OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

Jsem nevěděl, že turista = horal.
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Arthur píše:Ja som reagoval na slová "Fakticky na strednom Slovensku od Martina nižšie] a nie od Martina na východ, zrejme má niekto problém s čítaním s porozumením.
By ste sa čudoval koľko Levičanov má prechodené - odžité Štiavnické vrchy...
Arthur ale bavime sa tu cely cas o Nizkych a Vysokych Tartach, ako o takom tom slovenskom reprezentantovy vysokohorskeho prostredia. A tam Levice urcite nepatria. :mrgreen: Takze nie, ze ja mam problem s porozumenim textu, ale ty mas problem s geografiou Slovenska. :wink:

Aj ked samozrejme netvrdim, ze nemame aj ine pohoria, kde by sa horske jednotky dali vyuzit, no moj typ by bol skor na oblast Kysuc, Oravy, Spisa a Bukovskych vrchov, kde su sice nizsie kopce ale stale s velmi vyraznymi prevyseniami, vhodnymi na vedenie obranneho boja.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:No myslim, ze nemozeme od ziadneho Levicana ocakavat, ze bude vediet ako to chodi v horach. :lol: To uz ked chceme najst nejaky blizky bezny utvar k horskemu prostrediu, tak by som navrhoval Presov. V zasade ale, a kludne ma opravte, prichadza do uvahy pre umiestnenie noveho horskeho praporu len jedno mesto a to je Poprad. Tam su sklady a aktivne vyuzivane kasarne ozbrojenymi silami, kde by sa jeden prapor este v pohode zmestil. Inak skoda je toho Brezna. Tam by sa takyto prapor aj vojensky ak pre rozvoj regionu asi najviac hodil.
Neviem, ale mne martinska posadka umiestnena medzi Malu a Velku Fatru, príde ako celkom dost blízko k horskému prostrediu.
Len prosím žiadne útvary do V.Tatier a nebodaj vojensky vycvik v nich. Na to sú priliš vzácne.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj: Hop, fakt, na Martin som zabudol. :wink: Inak vycvik v pohori Vysokych Tatier v minulosti aj prebiehal a myslim, ze moze prebiehat aj dnes. Nemusi to byt ale nijako invazivne voci zivotnemu prostrediu. Ved sa moze jednat o klasicke presuny a pobyt vo vysokohorskom prostredi (vysokohorske chaty), pripadne lezenie na vyhradenych miestach, bezkovanie, lyzovanie, ski alp atd.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:Juraj: Hop, fakt, na Martin som zabudol. :wink: Inak vycvik v pohori Vysokych Tatier v minulosti aj prebiehal a myslim, ze moze prebiehat aj dnes. Nemusi to byt ale nijako invazivne voci zivotnemu prostrediu. Ved sa moze jednat o klasicke presuny a pobyt vo vysokohorskom prostredi (vysokohorske chaty), pripadne lezenie na vyhradenych miestach, bezkovanie, lyzovanie, ski alp atd.
To je pravda. Ale toto vsetko sa vlastne da cvicit aj v tej Malej a Veľkej Fatre. A cez zimu to má výhodu. Nemusíš sa báť medveďov, lebo spia. :D

A tiež si nemyslím, že útvary by sa mali umiestňovať podľa toho ako pomôžu regiónu. Áno je to benefit pre ekonomiku regiónu, ale v typických hladových dolinách, ako Brezno donedávna bolo, to má efekt, že na útvaroch slúžia nie tí čo chcú, ale tí čo nemajú na výber, lebo niet inej práce. Radšej nech sa rozvíjajú, modernizujú existujúce útvary a hlavne aby sa ich podarilo naplniť aspoň na 95%.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Od Martina nižšie a navrhoval Poprad, ale aj na Martin zabudol.
Úplný geograf :mrgreen:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj myslim, ze u specializovanych horskych utvarov by bolo viac ako u inych dolezite poznat teren v ktorom budu posobit. Tak to robia aj Rakusania, kde sa velitelia rot este aj zoznamuju s miestnymi statkarmi a starostami, aby v pripade vojnoveho stavu vedeli komu maju volat, za kym ist. Cize vycviku v Tatrach so spoznamim miestnej siete vysokohorskych chat by sa asi nevyhli. Inak chapem tvoju a ked som spravne pochopil aj Julesakovu obavu, ze ked zalozime dalsi utvar, nebudu ludia pre tie existujuce, no myslim, ze tu nepomoze nic ine ako systemova zmena. Nemozeme predsa zastavit budovanie novych utvarov a rozvoj sposobilosti, lebo personalisti nie su schopni plnit robit si dobre svoju pracu.
Arthur píše:Od Martina nižšie a navrhoval Poprad, ale aj na Martin zabudol.
Arthur ano zabudol som na utvar v Martine, asi uz starnem, no na tvojom mieste, ked si tresol Levice, ktore su cca. 30 km od madarskych hranic by som bol radsej ticho. :mrgreen: Inak ale pozram, ze ty v tejto debate vobec nie si v obraze. "Od Martina nizsie" :roll:
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Ja osobne okrem obavy aby sme nestavali dom od strechy, si nie som celkom istý či OS SR potrebuje špecializovaný horský útvar.
Nejaký prápor ľahkej pechoty (aka rangers), ktorý oi. bude pokrývať aj toto (napr. ten zmienený 23. prápor), OK bez problému.
Ale terénu na špecializovanú horskú jednotku podľa mňa nemáme v dostatočnom rozsahu.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Zemakt »

Nejaký prápor ľahkej pechoty (aka rangers), ktorý oi. bude pokrývať aj toto (napr. ten zmienený 23. prápor), OK bez problému.
Tak jsem to i myslel. Jeden z praporů stávající struktury OSSR by mohl mít mj. horskou specializaci. Z hlediska PR by se to dalo taktéž velmi dobře využít. A snad službu v ozbrojených silách více zatraktivnit, respektive přitáhnout nové rekruty.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Julesak píše:Ale terénu na špecializovanú horskú jednotku podľa mňa nemáme v dostatočnom rozsahu.
Tak len pohori, ktorych vrchy dosahuju cca. 1500 mnm a viac mame asi 10 % uzemia. Hory zaberaju 62 % uzemia Slovenska a zije v nich 49 % obyvatelstva, co zaradzuje Slovensko na 4 priecku v EU. V hornatosti su pred nami len Grecko, Slovinsko a Rakusko !
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Dzin »

V této debatě jen podotknu, že AČR specializovaný útvar pro boj v horském terénu má, je to 44. lmopr. Není to sice klasická horská jednotka, ale boj v horském terénu je jedním z jeho prioritních nasazení.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Dzin píše:V této debatě jen podotknu, že AČR specializovaný útvar pro boj v horském terénu má, je to 44. lmopr. Není to sice klasická horská jednotka, ale boj v horském terénu je jedním z jeho prioritních nasazení.
A ako a kde ho cvicia?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Zemakt »

Vzhledem k jeho dislokaci, tak zřejmě na Boleticích.
Prvořadým úkolem 44. lehkého motorizovaného praporu "Generála Ereta" bylo po jeho vzniku v roce 2008 zejména naplnit jednotky odpovídajícím personálem, tento personál vycvičit na požadovanou úroveň a naplnit útvar potřebnou technikou a zbraněmi. Vojáci 44. lmopr museli zvládnout taktiku malých jednotek, boj z blízka, střeleckou přípravu a mnoho dalších vojenských dovedností. Protože je 44. lehký motorizovaný prapor předurčen pro boj v těžko přístupných oblastech a již od počátku se v horském terénu přesuny se zátěží na dlouhé vzdálenosti staly nedílnou součástí výcviku jednotek.
http://www.44lmopr.army.cz/o-nas
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3938
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Scotty87 »

Juraj Tichý píše:
Dzin píše:V této debatě jen podotknu, že AČR specializovaný útvar pro boj v horském terénu má, je to 44. lmopr. Není to sice klasická horská jednotka, ale boj v horském terénu je jedním z jeho prioritních nasazení.
A ako a kde ho cvicia?
Třeba předloni se vojáci 44.lmopr zúčastnili cvičení Capricorn 2018 v rakouských Alpách. Ovšem v případě této jednotky je výcvik v horách opravdu jen doplněk a necvičí se nijak intenzivně.
http://www.44lmopr.army.cz/aktuality/capricorn-2018
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zemakt píše:Vzhledem k jeho dislokaci, tak zřejmě na Boleticích.
Aha, no :D Tak to potom aj ten levický mechanizovaný to ma bližšie na Lešť a Arthur až tak neprestrelil. :lol: O Martinskom ani nehovorim. Ten je rovno pod kopcami Malej a Velkej Fatry.


Mimochodom, 11tka este stale patrí do síl rýchlej reakcie?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11902
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Zemakt »

Ovšem v případě této jednotky je výcvik v horách opravdu jen doplněk a necvičí se nijak intenzivně.
Chtělo by se říci, že intenzita výcviku je přímo úměrná nadmořské výšce :wink: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše: Aha, no :D Tak to potom aj ten levický mechanizovaný to ma bližšie na Lešť a Arthur až tak neprestrelil. :lol:
Tym by som si nebol taky isty, kedze je to nas najjuznejsie leziacy bojovy utvar, cize ako horska jednotka skor nie. :lol:

Sily rychlej reakcie uz pokial viem niesu, ci ? Uz su len urcite casti utvarov systeme vyssej pripravenosti v ramci potrieb NATO a BG EU.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3938
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Scotty87 »

Zemakt píše:Chtělo by se říci, že intenzita výcviku je přímo úměrná nadmořské výšce :wink: .
Nech bejt. Česká Kanada dokáže být tvrdá, kam se hrabou Alpy :mrgreen: .
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Julesak píše:Ja osobne okrem obavy aby sme nestavali dom od strechy, si nie som celkom istý či OS SR potrebuje špecializovaný horský útvar.
Nejaký prápor ľahkej pechoty (aka rangers), ktorý oi. bude pokrývať aj toto (napr. ten zmienený 23. prápor), OK bez problému.
Ale terénu na špecializovanú horskú jednotku podľa mňa nemáme v dostatočnom rozsahu.
Tak keďže 23. má robiť podporu 5.PŠU tak by mal byť schopný operovať v podobných podmienkach. Takže sa horskému výcviku zrejme nevyhne (otázne bude, či minimálne časť útvaru nebude mať aj výsadkovú spôsobilosť). V PzS ale bude stále podobná jednotka chýbať. Ak by teda mal byť 23. prápor predsa len nahradený novým útvarom, tak by nebolo od veci už od začiatku rátať aj s "horskou" spôsobilosťou. V podstate aj ekonomicky by to asi bolo lepšie ako budovať 6. mechanizovaný prápor.

Inak v tom spomínanom Poprade tuším kedysi aj sídlil horský prápor až do ich zrušenia a transformácie na pešie prápory.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

niko píše:5. pluk bude v roku 2020 cvicit aj v areale Vojenskeho technickeho a skusobneho ustavu Zahorie. Zeby zavadzali zase novu techniku ?

https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=4408494&l=sk
Tých cvičení špeciálov na Záhorí bude asi viacej:

https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=4415119&l=sk
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“