Stránka 28 z 29

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 18/6/2026, 20:06
od Lord
To by se na to musel člověk podívat blíže do účetnictví, což je u této skupiny docela problém.
Ani článek to více nevysvětluje. Pravděpodobně si říkají více, mají větší marže a ostatní jim to baští.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... nta-308689

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 18/6/2026, 20:36
od NagyAttila
To su fakty, ktore udru do oci a vyvolavaju otazky.

Mozno sa aj v csg casom naucia (ved majitel ma malicko cez 30r), ze taketo otazky su nielen zbytocne, ale mozno az kontraproduktivne. Mozno by mali ubrat z tej agresie a venovat sa najma synergiam.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 18/6/2026, 21:32
od Koba
NagyAttila píše: 18/6/2026, 20:36 To su fakty, ktore udru do oci a vyvolavaju otazky.
Ale ten zisk 185,7 mil. Kč z obratu 10,08 miliard není fakt nic moc. A jak víme, účetně se dá dosáhnout zisku různými způsoby. Třeba jim skončilo období zrychleného odepisování investic, přecenili zásoby, revidovali časové rozlišení - žádné šokující fakty.

Ostatně účetní uzávěrka a zpráva auditora jsou dostupné v odkazu toho článku, který sem Lord dal. Takže kdo umí číst uzávěrku (já ne :D), je to schopný zjistit. Navíc sami přiznávají, že určité standardy meziročně změnili.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 18/6/2026, 21:56
od Lord
Z těch zpráv něco vyčteš, auditor dal na to štempl, že to je OK.

ZPRÁVA NEZÁVISLÉHO AUDITORA
Pro akcionáře společnosti
TATRA TRUCKS a.s.

Z porovnání mezi jednotlivými roky třeba, to tam vlastně je.
KONSOLIDOVANÁ ROZVAHA V PLNÉM ROZSAHU

Určité změny, ale do detailů stejně přesně nevidíte.
Třeba i pohledávky se meziročně změnily.
Zatímco také byly ztráty z minulých let, které se loni podařilo vykompenzovat.

Novináři se tomu snaží dát atraktivní či zajímavý titulek.

Tady je výroční zpráva s dokumenty.
https://www.tatra.cz/data/files/TATRA-T ... -verze.pdf

Takže když měla Tatra ztrátu mínus, tak je nyní v plusu, tak to najednou procenta naskočí.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 18/6/2026, 23:10
od Koba
Firmy Federal a Remington ze skupiny CSG získaly kontrakt od FBI za 77 mil. USD
Washington/Praha - Firmy Federal a Remington Ammunition ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada získaly od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) smlouvu na dodávky puškové munice v hodnotě 77,4 milionu dolarů (1,6 miliardy Kč). Dodávky mají začít letos. CSG to napsala ČTK v tiskové zprávě.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/firmy ... .sznhp.box

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 19/6/2026, 08:56
od Lord
Tady jsem našel článek, který popisuje zisk a výsledky firmy TATRA lépe.

Výsledky táhnou vlastní motory a zakázky pro armády nebo hasiče

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks v loňském roce zvýšila čistý zisk z 19,3 milionu na 185,7 milionu korun.

Z předloňské ztráty 120,7 milionu korun se skupina dostala do čistého zisku 384,9 milionu.

„V produktovém mixu Tatra Trucks převažovala výrobně náročná vozidla s vysokou přidanou hodnotou, to vedlo v roce 2025 k výraznému navýšení výrobního výkonu o 19 procent," uvedlo představenstvo.

K růstu výrobního výkonu a tržeb podle vedení přispěly zejména zakázky na vozidla a podvozky pro armády a hasičské sbory. Ty obsahují větší podíl vlastních komponentů, například motorů, převodovek a kabin.

Po změně vlastnické struktury podnik prošel restrukturalizací - lze si představit ledacos pod tímto slovem.

https://www.e15.cz/byznys/obrana-a-zbro ... ce-1433606

Četl jsem i to co napsal kriticky Security magazín.

Tatra se nesmí stát montovnou a nástrojem na cucání marže. Zaslouží si skutečného strategického majitele

https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 74372.html

Nebo nedávný komentář kolegy Chaloupeckého (Iluze spoluovládání) přesně pojmenovává jádro problému. Není to jen spor dvou akcionářů o dividendy nebo investice.

Tam se v podstatě psalo, že Strnad odkláněl finanční prostředky od TATRY pryč.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 19/6/2026, 09:28
od Lord
Celkový objem rozpracovaných zakázek skupiny CSG stoupl na 17 mld. EUR, což firmě zajišťuje vysokou stabilitu příjmů na další roky.
Výsledky CSG v 1Q na Fio banka.
https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy ... -analytiku

Potvrzení výhledu: Management stoprocentně potvrdil celoroční finanční cíle pro rok 2026, což analytici vnímají jako projev silné vnitřní sebedůvěry holdingu vůči spekulativním tlakům.

Můj pohled na situaci zůstává pragmatický: Propad ceny akcií na burze je primárně dán sentimentem, nervozitou vyvolanou short-sellery a technickými faktory, zatímco reálný průmyslový výkon a finanční zdraví holdingu jdou opačným, velmi růstovým směrem.

Dále spekulativní kapitál se nyní alokuje spíše do sektoru umělé inteligence.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 15:55
od Koba
Česká CSG začne vyrábět tisíce proudových motorů přímo na Ukrajině. Poženou střely i drony proti Rusku
Česká zbrojní skupina CSG podepsala dohodu o přesunu výroby malých proudových motorů přímo na Ukrajinu. Právě motory jsou dnes úzkým hrdlem, které brzdí výrobu ukrajinských střel a dronů.

Dne 15. června 2026, na pařížském veletrhu Eurosatory, si podali ruce zástupci české firmy AviaNera Technologies a ukrajinské společnosti Ukrainian Armor. Dokument, který podepsali, nezní jako typická zbrojní zakázka. Jde o strategické partnerství, jehož cílem je přenést na Ukrajinu licenční výrobu, montáž a testování proudových motorů o tahu 900 až 1 600 newtonů, tedy přesně těch pohonných jednotek, po nichž ukrajinský obranný průmysl volá nejhlasitěji. AviaNera je dceřinou firmou skupiny CSG, kterou ovládá český zbrojař Jaroslav Strnad. A právě tato firma se v posledních měsících stala jedním z klíčových dodavatelů miniaturních turbojetů pro ukrajinské řízené střely a bezpilotní systémy.

https://armadnizpravodaj.cz/zpravodajst ... .sznhp.box

Pozn.: Jestli si někdo myslí, že toto je obhajoba čehokoliv, tak je blbec.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 16:52
od Lord
TOHLE NENÍ INVESTIČNÍ DOPORUČENÍ

Ani Warren Buffett by nekupoval :)

Akcie zbrojařské skupiny CSG spadly na historické minimum, dolů je táhne i zrušená německá zakázka

Akcie české skupiny CSG se propadly na historické minimum a výrazné ztráty hlásí i další evropští zbrojaři jako německý Rheinmetall.

https://www.e15.cz/byznys/obrana-a-zbro ... ka-1433819

Akcie zbrojařské společnosti Czechoslovak Group (CSG) jsou na historickém minimu, na burze v Amsterodamu dnes kolem poledne spadly pod 12,80 eura. Klesají ale také akcie dalších firem v oboru, podle analytiků na ně už delší dobu mají vliv úvahy o ukončení válečných konfliktů v Íránu a na Ukrajině.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 16:54
od Lord
Investor Brůna: Příběh CSG ukazuje, jak rychle může přijít vystřízlivění

Když se objeví nové IPO (první veřejná nabídka akcií), bývá kolem ní obrovský zájem. Média píšou o jedinečné příležitosti, investoři se bojí, že jim uteče další hvězda a makléři mají plné ruce práce. Přesto patřím k těm, kteří se novým emisím akcií spíše vyhýbají.

https://hlidacipes.org/investor-bruna-p ... rizliveni/

Psal jsem to samý... :rotuj:

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 18:01
od Koba
Totéž zažívá po IPO i SpaceX - rychlý pokles po opadnutí hysterické přehřáté poptávky! Nic nového ani unikátního na trhu.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 18:50
od Lord
No naprostá většina akcií šla po IPO DOLŮ, ale u CSG to je poměrně masivní vejplach!
I když samozřejmě našly by se i horší případy. Někdy se to znovu vrátí třeba do hry.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 22:25
od pjaro77
V stredoveku by na to povedali - hospodin dal, hospodin vzal.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 26/6/2026, 23:27
od Lord
Tohle se říkalo, ještě v našem století, a pak někdy byli staročeši chytřejší, nemyslím v tom smyslu buržoazii.
Když někdo přišel se „zaručeně výhodnou“ nabídkou, např. makléř či podomní prodejce investic, tak na to byla a je nejlepší odpověď:
Já nechci bejt bohatej.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 27/6/2026, 12:52
od NagyAttila
Lord píše: 26/6/2026, 18:50 No naprostá většina akcií šla po IPO DOLŮ, ale u CSG to je poměrně masivní vejplach!
I když samozřejmě našly by se i horší případy. Někdy se to znovu vrátí třeba do hry.
Ale aku krasnu iluziu pred IPO vytvorili, aby nadhodnotili svoje imanie..

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 27/6/2026, 12:56
od Lord
Klasika už jsme to rozebírali o několik stránek zpět. Je třeba o tom vědět a zařídit se podle toho, ale to je o zkušenostech a znalostech, no nic.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 27/6/2026, 13:04
od NagyAttila
Bohati - ti, ktori su v obchodovani zbehli, zbohatli, obycajni investori, ktori chceli podporit domaci priemysel a zarobit na tom, kruto ostrouhali..

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 27/6/2026, 13:42
od Lord
Klasika, budu se opakovat. Nebo to bohatí ani moc nekupovali, případně mohli koupit je část do portfolia.
Ti hrajou úplně jinou hru než retail, který do toho třeba dal značnou část úspor.
Retail často podléhá FOMO (strachu ze zmeškané příležitosti) a nakupuje na vrcholu.

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 27/6/2026, 13:47
od NagyAttila
Lord píše: 27/6/2026, 13:42 Klasika, budu se opakovat. Nebo to bohatí ani moc nekupovali, případně mohli koupit je část do portfolia.
Ti hrajou úplně jinou hru než retail, který do toho třeba dal značnou část úspor.
Retail často podléhá FOMO (strachu ze zmeškané příležitosti) a nakupuje na vrcholu.
Na zaciatku slo gro emisie k institucionalnym investorom, ti to najskor hned predavali na sekundarnom trhu kym bola cena nad upis..

Re: Czechoslovak Group (CSG)

Napsal: 27/6/2026, 13:49
od Lord
Pokud tohle někdo rozumný ví, tak do toho prostě nejde, protože existuje riziko, že mu to vysypají.