Stránka 207 z 211
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 24/1/2026, 19:22
od Suger
Výberné video. Veliteľ bojovej letky F-16 pplk. Gregor povedal pre laikov veľa zaujímavých informácií.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 24/1/2026, 21:04
od niko
Dobry rozhovor. Mali by to robit castejsie, lebo o vycviku F-16 vieme lan kise informacie.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/1/2026, 21:49
od niko
F-16 V v Taiwane so Sniper podom pripravena pri air policingu. Taiwan objednal 66 novych F-16 Block 70 a zaroven zmodernizoval svoje F-16 A na verziu V.
https://x.com/i/status/2016710527473655828
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 31/1/2026, 00:03
od mikojan29
Pár záberov SK F-16 na taktickom cvičení Air-to-Air z 29.1.2026 s cvičnými strelami CATM-9X v Tucsone na Morris ANGB:
https://www.instagram.com/p/DUHnHLvFMPj ... QxZXd2MA==
Foto: Ricky Melendez
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 2/2/2026, 22:21
od mikojan29
Výcvik nočných "dogfightov" SK pilotov na F-16D Block 70 v Tucsone, Morris ANGB.
Foto: Cassidy Cristello
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 6/2/2026, 20:24
od mikojan29
Dnešné nácviky priblíženia na Davis Morgan AFB s SK F-16D č. 1102:
Foto: Jeremy Snavely
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 8/2/2026, 17:24
od mikojan29
Po dlhej dobe (30.10.2023) opäť na oblohe v Greenville SK F-16C Block 70 č. 1001, doteraz slúžila na výcvik SK let. technikov, foto zo 7.2.2026:
Foto: Charles Rucinski
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 12/2/2026, 09:53
od NagyAttila
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 12/2/2026, 21:16
od niko
Objednáme ďalšie stíhačky F-16? Kaliňák: Kongres nám schválil možnosť nákupu ďalších
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... h-styroch/
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 11:15
od Suger
To dokúpenie 4 nových stíhačiek F-16 Block70 dáva zmysel na počet 18ks. Ideálne by bolo, ak by sme sa dohodli s ostatnými krajinami , Bulharskom (či Bulhari popri svojich 16ks nebudú náhodou obstarávať ďalšie ), Poľskom (to chce modernizovať svoje staršie F-16C/D-52+ na verziu F-16V - 47 ks + zvažuje obstaranie dvoch nových letiek F-16 Block70 ). Kvôli cene, ktorá je dnes na linke dosť vysoká, naposledy cena za novú F-16 Block70/72 pre Filipíny a Peru vystrelila orientačne na 279 miliónov dolárov za stíhačku!
Čo sa týka zamýšľaného nákupu novej výzbroji a vybavenia MOSR, ktorú odprezentoval podplukovník Peter Gregor, veliteľ letky F-16, tak je zmysluplná a parádna, dáva naším letcom oveľa lepšie možnosti úderov na väčšie vzdialenosti v hĺbke nepriateľa. Túto zbraňovú modernizáciu kvitujem.
1. AIM-9X Sidewinder Block2 (Block3) - dostrel cca 32 kilometrov, alebo zhruba 35 – 40 km v závislosti od podmienok.
2. AIM-120 AMRAAM C7 (dostrel cca 120km), nové AIM-120 AMRAAM C8 - dostrel cca 160km, v závislosti od podmienok.
3. laserom navádzané bomby GBU-49 a GBU-54 cez kontajner Sniper
4. vysoká pridaná hodnota na útok do hĺbky nepriateľského územia sú kĺzavé bomby AGM-154 s dosahom 130 km a strely s plochou dráhou letu AGM-158B JASSM-ER s dosahom až 1000km! (tu by tiež stalo za to dohodnúť sa s Poľskom, ktoré už objednalo AGM-158A JASSM, a chce objednávať aj AGM-158B JASSM-ER...)
5. bomby GBU-39 SDB , tu preberám citáciu z Futurearmy - "vyznačujú sa malými rozmermi a nízkou hmotnosťou 110 kg. Vďaka tomu sa na jeden závesník zmestia štyri, čo výrazne zvyšuje počet cieľov, ktoré lietadlo môže počas jednej misie zasiahnuť. Ide o kĺzavú bombu s dosahom vyše 100 km."
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 11:35
od pjaro77
Kľudne ďalších 12, keby sme na to mali peniaze.
Aspoň niekto na MO rozmýšľa o dokupovaní výzbroje, čo som rád.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 11:51
od niko
Ja to beriem tak, ze ak chceme akokolvek pomyslat na vyslanie nasich F-16 do operacii, tak 4 dalsie su absolutne minimum. A ked sa pozrieme na to, co sa deje vo svete, tak je dobre mat tu moznost vyslat lietadla do oparacii.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 11:53
od pjaro77
Bude mať každé lietadlo z tých čo máme zameriavací kontainer ?
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 12:41
od niko
Pozri zmluvu. Zda sa mi ale, ze nie vsetky.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 13:14
od pjaro77
Zakúpením JASSM-ER získame zbraň s dosahom, akú nemala ani ČSĽA. Vtedy mala najväčší dosah raketa OTR-23 OKA. Krátko bola aj v OSSR.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 19:20
od mikojan29
pjaro77 píše: ↑13/2/2026, 11:53
Bude mať každé lietadlo z tých čo máme zameriavací kontainer ?
Budeme mať/máme zakúpených 6 ks SNIPERov.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 19:33
od NOTNA
Nieje tých schopností pri tak malom počte lietadiel aź priveĺa?
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 19:43
od mikojan29
Je, primárne sa budú využívať na Air policing, sem-tam nejaké cvičenie. No hardware už zvláda všetko možné, otázka je, na čo všetko budú financie?
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 20:07
od pjaro77
Prepáč NOTNA ale prečo to prizdis..áčstvo ? Keď máme tie mašiny, tak ich využime poriadne a dokúpme trebars 8 kusov s výzbrojou.
Integrujme ich cez datalinky s pozemnými prostriedkami a dronmi.
Ja by som radšej to videl, než jeden či dva tankové prápory s predraženými tankami.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/2/2026, 21:32
od jean
Nemožeš mať len jednu bojovú schopnoť, armáda by mala byť vševojsková. Lietadlá nespasia všetko. A už vôbec v tých srandovných počtoch, čo sme objednali. Skoda tých vrtulnikov, tie by sa hodili.