AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Samozřejmě, ale když jedna kapsa je prázdná a druhá vysypaná, tak se schválením odvodů nemám problém. Vnímám to jako pr ní krok a doufám že první z mnoha.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pátrač »

Já si myslím že peněz je dost. Jen se vyhazují oknem a to všude kam se podíváš. Ale to sem nepatří.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
bark
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 16/11/2014, 17:32

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od bark »

Zemakt - Vnímám to jako první krok a doufám že první z mnoha...pravděpodobně to bude první a jediný krok.
Nic to nebude stát, odvody si zaplatí odvedenci sami podobně jako pracovní lékařskou prohlídku vynucenou zákonem - a vydělá na tom pouze pár smluvních lékařů s příslušným certifikátem. Plánovaný systém odvodů bude opět tunel ve stylu IZIP, vojáci jej nebudou ani provádět, ani jej organizovat - o smetanu se podělí místní radniční mafie a lékařská komora.

Nebo máte jiné informace ? Nechápu to nadšení.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Zajímavé, i když v náznacích řečené, informace přinesl ministr obrany Martin Stropnický. Z jeho slov bylo jasné, že se stále ladí počet i typ poptávaných nových vrtulníků. Ministr však potvrdil již dříve řečenou informaci. Armáda ČR získá víceúčelové, nikoliv čistě bitevní vrtulníky. Minimální počet objednávaných vrtulníků je dvanáct, optimální zřejmě kolem 18 strojů. K zahájení výběrového řízení dojde určitě v letošním roce. Podle ministra obrany nejde jen o samotné stroje ale především o rozsah vybavení, včetně případných zbraňových systémů. Cena za stroj se tak může bez problémů vyšplhat na dvojnásobek. Dále došlo k potvrzení západní orientace českého vrtulníkového letectva, potažmo celé české armády. Armáda ČR se postupně zbaví veškeré sovětské vrtulníkové techniky, tedy nejen bitevních Mi-24/35, ale ve středním období i vrtulníků Mi-8/17/171š. Ministr se také vyjádřil k potenciální výměně bitevních Mi-24/35 za víceúčelový typy. V současné době některé stroje ve výzbroji Armády ČR mají daleko před koncem své technické životnosti. Je tedy možné, že si Armáda ČR bitevní kapacity v podobě vrtulníků Mi-24/35 ještě pár let ponechá. Dlužno dodat, že předmětem diskuzí není ani tak typ vrtulníku, ale především to, jaké schopnosti si chce armáda ponechat, získat, případně si může dovolit ztratit.
http://www.armadninoviny.cz/modernizace ... de-cr.html
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

to Bark: nadseni? Neni nad cim bohuzel, spis nadeje. Nicmene jsem jeste dost mladej, abych vsude videl certa.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Na rozvoj vzdušných sil v naší armádě vyčlení ministerstvo obrany do roku 2021 7,3 miliardy korun. V této částce je započítána modernizace vrtulníkového letectva, nákup radarů, ale i další technologie. Naopak neobsahuje zhruba 1,3 miliardy ročně, které dává armáda za pronájem gripenů.

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec
"V současnosti jsou vzdušné síly skutečně malé a v podstatě nedokáží bránit ani administrativní centrum, což je Praha. Spíše jsou stavěné na air-policing (střežení vzdušného prostoru) a podobné služby, které jsou převážně mírové. Ale nejsou stavěné pro dobu krizí, a už vůbec ne pro dobu války."
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci ... -miliardy/
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:Zbrojní analytik Jaroslav Štefec
"V současnosti jsou vzdušné síly skutečně malé a v podstatě nedokáží bránit ani administrativní centrum, což je Praha. Spíše jsou stavěné na air-policing (střežení vzdušného prostoru) a podobné služby, které jsou převážně mírové. Ale nejsou stavěné pro dobu krizí, a už vůbec ne pro dobu války."
Nebyl bych vůči VS AČR až tak skeptický. Například před slovenským letectvem by mohly ubránit celou republiku 8-)
A na Island by mohli klidně i zaútočit :eek:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od kozlustechnykus »

S tim Islandem opatrne. Nemame tanker :-D
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od cover72 »

Při 14. pluku logistické podpory vzniká 143. zásobovací prapor jako zrcadlový ke 141.
Bude působit z nyní prázdné základny v Lipníku n. Bečvou a vzniká proto, aby mohl rotovat 141., který je nyní 100% vytížený.

Jinak ta "západní orientace vrtulníkové techniky" je naprosto neuvěřitelná a pěním z ní vzteky: podle vyjádření v TV chtějí vyřadit i "sice Polské, ale východní" Sokoly prostě proto, že nejsou dostatečně "západní".

Čmuchám, čmuchám buď ideologické jasánky, nebo daleko spíše další "motivátory" od Airbusu velké jako kráva (jako když armáda chtěla C-27J, ale Obrana ze "záhadných důvodů" nakoupila Airbus C-295; s nákupy těch Airbus C-319 byly také myslím nějaké podivnosti, ale to už se nepamatuji.) Zoufalá snaha dohodit zakázku Airbus Helicopters z toho celého snažení vysloveně čiší od začátku.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Sokoly prošly generálkou, takže budou sloužit ještě dlouho. Možná by se měly dokoupit další a byl by pokoj :eek:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

to Cover: aktualne to chapu tak, ze Mi 24 nechaji doletat do zivotnosti, Sokol viz Skelet, na starsi Mi 17 bude vypsan tendr. Hovori se o UH 1. Mezitim se budou dohadovat jestli bitevniky jo nebo ne, .....vcelku posun oproti "vyradime, zrusime vse ruske" co?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Náhrada starších Mi-17 za UH-1 dává zdánlivě smysl. Tedy pokud se budeme bavit o vojenských verzích Bell 412. A v čem je tento smysl? Pro tento typ vrtulníku je u nás vybudováno zázemí u PČR, u které slouží pět kousků.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od IgorT »

Český plukovník bude veliť veľkému vojenskému cvičeniu NATO.
Je to po prvý raz od vzniku profesionálnej českej armády, čo bude český dôstojník veliť takému veľkému medzinárodnému zoskupeniu.

PRAHA. Jednému z najväčších vojenských cvičení NATO v tomto roku, ktorého sa zúčastní okolo 4500 vojakov, bude veliť Čech.

Bude ním veliteľ 7. mechanizovanej brigády z moravského mesta Hranice, plukovník generálneho štábu Josef Kopecký. V piatok o tom informoval spravodajský server iDNES.cz.

http://www.sme.sk/c/7769247/cesky-pluko ... z3YEcGI3mO
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od IgorT »

Zeman vymenoval generálov.
Najvyšší český predstaviteľ, prezident Miloš Zeman následne vymenoval sedem nových generálov.
Ešte pred odletom do Moskvy, kde sa zúčastní na tamojších oslavách konca druhej svetovej vojny, absolvuje hlava štátu na letisku Praha-Kbely stretnutie s vojnovými veteránmi.

http://www.sme.sk/c/7794422/lidri-europ ... z3ZYMjwIFO
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Nečetli jste poslední ATM? Fojtík tam má zajímavé porovnání koncepce Mi-17 a UH-60. Ke zde probíraným tématům se to docela hodí.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od 950 »

Vzhledem k tomu, že jsme malý stát s malou armádou a malým rozpočtem na obranu, také vzhledem k tomu, že jsme obklopeni státy-spojenci z NATO a Rakousko je neutrální jsou tu tendence škudlit a málo investovat do obrany. Stejně rak je tomu na Slovensku, Rakousku, Maďarsku a v podstatě i v Německu. Jen Polsko zbrojí o stošest, ale to je jiná kapitola. Tam má armáda stále svou váhu, svou prestiž a navíc Poláci jsou takříkajíc "na ráně.

Chápu, že MI-24V jsou vrtulníky ruské, že vztahy s Ruskem jsou nyní všelijaké, že prodlužování životnosti Mi-24 by bylo dost drahé a že nechceme být závislí na náhradních dílech z Ruska. Proto Mi-24 dolétají svou životnost a budou vyřazeny a nejspíš i někam odprodány. Vzdát se bitevních vrtulníků vůbec by asi byla pitomost. Je mi jasné, že na Tigry či Apače asi nemáme dost financí, proč ale nepřejít k jednodušší formě? Já bych navrhoval lehké útočné vrtulníky Boeing AH-6i. Pravda, je sice jen jednomotorový, určitě není tak opancéřovaný, ale může nést výzbroj a to jak PT řízené rakety, tak raketnice s neřízenými protizemními raketami, rotační kulomety M-134 ráže 7,62 velkorážné kulomety ráže 12,7mm nebo i 30mm kanóny M230. Avioniku má na úrovni, pod přídí vyhledávací kulové elektro-optické čidlo. Dolet má 430 km, cestovní rychlost 250 km/h a max. rychlost 282 km/h.
Je to malý, jednoduchý, poměrně lehký vrtulník, kterých by naše letectvo mohlo mít alespoň 12. Přistane všude, skryje se všude, klidně ho mohou vozit na podvalníku za trailerem. Pokud jde o transportní vrtulníky, proč si místo tzv. víceúčelových drahých vrtulníků od Airbus Helicopters či AgustaWestland nenechat Mi-171Š a nepiplat si je. Vždyť jejich funkčnost a hodnotu v boji uznávají i Amíci? Navíc LOT je na jejich opravy a modernizace vybaven...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

1) Slovensko není obklopeno spojenci.. jednak má hranici s nespojeneckým státem, a za druhé má nedobré vztahy s jižním spojencem. Přesto devastuje armádu ještě rychleji, než-li my.
2) Mi-171š nikdo likvidovat nechce, naopak byly za pomoci USA modernizovány. Ty nové víceúčelové vrtulníky měly jít za Mi-24V(Mi-35) a W-3 Sokol, u kterých se neměla vyplatit generálka, kvůli extrémním nákladům. Což už neplatí, protože W-3 se mezitím zgenerálkovaly.
3) Mi-24V jsou z roku 2005, takže jsou celkem mladé a životnost jim určitě nekončí. Modernizace může být relativně levná, což nám ukázala modernizace Mi-171š. Proveditelná doma. A i úpravy pro výzbroj NATO zvládneme sami doma. (navíc se dá předpokládat, že v roce 2016 poleví napětí s Ruskem)
4) AH-6i je slabě pancéřovaná, slabě vyzbrojená etc. Hodí se jen pro průzkum a pro speciály. Jako podpůrný stroj je k ničemu.
ObrázekObrázekObrázek
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od 950 »

Skelet: A ty víceúčelové vrtulníky určené jak k transportně-výsadkovým operacím tak při instalaci výzbroje budou jako pancéřovány a lépe vyzbrojeny, takže budou lepší k bitevním účelům??? Navíc co se týče Mi-24, vím, že 7 ks je z roku 2005, ale plánech naší AČR se hovoří o roku 2017 co do jejich vyřazení. Proto už do konce tohoto roku by se mělo prý rozhodnout o jejich nástupci. A teť rochu můj asi poněkud utopistický nápad: Co takhle odkoupit od USAF pár postarších, ale účinných a jimi postupně vyřazovaných A-10 Thunderbolt II?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Těch nových Mi-24V by mělo být celkem deset ze sedmnácti. A ano v plánu jejich vyřazení, ale v tom plánu je i vyřazení W-3 Sokol, který se nakonec loni generálkoval.
Jinak ano, těžší (myšleno exEC645, UH-1Y etc.) mohou nést větší výzbroj a částečně i jakés takés pancéřování. Jinak i v jejich případě to je nouzovka, ale AH-6 je prostě.. ultralight.
A-10 ve své podstatě neumí nic navíc, než co dovybavená L-159.. smysl jejich nákupu nevidím.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od cover72 »

Ohledně těch vrtulníků je to jen ideologie, ideologie a ještě jednou ideologie.
Nejdříve se měly zcela jasně vyřazovat proto, že fanatické, jasánkovské lpění na "bitevní vrtulníky nepotřebujeme neboť hrozí jen terorismus" a poté, když se ukázalo, že konvenčním vševojsk konfliktům zdaleka neodzvonilo a kdo jen může, stejně si pořídí tanky a houfnice se naopak přeplo na stejně fanatické a jasánkovské "Mi-24 musíme vyřadit protože jsou ruské a Sokoly též zrušíme proto, že jsou nedostatečně západní".

Samozřejmě můžete říkat, že jsem paranoidní, ale tak prostě v kontextu toho všeho, co už se nalhalo o "zlých ruských vrtulnících Mi-24" čtu výrok
máme dva sokoly, které jsou po generálce, které mohou tu službu ještě konat každý po patnácti stu hodin a řešíme situaci, jestli dál generálkovat další, anebo už se o té, byť to je polská původně technika, odříznout a jít cestou teda nákupu z toho, řekněme, z té západní nabídky.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“