny.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Rusko rozprodává zlato. Válečné výdaje a sankce prohlubují díru v rozpočtu
Rusko rozprodává zlaté rezervy, aby zalepilo díry v rozpočtu. Od začátku roku centrální banka prodala 21,772 tuny zlata, píše server Moscow Times. Deficit státního rozpočtu prudce roste pod tíhou výdajů na válku na Ukrajině a západních sankcí.
Prodeje zlata mohou podle analytiků pokračovat. „Vládní výdaje překračují rozpočtové cíle a tak postupují i jiné centrální banky, zejména v rozvojových zemích,“ uvedla pro Seldon News analytička společnosti Freedom Finance Global Natalija Milčakovová. Cena zlata je přitom vysoká a Rusko od roku 2002 nakoupilo celkem 1 900 tun.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... .seznam.cz

https://www.kitco.com/news/article/2026 ... ble-rising
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Ruský ocelářský gigant Severstal hlásí 370násobný pokles zisku na 57 milionů rublů, přičemž příjmy klesly o 18 procent a EBITDA o 54 procent. Hotovostní rezervy klesly o 96 procent, zatímco záporný peněžní tok se rozšířil, což signalizuje prohlubující se krizi v ruském ocelářském sektoru.

https://twitter.com/noelreports/status/ ... 1848507431

IMG_7080.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Forbes: Hodnota majetku ruských miliardářů navzdory sankcím vzrostla na rekord

Moskva - Hodnota majetku ruských miliardářů se za poslední rok zvýšila o 11 procent na rekordních 696,5 miliardy USD (14,5 bilionu Kč), a to navzdory válce na Ukrajině a nejtvrdším západním sankcím, jaké kdy byly zavedeny proti významné ekonomice. Uvádí to ruská verze časopisu Forbes, na kterou se dnes odvolává agentura Reuters.
Nejbohatší Rusové jsou všichni spojeni s obrovskými zásobami přírodních zdrojů, které Rusko už desítky let vyváží na světové trhy. Hodnota jejich majetku se zvýšila zejména proto, že narušení obchodních toků vedlo k růstu cen komodit. Forbes ale poznamenal, že na nejvyšších místech žebříčku se neobjevila žádná nová jména.

Na první místo s majetkem za 37 miliard USD Forbes zařadil generálního ředitele investiční společnosti Severgroup Alexeje Mordašova. Hodnota jeho majetku za poslední rok stoupla o 8,4 miliardy USD. Na druhém místě je šéf společnosti Interros a firmy na produkci kovů Nornickel Vladimir Potanin s majetkem za 29,7 miliardy USD. Trojici nejbohatších Rusů doplňuje bývalý šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, jehož majetek podle Forbes činí 29,5 miliardy USD. Čtvrté místo v žebříčku obsadil generální ředitel firmy Novatek Leonid Michelson a jeho rodina s majetkem za 28,3 miliardy USD.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/forbe ... rd/2816459
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Rusko utratilo zdánlivě bezedné sovětské dědictví. Zaplatí za to jeho vojáci
Čtyři roky válka vysávala sovětskou rezervu tisíců tanků a obrněnců. Teď ji podle satelitních snímků Rusko prakticky vyčerpalo. Kreml si ovšem našel řešení, které mu umožní ve válce pokračovat. Na konci loňského roku napsal analytik vystupující pod přezdívkou Jonpy99, který dlouhodobě sleduje satelitní snímky ruských skladovacích základen, poměrně střídmou, ale pro pozorovatele ruské válečné ekonomiky významnou poznámku. Pohyb techniky v ruských skladech se podle něj v posledních měsících téměř zastavil.....

....Rusko z úložišť mezitím vytáhlo a dopravilo do aktivní služby přibližně 5000 tanků, téměř 5000 starších BMP, asi 1400 starších BTR a další tisíce kusů techniky. Pro srovnání: nová produkce T-90M, BMP-3 a BTR-82 dohromady za celou dobu války čítá zhruba 2500 strojů, uvádí nejčastější odhady (viz například vlákno českého analytika Jakuba Janovského)....

...Výsledkem je stav, který server Trench Art nedávno výstižně popsal: ruská armáda sice nahradila prakticky každý ztracený kus techniky (staro)novým, ale zaplatila za to jednorázovou strategickou rezervou, kterou už znovu nepostaví.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz

https://www.trenchart.us/p/russia-has-r ... ery-single

https://x.com/Jonpy99/status/2043741564199952644
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Tato čísla nemají obdoby.“ Kvůli ztrátám na bojišti se pohřebnictví v Rusku daří jako nikdy předtím
Ve světle rekordních ztrát na bojišti pohřebnictví v Rusku nebývale prosperuje. Prorežimní deník Kommersant informoval o tom, že letos v prvním čtvrtletí přibylo v zemi více než 524 pohřebních ústavů. Cena rakví se od začátku války proti Ukrajině zvýšila o 84 procent, vykopání hrobu zdražilo o více než polovinu.
V prvním čtvrtletí roku 2026 bylo v Rusku registrováno 524 nových firem v oblasti pohřebních služeb, což představuje nárůst o 37,5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, uvedl Kommersant s odvoláním na data z analytické platformy Rusprofile. Období nebývalé prosperity tohoto odvětví se kryje s rekordními ruskými ztrátami na bojišti.

https://www.forum24.cz/tato-cisla-nemaj ... dy-predtim
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Zatímco Západ dlouho věřil, že Rusko přešlo na plnohodnotnou válečnou ekonomiku a chrlí tisíce nových tanků a obrněných vozidel, nová studie (viz odkaz) českých vědců z Masarykovy univerzity ukazuje něco jiného. Pomocí informací z otevřených zdrojů (OSINT) a analýzy ztrát na Ukrajině dokazují, že skutečná produkce je dramaticky nižší, než Kreml i mnozí západní experti tvrdí. Rusko se stále drží hlavně díky vyčerpávání sovětských rezerv.

https://www.cambridge.org/core/journals ... 6DC2451F20
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Po útoku ukrajinských dronů na středisko ŘLP Rostově na Donu zastavilo Ministerstvo dopravy RF letecký provoz v jižní části země a uzavřelo 13 letišť v regionu. Jedná se o letiště v Astracháni, Vladikavkazu, Volgogradu, Gelendžiku, Grozném, Krasnodaru, Makhačkale, Magasu, Mineralnye Vody, Nalčiku, Soči, Stavropolu and Elistě.

https://t.me/Mintrans_Russia/9645
https://tass.com/economy/2128299
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Sankce konečně fungují: Ruská válečná ekonomika padá na svá kolena
Čekali jsme dlouho, ale je to tady. Ruská ekonomika se propadá. Stát musí okrádat soukromé firmy a běžní Rusové ve strachu stahují peníze z bankovních účtů. Putinova ekonomika konečně trpí.

Ekonomika Putinova Ruska byla v prvních letech plné války na Ukrajině brána podporovateli kremelského diktátora jako důkaz, že Moskva opět překonala západ a nemůže prohrát. Přes všechny sankce uvalené západními státy se Rusku podařilo udržet svou ekonomiku nejen při životě, ale dokonce jí i rozšířit. Po dlouhých čtyřech letech se konečně objevují jasné trhliny, které může Kreml řešit pouze pomocí drastických metod. A ty začínají až podezřele připomínat obávaná 90. léta.

https://medium.seznam.cz/clanek/martin- ... p&seq_no=1

https://www.euronews.com/my-europe/2026 ... an-economy

https://novayagazeta.eu/en/articles/202 ... -of-war-en
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3826
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od pjaro77 »

Až padnú na hubu, verím, že ich nebude znova zachraňovať strýčko Sam. Nech ich zachraňuje strýčko Si.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Jeden z největších světových výrobců syntetických safírů – ruský "Monokrystal", jehož produkty se používají v optoelektronice k vybavení raket a dronů – vyhlásil bankrot kvůli ukrajinským úderům a ztrátě trhů.

HIYzpOBWQAA0RGv.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Rusko a Kazachstán řeší spory v uranovém byznysu. Napětí roste
Spory přicházejí v době, kdy ruský jaderný průmysl čelí rostoucím finančním tlakům kvůli sankcím a válce na Ukrajině. Nejistota se začíná přenášet i na plán výstavby první kazašské jaderné elektrárny.
Vztahy mezi Ruskem a Kazachstánem v oblasti jaderné energetiky a těžby uranu se dostávají pod tlak. Kazachstánská státní společnost Kazatomprom obvinila firmu napojenou na Rosatom, že neplní své závazky v rámci společného těžebního projektu Buďonovskoje. Podle podané stížnosti společnost Stepnogorsk Mining and Chemical Combine (SGCC) nesplnila těžební kvóty v roce 2024 a zároveň dostatečně nepřispěla do tzv. sanačního fondu, který má pokrývat environmentální škody vzniklé těžbou.

https://www.hrot24.cz/clanek/rusko-a-ka ... tomu-HTF6u
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Koba »

Putinovo ropné štěstí skončilo. Rusko prochází posledním stadiem svého rozpadu, říká analytik
Ruský ekonomický analytik a opoziční publicista Alexandr Němec na serveru Kasparovru.com tvrdí, že Ruská federace prochází posledním stadiem svého rozpadu. Tentokrát podle něj půjde o rozpad nikoli na národnostním základě, ale čistě ekonomickém.
Němec svou analýzu opírá především o rozbory profesora Igora Lipsice a o nedávná hodnocení ekonomů Vjačeslava Širjajeva, Michaila Krutichina a Dmitrije Potapenka. Posledně jmenovaný je podle autora jediným ze čtveřice odborníků, kteří stále působí přímo v Rusku. Analytik přidává i odkaz na komentáře Garriho Kasparova.

Klíčová teze je jednoduchá. Moskva přestala být pro regiony přínosem a stala se pro ně místo toho přítěží. „Putinovo ropné ‚štěstí‘ skončilo a na obzoru (nebo dokonce již blízko) je skutečný rozpad země na několik velkých aglomerací. Moskva vysává z regionů poslední peníze. Nyní na Dálném východě a na Sibiři již chápou, že přežít na vlastní pěst bude snazší, než živit topící se, umírající a velmi chamtivou Moskvu.“ Dosud regiony odváděly až 90 procent příjmů z přírodních zdrojů do centra, které jim za to nic podstatného nedává zpět.

https://www.forum24.cz/putinovo-ropne-s ... hp.context

https://www.youtube.com/watch?v=6IRAfqxO7V8
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3826
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od pjaro77 »

Národný rozpad sa ešte dostaví a kus sibíri si príde oslobodiť Čína.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruský výrobní potenciál a ekonomika

Příspěvek od Rase »

Jompy se zamýšlí nad zbylými tanky k repasi = do konce roku 2027 nebude co repasovat a bude hotovo: "Na začátku tohoto roku bylo ve skladech ještě asi 400 tanků T-72A. Je pravděpodobné, že jejich počet aktuálně klesl pod 300, přičemž podobný počet je stále zaparkován také v UVZ (Uralvagonzavod) a čeká na zpracování.

Skutečnost, že zbývající tanky T-72B se ve skladech ani o centimetr nehnou, naznačuje, že se jedná o šrot, takže se skutečně díváme do budoucnosti, kdy dojde k vyčerpání obrovských zásob tanků T-72.

Zamysleme se nad tím na chvíli: tanky T-64 jsou automaticky vyřazeny, většina tanků T-62 je pravděpodobně příliš zchátralá a ve skladech zbývá sotva ~150 tanků T-80, většinou modelů T-80UD, které mají stejný problém jako tanky T-64. Tanky T-55 jsou tak jednoduché, že nepředstavují technický problém, ale je jich málo a jsou velmi staré.

Jinými slovy: ve skutečnosti se jedná o několik set tanků T-62 a T-72, které zůstaly v použitelných skladech. BTRZ a UVZ pravděpodobně dokončí jejich zpracování v příštím roce, protože ve svých areálech mají ještě nějaké nevyřízené zakázky."

https://twitter.com/Jonpy99/status/2058446631599493360
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“