Stránka 22 z 22

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 24/12/2025, 14:56
od Koba
Švédsko urychluje integraci německých střel s plochou dráhou letu Taurus KEPD 350 na nové letouny SAAB JAS39/E . Původní plány předpokládaly dosažení operačního statusu až v roce 2028 pro verzi C/D, ale Švédi změnili priority a napřeli úsilí k vybudování zcela nového bojového systému. Velitel švédského letectva Maj. Gen. Jonas Wikman sice neuvedl nový termín, ale zdůraznil, že „Upravili jsme priority a provedli opatření, aby se práce našeho odvětví, FMV a letectva v této oblasti co nejvíce překrývaly, což vedlo k posunutí původního harmonogramu, protože očekávám, že budeme schopni zahájit provoz podstatně dříve, než bylo původně plánováno.“
330px-Taurus_ILA2006 (1).jpg

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 25/1/2026, 20:41
od Koba
Dánsko objednalo tři nejmodernější 3D PVO radary Lockheed Martin TPY-4. Radar využívá GaN prvky v technologii AESA a pracuje v pásmu L (podle IEEE) resp pásmu D podle klasifikace NATO. Účinný dosah detekce letounů a balistických střel je 1 000 km v úhlu 90°(bez natáčení). Radary mají být umístěny na bázích Skagen na severu Dánska, na ostrově Bornholm a na Faerských ostrovech - případně na východě Grónska.
Hodnota kontraktu je 610 mil. USD
Stejné radary už objednalo Norsko a Švédsko.
1-3-e1745386388643-1170x742.jpg

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 30/1/2026, 18:47
od Koba
Norsko nakoupí jihokorejské raketové systémy Hanwha K239 Chunmoo. Předmětem kontraktu v hodnotě 2 mld. USD je šestnáct odpalovacích zařízení, příslušenství a munice, včetně raket s dosahem do 500 km. Podle vyjádření Norských zástupců The Norwegian Defence Materiel Agency nebyl rakety s tímto dosahem schopný nabídnout žádný z konkurentů

Systémy Hanwha K239 Chunmoo nakupuje i Polsko, ve kterém má být zahájená výroba raketových střel pro systém, případně pro všechny evropské zákazníky.
LOCPFR34MRCPZDFTSE7VZXQW7M.jpg
Systém Chunmoo
Zdroj: Hanwha Group

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 4/2/2026, 21:14
od Rase
Ponorky na úkor fregat

Norsko si od ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) objednalo další dvě ponorky Type 212CD. Tím se počet ponorek plánovaných pro Norsko zvyšuje z původních čtyř na šest. I Německo si již v prosinci 2024 objednalo další dvě ponorky, čímž se německá objednávka také zvýšila ze čtyř na šest kusů. S norským rozšířením objednávky nyní program zahrnuje plánovaný maximální objem dvanácti ponorek. Podle TKMS probíhá výroba prvních šesti ponorek (dvou pro Německo a čtyř pro Norsko) podle plánu. Je však zajímavé, že rostoucí náklady na ponorkové programy mohou Norsko přimět k omezení jiného námořního programu a Oslo vážně zvažuje snížení počtu plánovaných britských fregat Type 26 z pěti na čtyři a některé zdroje říkají, že snad i na pouhé tři jednotky. Toto rozhodnutí je zajímavé, protože Norsko se dlouho nemohlo rozhodnout, zda pořídí celkem pět nebo šest ponorek. Norské vedení však nyní zjevně začalo považovat schopnosti ponorek za natolik klíčové, že stojí i za cenu snížení flotily fregat.

https://suv.report/norwegen-bestellt-zw ... re-u212cd/
https://defence24.pl/sily-zbrojne/okret ... a-norwegii
https://militarnyi.com/uk/news/norvegiy ... a-type-26/
https://en.wikipedia.org/wiki/Type_212CD_submarine

maxresdefault.jpg

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 6/3/2026, 18:22
od Koba
4.3. byl poprvé provedený průzkumný let aliančního letounu AWACS nad Finskem a jeho pobřežím. Letoun doprovázely finské stíhačky F/A-18 a informace z AWACSu byly předávené do finského centra řízení protivzdušné obrany. Cílem akce Eastern Sentry/Arctic Sentry bylo prověřit integraci obranných systémů nového člena NATO do alianční struktury, komunikační kanály a koordinaci.
ads00856-tvfNQ3.jpg
finaf-f18-awacs-original-2-4fb3Y2.jpg
https://ac.nato.int/archive/2026/nato-a ... -airspace-
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... 04d0&ei=43

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 18/3/2026, 17:13
od Koba
Norští vojáci - Long Range Reconnaissance Squadron - cvičí přežití v extrémních podmínkách:
image-proxy_(1).jpg

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 10/4/2026, 20:49
od pjaro77
Fínsko - rezervisti, môžete si priniesť vlastné pušky a drony
https://tvpworld.com/92230619/finnish-m ... and-drones
Fínske obranné sily uviedli, že záložníci si môžu vziať so sebou zbrane a vybavenie v súkromnom vlastníctve, keď sa hlásia do služby, hoci ich použitie bude posúdené po príchode.
"Chceme umožniť priniesť si vlastnú zbraň, ak vlastníte zbraň vhodnú na vojenské použitie. Takto by boli v prípade núdze k dispozícii všetky zdroje," uviedli predstavitelia armády.
Presun rozširuje skoršie mobilizačné pokyny, ktoré sa týkali najmä oblečenia, hygienických potrieb a základného kempingového vybavenia.
Fínsko, krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, má jednu z najvyšších mier civilného vlastníctva zbraní na svete s približne 1,5 miliónom licencovaných strelných zbraní, väčšinou poľovníckych pušiek a brokovníc. Zhruba každý tretí dospelý vlastní zbraň.

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 20/5/2026, 21:59
od Koba
Švédsko vybralo pro své námořnictvo francouzské fregaty FDI (Frégate de Défense et d'Intervention) od firmy Naval Group. Pořízeny mají být čtyři fregaty v celkové ceně 40 mld. SEK (přes 88 mld. Kč). Naval Group zvítězila ve tendru proti nabídkám španělské Navantia a britské Babcock International. Fregaty budou vyzbrojené PL střelami Aster 30 od MBDA. První by měla být dodaná v roce 2030, přičemž dodací lhůta byla jedním z prioritních parametrů zadání.

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 17/6/2026, 21:42
od bheid
Finsko ruší zákaz jaderných zbraní v rámci změny postoje vůči NATO
Toto rozhodnutí otevírá Helsinkám cestu k přijímání, přepravě a usnadňování přesunu jaderných zbraní na svém území v rámci obranných operací spojenců.

https://www.politico.eu/article/finland ... ity-shift/

Re: Skandinávské armády kam kráčíte?

Napsal: 19/6/2026, 11:48
od Koba
Švédsko - Obranná komise parlamentu - vydalo 12.6. novou analýzu posledních akcí Ruska v regionu. Konstatuje se v ní, že počet incidentů narůstá a ochota Ruska v nich riskovat se zvětšuje, takže Švédsko očekává další prohlubování konfrontace.

Asi aby to potvrdili, ještě týž den dva ruské vojenské letouny s vypnutou identifikací kopírovaly nad severním Baltem švédskou hranici ve vzdálenosti několika set metrů a bylo nutné proti nim zvednout hotovost.

https://www.dn.se/sverige/tuffare-formu ... sk-analys/
jde překliknout do češtiny

https://www.forum24.cz/schazely-jen-sto ... tit-za-nos