Stránka 210 z 211
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 17/4/2026, 23:20
od mikojan29

“SLOVENSKO MÁ KOMPLETNÚ FLOTILU“: POSLEDNÁ STÍHAČKA F-16 BLOCK 70 DORAZILA DO AMERICKÉHO TUCSONU
Slovenské vojenské letectvo dosiahlo významný míľnik: na leteckú základňu americkej Národnej gardy Morris ANG pri meste Tucson dorazila posledná stíhačka F-16 Block 70 určená pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky - privítali ju slovenskí piloti aj technici a oficiálne ju prevzal plukovník František Pytlík, vojenský letecký pridelenec SR v USA

Celkovo si Slovensko objednalo 14 týchto moderných stíhačiek. Niektoré už lietajú doma

, ďalšie sú zatiaľ v USA, kde naši piloti naberajú skúsenosti a učia sa naplno využívať ich technológie

Výcvik v Tucsone je kľúčový – nestačí mať moderné stroje, treba vedieť ich aj efektívne použiť

Po ukončení výcviku postupne všetky stíhačky preletia na Slovensko
Dodávka stíhačiek F-16 je súčasťou modernizačného programu na základe kontraktu z roku 2018

F-16 sa stávajú základom slovenského vojenského letectva a pevnou súčasťou kolektívnej obrany NATO

.
.
#OSSR #ozbrojenesilysr #vojak
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 22/4/2026, 13:42
od NagyAttila
Servis stíhačiek F-16 na Slovensku: Vláda musí za Letecké opravovne Trenčín poskytnúť špeciálne záruky USA
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ove_spravy
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 28/4/2026, 20:47
od Pressburger
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/5/2026, 15:50
od mikojan29
Presun č. 1005 obchvatom BA v Petržalke (Engerau) do Incheby v noci zo soboty na nedeľu:
Foto: Jakub Šarmír a FB
Inak pristála na BTS po zálete a odtiaľ ju v noci pozemnou cestou premiestnili na výstavisko.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/5/2026, 16:29
od niko
Ale kdeee, to nie je Engerau. Engerau je na Romanovej a do tej krcmy by sa F-16 nezmestila.

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/5/2026, 17:21
od mikojan29
niko píše: ↑10/5/2026, 16:29
Ale kdeee, to nie je Engerau. Engerau je na Romanovej a do tej krcmy by sa F-16 nezmestila.
Nepoznám až tak detailne Petržalské reálie, vychádzal som z histórie:
https://www.google.com/search?q=petrzal ... fId=ChxjMe

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/5/2026, 19:17
od niko
Jasne, Petrzalka je po memecky Engerau a po madarsky Lihetfalu. Ale kto to dnes este tak pozna ? Dnes uz je to len krcma na Romanovej.

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 10/5/2026, 22:55
od mikojan29
Ja tak Petržalku volám bežne, nepochádzam odtiaľ a ani tam nebývam. A nie som ani skorší ročník.
Záleží s kým sa bavíš. :-)
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 16/5/2026, 00:10
od mikojan29
Dnešná príprava na odlet z LZIB po IDEBe do Kuchyne:
Foto: Daniel Lences
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 17/5/2026, 20:32
od Suger
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 18/5/2026, 08:43
od niko
Letisko do konca roka, air policing tento rok, buducy rok Pobaltie... Tak urcite. Rozpravky. V realite este nemame vycvicenych technikov, 4 lietadla v USA, nasi piloti lietaju bez akychkolvek podvesov a Sliac vyzera ako dve velke kopy hliny.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 18/5/2026, 11:18
od mikojan29
Navyše všetky F-16 B70/72 sú momentálne uzemnené už nejaký ten týždeň, takže výcvik sa opäť predlžuje.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 18/5/2026, 11:54
od niko
To je ta vyrobna chyba, co ma LM odstranit ?
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 18/5/2026, 15:26
od mikojan29
Áno
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 20/5/2026, 10:47
od NagyAttila
Dalsi diel rozhovorov s pplk o F16 a leteckom boji
https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... clanok_box
5 dôvodov, prečo si pozrieť alebo vypočuť podcast:
Slovenské F-16 mieria do priestoru, kde NATO pravidelne čelí ruským provokáciám nad Baltom
Gregor vysvetľuje, prečo najväčšou hrozbou Suchoja nie je jeho manéver, ale raketa, ktorú nesie
V relácii zaznejú čísla o stovkách incidentov za rok, takmer 1 600 za štyri roky a približne 4 000 za desaťročie.
Ako sa pilot pripravuje na pád lietadla, katapultáž, bojové rozhodnutie aj prežitie nad ľadovým morom.
Najsilnejší odborný moment: ruské Su-35 sú výborné stroje, no podľa Gregora ruskí piloti často nevyužívajú ich plný potenciál.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 20/5/2026, 16:46
od mikojan29
niko píše: ↑18/5/2026, 11:54
To je ta vyrobna chyba, co ma LM odstranit ?
Od tohto pondelka už lietame.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 22/5/2026, 07:00
od niko
Ano videl som, ze uz aj cvicili niekde nad Banovcami.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 31/5/2026, 17:37
od mikojan29
Včerajší odlet a prílet z Kuchyne na a z PDD na LZ v Prešove:
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 31/5/2026, 17:37
od mikojan29
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Napsal: 31/5/2026, 18:14
od pjaro77
Kde v Prešove pristávali ? Alebo sa len otočili ?