Stránka 209 z 211
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/3/2026, 22:04
od mikojan29
Opäť pár fotiek z letového dňa v Kuchyni:
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/3/2026, 22:05
od mikojan29
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/3/2026, 22:06
od mikojan29
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 25/3/2026, 20:34
od Suger
Veliteľ bojovej letky F16: Najťažšie je tankovanie za letu. Bojujeme aj proti americkým pilotom
Veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor v exkluzívnom rozhovore pre Defence News opisuje, ako vyzerá najpokročilejší výcvik našich pilotov F‑16 v USA.
https://www.youtube.com/watch?v=jKIcVJhB7W0
Tu je prvá časť z rozhovoru s veliteľom taktickej letky pplk. Petrom Gregorom k slovenským F-16 Block70, k technickým dátam, výzbroji,...
https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... e-systemy/
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 28/3/2026, 21:40
od NagyAttila
V rozhovore bolo povedane, ze sa do buducnosti pocita s vycvikom letoveho personalu v USA. Cvicne stroje najskor nebudu priorita.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 28/3/2026, 22:09
od Scotty87
Takže hodláte neustále držet letadla v USA? Protože jinak to nejde.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 09:10
od Suger
V rozhovore veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor spomína, že sa pripravuje kúpa nových štyroch F-16 Block70 (berie sa to ako hotová vec), dve "C" jednomiestne a dve by mali byť "D" dvojmiestne. V najbližších rokoch bude mať určite Slovensko nejaké svoje stroje v USA... Celkový počet by mal byť 18ks = 14 x "C" a 4 x "D". Predbežne z tých rozhovorov vyplýva, že zatiaľ všetci slovenskí piloti absolvovali/jú základný a pokročilý výcvik v USA (22 pilotov+ďaľší). Gregor sám spomína, že ešte absolvuje sám výcvik zvyšujúci jeho kvalifikáciu... Plus ročne by mali byť pre potreby OSSR pripravený 1-2 nový piloti . Spomína tam aj výcvik letového personálu, technikov a techničky, ktorí sú dnes na výcviku v USA. K tomuto nech sa vyjadria povolanejší ľudia, predpokladám, že k výcviku sa Gregor ešte v médiách vyjadrí... A MOSR s Kaliňákom spomínajú nákup L-39 Skyfox, o počtoch a výbave sa špekuluje...
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 15:24
od Scotty87
Mít teoreticky osmnáct stojů a z toho dvě permanentně v USA není zrovna ideální varianta. Chápu že jsou piloti oslnění z možností výcviku v Americe, které na Slovensku nikdy nebudou. Ovšem až začnou chodit "faktury" za povoz, údržbu letadel a výcvik bude to už vypadat jinak.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 16:57
od NagyAttila
No jo, lenze to co vycvicite v USA na F16, nikdy na L39 nenacvicite, napr tankovanie za letu. Po tom, co budu pocty pilotov stabilizovane, nebude dovod drzat stroje v USA.
(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 17:23
od Scotty87
Na Texanu nebo Talonu taky necvičí tankování za letu.
Co to znamená že budou počty pilotů stabilizované? Že je vycvičíte a budou sloužit už napořád? Asi ne. Každý rok budou nějací piloti odcházet a logicky budou nastupovat nový. Takže buď ta letadla budete v USA držet trvale nebo výcvik stejně lokalizujete tady. Držet si výcvik za oceánem kvůli třeba dvěma pilotům ročně asi nebude finančně průchozí.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 17:33
od NagyAttila
Prave kvoli 2 pilotom je nezmysel kupovat 6 (alebo kolko) x L39, ked si ten vycvik mozu spravit v USA, kde su na to vhodnejsie podmienky po kazdej stranke.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 17:46
od Scotty87
Ovšem za ty roky vás to bude stát jako možná 30 L-39.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 18:55
od Zemakt
(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)
Ideálně by mohli chtít prodat svůj podíl, zájem je. Bohužel to zatím nevypadá.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 30/3/2026, 20:59
od pjaro77
Scotty87 píše: ↑30/3/2026, 17:46
Ovšem za ty roky vás to bude stát jako možná 30 L-39.
Kľudne môžeme nechať výcvik na Texanoch v STA či kde. Medzičlánok v podobne celej letky L39 v OSSR je mizerne odôvodnený, výcvik taktiež môže poskytnúť firma so 4-6 kusmi napríklad LOTN.
Nakoniec nechať robiť pokračovací výcvik v Poľsku s našimi f16.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 12/4/2026, 11:17
od NagyAttila
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 13/4/2026, 16:16
od niko
Detajly prveho spolocneho slovensko-americkeho cvicenia s F-16.
https://defence-industry.eu/u-s-and-slo ... -exercise/
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 15/4/2026, 15:27
od NagyAttila
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 15/4/2026, 15:57
od mikojan29
Výlet SK F-16 do ČR
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 15/4/2026, 17:29
od mikojan29
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 17/4/2026, 08:49
od Hall
Slovensko si v americkom Tucsone prevzalo poslednú stíhačku F-16
https://www.teraz.sk/slovensko/os-sr-sl ... sSlovensko