Ruská vojenská reforma - vojsko

Moderátor: Julesak

Zamčeno
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od kenavf »

Ja by som povedal že zabudovať dve tužkovky do kolimátoru je dosť problém kvôli zväčšeniu jeho celkového objemu a aby sa jeho konštrukcia nestala vyššou.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Julesak »

No, pokiaľ vezmem do úvahy tie videá, príliš veľký mi nepríde.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Zemakt »

:) velikost je dost relativní pojem :razz:
No, pojďme ale zpět k technice, pamatuješ Julesáku za Komárů na elektromotůrky? Ty plastové sovětské a pak za kilo ty čínské? Není malý jako malý.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 3/11/2020, 22:32, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od niko »

Julesak nejde ani tak o velkost, ale to co kenavf mysli je vyska. Cim vyssi kolimator, ty horsie strelecke vlastnosti. Vzdialenost medzi bodkou a hlavnou je idealne co najmensia.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Zemakt »

To snad ani nejde z videa takhle rozpoznat. Centimetr hraje roli. Proto jsem třeba vrátil na kosu sklopku, a to tam byla teleskopická pažba alá AR
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od niko »

Tak, tak. V podstate mala vyska, nizka hmotnost a vydrz baterie su hlavne technicke parametre, ktore cloveka zaujimaju pri kolimatore. Inak ten rusky stoji od 520 do 630 euro. Hold ruske rucne zbrane uz dnes nie su uplne lacne.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od kenavf »

Niekedy je dôležitý každý centimeter. Simo Häyhä fínsky ostreľovač vraj nepoužíval optický zameriavač kvôli tomu, že ten mal vysokú konštrukciu proti klasickým mieridlám a potom by mu veľmi trčala hlava z úkrytu a to bolo životu nebezpečné.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše:Jednorázové lithiové baterie. Třeba ty co máš v dálkovém zamykání auta.
Ptal jsem se, protože to co vím, tak AČR pro Breny používá kolimátory napájené tužkovými bateriemi AA. :wink:

Nemá někdo tedy přehled, jak je to obecně v armádách, které kolimátory převažují?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Zemakt »

Proti gustu žádný dišputát, nicméně asi se shodneme, že mezi úzkou špičku patří třeba Eotech ten máš zde:
https://www.top-guns.eu/kolimator-eotech-exps3-0-tan
No a pak máš tubusové kolimátory viz třeba Meopta zde:
https://zbrane.esako.cz/kolimator-meopta-zd-dot#
Velikost přiblížení na použitý druh baterie nemá de facto vliv. Mám doma takovou tubusovou srajdu x 3,5 a ta je na CR baterie. A třeba takový ACOG má taky lentilky:
https://www.zbraneliberec.cz/optika-mon ... -ta31-4x32

Tak si vyber :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11736
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Dzin »

Meoptu právě používá AČR pro Breny viz. výše.

Za mě je lepší mít nějaký kolimátor, než nemít žádný. :wink: Ovšem jasně, že bych dal přednost tomu nejlepšímu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Skeptik »

Tak jsem to chtěl porovnat, ale nejsem schopen nalézt ten kolimátor EOTech na "knoflíky" CR2032 nebo podobné.
Všechny EOTechy, které jsem našel jsou na tužkové baterie ... buď AA nebo CR123
Který je tedy na ty "knoflíky"? Díky.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Zemakt »

No jo. Má chyba.

I když CR123 není klasická tužkovka, ale to je jedno. Lentilka také ne.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Skeptik »

Aha, ten "tvůj" je taky na CR123 ... na ten jsem nekoukal.

Ale mě jde hlavně o to, který EOTech je tak Hi-Tech, že mu stačí knoflík s cca 250 mA namísto CR123 s cca 1.600 mA nebo lithiová AA s 2.0002.500 mA a vydrží stejných 700 až 1.000 hodin.

Jinak
CR2032 ... 3 g
CR123 ... 21 g
AA ... 23 g

Jak kolimátory EOTech tak ten ruský mají jednu baterii. Nevím kolik má ten EOTech na "knoflíky" ... 3?
Pak je rozdíl 12 až 14 gramů ... u pušky hmotnosti cca 3.300 g (4.160 g s náboji) mi 20 g nepřijde jako takový rozdíl :lol:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Zemakt »

No jo, ale debata není o hmotnosti, nebo mi něco uniklo?

Jinak jsem se do toho drobet ponořil a je třeba zajímavé, že úplně původní ACOG je podsvětlen pouze tritiem, takže uplně bez baterie. Novější mutace (ne ty čínské) již mají CR knoflíky viz třeba "osvětlení osnovy zajišťuje lithiový baterie CR2032 s životností 175 hodin nepřetržitého svitu na úroveň č. 6 (Day 1)".
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Skeptik »

Na počátku bylo
niko píše:Zaujalo ma, ze ten rusky kolimator funguje na tuskove baterky. Zaujimave. Urcite jednoduchsie na zohnanie bateriek, zase to zvysi hmotnost.
A pokračovalo to
niko píše: Vyhoda je v tom, ze to nic nevazi. V porovnani s dvoma tuskovymi baterkami je to celkom slusny vahovy rozdiel.
Ale možná jsem to jen špatně pochopil :wink:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Skeptik »

Zemakt píše:Novější mutace (ne ty čínské) již mají CR knoflíky viz třeba "osvětlení osnovy zajišťuje lithiový baterie CR2032 s životností 175 hodin nepřetržitého svitu na úroveň č. 6 (Day 1)".
No a u toho ruského je uvedeno 700 hodin na úrovni č.7
U toho EOTechu s CR123 zase 600 hodin (předpokládám že rovněž na úrovni č. 6 či 7)
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od niko »

Ano. Mne islo hlavne o hmotnost. Ta vyska by napriklad mne osobne az tak nevadila, ten hrozny dizajn uz ano. Inak patrim k tej skupine ludi, ktora si este aj zaistovacie koliky na zbrani vymeni za titanove, aby znizila hmotnost. Nie je nic horsie ako tazka puska. Skelet ten gombik je tam len jeden. Cize je to 3 g proti 21g. Ale ok, beriem, az take neobvykle to asi nebude. Rusi sice nevymysleli nic svetoborne, ale zase to nie je ani ziadna katastrofa, skor taky priemer.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11900
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Zemakt »

Skeptik: aha, tak pardon. Za šrouby z titanu se nehoním. Po těch pár letech jsem se vrátil zpět k železným mířidlům a klice závěru. Subjektivně, na takové domácí žvýkání, nic lepšího než min. 100 m a 3 500 kj neexistuje. Ale honění se za hmotností je vcelku normální záležitost. Ještě z dob kdy jsem drobet bikoval a vlastně i dnes na WS volím pokud možno hračky ve full carbonu. Ono se to nezdá, ale komponent ke komponentu a výsledný efekt se dostaví. Je to o sbírání gramů.

Nicméně, v této záležitosti bych spíš oceňoval uživatelskou ergonomii, design ve vztahu k okolnímu prostředí (minimum ostrých hran, hejblátek) a tak. Co jsem tak četl tak z té Meopty na Brenu lidi moc nadšení nejsou, a asit to není o tužkovkách.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od niko »

Jo karbon. Vysvetluj doma, ze za debilnu trubku (predpazbie) vyhodis 500 € a ze ti to este aj dava zmysel. To nevysvetlis. :lol: Ale ano. Nahananie hmotnosti na puske je uplne bezne. Preto aj existuju stovky firiem, ktore vyrabaju to iste, len lahsie a lahsie. Rovnako ovesana M4 moze mat z toho dovodu hmotnost 5 kg alebo 3,5 kg. Len ta lahsia stoji 3 krat tolko. Je to jak s bicyklom.

K tomu ruskemu kolimatoru. Za mna plus bude asi vydrz (700 hodin), nevyhoda bude jeho vyska, dizajn a aj to okienko mi pride mensie ako standard a hmotnost. Za mna, ak by som za to mal vyhodit nejakych 15.000 CZK, tak radsej pojdem do Holosunu 510. Lahsi, nizsi, neporovnatelne dlhsia vydrz so solarnym modulom (20.000 hodin) a lacnejsi. Podciarknute, spocitane. Od Rusov som cakal trochu viac inovativneho. Toto je taky priemer.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Ruská vojenská reforma - vojsko

Příspěvek od Skeptik »

Snižování hmotnosti útočné pušky rozumím, ale 18 gramů ???
1/10 hmotnosti jednoho náboje 5,56/45 NATO ???
A díky tomu min. 4x kratší výdrž baterie ... což při sportovní střelbě nevadí, ale ve válce, v poli?
Po půl roce nasazení myslet na takovou blbost, jako je "Sakra kam jsem dal tu blbou baterku" ?
Stojí to za to ???
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Zamčeno

Zpět na „SSSR - Rusko“