Nové zbraně nejen pro AČR (ČZ 805, G 805, SAG 30)

Odpovědět
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Někdy je také těžší puška stabilnější. Ale nosit to...

A tady je něco k CZ805
http://www.onwar.eu/2010/02/02/na-kolik ... mment-4922

Zní to docela věrohodně. Já jen můžu potvrdit, že chování zástupců CZUB přesně souhlasí s tím co popisuje.
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

Heckler - Jasně, věrohodně to zní. Jenže tak zní většina pomluv (čímž nechci říct, že jde automaticky o pomluvy). O přístupu lidí z CZUB asi fakt nemá cenu se bavit. Osobně žádné špatné zkušenosti nemám, ale třeba takový portál Střelectví.cz je jich plný (o tom bude určitě taky něco vědět Idaho :) ). Tu diskusi jsem pročetl, ale nic zajímavého tam není. Pochybnosti vyjádřené "účastníkem zkoušek" už se rozebíraly i tady (pokud si správně pamatuju) a k ničemu konkrétnímu se nedospělo.

Vlastně by se s nimy dalo docela polemizovat:

body 1. a 2. - dětské emoci. Krom nepřekvapivé reakce CZUB lze těžko něco odsoudit. Tedy pakliže se je podaří včas odstranit. Ale ani taková M16 (o M60 nemluvě) si ve Vietnamu nevedla zrovna excelentně.

bod 3. - tohle zní celkem rozumně. Bohužel bez podrobnějších informací nelze říct nic bližšího.

bod 4. - Hmotnost. Ne vše co je psáno, je i dáno. O tom jsme diskutovali na předchozí stránce. Není určeno, jestli jde o váhu plně osazené a nabité zbraně či nikoli. Každopádně platí, že z těžší zbraně se lépe střílí. Otázkou je problém přenášení, jak napsal Idaho na straně 28.

bod 5. - Takový odborník abych dokázal vydedukovat vlastnosti a konstrukci zbraně na základě porovnání tří obrázků z Wikipedie opravdu nejsem.
Nářky na zásobník jsou ale liché. Sancho tu upozorňoval, že v praxi se pro ráži 5,56 NATO stejně bude používat STANAG. Originál tedy bude konstruován spíš tak, aby se vešel do sumek po zásobníku Sa58. Tohle mi už zní jako hnidopišství, poněvadž člověk nemusí být génius aby to vydedukoval.

bod 6. - Čiré pokrytectví. Rozčilovat se nad neférovým průběhem výběrového řízení pro armádu... Jako by snad všechna ostatní proběhla v nejlepším pořádku :D . Krom toho se od začátku vědělo, co chce armáda zařadit do výzbroje - a sice modulární zbraňový systém (viz projekty LADA a CZ2000). A protože SCAR modulární není, bylo jasné komu bude zakázka přidělena už od samého začátku.
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
sojuz2003
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 25/11/2008, 00:27
Bydliště: Závod

Příspěvek od sojuz2003 »

Váha CZ 805 bez daľšieho príslušenstva

Hmotnost zbraně bez zásobníku a řemene 3,580 kg
Hmotnost zbraně s plným zásobníkem a řemenem 4,265 kg
Hmotnost prázdného zásobníku 0,195 kg
Hmotnost plného zásobníku (30 nábojů) 0,570 kg
Hmotnost brašny s prázdnými zásobníky (4 ks) 1,300 kg
Hmotnost brašny s plnými zásobníky (4 ks) 2,800 kg
Hmotnost útočného/bojového nože CZ 805 0,385 kg
Hmotnost útočného/bojového nože CZ 805 s pouzdrem a popruhem 0,985 kg

Granátomet včítane pažby (takže u zbrane bez nej bude váha nižšia)

Označenie Ráž Rán Výška Rozmery Váha
CZ 805 G1 40x46 1 250 413/664 x 250 x 100/63 2 230

A aby bol výpočet kompletný chýba k tomu zameriavač .

Takže mne to vychádza odhadom z plným zásobníkom + granátomet aspoň 6 Kg čo je na streľbu na terč akurát ale nosiť to by som nechcel.

Zdroj CZUB :

http://www.czub.cz/cz/catalog/86-ozbrojene-slozky/

http://www.czub.cz/cz/catalog/86-ozbroj ... EN_A1.aspx

http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-prospek ... N%20CZ.pdf

http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-katalog ... alogue.pdf

http://www.czub.cz/cz/catalog/86-ozbroj ... 05_G1.aspx
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6852
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Můžete mě tak na 2 zásobníky, předpokládám 2x 30 - udělám komerčně za 3 0000 za své peníze?
Abych vykoušel, měl českou zbraň - P"ozor kde" Pan kolega chodí střílet pořád - kontaktujme se....
zaplatím 300 nábojů....

Sapík by mě dal naprdel - on ví co je vše samopal, on ví - popisuji a nevím. Moc si přeji lidi typu Sa.

Sapíku - mohu bojovat v ruce puškou s Tebou....bez Tebe nemohu...
Řekni...( zase pokecáme.....)

Čekám a vím - Ti se nedají přetrufnout.
Od Sa 58 to vždy bylo mistrovství...
Víte co?

Sloučil Hydrostar. Ale neví, esi to nesmaže. No počká asi až to odstraní sám autor.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

sojuz2003 píše:Hmotnost zbraně s plným zásobníkem a řemenem 4,265 kg
Takže oproti Sa58 (2,910 Kg) je jeho náhrada těžší o zhruba 1300 gramů. Těžko říct, jestli je fér započítat do celkové hmotnosti i brašnu s náhradními zásobníky.
Také nevím, jestli budou vojáci s sebou "do akce" tahat i útočný nůž. Možná by stálo za zjištění, jak to chodí (v zahraničních misích) dnes. Zda je útočný nůž nutnou součástí vybavení (nějaký ten "žabikuch" se hodí vždycky :) ) a nebo jde jenom o formální součást výzbroje.
Když to mám porovnat s "konkurencí" tak M16A2 má plnou hmotnost 4Kg a M203 1,36 Kg - ovšem prázdný a bez opěrky.
Proto bych tu hmotnost CZ805 neviděl tak tragicky. Nakonec přes pět kilo váží vlastně všechny útočné pušky s granátometem a příslušenstvím. Tedy, pokud je mi známo.
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Tak já jen připomenu, že jsem v téhle oblasti laik

K tomu komentáři:
1. Pokud vím, tak zkoušky proběhli na prototypech, někde jsem slyšel i o seznamu zlepšení navrhovaných a zakomponovaných do dalších, pravděpodobně konečných verzí (což jsou ony A1, A2...). Arogantní přístupu zbrojovky nemůžu komentovat, nebyl jsem tam, ale myslím si své ...

2. Granátomet jsem měl v ruce v samostatné verzi, od výrobku třeba firmy hernstal se liší, podle mě je hlavní problém v nezvyku (to uchycení je prostě jiné), já nebyl zatížen cvikem z jiných a tak sem neměl žádný takový problém ani na kousku, co už 4 dny ošmátaval kde kdo na IDETu ;)

3. Vývoj onoho "alfa" kolminátoru asi pokročil, jelikož ten můj byl v pořádku, funkční s vhodnou velikostí

4. Souhlas + to co jsem napsal dříve

5. Blbost, o sa.58 se taky říkalo že je klon ak47... Stačí vzít CZ805 do ruky a hned každému dojde že se od ostatních hodně liší, jak jsem napsal dříve, zařadil bych ji nad scar i bushmaster. Co se týče ergonomie a ovládacích prvků - uvidíme na zkušenostech z provozu. Nevidím důvod proč by měl být zásobník brzdítko pokud se použije správná velikost sumky

6. Taky samej plác, výhody domácí modulární výroby jsou jasné, stejně tak jako posílení domácí zbrojovky

Tak že tak ;)
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ten link co tu dával Heckler je asi docela zajímavý, jinak by ho tu asi necpal už po třetí... No, dvakrát tu je jistě.

Obrázek

Je strašně zajímavé, že jednou někdo vykládá o závadách po vystřílení půlky zásobníku, po druhé někdo jiný o střelbách bez závad.
Jako třeba jistý Harry, jehož komentář tu už také někde je...
Harry píše:Pár prvních postřehů ze setkání s CZ805:

Je to moderní konstrukce, ale "po česku"... Nevím nakolik bude sériová produkce shodná s testovací sérií, kterou jsme měli k dispozici, ale zřejmě k větším změnám nedojde... Můj soukromý a subjektivní názor je, že je to spíchnuté narychlo a bez většího testování, nebo konzultace se střelci a uživateli. Prostě myšlenka: "uděláme to podobně jako ostatní, ale po svém" jednoduše nefunguje. Je to škoda, protože v zásadě to není špatná zbraň a funguje bez závad a problémů, ale pár detailů kazí dojem.

Co mi za tu dobu, kdy jsme "si hráli" vadilo: sklopná pažba má přesně v místě kde střelec zalící kov a hranu. SCAR má plast po celé délce a co se týká pohodlí, je tu rozdíl. Lícnice je nasazovací a docela prima, ale strašně vzadu. Nedovedu si představit, komu v tomhle umístění sedí... Předpažbí s bočními raily je dost široké a když se na raily ještě dají krytky, tak je to tak objemné že se nedá dobře držet. Při střelbě se nedá zbraň pevně "kočírovat", když se drží za předpažbí. Oka na uchycení popruhu vepředu jsou tak veliká, že doplňky, které se na raily nasouvají (typicky svítilny M3, M6) na ně nejdou nasunout. Lze to vyřešit montáží "zezadu", ale je to děs, protože na to určeny nejsou... Také je zbraň poměrně velká a těžká (zlatá M4). To jsou ale drobnosti, které se dají nějak překonat, nebo si na ně zvyknout. I když - proč to nedotáhnout do konce a ty drobnosti neodstranit, že...

Celkově mi to přijde takové nedotažené, příliš komplikovaný tvar (samá prohlubeň a výstupek, poměrně malé rádiusy - ostré hrany...). Osobně bych preferoval jednodušší tvary, oblejší hrany a hladší nekomplikovaný povrch, ale to je můj názor...

Nepochopitelné jsou pro mne zásobníky... Podobně nesmyslně obludně veliké a se samými výstupky, jako u G36... Napoprvé jsem ani nevěřil, že jsou na .223... Do sumek na coltové zásobníky je prakticky nedáte, všude se to zadrhává - podle mého prostě úlet... Naštěstí lze instalovat šachtu na coltové zásobníky a jste zachráněni... Jediný klad asi bude, že do sumek na Sa58 zásobníky padnou tyto "nové .223" perfektně...

Příjemné věci: výměna zásobníkové šachty je opravdu sranda, to vidím jako velké plus (viz zásobníky). Rukojeť je opravdu povedená a pohodlná, ovládání také. Chování zbraně je velmi příjemné a kdo střílel z Sa58 a pak vezme do rukou CZ805, bude si jistě lebedit Smiling Je to prostě velký skok kupředu.

Při střelbě: střelba proběhla naprosto bez závad a byla příjemná. Zpočátku jsem se s tím nějak nemohl srovnat (full gear), ale jen co jsme nasadili přední rukojeť a nacvičil jsem si polohu, šlo to parádně. Udržet v terči celý zásobník na jeden zátah - no problemo...


Kolimátor od Meopty má červený bod, poměrně malý (neměl jsem k dispozici rozměry). Kolimátor je velká a těžká kráva, zlatý Eotech... To za kolimátorem je 3x zvětšovací člen, který narozdíl od konkurence není ani výklopný, ani nijak rychlosundavací. Má pouze páčkové upnutí (kolimátor je na dva imbusy). Můj soukromý názor je, že Meopta umí dělat kvalitní optiky, ale do výroby "taktických věcí" by se raději pouštět neměli, kazí si tím reputaci...

Rozborku jsem zkusit chtěl, ale bohužel nebyla vhodná příležitost.

Výměna šachty je snadná a bez nástrojů. Ale stříleli jsme pouze z originálních zásobníků CZ. Jsou průhledné a lze dobře kontrolovat stav munice, ale ty rozměry... Dokud jsem měl svou taktiku s coltovými sumkami, mohl jsem si je dávat tak leda do kapes... Když jsem měl vestu se sumkami na Sa58, bylo vše OK. Mně to prostě přijde stejně nepochopitelný, jako zásobníky na G36 (na které taky všichni nadávají a kdo může, mění šachtu na coltové zásobníky...). S vestou a osmi zásobníky CZ805 jsem jako tank, oproti vestě s osmi coltovými (byť i plastovými Pmagy od Magpulu) - v té jsem oproti tomu jak baletka... Další věc se zásobníky: měli jsme vpředu ručku s výsuvnou minidvojnožkou. S CZ zásobníky když vysunete dvojnožku a položíte zbraň na zem, tak stejně sedí na zásobníku. Vyměňte šachtu a dejte coltový zásobník, položte na zem - a už to bude stát na dvojnožce a zásobník bude ve vzduchu. Takový je to rozdíl... A kapacita je stejná - 30ks.

CZ805: s ovládáním problémy nebyly. Pojistka šla pěkně ztuha, všechno OK. Co mne ale zarazilo, nemá tlačítko vypouštění závěru. Ačkoliv vlevo tlačítko je, tak je paradoxně na zajištění závěru v otevřené poloze (jako má Sa58 to tlačítko dole u zásobníkové šachty). Závěr se tedy spouští manipulací s natahovací pákou. Je to trošku zvláštní, ale dá se s tím žít...
http://www.2vysadkovarota.cz/forum/view ... &start=390

Mimochodem, ten komentář o výsuvné dvojnožce je nějaký divný, alespoň podle fotek je pod zásobníkem místo...

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Horny píše:
sojuz2003 píše:Hmotnost zbraně s plným zásobníkem a řemenem 4,265 kg

Také nevím, jestli budou vojáci s sebou "do akce" tahat i útočný nůž. Možná by stálo za zjištění, jak to chodí (v zahraničních misích) dnes. Zda je útočný nůž nutnou součástí vybavení (nějaký ten "žabikuch" se hodí vždycky :) ) a nebo jde jenom o formální součást výzbroje.

Předpokládám, že bodák k SA-58 nosí, i když je na dvě věci. Kdysi na vojně mi jeden kofolák vyhrožoval, že ma podreže a měl v ruce tenhle bodák. Byla ovšem zajímavá rómská flexibilita při změně názoru, v okamžiku, když měl na krku špičku dobře nabroušeného vystřelovacího nože, tak říkal, že srandoval a že je kamarat :-)

Ovšem za normálně použitelné bych považoval bodáky na různé verze AK i třeba M16. Jediné, na co se dá bodák na SA-58 úspěšně použít, je otevírání korunkových uzávěrů, které přesně sednou do drážky.
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Co se týče CZ805 - řekl bych že jde o více verzí, v době kdy se řešila případná zakázka AČR bylo na světě jen pár kousků. Ona citace je přes rok stará...
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Vladimír píše:Ovšem za normálně použitelné bych považoval bodáky na různé verze AK i třeba M16. Jediné, na co se dá bodák na SA-58 úspěšně použít, je otevírání korunkových uzávěrů, které přesně sednou do drážky.
Tak problém je tak trochu v tom, že M-16 nemá bodák, ale útočný nůž. Stejně to samé platí i o AKM. AK-47 je o něčem jiném, k té patřil bodák skoro stejný jako je k Sa.vz.58...

Řekl bych, že bodák k Sa.vz.58 jde především použít jako bodák...
Ale pokud to chceš ještě řešit, tak prosím v tématu o Sa.vz.58.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=610
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

kopapaka píše:e]
Tak problém je tak trochu v tom, že M-16 nemá bodák, ale útočný nůž. Stejně to samé platí i o AKM. AK-47 je o něčem jiném, k té patřil bodák skoro stejný jako je k Sa.vz.58...

Řekl bych, že bodák k Sa.vz.58 jde především použít jako bodák...
Ale pokud to chceš ještě řešit, tak prosím v tématu o Sa.vz.58.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=610
Řešit to nehodlám, jenom jsem konstatoval, že z váhového hlediska je to třeba uvažovat jako celkovou soupravu.
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Příspěvek od Horny »

Vladimír - V dnešní době už existují pro sapík použitelné taktické nože, - například: http://www.sa58.cz/products/bon-bojovy- ... u-k-sa-58/ - s touhle vecičkou už je možno uříznout si i jiné věci, než jen ostudu :) .
Moje otázka byla myšlena tak, jestli vojáci v zahraničních misích tahají na patroly právě tohle (či něco podobného), nebo mají jiný nůž bez možnosti podvěšení. O tom, že by se dosud aktivně používal původní bodák celkem pochybuji...
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Standardní je pořád ještě UTON 75...

Obrázek

...ale používají se i jiné, jak soukromé tak hromadně nakupované.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Horny píše:Vladimír - V dnešní době už existují pro sapík použitelné taktické nože, - například: http://www.sa58.cz/products/bon-bojovy- ... u-k-sa-58/ - s touhle vecičkou už je možno uříznout si i jiné věci, než jen ostudu :) .
Moje otázka byla myšlena tak, jestli vojáci v zahraničních misích tahají na patroly právě tohle (či něco podobného), nebo mají jiný nůž bez možnosti podvěšení. O tom, že by se dosud aktivně používal původní bodák celkem pochybuji...
Vypadá hezky, jako BONUS s drážkami, ale třeba na rozdíl od těch od AKM s ním nepřestřihnete ostnatý drát pod napětím a podobně. Ale alespoň ho může voják použít i k tomu, že uřízne kus salámu, nebo si s ním namaže chleba, což asi bude častější použití než bodákový útok alá lehká kavalerie na poloostrově Gelibolu, nebo v anglické verzi Gallipoli.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Vladimír:no, s UTONem ten drát může přepilovat...
Na to sou ty vyměnitelné nástroje nad nožem ( pilník a pilka na dřevo ), zasouvají se do ( gumové ) rukojeti a pojistí se kolíkem ( na konci té padákové šňůry ). Jen se doporučuje nasadit na čepel pochvu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

kopapaka píše:Vladimír:no, s UTONem ten drát může přepilovat...
Na to sou ty vyměnitelné nástroje nad nožem ( pilník a pilka na dřevo ), zasouvají se do ( gumové ) rukojeti a pojistí se kolíkem ( na konci té padákové šňůry ). Jen se doporučuje nasadit na čepel pochvu...
Každopádně se můžeme shodnout na tom, že bodák, nebo útočný nůž pod pušku je dnes anachronismem. I když doma mám u dveří hezký bodák na Lebel 1886 a věřím, že vzniklá hvězdička by zkazila příjemci celý den a když si představím, že by byl nasazen na cca čtyřkilové pušce tak bych nebyl rád na špatném konci.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Bodák je dnes jednoznačně anachronismus, ale útočný nůž bych ještě neodsuzoval. Voják totiž nůž stejně potřebuje a jeho uchycení na zbraň není až natolik těžké nebo náročné aby se nedalo realizovat.

O využití, respektive o smysluplné využití se nemá cenu dohadovat.
Bodák ( či útočný nůž ) upevněný na zbrani má spíš psychologický význam, osobně bych prostě radši měl tu možnost ho tam upevnit...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

Tak CZ 805 používá jako bodák víceúčelový bojový nůž UN/BN CZ 805 (váha už uvedl sojuz2003). Ten je součástí standardní výbavy (stejně jako sumky na dva zásobníky - to k předchozím výtkám)

Jinak prve jsem se spletl, označení A1 je pro útočnou/automatickou pušku v ráži 5,56x45, A2 je karabina a A3 je lehká odstřelovací puška s prodlouženou hlavní.

Smlouva AČR s CZUB z 18. března 2010 byla na 6687 pušek A1, 1250 karabin A2.

U všech verzí je deklarována minimální výdrž 20.000 výstřelů, při posledních zkouškách (které proběhli do 10.května 2011), bylo bez závady vystříleno 50.000 a dál se nepokračovalo (bylo by to prý plýtvání munice).

Výměna hlavně by měla být vcelku jednoduchá a technickou i časovou náročností by neměla nijak výrazně přesahovat rozborku a sborku (samotná hlaveň netvoří jeden kus se spuštadlem a rukojetí, dále je potřeba vyměnit zásobníkovou šachtu) - tedy fámy že na každou změnu ráže by musela zbraň zpátky do zbrojovek jsou pravděpodobně vyvráceny, upravu zbraně by měli zvládnout vojáci/logistici sami.

Deklarovaná přesnost je deset ran do 4 MOA - střelba v leže s oporou na 100metrů s maximálním rozptylem 116,4 mm. 5,56x45 mm NATO (náboje se střelou SS109).

Zbraň je nastavitelná i pro leváky, jen vyhazovaní nábojnice (nad zásobníkovou šachtou) je jen zprava ve směru dopředu.

Efektivní dostřel je 500m pro A1 a 400m pro A2-
Teoretická rychlost střelby je 760 ran za minutu

CZUB právě testuje speciální plastové pouzdro závěru, to by ale mělo nahradit vysokopevnostní hliníkovou slitinu (současné řešení) jen v případě výrazně lepších vlastností

Podvěsných granátometů CZ 805 G1 40x46mm NATO objednalo AČR prý jen 397 kusů (nejsem si jistý, zda to není jen počet kusů v nejbližší dodávce)
Existují stovky různých, vzájemně nesouvisejících důvodů, proč se věci dějí nebo nedějí. Neporozumění může být tísnivé, stejně jako vědomí vlastní zodpovědnosti. Proto je lákavé svést všechny nepravosti na všemocné tajné organizace, které ovládají prakticky všechny prostředky komunikace a zbavují nás tak veškeré zodpovědnosti za naše omyly. Napsal Pavel Kasík
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Deklarovaná přesnost je deset ran do 4 MOA - střelba v leže s oporou na 100metrů s maximálním rozptylem 116,4 mm. 5,56x45 mm NATO (náboje se střelou SS109).
S tou přesností opatrně, 4MOA je totiž nejhorší možný rozptyl běžně uváděný výrobci u běžné munice...
Trochu mi připadá, že armáda má stejné požadavky na přesnost jako u Sa.vz.58, ty prošly přejímkou s rozptylem menším než 12 cm...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Idaho
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 459
Registrován: 21/8/2008, 19:50

Příspěvek od Idaho »

kopapaka píše: S tou přesností opatrně, 4MOA je totiž nejhorší možný rozptyl běžně uváděný výrobci u běžné munice...
Jak jsem koupil tak prodávám :) Já jsem zatím o MOA ani neslyšel :)
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“