Budoucnost dělostřelectva AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

skelet píše:Má ovšem Lynx vyměnitelné kontejnery s OZ jako Modular?
Keď sa pozrieš dobre na fotku trojice vozidiel, všimneš si, že zväzok 122mm raketníc má medzeru medzi okrajom rámu a zväzkom - zväzok raketníc 160mm a väčších dolieha až po okraj. Navyše zväzok veľkých raketníc má raketnice presadené, zrejme aby sa zmestili do nejakého maximálneho obrysového rozmeru.
Modular mohol byť urobený rovnako - keby sa chcelo...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17863
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Toho jsem si samozřejmě všiml, myslel jsem to v rámci nabíjení. Možná jen příliš kombinuji ;-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Nabíjanie by malo byť vždy vyriešené obomi spôsobmi, ručne po jednej bez demontáže alebo celý blok žeriavom, podľa okolností.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Wildesau: Skvělý postřeh - Archer je sice výborná zbraň, ale má jednu základní chybu, která dává základ dalším a to - dlouhé trvání než se "rozevře," což je problém v tom, že po vypálení se musí zase zbalit aby mohlo odjet, jak jsem psal odezva je v řádu sekund, jelikož dělostřelecké radiolokátory jako je i náš ARTHUR ti vyflusnou během setiny sekundy souřadnice střílející zbraně a taktéž přesné prvky pro střelbu připojené baterie - teď už je jen otázkou za jak dlouho dokážeš zbraň nasměrovat a stisknout spoušť - u moderní zbraně je toto otázkou 5-7 vteřin, let střely 15-20 vteřin - tam bylo psané tuším 30 vteřin do sbalení a to tam není započítaná doba do opuštění ohroženého prostoru což jsou 2 km. Ten problém je také v omezeném náměru tedy možné přímé střelbě při vlastním ohrožení.

Pátrač: vypsal jsi to přesně, pravdou je ovšem to, že těžké dělostřelectvo má přiřazena lehčí 4.brn a těžší 7. brigáda má ve své sestavě PRAMy. Princip je jednoduchý. Když Brnka narazí na větší problém povolá těžkou aby se toho najisto zbavila a mohla jet dál. U 7. se bere v potaz velká palebná síla tanků, s případnými problémy by si měly poradit PRAMy.

Je pravda že tento druh jednotek by se neměl jako takový spokojit se stávajícím stavem pokud bychom to vstáhli na klasickou válku, jelikož dělostřelectvo je metla a je potřeba se proti němu chránit, stejně jako si ním připravovat cestu o jednotkách jež jsou klíčovými složkami armády nemluvě.

Mantra: S označením "šišky" jsem se ještě nesetkal, všichni nás označují i mi sami si říkáme poněkud vulgárně "dělomrdi." :D Diplomku ještě vybranou nemám až příští měsíc, chtěl bych něco kde se budou vyznačovat zbraně, ne něco jako "dělostřelecká buzola" atd.

NATO je kapitola sama o sobě a pokud jsi (byl) v armádě tak znáš typickou vojenskou demenci, která se myslím nevyhla ani NATO. Ovšem já NATO jako takové moc neodsuzuji ani nezavrhuji, někdy zkrátka je nutné udělat radikální řez a použít sílu, já osobně mám celkem vyhraněný názor na války po rozpadu Jugoslávie a proto zákrok ze strany NATO hodnotím jako dobrý a efektivní.
V Afghánistánu nebojují pouze USA a GB, bojové jednotky tam máme i my (SOG VP a 601. která už je doma) bojové jednotky tam mají i Francie, Austrálie, Polsko, Německo atd.

K tomu GRADu vs MLRS máš naprostou pravdu, ale mušíš brát v potaz to že obě tyto zbraně byly tvořeny pro naprosto odlišný druh boje - GRAD měl pokrýt orovskou plochu jelikož se počítalo s tím, že bude použit na ničení obrovských počtů nepřítele. Na druhou stranu MLRS je koncipován jako přesná zbraň, která má eliminovat zakopaného protivníka, jenž je v těsném dotyku s vlastními jednotkami.

Jince už jsou zkoncipovány do struktury brnky, stejně tak ženisti, kteří jsou jak u brnky tak u 7.

Sapiku reagoval jsem na Pátračův dotaz kde se ptal abych nebral v potaz finance, tak jsem tak udělal - to jsou jen "sny" :cry: jemi jasné že to absolutně není možné nakoupit, ikdyž se s PzH-2000 počítalo do trendu ale sešlo z toho.

MLRS je výborná zbraň, která už začíná být ve světě kopírována. Je sice pravda, že jedno použití stojí obrovské peníze, jelikož střely jsou nesmírně nákladné, ale přesnost je bezprecedentní a stejně tak variabilita bojového použití od ničení zakopané živé síly, přes ničení budov, bunkrů, těžké techniky, údajně je možné použití i clusterové submunice do raket atd. atd. a to vše v jednom systému (krásně to ukazuje fotka od Raba, kde je na jednom typu podvozku několik druhů raketometů) který je navíc relativně malý a velice pohyblivý, takže určitě bych toto nebral jako propagační výrok.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Haness píše: Pátrač: vypsal jsi to přesně, pravdou je ovšem to, že těžké dělostřelectvo má přiřazena lehčí 4.brn a těžší 7. brigáda má ve své sestavě PRAMy. Princip je jednoduchý. Když Brnka narazí na větší problém povolá těžkou aby se toho najisto zbavila a mohla jet dál. U 7. se bere v potaz velká palebná síla tanků, s případnými problémy by si měly poradit PRAMy.

zkrátka je nutné udělat radikální řez a použít sílu, já osobně mám celkem vyhraněný názor na války po rozpadu Jugoslávie a proto zákrok ze strany NATO hodnotím jako dobrý a efektivní.
V Afghánistánu nebojují pouze USA a GB, bojové jednotky tam máme i my (SOG VP a 601. která už je doma) bojové jednotky tam mají i Francie, Austrálie, Polsko, Německo atd.

K tomu GRADu vs MLRS máš naprostou pravdu, ale mušíš brát v potaz to že obě tyto zbraně byly tvořeny pro naprosto odlišný druh boje - GRAD měl pokrýt orovskou plochu jelikož se počítalo s tím, že bude použit na ničení obrovských počtů nepřítele. Na druhou stranu MLRS je koncipován jako přesná zbraň, která má eliminovat zakopaného protivníka, jenž je v těsném dotyku s vlastními jednotkami.

Jince už jsou zkoncipovány do struktury brnky, stejně tak ženisti, kteří jsou jak u brnky tak u 7.
Kolik je děl.oddílů v Jíncích?

Krásná teorie, ale jakmile brnka narazá na něco zásadního, což v jejím případě není nic těžkého tak je hotovo. Má jednu velkou nevýhodu - výsadkový prapor, pejskové prominou. Jeho palebná síla je k ničemu v konceptu brigádního boje. Tzn. že má už jenom dva praporu s nějakými 60 BVP 2? Byla by z ní dobrá divizní záloha, ale jako bojový prvek v sestavě k ničemu.

Těžká 7. s těmi pár tančíky a několika bigoši v BVP kolem by zacelila tak mezeru v sestavě.

Co to je 1200 vojáků? Nic. A pak když někdo tvrdí, že na brigádu je třeba divizi jako OpForce, tak se trhám smíchy.

Jejich ženijní a jiné zabezpečení je pro srandu, četa ženistů s 1 KN a dělostřelci tam mají max. 120mm minomety, nemobilní, těžké, nevhodné pro manévrový boj. Kolik je PRAMů u 7.? 4ks?

Když se Ti zdá normální zaútočit na suverénní stát bez vyhlášení války tak to je pěkné. Přesně takhle to vzali rusové a ohánějí se tím při každé příležitosti, kdy dělají něco oni.

Bojovat v Afghánistánu jsem myslel - bojovat a mít ztráty. Jestliže již rok AČR (nic proti) neměla ani jednoho padlého a zraněného z nějakých přestřelek tak asi ta její činnost nebude až tak bojová. Němci to samé, ti také umírají na IED a suicide bombery. To že na tebe spadne raketa na základně není boj.

Ty máte něco jako lessons learned z použití dělostřelectva v Afghánistánu?

To tvoje vysvětlení o Gradu a MLRS my nejde dohromady. Pro mě to znamená, že Grad je lepší protože dokáže zneškodnit víc nepřátel. tzv. za méňě peněz víc muziky. MLRS je předurčen k likvidaci důležitých cílů, což asi zakopaná pěchota nebude.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

To tvoje vysvětlení o Gradu a MLRS my nejde dohromady. Pro mě to znamená, že Grad je lepší protože dokáže zneškodnit víc nepřátel. tzv. za méňě peněz víc muziky. MLRS je předurčen k likvidaci důležitých cílů, což asi zakopaná pěchota nebude.
GRAD a MLRS sú iná "váhová" kategória a ich porovnávanie nie je presné. Američania nemajú priami ekvivalent ku Gradu.
MLRS je priama odpoveď na Sov. systém "Uragán". Doslova bol preň inšpiráciou a podnetom pre vznik. A tu už sa rozdieli značne zmazávajú. MLRS má jasne navrch v spôsobe prebíjania a v možnosti použitia rôznych kalibrov rakiet, aj keď v drvivej väčšine sa používa základná ráž 227mm v počte 12ks a sem tam 2ks MGM-140. US Army majú zavedené len tieto dva typy ráží pre tento systém tzn., uspokojili sa s jednoduchším nabíjaním a nešpekulovali s rôznymi kalibrami striel. Uragán má výhodu v kolesovom podvozku / samozrejme ako kde /, hmotnosti a počte nesenej munície.
Čo sa týka účinnosti, tak to neviem porovnať. Jeden aj druhý majú zavedených viacero druhov podobnej munície. Dokonca aj "Uragán" má rakety s presne navádzanou submuníciou "Motiv". Svoj "krst ohňom" zažil v Afganistane, kde si vyslúžil veľmi dobrú reputáciu. Primárne sa tam používal na zamínovavanie úsekov ciest a rôznych priechodov.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra - ty ses rozjel jak uhelný šíf.

Naprostá nedostatečnost dělostřelecké podpory toho co nazýváme armádou a ona to armáda je, je viditelná. Na druhou stranu nevěřím tomu, že by si to někdo odpovědný neuvědomil. Pak je to poloze možného kontra nutné.

Haness asi ví co píše, když uvedl že prostě jsme na vlastní dělostřeleckou podporu rezignovali a budeme si dělat jen dělostřelecký průzkum. Bojovat za nás budou spojenci.

Skoro bych řekl, že naši představitelé jsou geniální. Břemeno naší bojeschopnosti postupně přenáší na naše spojence.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Taky mám ten pocit, ale ještě jsme na to dobře. Máme letectvo, nějaké vojáky, to třeba "soudruzi" z Estonska a okolních států toho moc nemají. Ani jim to nevadí že je kryjí jiné státy, proto jak jsem psal, jsem rád, že rusové nechtějí do Evropy, aspoň vojensky, s Běloruskem by to vzali šmahem a možná by se zastavili jako v 1945. No i když bratia poláci by jim třeba zavařili s Leo 2 a PT 91 ale.....

Ono je to těžké takhle od stolu to zkritizovat, ale mě to štve, že to dopadlo jak to dopadlo. Nebýt Alky, Gripeny, KOT Pandur atd. tak máme malou a moderní armádu už před 10 lety. Teď s tou krizí to lepší nebude. Proč musí Armáda obhospodařovat vládní letku? Ta stojí peněz jako želez. Letectvo je zbytečně veliké. Když si vezmeš že na každý éro jsou tři piloti, tak mě jímá hrůza z toho co ty chlapy stojí a jaká je jejich užitná hodnota, beru vrtulníkáře, ale stíhače?

U ženistů je to jako u šišek, třeba mostní tanky jsou, abych nelhal, 3 a z toho jeden je výstavní - Bahna a spol. zbytek olejová koupel. kam se podíváš :cry:
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Mantra cítím že odpověď na sovu otázku znáš dobře :D jenom jeden oddíl je v Jincích, další je v Pardubicích.

Nicméně bychom měli rozlišovat to, o čem se bavíme,A) zda o možnostech AČR při současných stavech v případě konvenčního konfliktu, nebo o B) možnostech AČR v typu boje jež je nyní nejčastější tedy partyzánský a taktéž C) rozlišovat mezi určením jednotek v dobách minulých.

Výsadáři vždy byli a budou vojáci se speciálním výcvikem aby mohli v případech A a C vybudovat předmostí pro hlavní síly a snažit se dopředu vypořádat s případnými aspekty jež by mohly činit problémy pro tyto hlavní síly. V případě B je to jednotka schopna díky svému výcviku operovat v hloubce prostoru nepřítele a podnikat operace speciálního typu, jako jsou CQB, Search and Destroy (najdi a znič) atd. Na druhou stranu je pravda a souhlasím s tebou že jejich název neodpovídá jejich možnostem a to tedy - výsadkový mechanizovaný prapor jelikož už dávno nemáme prostředky pro vysazování BVP ze vzduchu.

Jejich ženijní zabezpečení je dostatečné pro zabezpečení jejich činnosti, jelikož je zbytečné táhnout sebou přebytečné stroje atd a pak to muset zabezpečit, stejně tak ty minomety - jednak jsou mobilní dobře, při přesunu je mohou táhnout BVP na místě vysadit což je otázka 30 vteřin, ty se zatím připraví na střelbu a než BVP dosáhnout předního okraje sestavy neřítele mohou jej zasypat palbou.
PRAMů je 9.

Bojovat v Afghánistánu jsem myslel - bojovat a mít ztráty. Jestliže již rok AČR (nic proti) neměla ani jednoho padlého a zraněného z nějakých přestřelek tak asi ta její činnost nebude až tak bojová. Němci to samé, ti také umírají na IED a suicide bombery. To že na tebe spadne raketa na základně není boj.

V tomto tě zásadně nechápu a absolutně s tebou nesouhlasím! Já osobně jsem rád za to že nejsou žádné další ztráty jelikož jsem to vždy dost pocítil, jelikož vím že na jejich místě můžu být zanedlouho taktéž. Je pravda že se sám divím, že s tím co naše bojové jednotky SOG a 601. udělali za práci při počtu jednoho padlého z této jednotky je úctyhodné. Pokud uvedeme to hlavní tak je to dopadení velitele Talibanu v celé provincii 601., nebo boj v při těžkém obklíčení města Sangin přísllušníky SOGu. Mimochodem zraněných bylo nespočet jen sogové měli několik těžších jako průstřel nohy, u 601. měli raněné z toho jednoho těžce když jeden jejich Land Rover zasáhla RPG... Musíš číst zprávy.

Zatím nemáme přímo použtí děl. v misích.

S Gradem máš pravdu avšak, musíš brát v potaz to proti jakým cílů jednotlivé zbraně působí.

Pátrač: zatím se ještě dá hovořit o tom že dělostřelecká podpora by mohla být dostačující při použití jak raketového tak hlavňového dělostřelectva, nicméně je nutn je mít v sestavě. Na army.cz jsou uskupení psána tak, že by měla v první fázi působit sama se svými silami.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pokud doposud existují dělostřelcké útvary či samostané jednotky tak buduž. Při dnešních tempech náběhů bojové pohotovosti a případného nasazení by asi nebyl problém je uvést do potřebného stavu a začlenit do sesatv brigád. Doby kdy předsunuté skupiny vyjížděli z parků techniky ve 20 minutě jsou už nenávratně pryč.

Mantra - myslím si, že pozuzovat bojové nasazení a jeho úspěšnost podle ztrát je zavádějící. Řečeno slovy jednoho anglického generála když Churchill obvinil jeho vojáky na základě nízkých ztrát, že asi bojovaly jen na oko - "ROZSÁHLÝ ŘEZNICKÝ ÚČET NENÍ ZNÁMKOU BOJOVÉHO ODHODLÁNÍ ANI DOBRÉ TAKTIKY".

Tehdy bojovalo 2500 britů a vojáků koloniálních jednotek 5 dní s 12 násobnou přesilou, bez tanků a se dvěma děly. Nakonec ustoupili poté co jejich vlastní ztráty dosáhli asi 215 padlých a raněných. Italové přiznali ztráty 2800 padlých a raněných.
Přesto měl být velitel zbaven velení postaven před soud.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Jenom k těm minometům, dají jednu ránu a jak sám píšeš "...Arthur ti vyflusnou během setiny sekundy souřadnice střílející zbraně a taktéž přesné prvky pro střelbu připojené baterie - teď už je jen otázkou za jak dlouho dokážeš zbraň nasměrovat a stisknout spoušť - u moderní zbraně je toto otázkou 5-7 vteřin, let střely 15-20 vteřin - tam bylo psané tuším 30 vteřin do sbalení a to tam není započítaná doba do opuštění ohroženého prostoru což jsou 2 km" takže jejich činnost bude eliminována ihned v zárodku. A brigády jsou bezmocné.

43. jak jsem psal by byla dobrá jako záloha velitele divize či brigády pro likvidaci výsadků v prostoru brigády a nebo jak jsi psal ty. Dál její možnosti nevidím a u té tvé si nejsem jistý kdo by je dostal za linii.
Pro pejsky je ženistů možná akorát ale pro ty ostatní prapory je toho poskrovnu, proto opět vznikly ženijní prapory aby ženijní podpora byla dostatečná.

K těm mrtvým jsem se špatně vyjádřil, v ohledu k AČR jsem napsal (nic proti)měl jsem namysli že je to dobře, že nikdo zbytečně neumírá za prosazování svobody a demokracie v tom odlehlém koutě světa.

Jsem typický západoevropan a myslím, že je to úplně zbytečné tam umírat. Ty lidi tam nikdo nezmění a stávají se z nich “závisláci” na UN pomoci.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

rabo píše:
To tvoje vysvětlení o Gradu a MLRS my nejde dohromady. Pro mě to znamená, že Grad je lepší protože dokáže zneškodnit víc nepřátel. tzv. za méňě peněz víc muziky. MLRS je předurčen k likvidaci důležitých cílů, což asi zakopaná pěchota nebude.
GRAD a MLRS sú iná "váhová" kategória a ich porovnávanie nie je presné. Američania nemajú priami ekvivalent ku Gradu.
MLRS je priama odpoveď na Sov. systém "Uragán". Doslova bol preň inšpiráciou a podnetom pre vznik. A tu už sa rozdieli značne zmazávajú. MLRS má jasne navrch v spôsobe prebíjania a v možnosti použitia rôznych kalibrov rakiet, aj keď v drvivej väčšine sa používa základná ráž 227mm v počte 12ks a sem tam 2ks MGM-140. US Army majú zavedené len tieto dva typy ráží pre tento systém tzn., uspokojili sa s jednoduchším nabíjaním a nešpekulovali s rôznymi kalibrami striel. Uragán má výhodu v kolesovom podvozku / samozrejme ako kde /, hmotnosti a počte nesenej munície.
Čo sa týka účinnosti, tak to neviem porovnať. Jeden aj druhý majú zavedených viacero druhov podobnej munície. Dokonca aj "Uragán" má rakety s presne navádzanou submuníciou "Motiv". Svoj "krst ohňom" zažil v Afganistane, kde si vyslúžil veľmi dobrú reputáciu. Primárne sa tam používal na zamínovavanie úsekov ciest a rôznych priechodov.
Tady malý důkaz že tam Uragán byl použit:
Obrázek
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mantra píše:K těm mrtvým jsem se špatně vyjádřil, v ohledu k AČR jsem napsal (nic proti)měl jsem namysli že je to dobře, že nikdo zbytečně neumírá za prosazování svobody a demokracie v tom odlehlém koutě světa.

Jsem typický západoevropan a myslím, že je to úplně zbytečné tam umírat. Ty lidi tam nikdo nezmění a stávají se z nich “závisláci” na UN pomoci.
S posledním odstavcem se plně ztotožním. S tím prvním už ne. Mantro skutečně si myslíš že to co se tam děje má cokoliv společného se svobodou a demokracií?

Ale k věci - nějak jsem se ztratil. Co myslíš tou 43.? Výsadkový prapor?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Pátrač píše:
Mantra píše:K těm mrtvým jsem se špatně vyjádřil, v ohledu k AČR jsem napsal (nic proti)měl jsem namysli že je to dobře, že nikdo zbytečně neumírá za prosazování svobody a demokracie v tom odlehlém koutě světa.

Jsem typický západoevropan a myslím, že je to úplně zbytečné tam umírat. Ty lidi tam nikdo nezmění a stávají se z nich “závisláci” na UN pomoci.
S posledním odstavcem se plně ztotožním. S tím prvním už ne. Mantro skutečně si myslíš že to co se tam děje má cokoliv společného se svobodou a demokracií?

Ale k věci - nějak jsem se ztratil. Co myslíš tou 43.? Výsadkový prapor?
To víš že to mělo být v uvozovkách.
43.výsadkový prapor .

Dneska máme další 3 zraněné,najeli na výbušné zařízení.Našel jsem to na teletextu. POdle toho co psali tak to tipuji na Hummwee. To je další příklad plýtvání peněz za něco co je k ničemu. Velký, těžký a nechrání to vojáky.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Pátrač: 43. je výsadkový prapor Chrudim. 4 označuje brigádu - tedy 4. brigádu rychlého nasazení a dále jsou prapory. 41. je tuším Tábor, a 42. je Žatec.

Mantra: Afghánistán a Irák jsou země jejíchž obyvatelé jsou zvyklí na něco jiného.
Afghánistán léta trpěl pod krutovládou Talibanu, absolutně nechápu proč většina lidí tvrdí, že okupujeme Afghánistán, když ten okupoval Taliban v němž je jen malé procento Afghánců a zbytek tvoří Pákistánci a jiní. To co prováděl Taliban v Afghánistánu bylo neskutečné viz třeba "Zoo" v Kábulu, pokud to tak mohu nazvat tak "trestní právo" - za polibek na veřejnosti žena ukamenována a muže tahat za autem po městě zavěšeného na ostnatém drátě, banda mužů znásilní ženu a koho potrestají ty muže ? ne, ale tu ženu, jež je ukamenována za to, že si na krku poodhalila roušku a ty muže tak vyprovokovala....Proto tady s tebou souhlasím že demokracii.

Ovšem co se týká Iráku, tak si nejsem tak jistý, je pravda že Saddám byl krutý, ale v málo případech spravedlivý, viz příklad, kdy vydal peníze na stavbu nemocnice v nějaké odlehlé části, jež si rozebrali místní hodnostáři, když tam pak přijel se podívat a viděl co je, tak nechal tyto lidi popravit. Ovšem ti lidé byli na toto zvyklí, podívej se na toto video Guernica Iraq , část kde žena v sanitce říká - titulky "where is Saddam...." je to jedno z mnoha kde lidé říkají že TOTO zaa jeho vlády nebylo. Všichni víme proč USA šli do Iráku. Nicméně tam odtamtud měli být už dávno doma, ne to tam stále drtit. Irák je země která měla dobrou infrastrukturu, lidé mohli studovat, proto im zemi mohli předat, narozdíl od Afghánistánu, kde mohou studovat pouze muži.

Add Hummer, myslíš že lepší by bylo jezdit v Land Roverech, které jsou jako modely z papíru pro IED ? Já nevím jak ty, ale podle mne je Hummer rozhodně lépe chráněn než standardní LR v AČR.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hm, třeba já dodnes nevím, proč se skutečně šlo do Iráku. Znám více teorií. Tu legrační o svržení diktátora a demokracii...tu uvěřitelnější o ropě...a řadu dalších. Ale která je pravdivá a zda jen jedna...či zda nějaká úplně jiná...chtěl bych mít tvou jistotu.

A demokracie v Afghanistánu - právě pro to, co popisuješ - je věc nereálná. Tyhle země potřebují spíše nějaký relativně mírný, ale přesto despotický režim s jasnými pravidly. Tak to tam prostě funguje, zavádět tam demokracii je stejně nesmyslné, jako u nás šaríju.

Sory za OT
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

To s tím proč jsme šli do Iráku by mě taky zajímalo.

Jinak místo humra se měli rovnou koupit auta jako Dingo a Bushmaster atd. Za to že jsme někomu vlezli do pr..... tak nám dal svoje "skvělé" nadbytečné stroje.

LR nebudeme rozvádět. To bych toto téma opustil.

Bohužel je smutné,že už se nahání Talban i v Pakistánu kde je mrtvých pomalu víc na v Afghánistánu. To s tou okupací je docela pravda, kdo nás pozval? Sám velký Bush, na honičku za talibánem a Al Kajdou. Já neslyšel že by OSN vyzvala státy aby zasáhly.

Zpět k AČR, 41.mpr Žatec a 42.mpr Tábor. 43.vmpr Chrudim.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

No ak sa nemýlim tak na zásah v Afganistane mandát OSN je, na rozdiel od Iraku.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

AČR má Dinga, ale ty používají jednotky SOG v daleko více rizikových oblastech jako je Helmand.

Yamato věc to třeba nereálná je, ale byť potřebují despotický režim tak je to něco jiného než to co předváděl a předávdí Taliban.

Mantra psal jsem že nezastávám ražení že okupujeme Afgh. to je blbost, je pravda nikdo nás nepozval, jít jsme museli dle známého článku 5 Washingtonské smlouvy.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Relativně mírný - přesto despotický režim.
Jamo - a já zase vidím, jak mě někdo háže rudý hadr a já mám jít se být s nesmiřitelným klukem něco přes 30 let.
On jezdil s kačerem okolo náměstí a nebo trusu říkal papů, když v této republice něco bylo.
Dívejte proč michan upadl v nemilost štábu - takto Vás nabádá od počátků Jamo...
On může uhnout od tématu, on může nabádat o své představě???
San - toť pocta, nebo zatracení ( Mafie, nebo také psychopat) - toto je třeba pro mnohé, aby prostudovali - je tam mnoho poučení nejen pro střetný boj jednotlivce, ale i skupin, malých i velkých skupin - Východní fylozofie
Jamo tak to zase zavři - vyhoďte mě - jak jsi zvyklej, když michan podvádí - minule nevím jak se to prostě stalo... jak tady správně říkal cover72 - já neměl technicky na to, abych podvod udělal úmyslně...
Naposledy upravil(a) michan dne 18/4/2009, 22:29, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“